1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Карго Сервис

Дискусија во форумот 'Off-topic теми' започната од IcePick, 7 Март 2014.

 1. stefan_v

  stefan_v
  On your way to fame

  1,417
  599
  3 Мај 2010
  Машко
  +Глобко
  Носат до дома. :)
   
  На DaVoRkNe му/ѝ се допаѓа ова.
 2. igor_igor

  igor_igor
  Unstoppable

  2,040
  3,075
  2 Септември 2012
  Машко
  Јас како што напишав за темава погоре,ги имам користено карго експрес и брза пратка и тие носат до дома или база зависи кај ќе им кажеш,ама мислам дека и сите што постојат ја имаат таа услуга врата-врата или база-врата свеедно.
  Не верувам дека некој нема таква услуга ,нормално ќе си платиш поскапо и сите среќни и задоволни хаха. ;)
   
 3. Steff_Maja

  Steff_Maja
  Practice makes perfect

  4,056
  1,649
  30 Мај 2010
  +1 за Глобко

  Секогаш ги користев нивните услуги и секогаш бев задоволен.

  Еднаш решив да ми пратат пратка преку Карго од Ресен до Куманово и како за баксуз или нивна неодговорност ми се изгубија звучниците.

  Имав големи проблеми со тие од Ресен бидејќи се правеа на три ипол као демек не примиле пратка, а после неколку дена откако испраќачот отиде до кај нив лично испадна дека звучниците воопшто не се пратени, а моментално ги немало во нивната канцеларија. Откако ги пратија, тие се изгубија во Скопје и не знаеа каде се. Случајно после некој ден ги најдоа во комбе во Тетово, за на крај пак да ги вратат во Скопје и да ги препратат во Куманово.
  Сето ова се одвиваше добри 9 работни дена или 13 вкупно. Секој ден имав разговори Куманово-Ресен-Скопје.
   
 4. igor_igor

  igor_igor
  Unstoppable

  2,040
  3,075
  2 Септември 2012
  Машко
  Зарем можно е до толку да се ?:fooled:
   
 5. sumi

  sumi
  On your way to fame

  1,126
  740
  8 Април 2007
  Машко
  Глопко бр.1
  Брза пратка бр.2
  Карго ми се катастрофа! Плаќаш од база до врата пошо носев преку 50 пратки до разни дестинации, ти наплаќаат и после сите ми ѕвонат каде е пратката па јас ко нивна централа распоредувам и на крај ДО НИКОЈ до врата не им е донесено а платено поскапо за да биде така.
  Истиот случај и на прием. Пратката треба да ја платам јас и гледам ми наплаќаат до врата поскапа тарифа а уствари ми ѕвонат после 2-3 дена дека имам пратка да си ја земам.

  Сите знаат да кикснат никој не е совршен
   
 6. The Man

  The Man
  Gaining Experience

  169
  51
  24 Април 2008
  Не можам да најдам информации на веб сајтот на Глобко за габаритот на пакетот. Знае некој кои се максималните димензии на пакет, има негде некоја листа?
   
 7. maci

  maci
  On your way to fame

  2,873
  633
  2 Април 2008
  -10 за глбко.
  ми заборавија пратка до велес.ми викаат утре сигурно ја праќаме.ок ај се случува.
  утре сабајле праќам маил до глобко да ги потсетам да не ми ја заборават пратктата....вртам во 10 30 викам ви пуштив маил и да ви се јавам да ве потсетам да не ја заборавите денес пратката....ми вика неможе денес ,утре ќе ја пратиме.?????????
  викам 10 30 е часот,зошто утре?нели вчера заборавивте,денес требаше да ја пратите,сега ми викате утре???
  доцна е,немаме коли,беше одговорот. ГЛОБКО МИЗЕРИЈА

  П.С.пратка до велес,30-40 км од скопје,три дена ја испорачуваа.
   
 8. RagingDemon

  RagingDemon
  Unbeatable

  6,332
  5,247
  24 Март 2009
  Машко
  Ова на Карго не им е кикс туку огромен фејл.
   
 9. gligor

  gligor
  Gaining Experience

  225
  148
  5 Март 2008
  Машко
  Изгледа зависи конкретно од човекот вработениот во локалната база. Оваа зима имам пратено повеќе од 20 и добиено 5-6 пратки преку Карго Експрес, и сум немал никаков проблем. се што сум пратил денес утре е пристигнато, и се што ми пратиле утре го земам. 60 денари мали пратки, ако е со откупнина до 600 ден и парите ги носат назад за иста цена, поефтино здравје. Е секогаш праќам и примам до база, бидејќи ми е многу попрактично јас да го подигнам од база во текот на денот кога мене ми одговара, отколку да го чекам дома.
  Преку Глобко имам добиено пакет од Анхоч, дома го донесе локален див таксист, не бев дома, и ми се јавува на тел. 2 пати вториот пат, 5 мин после првото јавување, со зборовите: Ајде да го е*ам цел ден ли ќе те чекам, треба да работам, ќе го е*бам и пакет ќе го вратам па после ти оди бараго каде е.
   
 10. IcePick

  IcePick
  Gaining Experience

  283
  242
  19 ноември 2013
  Машко
  +1 за Глопко ве послушав и отидов кај нив рекоа дека во понеделник ќе биде испратена пратката бидејќи однесов ја во саботата и однеле се денеска ми ги донесоа парите до дома изгледа се зависи до тоа кој ве услужувал :D
   
 11. sumi

  sumi
  On your way to fame

  1,126
  740
  8 Април 2007
  Машко
  Не станува збор за брзина на пратка, брзината е таа стига за еден ден но ретко кога те известуваат на време а во случај кога треба да ти стигне нешто до врата ти ѕвонат да го земеш а платено е поскапо за да ти го донесат барем мое искуство.
  Исто ти е како да платеш за 4ГБ рам а добиеш 2ГБ рам од продавница си платил за услуга која не си ја добил....

  Околу глопко барем во поголемите градови имаат своја испорака ( нивни човек,комбе и слично брендирано ) можеби во твојот случај било некоја вонредна ситуација ... Разбирливо е никој не е совршен и секој може да згреше мене ми е битно што 99% од времето Глопко се супер за разлика од конкуренцијата што процентот е значително помал...
   
 12. Dinamit

  Dinamit
  Gaining Experience

  416
  348
  25 Мај 2013
  Машко
  Се поправиле значи глопко!едно време беа катастрофа.ЌЕ пратиш пратка и после мора да ги чека човек парите 3-4 дена незнам да се прокнижеле.Глупа финта.ТОа им беше малку безврска навистина.Ако сега направиле наредниот ден да се исплаќа откупнината тогаш е ок.Ако е по старо,џабе им е не до врата туку и до соба да вршат достава.
   
 13. Steff_Maja

  Steff_Maja
  Practice makes perfect

  4,056
  1,649
  30 Мај 2010

  И сега е исто за парите.
   
 14. sumi

  sumi
  On your way to fame

  1,126
  740
  8 Април 2007
  Машко
  Обично ги добиваш 1-3 дена одкога ке го достават пакетот и подигнат тие парите.
   
 15. FrukaZ

  FrukaZ
  Gaining Experience

  312
  361
  16 Август 2013
  Машко
  Фудбал
  +1 Глобко секогаш на време и за пари и за пратка ...
  До врата носат
   
  На DaVoRkNe му/ѝ се допаѓа ова.
 16. Dinamit

  Dinamit
  Gaining Experience

  416
  348
  25 Мај 2013
  Машко
  Ako e така тешко дека ќе си имаат повеќе муштерии.Карго и натаму ќе биде број 1.
   
 17. uwemi

  uwemi
  Unbeatable

  4,759
  4,314
  20 Февруари 2011
  Машко
 18. Triology

  Triology
  Gaining Experience

  155
  171
  30 Јуни 2008
  Машко
  Јас кога прашував во Карго за пренос на фрижидер од 50кг од Охрид до Скопје ми кажаа 800 ден плус проблем беше што момците не доајгаат до дома треба да одиш до кај нив да им го однесеш,додека со Глопко(врата до врата)истата услуга ја добив за 600 ден.
   
  На RagingDemon му/ѝ се допаѓа ова.
 19. RagingDemon

  RagingDemon
  Unbeatable

  6,332
  5,247
  24 Март 2009
  Машко
  Дечки се случи чудо. Карго Експрес ми донесоа пратка до дома! :oh:
  Ама пак пак крајно непрофесионално. Порачав неколку книги од Ѓурѓа печатницата и ги пратиле преку Карго Експрес. Од Ѓурѓа фино ги спалувале книгите во хартиена кеса и го захефтале отворот. Све убаво ми се јавија ја донесоа пратката арно ама пакетот полуотворен. Овие од Карго направиле еден отвор од 7-8 сантима, најверојатно да видат што има внатре. -_-
  Професионалност на нивоу.
   
  На smole му/ѝ се допаѓа ова.
 20. jovce.

  jovce.
  Gaining Experience

  487
  242
  29 Јули 2010
  Машко
  Дечки имам едно прашање во врска со услугиве на Карго Експрес.
  Оваа година на 3-ти пратив пратка во Тетово со откуп 1000ден. Бидејќи имаше и неработни денови ајде реков нека бидат 2/3 дена плус. Помина цела недела ги нема да се јават од Карго. Се јавив кај човекот што го пратив пакетчето и ми кажа дека веќе го примил пред некој ден и дека платил. Ми испрати и слика од ливчето. Отидов во каргото каде што го пратив, воедно и се познаавам со луѓето и не ми е прв пат да праќам преку нив така да не верувам да ме играат нешто.. Го контактираа Каргото во Тетово и од таму кажаа дека пратката не е подигната, а човеков ми праќа ливче дека ја подигнал пред тоа. Се јавувам јас по некој саат во Тетово, им кажувам за проблемов, само ме прашаа за име и од кој град и ми вика братот се извинуваме грешка во системот ќе ги пратиме утре, другиден ќе ги имаш парите. И еве уште ги имам. Можеби не се многу пари, се работи за 1000ден ама некој да прави будала од мене нема да дозволам. Дали можи некој да ми кажи што да правам.


  Sent from my iPhone using Tapatalk
   
 21. igor_igor

  igor_igor
  Unstoppable

  2,040
  3,075
  2 Септември 2012
  Машко
  Имаш на лифчето ти пишува доколку не ги добиеш парите најкасно за 10 дена да се јавиш на тој телефонски број што е даден таму.
  Најдобро јави им се во Битола.
  А уште подобро од утре натаму да користиш услуги од друго карго, ете и некој денар нека се поскапи, ама да не те шетаат вака. :)
   
  На jovce. му/ѝ се допаѓа ова.
 22. 7n00dle7

  7n00dle7
  Gaining Experience

  559
  348
  26 Февруари 2012
  Машко
  Кои останаа живи од Карго сервисиве-поштиве освен Карго Експрес? Нив во краен случај би им се обратил, веќе 3-4 пати ги употребувам по колапсот на Глопко и не сум ама воопшто задоволен од услугата...
   
 23. flashgordon007

  flashgordon007
  On your way to fame

  576
  604
  15 Септември 2012
  Машко
  Што им фали на EMS?
   
 24. 7n00dle7

  7n00dle7
  Gaining Experience

  559
  348
  26 Февруари 2012
  Машко
  Појма немам дали воопшто им фали нешто, никогаш не сум ги употребил ниту па по нив ми пратиле нешто. Глопко и Карго Експрес ги имам користено и немам никакво искуство со другите и не знам кои све постојат, затоа побарав ваши мислења...
   
  На flashgordon007 му/ѝ се допаѓа ова.
 25. flashgordon007

  flashgordon007
  On your way to fame

  576
  604
  15 Септември 2012
  Машко
  Пробај ги! Еве ти линк за запознавање: EMS Еве ти линк со цени: Насловна
  Имаш таму телефонски број за информации, прашај културно, ќе се зачудиш колку љубезно ќе ти одговорат.
  Може од дома да ја превземат пратката, да ја однесат низ градот за 3 часа, низ МК за утре изутрина да се однесе, не ја носат на точак - кола праќаат. Јас сум реално многу задоволен од услугата. Во некои случаи се поевтини од препорачана пратка (таа со тракинг бројче), а ја испорачуваат за 24 часа низ МК. Испорачуваат низ цел свет и се поевтини од ДеХаЕл, УПееС и останати дерикожи. На царина поминуваат без шпедитери, лежарини...
   
Слични теми
 1. ARMac
  Одговори:
  13
  Прегледи:
  3,667
 2. HyperBoy
  Одговори:
  13
  Прегледи:
  1,455
 3. jove
  Одговори:
  3
  Прегледи:
  9,698
 4. Стап
  Одговори:
  26
  Прегледи:
  2,043
 5. GokeMKD
  Одговори:
  9
  Прегледи:
  1,598
Вчитување...

Сподели

Вчитување...