1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Карго низ македонија

Дискусија во форумот 'Oстанато' започната од ARMac, 4 Септември 2011.

 1. ARMac

  ARMac
  Орган

  6,026
  6,853
  2 oктомври 2010
  Машко
  Курајбер
  Се извинувам за оффтопик во делот за хардвер.

  Може ли некој да ми објасни како иде праќање на хардвер по карго низ македонија? Конкретно треба да пратам графички и матични плочи од Скопје до Охрид. Дали треба да ги однесам деловите то канцеларијата на каргото или доаѓаат? Исто кога човекот од Охрид ќе ги прими деловите дали јас треба да одам да ги земам парите од карго канцеларијата или доаѓаат до врата.

  Значи ме интересира карго од врата до врата и која фирма го прави ова, дури и да е поскапо за 100 денари. Исто така кој имал искуство со овие работи дали е превозот безбеден за компјутерска опрема?
   
 2. jovce.

  jovce.
  Gaining Experience

  487
  242
  29 Јули 2010
  Машко
  За да ти дојдат дома и да ти ги земат деловите нз дали можит ама знам дека можит да му ги однесиш ти деловите во канцеларија и потоа кога ке ги прими човекот деловите му дава пари на каргото колку што е напишано на ливчето и парите за ден два ке ти се стигнати во каргото.Ке одиш ке си ги земиш и чао пријатно.Досега сум зел само матична и рам преку карго и освен гаранцијата за малку што ке ми ја изгубеа друго ништо(среќа ја најдоа).
   
 3. stefan1984

  stefan1984
  Intern

  87
  14
  2 Јануари 2010
  а адреса? имаше некаде на форумов читав 150ден. низ цела мк.
   
 4. ARMac

  ARMac
  Орган

  6,026
  6,853
  2 oктомври 2010
  Машко
  Курајбер
  Jovce фала за информацијата.

  stefan1984 и јас ја барав таа тема ама пошто пребарувањето не работи ништо не најдов. Фирмата се викаше Globus или Glopus logistics или така некако. Имаа и веб страна. Ако на некој му текне нека пише.
   
 5. igor_xxxx

  igor_xxxx
  Practice makes perfect

  1,235
  1,345
  10 Септември 2010
  1 person likes this.
 6. ARMac

  ARMac
  Орган

  6,026
  6,853
  2 oктомври 2010
  Машко
  Курајбер
  Да тие се тие што доаѓаат да ја превземат пратката. Бравос еве ти едно плусче.
   
  1 person likes this.
 7. Spamalot

  Spamalot
  Gaining Experience

  905
  226
  13 Јуни 2011
  jas vo ponedelnikot prativ graficka vo prilep preku niv... uste gi cekam parite :spienje:.... neznam dali voopsto ke dojdat :ua: ... fala bogu sto bese evtina agp graficka :D
   
 8. RagingDemon

  RagingDemon
  Unbeatable

  6,333
  5,249
  24 Март 2009
  Машко
  Не ти дадоа некоја потврда или нешто слично?

  Не интересира како оди продажбата преку каргото, на пример графичката е 2000 и ти им кажеш дека треба купувачот да даде 2000 за да му ја дадат или..? И сигурно мора да дадат некоја потврда кога ги чекаш парите, не може така на лепе очи.
   
 9. jovce.

  jovce.
  Gaining Experience

  487
  242
  29 Јули 2010
  Машко
  Ти пред да ја пуштиш графичката или што и да е му кажуваш колку пари на фактурата да напишат.Потоа купувачот треба да плати толку колку што е пишано и плус 50 денари за испратница.
   
  1 person likes this.
 10. dino

  dino
  Gaining Experience

  409
  101
  5 Јули 2009
  Јас ги земав после 7 дена,имале некоја процедура ... иначе не се секирај ќе ги добиеш :)

  @Vlatce

  Кога ќе дојде шоферот пополнуваш таму некое формуларче и пишуваш откупнина,кога ќе му биде доставен делот на купувачот он мора да му даде пари на шоферот колку што пишува во откупнината.
   
  1 person likes this.
 11. Spamalot

  Spamalot
  Gaining Experience

  905
  226
  13 Јуни 2011
  da ti davaat potvrda... i bas taka.. koga im ja predavas prasuvaat dali treba da ima povratni pari i koj ke plaka za transportot... znaci mozes da platis ti ili moze da plati primacot...
  ama isto taka mi rekoa deka za 2-3 dena max ke bide se zavrseno... ama ete nedela pomina pa nisto od povratnite pari :S
  deckoto vo PP tvrdi deka ja dobil pratkata i platil uste vo sredata ama ovie aber nemaat :S
  utre ke im se javam da vidam sto se desava ako najdam broj...
  kako i da e... ili pravat greski i propusti vo nivnite dostavi ili se uzasno spori :S
   
  1 person likes this.
 12. Spamalot

  Spamalot
  Gaining Experience

  905
  226
  13 Јуни 2011
  a da imalo i nekoja opcija ako se raboti za pomali povratni pari... da ti platat vednas koga ke mu ja dades pratkata i so toa nema da mora da se vrakaat kaj tebe uste ednas i kosta duplo poevtino... 70 den namesto 130 :D .... a oni ke si gi nadomestat parite koga ke mu plati primacot.
  samo ovaj nacin ne sum go probal ama teoretski treba da postoi :D
   
 13. HocusPocus

  HocusPocus
  On your way to fame

  971
  568
  3 Јули 2007
  Откупнина преку Глобко ти е 1% од вкупната вредност. Парите со сигурност ти ги донасаат дома, мене за 6 дена ми ги донесоа. Со вклучен викенд.
   
 14. goranmitev

  goranmitev
  Intern

  75
  44
  27 Август 2010
  1 person likes this.
Слични теми
 1. Demonce14
  Одговори:
  116
  Прегледи:
  27,054
 2. Soft
  Одговори:
  1
  Прегледи:
  1,410
 3. HyperBoy
  Одговори:
  13
  Прегледи:
  1,438
 4. jove
  Одговори:
  3
  Прегледи:
  9,548
 5. IcePick
  Одговори:
  49
  Прегледи:
  8,269
Вчитување...

Сподели

Вчитување...