1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
    Сокриј

Карго Сервис

Дискусија во форумот 'Off-topic теми' започната од IcePick, 7 Март 2014.

1. stefan_v

stefan_v
    On your way to fame

1,417
    599
    3 Мај 2010
    Машко
    +Глобко
    Носат до дома. :)

На DaVoRkNe му/ѝ се допаѓа ова.
  2. igor_igor

igor_igor
    Unstoppable

2,040
    3,075
    2 Септември 2012
    Машко
    Јас како што напишав за темава погоре,ги имам користено карго експрес и брза пратка и тие носат до дома или база зависи кај ќе им кажеш,ама мислам дека и сите што постојат ја имаат таа услуга врата-врата или база-врата свеедно.
    Не верувам дека некој нема таква услуга ,нормално ќе си платиш поскапо и сите среќни и задоволни хаха. ;)

3. Steff_Maja

Steff_Maja
    Practice makes perfect

4,056
    1,649
    30 Мај 2010
    +1 за Глобко

Секогаш ги користев нивните услуги и секогаш бев задоволен.

Еднаш решив да ми пратат пратка преку Карго од Ресен до Куманово и како за баксуз или нивна неодговорност ми се изгубија звучниците.

Имав големи проблеми со тие од Ресен бидејќи се правеа на три ипол као демек не примиле пратка, а после неколку дена откако испраќачот отиде до кај нив лично испадна дека звучниците воопшто не се пратени, а моментално ги немало во нивната канцеларија. Откако ги пратија, тие се изгубија во Скопје и не знаеа каде се. Случајно после некој ден ги најдоа во комбе во Тетово, за на крај пак да ги вратат во Скопје и да ги препратат во Куманово.
    Сето ова се одвиваше добри 9 работни дена или 13 вкупно. Секој ден имав разговори Куманово-Ресен-Скопје.

4. igor_igor

igor_igor
    Unstoppable

2,040
    3,075
    2 Септември 2012
    Машко
    Зарем можно е до толку да се ?:fooled:

5. sumi

sumi
    On your way to fame

1,126
    740
    8 Април 2007
    Машко
    Глопко бр.1
    Брза пратка бр.2
    Карго ми се катастрофа! Плаќаш од база до врата пошо носев преку 50 пратки до разни дестинации, ти наплаќаат и после сите ми ѕвонат каде е пратката па јас ко нивна централа распоредувам и на крај ДО НИКОЈ до врата не им е донесено а платено поскапо за да биде така.
    Истиот случај и на прием. Пратката треба да ја платам јас и гледам ми наплаќаат до врата поскапа тарифа а уствари ми ѕвонат после 2-3 дена дека имам пратка да си ја земам.

Сите знаат да кикснат никој не е совршен

6. The Man

The Man
    Gaining Experience

169
    51
    24 Април 2008
    Не можам да најдам информации на веб сајтот на Глобко за габаритот на пакетот. Знае некој кои се максималните димензии на пакет, има негде некоја листа?

7. maci

maci
    On your way to fame

2,873
    633
    2 Април 2008
    -10 за глбко.
    ми заборавија пратка до велес.ми викаат утре сигурно ја праќаме.ок ај се случува.
    утре сабајле праќам маил до глобко да ги потсетам да не ми ја заборават пратктата....вртам во 10 30 викам ви пуштив маил и да ви се јавам да ве потсетам да не ја заборавите денес пратката....ми вика неможе денес ,утре ќе ја пратиме.?????????
    викам 10 30 е часот,зошто утре?нели вчера заборавивте,денес требаше да ја пратите,сега ми викате утре???
    доцна е,немаме коли,беше одговорот. ГЛОБКО МИЗЕРИЈА

П.С.пратка до велес,30-40 км од скопје,три дена ја испорачуваа.

8. RagingDemon

RagingDemon
    Unbeatable

6,332
    5,247
    24 Март 2009
    Машко
    Ова на Карго не им е кикс туку огромен фејл.

9. gligor

gligor
    Gaining Experience

225
    148
    5 Март 2008
    Машко
    Изгледа зависи конкретно од човекот вработениот во локалната база. Оваа зима имам пратено повеќе од 20 и добиено 5-6 пратки преку Карго Експрес, и сум немал никаков проблем. се што сум пратил денес утре е пристигнато, и се што ми пратиле утре го земам. 60 денари мали пратки, ако е со откупнина до 600 ден и парите ги носат назад за иста цена, поефтино здравје. Е секогаш праќам и примам до база, бидејќи ми е многу попрактично јас да го подигнам од база во текот на денот кога мене ми одговара, отколку да го чекам дома.
    Преку Глобко имам добиено пакет од Анхоч, дома го донесе локален див таксист, не бев дома, и ми се јавува на тел. 2 пати вториот пат, 5 мин после првото јавување, со зборовите: Ајде да го е*ам цел ден ли ќе те чекам, треба да работам, ќе го е*бам и пакет ќе го вратам па после ти оди бараго каде е.

10. IcePick

IcePick
    Gaining Experience

283
    242
    19 ноември 2013
    Машко
    +1 за Глопко ве послушав и отидов кај нив рекоа дека во понеделник ќе биде испратена пратката бидејќи однесов ја во саботата и однеле се денеска ми ги донесоа парите до дома изгледа се зависи до тоа кој ве услужувал :D

11. sumi

sumi
    On your way to fame

1,126
    740
    8 Април 2007
    Машко
    Не станува збор за брзина на пратка, брзината е таа стига за еден ден но ретко кога те известуваат на време а во случај кога треба да ти стигне нешто до врата ти ѕвонат да го земеш а платено е поскапо за да ти го донесат барем мое искуство.
    Исто ти е како да платеш за 4ГБ рам а добиеш 2ГБ рам од продавница си платил за услуга која не си ја добил....

Околу глопко барем во поголемите градови имаат своја испорака ( нивни човек,комбе и слично брендирано ) можеби во твојот случај било некоја вонредна ситуација ... Разбирливо е никој не е совршен и секој може да згреше мене ми е битно што 99% од времето Глопко се супер за разлика од конкуренцијата што процентот е значително помал...

12. Dinamit

Dinamit
    Gaining Experience

416
    348
    25 Мај 2013
    Машко
    Се поправиле значи глопко!едно време беа катастрофа.ЌЕ пратиш пратка и после мора да ги чека човек парите 3-4 дена незнам да се прокнижеле.Глупа финта.ТОа им беше малку безврска навистина.Ако сега направиле наредниот ден да се исплаќа откупнината тогаш е ок.Ако е по старо,џабе им е не до врата туку и до соба да вршат достава.

13. Steff_Maja

Steff_Maja
    Practice makes perfect

4,056
    1,649
    30 Мај 2010

И сега е исто за парите.

14. sumi

sumi
    On your way to fame

1,126
    740
    8 Април 2007
    Машко
    Обично ги добиваш 1-3 дена одкога ке го достават пакетот и подигнат тие парите.

15. FrukaZ

FrukaZ
    Gaining Experience

312
    361
    16 Август 2013
    Машко
    Фудбал
    +1 Глобко секогаш на време и за пари и за пратка ...
    До врата носат

На DaVoRkNe му/ѝ се допаѓа ова.
  16. Dinamit

Dinamit
    Gaining Experience

416
    348
    25 Мај 2013
    Машко
    Ako e така тешко дека ќе си имаат повеќе муштерии.Карго и натаму ќе биде број 1.

17. uwemi

uwemi
    Unbeatable

4,759
    4,314
    20 Февруари 2011
    Машко
  18. Triology

Triology
    Gaining Experience

155
    171
    30 Јуни 2008
    Машко
    Јас кога прашував во Карго за пренос на фрижидер од 50кг од Охрид до Скопје ми кажаа 800 ден плус проблем беше што момците не доајгаат до дома треба да одиш до кај нив да им го однесеш,додека со Глопко(врата до врата)истата услуга ја добив за 600 ден.

На RagingDemon му/ѝ се допаѓа ова.
  19. RagingDemon

RagingDemon
    Unbeatable

6,332
    5,247
    24 Март 2009
    Машко
    Дечки се случи чудо. Карго Експрес ми донесоа пратка до дома! :oh:
    Ама пак пак крајно непрофесионално. Порачав неколку книги од Ѓурѓа печатницата и ги пратиле преку Карго Експрес. Од Ѓурѓа фино ги спалувале книгите во хартиена кеса и го захефтале отворот. Све убаво ми се јавија ја донесоа пратката арно ама пакетот полуотворен. Овие од Карго направиле еден отвор од 7-8 сантима, најверојатно да видат што има внатре. -_-
    Професионалност на нивоу.

На smole му/ѝ се допаѓа ова.
  20. jovce.

jovce.
    Gaining Experience

487
    242
    29 Јули 2010
    Машко
    Дечки имам едно прашање во врска со услугиве на Карго Експрес.
    Оваа година на 3-ти пратив пратка во Тетово со откуп 1000ден. Бидејќи имаше и неработни денови ајде реков нека бидат 2/3 дена плус. Помина цела недела ги нема да се јават од Карго. Се јавив кај човекот што го пратив пакетчето и ми кажа дека веќе го примил пред некој ден и дека платил. Ми испрати и слика од ливчето. Отидов во каргото каде што го пратив, воедно и се познаавам со луѓето и не ми е прв пат да праќам преку нив така да не верувам да ме играат нешто.. Го контактираа Каргото во Тетово и од таму кажаа дека пратката не е подигната, а човеков ми праќа ливче дека ја подигнал пред тоа. Се јавувам јас по некој саат во Тетово, им кажувам за проблемов, само ме прашаа за име и од кој град и ми вика братот се извинуваме грешка во системот ќе ги пратиме утре, другиден ќе ги имаш парите. И еве уште ги имам. Можеби не се многу пари, се работи за 1000ден ама некој да прави будала од мене нема да дозволам. Дали можи некој да ми кажи што да правам.

Sent from my iPhone using Tapatalk

21. igor_igor

igor_igor
    Unstoppable

2,040
    3,075
    2 Септември 2012
    Машко
    Имаш на лифчето ти пишува доколку не ги добиеш парите најкасно за 10 дена да се јавиш на тој телефонски број што е даден таму.
    Најдобро јави им се во Битола.
    А уште подобро од утре натаму да користиш услуги од друго карго, ете и некој денар нека се поскапи, ама да не те шетаат вака. :)

На jovce. му/ѝ се допаѓа ова.
  22. 7n00dle7

7n00dle7
    Gaining Experience

559
    348
    26 Февруари 2012
    Машко
    Кои останаа живи од Карго сервисиве-поштиве освен Карго Експрес? Нив во краен случај би им се обратил, веќе 3-4 пати ги употребувам по колапсот на Глопко и не сум ама воопшто задоволен од услугата...

23. flashgordon007

flashgordon007
    On your way to fame

576
    604
    15 Септември 2012
    Машко
    Што им фали на EMS?

24. 7n00dle7

7n00dle7
    Gaining Experience

559
    348
    26 Февруари 2012
    Машко
    Појма немам дали воопшто им фали нешто, никогаш не сум ги употребил ниту па по нив ми пратиле нешто. Глопко и Карго Експрес ги имам користено и немам никакво искуство со другите и не знам кои све постојат, затоа побарав ваши мислења...

На flashgordon007 му/ѝ се допаѓа ова.
  25. flashgordon007

flashgordon007
    On your way to fame

576
    604
    15 Септември 2012
    Машко
    Пробај ги! Еве ти линк за запознавање: EMS Еве ти линк со цени: Насловна
    Имаш таму телефонски број за информации, прашај културно, ќе се зачудиш колку љубезно ќе ти одговорат.
    Може од дома да ја превземат пратката, да ја однесат низ градот за 3 часа, низ МК за утре изутрина да се однесе, не ја носат на точак - кола праќаат. Јас сум реално многу задоволен од услугата. Во некои случаи се поевтини од препорачана пратка (таа со тракинг бројче), а ја испорачуваат за 24 часа низ МК. Испорачуваат низ цел свет и се поевтини од ДеХаЕл, УПееС и останати дерикожи. На царина поминуваат без шпедитери, лежарини...

Слични теми
  1. ARMac
    Одговори:
    13
    Прегледи:
    3,667
  2. HyperBoy
    Одговори:
    13
    Прегледи:
    1,455
  3. jove