1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Карго Сервис

Дискусија во форумот 'Off-topic теми' започната од IcePick, 7 Март 2014.

 1. IcePick

  IcePick
  Gaining Experience

  290
  242
  19 ноември 2013
  Машко
  Ако знаете некој добар карго сервис да препорачате ? Вртам 2 дена во Карго Експрес и не ми креваат :( И ако може накратко да ми кажете што како треба бидејќи не сум прајќал досега преку карго.Фала однапред :)
   
 2. Taurus

  Taurus
  Модератор

  2,334
  987
  13 oктомври 2007
  Машко
  UI Designer
  http://gls.com.mk/ јас овие сум ги користел повеќепати.
   
  На stefan_v и IcePick им се допаѓа ова.
 3. smole

  smole
  Unstoppable

  3,073
  3,539
  18 Април 2007
  brza pratka se skroz ok
   
 4. Fatal1ty_

  Fatal1ty_
  Großmeister

  21,501
  25,563
  28 Февруари 2008
  Машко
  Experienced Web Developer
  +1 за глопко.
   
  На nikigo му/ѝ се допаѓа ова.
 5. tupacan

  tupacan
  Practice makes perfect

  1,473
  1,922
  10 Септември 2007
  Машко
  Lorem Ipsum.

  +1
   
 6. Triology

  Triology
  Gaining Experience

  155
  171
  30 Јуни 2008
  Машко
 7. xhktw

  xhktw
  Practice makes perfect

  1,144
  1,133
  2 Август 2009
  +1 gls, денес баш праев бизнис со нив :)
   
 8. IcePick

  IcePick
  Gaining Experience

  290
  242
  19 ноември 2013
  Машко
  да прашам глс вршат пратка врата-база или не бидејќи ги барам не можам да им најдам локација :(
  edit:
  најдов :D
   
 9. krema

  krema
  Professor

  10,005
  9,644
  24 Јуни 2009
  Машко
 10. olikomerc

  olikomerc
  Unstoppable

  4,575
  3,512
  11 Декември 2008
  Машко
  +1 за GLS Глобко, систем врата до врата.
   
 11. omegaRED

  omegaRED
  Unstoppable

  2,279
  2,646
  13 Септември 2011
  Машко
  Проект менаџер
  +1 GLS. Досега не сум имал проблем ни со Брза пратка ни Карго Експрес, но ГЛС ми беа нај профи.
   
 12. HardCorec

  HardCorec
  Unbeatable

  3,124
  4,543
  4 ноември 2013
  Машко
 13. Dux

  Dux
  Gaining Experience

  119
  67
  29 ноември 2008
  +1 за брза пратка, досега сум работел многу пати со нив и имам пријатно искуство. Карго експрес не ги препорачувам зошто преферираат да работат на систем база - база наместо врата - врата и не се јавуваат за да те известат дека ти стасала пратка, очекуваат сам да знаеш, евентуално ако не појдеш да прашаш подолго време тогаш им текнува дека треба да се јават. Кога имаш пари од откупнина за земање воопшто не се јавуваат, ако се заборави тогаш е најдобро. Барем такви се од претставништвото во Прилеп, во другите градови не знам.
   
  На vlavot му/ѝ се допаѓа ова.
 14. Vlecka

  Vlecka
  Gaining Experience

  323
  169
  28 Јуни 2013
  Добри се глс со услугата, ама сепак донекаде. Не сум имал искуство со други освен овие така да неможам да кажам ова или она, подобри се, полоши се.

  Инаку што ми беа забелешките- ѕвонам, се договоривме да ја земат пратката арно ама доаѓа дечкото и му кажувам кат и стан и од него добивам одговор-"Ќе може да се симнеш до доле?". Викам ај може така ми се погодило. По неколку дена требаше да земам откупнината и го добивам истото прашање, повторно од истиот човек. Ептен непрофесионално од нивна/негова страна, ако е услугата врата до врата, нека биде вистина врата до врата без никакви замерки...

  Лифтот и домафонот си функционираат беспрекорно инаку, така да проблем со качување скали и штознам што нема воопшто.
   
 15. flashgordon007

  flashgordon007
  On your way to fame

  602
  615
  15 Септември 2012
  Машко

  ЕМС на државната пошта!
  Другиве, ако ти се пријатели (па нема да забележиш колку непрофесионално се однесуваат)... Ако не ти се - ќе видиш колку аматерски се однесуваат наспроти ЕМС.
   
 16. Tehnologiva

  Tehnologiva
  Practice makes perfect

  1,376
  1,193
  9 Јули 2013
  Машко
 17. kjosmofon

  kjosmofon
  Баниран/a

  3,742
  5,709
  7 oктомври 2011
  kalfa
  primer za ems
  pratka dhl kina mkd 3 dena
  pratka ems skopje resen 11 dena
  -10 za posta
   
  Dinamit, viktoraleks и на olikomerc им се допаѓа ова.
 18. RagingDemon

  RagingDemon
  Unbeatable

  6,332
  5,247
  24 Март 2009
  Машко
  +1 за gls, исто и со брза пратка имам позитивно искуство.
  -1 за Карго експрес пошо не донесуваат до врата туку до база само.
   
 19. highflyer

  highflyer
  Gaining Experience

  250
  176
  3 Јануари 2010
  Машко
  +1 за глс , пуштив денес пратка за штип , се си беше ок :)
   
 20. igor_igor

  igor_igor
  Unstoppable

  2,055
  3,127
  2 Септември 2012
  Машко
  До сега сум праќал и примал роба преку 2 фирми:

  1.Брза пратка
  2, Карго експрес

  Двете се супер мада вторава е нешто поефтина ,ама имам приметено дека кога ќе ми стигнат пари од одкуп од брза пратка те известуваат со смс порака ,додека од карго никакво известување нема се додека не се јавиш да прашаш или да отидеш таму.;)
   
 21. Jedah

  Jedah
  Practice makes perfect

  930
  1,425
  6 ноември 2007
  Vo vrska so GLS

  Ceni Od Adresa do Adresa
  Do 1kg - 130den,
  Do 5kg - 150den.
  Do 30kg - 200den.

  Ceni Od Posta do Posta
  ....70
  ....90
  ....150 mi se cini bese do 30 kila

  Adresa-Posta i Posta-Adresa imaat isti ceni kako Adresa-Adresa

  Za pogolemi i poteski pratki Prethodna konsultacija so Call centar okolu definiranje postarina- 078-500-022

  Parite od otkupite idat za 2 dena Porano bese po nedela -dve. Toa e popraveno i stigaat na isprakjacot odma sledniot den posle plakanjeto na primacot.

  Ke si gi pakuvate pratkite pojako posto utovar istovar i transport se malku haoticni, kako vo sekoja posta
  Graficki vo najlonska kesa za leb ne se prakaat :p

  Zabraneto otvaranje na pratka bez prethodna naplata.
  Se somnevate deka vi pustile kup kamenja? - Vas problem.
  Mozete da pobarate na samata adresnica da bide naglaseno Otvaranje pri priem vo soglasnost so isprakjacot.

  Overall GLS e momentalno najdobar izbor za postenski uslugi na nacionalno nivo.
   
  olikomerc, xhktw и на kjosmofon им се допаѓа ова.
 22. Mar tiN

  Mar tiN
  Gaining Experience

  542
  364
  2 Јануари 2014
  Машко
  И карго експрес носат до врата,а од пред недела дена и втора зона стартуваа, што значи прием и достава до врата и подалеку од база,само треба однапред договор за пратката што се праќа за да дојдат да ја земат на договоренито ден и секако го плаќаш секој ќилометар од базата до дома по 30/40 ден,а парите од одкуп стигаат за ден/два, зависи кога се праќа пратката,ако ја пратеш сабајле во 8, до утре до 10 ги имаш парите од одкупот,а ако ја праќаш во 14/15h e за два дена. Инакууу :rolleyes: ... што сакав да пишам... аа да ми текна :D aко праќате нешто мало убаво пишете податоците за дека е пратката,никако со пенкалце и мали букви,оти ќе залута некаде на погрешна база :D Толку од мене ако ве интересира нешто повеќе прашајте,оти секој ден праќам и знам како одат работите ..поздрав ;)
   
 23. Mar tiN

  Mar tiN
  Gaining Experience

  542
  364
  2 Јануари 2014
  Машко
  "додека од карго никакво известување нема се додека не се јавиш да прашаш или да отидеш таму" Грешка си,за се добиваш известување,може нема одма да те известат,ама после 2/3 h се јават да кажат дека имаш пари од одкуп :D
   
 24. viksa86

  viksa86
  On your way to fame

  838
  808
  22 Април 2011
  Машко
 25. Harrabed

  Harrabed
  Practice makes perfect

  1,359
  1,443
  22 Април 2013
  Машко
  Не му се работе
  Глопко добар е.
   
Слични теми
 1. ARMac
  Одговори:
  13
  Прегледи:
  3,687
 2. HyperBoy
  Одговори:
  13
  Прегледи:
  1,464
 3. jove
  Одговори:
  3
  Прегледи:
  9,735
 4. Стап
  Одговори:
  26
  Прегледи:
  2,063
 5. GokeMKD
  Одговори:
  9
  Прегледи:
  1,628
Вчитување...

Сподели

Вчитување...