1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Капацитет на ХДД помал од декларираниот на етикетата

Дискусија во форумот 'Процесори, матични плочи и меморија' започната од varelg, 11 Мај 2010.

 1. varelg

  varelg
  Intern

  67
  0
  13 Декември 2007
  Се работи за малку постар хардвер меѓутоа за она за што е наменет врши работа. Имам Dell Optiplex GX270 со 2GB RAM, Pentium 4 (single core) 3.0GHz, 40GB HDD. Денес му ставив втор HDD (Hitachi DeskStar) од еден друг комп кој претходно испушти душа. Овој диск меѓутоа е уредно форматиран претходно, и додека беше дел од покојниот систем уредно беше деклариран дека собира 164 ГБ. Како што впрочем пишува на етикетата. Меѓутоа сега откако го ставив во Dell- от, големината се пријавува дека е 38 ГБ. Во што е проблемот? Jumpers уредно се ставени на слејв, широкиот кабел уредно е приклучен кон primary и slave... инсталираниот OnStar DeskManager од це де-то што дојде со овој диск уредно го пријавува како 164ГБ диск а Windows XP Pro SP3 вели дека е само 38ГБ.
  Само што пробав на тој диск да инсталирам openSUSE и инсталацијата беше неуспешна. Error 3003. До дискот ли е, до Win ли е... значи сега имам два проблеми: погрешно пријавена големина на дискот и неуспешна инсталација на Линукс на тој диск... во што е проблемот и како да се поправи, ако е можно... обата диска (вградениот од 40 ГБ и новиот од 164 ГБ) се IDE...
   
 2. RagingDemon

  RagingDemon
  Unbeatable

  6,332
  5,247
  24 Март 2009
  Машко
  Да немаш скриена партиција?
   
 3. daci92

  daci92
  Gaining Experience

  2,120
  163
  4 Февруари 2009
  Машко
  Студент
  probaj so cd za reinstaliranje od win xp vidi dali za vreme na formatiranjeto koga biras particii ke ti go dade prostorot vo unallocated ili kako particija koja e skriena ,ako go nema ostanatiot prostor koj ti nedostasuva bi ti preporacal da go probas na drugo kukiste (si ponova maticna ) ako ne go dava ni tamu ,zemi hirens boot i low level format alatki ima na nego ,odberi si ja alatkata za tvojot disk (na pr Maxtor ili Hitachi itn) i low level pravi mu
   
 4. DaciSS

  DaciSS
  Gaining Experience

  949
  287
  3 Јануари 2008
  Машко
  Systems and Network Administrator
  десен клик на My Computer-> Manage->Disk Managment тука ти покажува фулл?
   

Сподели

Вчитување...