1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
    Сокриј

Карго низ македонија

Дискусија во форумот 'Oстанато' започната од ARMac, 4 Септември 2011.

1. ARMac

ARMac
    Орган

6,026
    6,853
    2 oктомври 2010
    Машко
    Курајбер
    Се извинувам за оффтопик во делот за хардвер.

Може ли некој да ми објасни како иде праќање на хардвер по карго низ македонија? Конкретно треба да пратам графички и матични плочи од Скопје до Охрид. Дали треба да ги однесам деловите то канцеларијата на каргото или доаѓаат? Исто кога човекот од Охрид ќе ги прими деловите дали јас треба да одам да ги земам парите од карго канцеларијата или доаѓаат до врата.

Значи ме интересира карго од врата до врата и која фирма го прави ова, дури и да е поскапо за 100 денари. Исто така кој имал искуство со овие работи дали е превозот безбеден за компјутерска опрема?

2. jovce.

jovce.
    Gaining Experience

487
    242
    29 Јули 2010
    Машко
    За да ти дојдат дома и да ти ги земат деловите нз дали можит ама знам дека можит да му ги однесиш ти деловите во канцеларија и потоа кога ке ги прими човекот деловите му дава пари на каргото колку што е напишано на ливчето и парите за ден два ке ти се стигнати во каргото.Ке одиш ке си ги земиш и чао пријатно.Досега сум зел само матична и рам преку карго и освен гаранцијата за малку што ке ми ја изгубеа друго ништо(среќа ја најдоа).

3. stefan1984

stefan1984
    Intern

87
    14
    2 Јануари 2010
    а адреса? имаше некаде на форумов читав 150ден. низ цела мк.

4. ARMac

ARMac
    Орган

6,026
    6,853
    2 oктомври 2010
    Машко
    Курајбер
    Jovce фала за информацијата.

stefan1984 и јас ја барав таа тема ама пошто пребарувањето не работи ништо не најдов. Фирмата се викаше Globus или Glopus logistics или така некако. Имаа и веб страна. Ако на некој му текне нека пише.

5. igor_xxxx

igor_xxxx
    Practice makes perfect

1,235
    1,345
    10 Септември 2010
    1 person likes this.
  6. ARMac

ARMac
    Орган

6,026
    6,853
    2 oктомври 2010
    Машко
    Курајбер
    Да тие се тие што доаѓаат да ја превземат пратката. Бравос еве ти едно плусче.

1 person likes this.
  7. Spamalot

Spamalot
    Gaining Experience

905
    226
    13 Јуни 2011
    jas vo ponedelnikot prativ graficka vo prilep preku niv... uste gi cekam parite :spienje:.... neznam dali voopsto ke dojdat :ua: ... fala bogu sto bese evtina agp graficka :D

8. RagingDemon

RagingDemon
    Unbeatable

6,333
    5,249
    24 Март 2009
    Машко
    Не ти дадоа некоја потврда или нешто слично?

Не интересира како оди продажбата преку каргото, на пример графичката е 2000 и ти им кажеш дека треба купувачот да даде 2000 за да му ја дадат или..? И сигурно мора да дадат некоја потврда кога ги чекаш парите, не може така на лепе очи.

9. jovce.

jovce.
    Gaining Experience

487
    242
    29 Јули 2010
    Машко
    Ти пред да ја пуштиш графичката или што и да е му кажуваш колку пари на фактурата да напишат.Потоа купувачот треба да плати толку колку што е пишано и плус 50 денари за испратница.

1 person likes this.
  10. dino

dino
    Gaining Experience

409
    101
    5 Јули 2009
    Јас ги земав после 7 дена,имале некоја процедура ... иначе не се секирај ќе ги добиеш :)

@Vlatce

Кога ќе дојде шоферот пополнуваш таму некое формуларче и пишуваш откупнина,кога ќе му биде доставен делот на купувачот он мора да му даде пари на шоферот колку што пишува во откупнината.

1 person likes this.
  11. Spamalot

Spamalot
    Gaining Experience

905
    226
    13 Јуни 2011
    da ti davaat potvrda... i bas taka.. koga im ja predavas prasuvaat dali treba da ima povratni pari i koj ke plaka za transportot... znaci mozes da platis ti ili moze da plati primacot...
    ama isto taka mi rekoa deka za 2-3 dena max ke bide se zavrseno... ama ete nedela pomina pa nisto od povratnite pari :S
    deckoto vo PP tvrdi deka ja dobil pratkata i platil uste vo sredata ama ovie aber nemaat :S
    utre ke im se javam da vidam sto se desava ako najdam broj...
    kako i da e... ili pravat greski i propusti vo nivnite dostavi ili se uzasno spori :S

1 person likes this.
  12. Spamalot

Spamalot
    Gaining Experience

905
    226
    13 Јуни 2011
    a da imalo i nekoja opcija ako se raboti za pomali povratni pari... da ti platat vednas koga ke mu ja dades pratkata i so toa nema da mora da se vrakaat kaj tebe uste ednas i kosta duplo poevtino... 70 den namesto 130 :D .... a oni ke si gi nadomestat parite koga ke mu plati primacot.
    samo ovaj nacin ne sum go probal ama teoretski treba da postoi :D

13. HocusPocus

HocusPocus
    On your way to fame

971
    568
    3 Јули 2007
    Откупнина преку Глобко ти е 1% од вкупната вредност. Парите со сигурност ти ги донасаат дома, мене за 6 дена ми ги донесоа. Со вклучен викенд.

14. goranmitev

goranmitev
    Intern

75
    44
    27 Август 2010
    1 person likes this.
Слични теми
  1. Demonce14
    Одговори:
    116
    Прегледи: