Стани премиум член и добиј попуст на 2000+ производи и куп други бенефити!
  • Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Канцелариски Лаптоп

The Geek Boy

Gaining Experience
9 август 2018
1.159
476
Препорачајте ми некаков "основен" канцелариски лаптоп.
Фокусот ми е да е лаптопот што е можно повеќе енергетски ефикасен, да држи доста време.


Процесор - За ова искрено незнам, или AMD или Intel нешто 5ка или 7ца варијанта. Претходно кога имав слушано, доста tech експерти зборуваа дека AMD процесор е подобра опција за лаптоп, бидејки се повеќе енергетски ефикасни. Повеќе гледам на тоа да е енергетски ефикасен, секако и да не биде некој слаб процесор сега, ама некаде in - between.

Графичка - За ова искрено не ме интересира, па што сака нека биде. Сега секако не барам некоја слаба integrated графичка секако, ама не барам ни нешто повеќе од 4050 - ка. Гледам доста модели сега има со Intel Iris графички. Колку се тие добри? Имаат ли некакви слабости? Колку се енергетски ефикасни?

Меморија - Нека биде SSD со капацитет од 1TB, или пак 512GB но со можност за надградба (или уште еден m.2 слот) во иднина.
RAM Меморија - 32GB (DDR4, немора да е DDR5 бидејќи за мене искрено тоа не ми е пресудно, нит ми менува нешто, а и сепак е релативно нова технологија, која што има голем потенцијал да се развие во иднина со поголеми брзини)

Батерија - Е ова ми е доста пресудно, барам да биде барем 70Wh, сакам едноставно да можам каде и да сум да можам да го користам лаптопот подолг период, да не ми се троши брзо батеријата. Би било добро ако и самиот лаптоп се полни брзо и нема некој цигла полнач, туку нешто по компактно (ми се допаѓа како им се на леново на новите лаптоп уреди направени полначите).

Конектори - Да има барем 2 Type A порти, Џек за Слушалки, HDMI не ми е вашно, но ако има би било предност, и за друго не ме интересира колку порти или што друго би имало.

Големина - Да е барем 15 инчи, да е направен од солиден материјал, да не е тежок многу лаптопот (колку по компактен, толку подобар).

Буџет може да е до 70 - 80к денари искрено и повеќе не ми се дава за лаптоп. Ако може да се најде нешто и за поевтино, тогаш уште супер. Е сега знам дека за 3 месеци може да се сменат доста работи, но сепак јас одамна не сум пребарувал / не сум се информирал за она баш најновите компоненти, новости во лаптоп индустријата па ова за сега ќе ми служи како водич каде и што конкретно да барам, кои линии на лаптоп уреди, итн...
Гледам сега има и нови сајтови за е - купување, како Ананас. Другарче он ми го фалеше сајтот, дека имало доста евтини работи. Баш гледав пред неколку дена за нешто друго, ама тоа ми испадна поскапо од тој сајт, него ли да се најде преку setec / anhoch и слични продавници. Па така да слободно препорачајте од каде најдете, па јас ќе разгледам. Нека остане темава, да не правам нови за секоја пат кога ќе се промени нешто, па во иднина ако има измени, ќе пишам пак.

Едноставно ми треба нова замена за стариот LENOVO B590 лаптоп што го имам уште од 2013-та година. Тој го користев доста време, мислам душата му ја извадив, и си работеше се во ред. Се додека после многу години (некаде после 2017-та), му се извади копче од тастатура, па после кога си земав нов компјутер во 2018 - та, зема брат ми да го користи, па поради неправилно користење (се расипа и кулерот), почна да прегрева, нешто проблеми со вентилаторот... Се случија доста работи. Да го поправам тој, да му ставам и SSD (рам веќе има надградено 12 гига, а наводно може и 32 гига), Windows 11, и да му сменам батерија... И ќе лета.

Е сега од кога си купив јас нов компјутер (делови кои што беа склопени после), тој го користам до ден денес, но доста работи ми се имаа изменето во животот, сега ретко (скоро ич) не играм игри (дали некогаш една или две), и повеќе сум на други работи фокусирам, па така да планирам компјутерот (кој што и онака го делам со брат ми) да му го оставам на него, јас да си земам нов лаптоп (да се осигурам овие наредни месеци финансиски), да си го направам стариот лаптоп (ова е мој личен избор), бидејќи ми значи доста сепак, и нема туку така да го оставам, а и може ќе ми се најде за гледање филмови, или нешто друго за по дома, и тоа е тоа.
Мислењето е автоматски споено:

Јас како што сум користел претходно Леново лаптоп уреди, навистина сум задоволен. Сум средувал на пријатели понови Леново модели, и навистина ми се допаѓаат. Лесни се за користење, не тежат многу, квалитетот е ОК, екранот е ОК, за батерија реално незнам поновите лаптоп уреди дали се повеќе ефикасни или не. Нема никакви проблеми со драјвери, не загреваат толку многу, како што напишав погоре ми се допаѓа и колку компактен им е и полначот.

Најдов еден модел кој што е онака на изглед доста обичен (тука), но си кошта и убави 90к (без попуст) а и башка батеријата е 51Wh...
Процесорот е можеби доста јак, тоа е тоа најверојатно што ја крева доста цената. А баш листав на сетек (неможев да најдам лаптоп уред кој што ќе ми се погоди за жал), и гледам одредени лаптоп уреди со послаби графички, помалце рам (секако DDR5) коштаат повеќе од лаптоп уреди со некоја појака графичка / процесор и со повеќе рам. Зошто така?

И уште една работа. Пред да почне некој да ми препорачува, нејќам Acer лаптоп уреди. Да не објаснувам многу, сум средувал неколку на пријатели, и едностано беа полни со проблем. Највеќе со драјвери за процесор / графочка, каде што перформансите не им беа како на оние од други benchmark тестови што ги гледав по нет. Едноставно не перформираше лаптопот како што треба.
Немора да има инсталиран Windows, за тоа јас се разбирам, ќе си средам сам.
Препорачајте ми некаков "основен" канцелариски лаптоп.
Фокусот ми е да е лаптопот што е можно повеќе енергетски ефикасен, да држи доста време.


Процесор - За ова искрено незнам, или AMD или Intel нешто 5ка или 7ца варијанта. Претходно кога имав слушано, доста tech експерти зборуваа дека AMD процесор е подобра опција за лаптоп, бидејки се повеќе енергетски ефикасни. Повеќе гледам на тоа да е енергетски ефикасен, секако и да не биде некој слаб процесор сега, ама некаде in - between.

Графичка - За ова искрено не ме интересира, па што сака нека биде. Сега секако не барам некоја слаба integrated графичка секако, ама не барам ни нешто повеќе од 4050 - ка. Гледам доста модели сега има со Intel Iris графички. Колку се тие добри? Имаат ли некакви слабости? Колку се енергетски ефикасни?

Меморија - Нека биде SSD со капацитет од 1TB, или пак 512GB но со можност за надградба (или уште еден m.2 слот) во иднина.
RAM Меморија - 32GB (DDR4, немора да е DDR5 бидејќи за мене искрено тоа не ми е пресудно, нит ми менува нешто, а и сепак е релативно нова технологија, која што има голем потенцијал да се развие во иднина со поголеми брзини)

Батерија - Е ова ми е доста пресудно, барам да биде барем 70Wh, сакам едноставно да можам каде и да сум да можам да го користам лаптопот подолг период, да не ми се троши брзо батеријата. Би било добро ако и самиот лаптоп се полни брзо и нема некој цигла полнач, туку нешто по компактно (ми се допаѓа како им се на леново на новите лаптоп уреди направени полначите).

Конектори - Да има барем 2 Type A порти, Џек за Слушалки, HDMI не ми е вашно, но ако има би било предност, и за друго не ме интересира колку порти или што друго би имало.

Големина - Да е барем 15 инчи, да е направен од солиден материјал, да не е тежок многу лаптопот (колку по компактен, толку подобар).

Буџет може да е до 70 - 80к денари искрено и повеќе не ми се дава за лаптоп. Ако може да се најде нешто и за поевтино, тогаш уште супер. Е сега знам дека за 3 месеци може да се сменат доста работи, но сепак јас одамна не сум пребарувал / не сум се информирал за она баш најновите компоненти, новости во лаптоп индустријата па ова за сега ќе ми служи како водич каде и што конкретно да барам, кои линии на лаптоп уреди, итн...
Гледам сега има и нови сајтови за е - купување, како Ананас. Другарче он ми го фалеше сајтот, дека имало доста евтини работи. Баш гледав пред неколку дена за нешто друго, ама тоа ми испадна поскапо од тој сајт, него ли да се најде преку setec / anhoch и слични продавници. Па така да слободно препорачајте од каде најдете, па јас ќе разгледам. Нека остане темава, да не правам нови за секоја пат кога ќе се промени нешто, па во иднина ако има измени, ќе пишам пак.

Едноставно ми треба нова замена за стариот LENOVO B590 лаптоп што го имам уште од 2013-та година. Тој го користев доста време, мислам душата му ја извадив, и си работеше се во ред. Се додека после многу години (некаде после 2017-та), му се извади копче од тастатура, па после кога си земав нов компјутер во 2018 - та, зема брат ми да го користи, па поради неправилно користење (се расипа и кулерот), почна да прегрева, нешто проблеми со вентилаторот... Се случија доста работи. Да го поправам тој, да му ставам и SSD (рам веќе има надградено 12 гига, а наводно може и 32 гига), Windows 11, и да му сменам батерија... И ќе лета.

Е сега од кога си купив јас нов компјутер (делови кои што беа склопени после), тој го користам до ден денес, но доста работи ми се имаа изменето во животот, сега ретко (скоро ич) не играм игри (дали некогаш една или две), и повеќе сум на други работи фокусирам, па така да планирам компјутерот (кој што и онака го делам со брат ми) да му го оставам на него, јас да си земам нов лаптоп (да се осигурам овие наредни месеци финансиски), да си го направам стариот лаптоп (ова е мој личен избор), бидејќи ми значи доста сепак, и нема туку така да го оставам, а и може ќе ми се најде за гледање филмови, или нешто друго за по дома, и тоа е тоа.
 
Последна промена:

Astro

Epic
20 јуни 2012
9.302
14.433
Нешто вака? Сигурен си дека ти требаат 32Gb RAM?

ThinkPad_E16_Gen_1_Intel_CT1_02.png
@damil идеја нешто што мојт да се ископат? Моделче што не е лемена меморијата?
 

The Geek Boy

Gaining Experience
9 август 2018
1.159
476

Не фала.

Гледав и HP, ме заинтересира доста сериите ProBook и EliteBook

Гледам во Neocom имаат големи попусти:

Сепак, не барам некој нај основен лаптоп. Знам дека mackbook држат доста добро, ама и коштаат доста добро. Не сум навлезен во тој Apple екосистем и не планирам. Chromebook да бев ученик во основно одделение, можеби ќе земев.

Сепак барам нешто кое што не е нај обично. Ако ми беше за тоа, веднаш ќе најдев нешто.

Океј, можеби ќе се користи и за играње една или две игрици, ама тоа се малку захтевни игрици (едната е 2D), а и може да се користи програма за мапирање / исцртување (OGF), можеби по малце photoshop, и тоа.

Звукот не ми е битен, бидејќи и онака ќе користам слушалки. Touchscreen / fingerprint не ми треба. Дисплејот немора и не ми треба да е OLED, или повеќе од 60 - 80Hz. Битно да е доволно светол и тоа е тоа.

Гледав и некои поевтини гејминг лаптопи (околу 40к), тие имаат повеќе батерија (него ли овие обичните што ги гледав над 40к), ама затоа држат па помалце кога се користат во нормални услови.
Мислењето е автоматски споено:

Нешто вака? Сигурен си дека ти требаат 32Gb RAM?

ThinkPad_E16_Gen_1_Intel_CT1_02.png
@damil идеја нешто што мојт да се ископат? Моделче што не е лемена меморијата?
Добро за почеток и не мора да е ни 32 гига рам, ни 1 тера SSD, битно да има можност да се надгради во иднина.

Инаку не е лош овој, само што е 57Wh батеријата. Да е малку повеќе, и мислам ќе е совршен избор.

Немора да е ни леново на крај краева. Видов и HP имаат одлични модели, може и такво нешто, може и Dell, не е проблем.
 

xbl9k

Gaining Experience
10 декември 2017
125
180
Тешко дека ќе најдеш лаптоп што ти ги задоволува сите критериуми..

Iris графичките се подобра верзија од intel hd графичките и двете се интегрирани.

Еве ти некое лаптопче од асус што можда ќе ти задоволи поголем дел од критериумите :

Link 1

Link 2

Link 3 - Според мене најблиску до тоа што го бараш вклучувајќи expansion slots, со батерија од 63wh.
 

damil

Practice makes perfect
2 јануари 2015
1.057
1.332
Имам на лагер нешто, што нема ќе порачаме. Ќе разгледам утре подетално што се бара колегата и ќе му пишам.

Гледам дека си посочил Yoga лаптоп, тој е 14", да погледнеш Lenovo ThinkPad X1, имам на лагер.
 
Последна промена:

The Geek Boy

Gaining Experience
9 август 2018
1.159
476
Тешко дека ќе најдеш лаптоп што ти ги задоволува сите критериуми..

Iris графичките се подобра верзија од intel hd графичките и двете се интегрирани.

Еве ти некое лаптопче од асус што можда ќе ти задоволи поголем дел од критериумите :

Link 1

Link 2

Link 3 - Според мене најблиску до тоа што го бараш вклучувајќи expansion slots, со батерија од 63wh.
Не се лоши и овие. Интересен дизајн, интересна метална структура. Незнам сега колку се добри Asus лаптоп уредите, бидејќи со нив немам работено. Но вака налик изгледаат супер. Ми се допаѓа тоа што им текнало numpad - от да го интегрираат во самиот touchpad како дополнителна опција.

Иначе еве сега од кога ми предложивте доста примери, да се надополнам поточно за моите потреби

Процесор - 5ка варијанта, дали i5 или Ryzen 5, кој е поефикасен од тие две. И на ниво од слаб до најјак процесор, да биде некаде измеѓу.

Графичка - Inter Iris или нешто слично од AMD, да е појако за ниво од интегрирана графичка (би сакал да пробам на интел новата графичка, гледам за енкодерот доста ја фалат, а башка со AMD графичка на Win 11 си имав мал проблем со драјверите што Windows Update ми ги дифолташе на standard windows gpu driver, наместо на оној драјвер од AMD Adrenaline софтверот, кога местев лаптоп на другарче).

Меморија (Капацитет) - 512GB SSD со можност за надградба до 1TB во иднина.

Меморија (RAM) - 16GB DDR4 3200mHz со можност за надградба до 40GB во иднина (преферирано рамот да не е заемен, но може и залемен ако нема друг избор).

Екран - Барем 14 инчи, немора да е OLED, но барем 300 nits да биде.

Батерија - 60 ~ 70Wh ако е релативно добро оптимизиран самиот лаптоп уред (да може повеќе од 8-9 часа да трае), или пак повеќе од 70Wh.

Немора да има touchscreen, немора да се врти екранот од другата страна, немора да е нешто нај нај врвен материјал, ама пак да не е нешто евтина пластика да се мрда лесно.
 

Ron26

Practice makes perfect
4 мај 2019
761
1.012
само Зенбук на Асус, Асус нема промашај, а и поефтин е од овие Тинкпад на Леново.
 

JasSum

Unstoppable
8 мај 2007
2.086
2.387
Во превод, сакаш мек, ама да не е мек и да не е 2000 евра :)
По спецификации не е баш канцелариски уред. Под канцелариски лаптоп се смета нешто што ќе е ок за офис и сурф и ќе биде во рангот на 30к. Одиш 3 пати над буџет, со желба за издржлива батерија и процесор што ќе биде добар...
Тинкпадот, јогата и зенбукот се стартна позиција. Оди во продавница, разгледај ги, да видиш кој модел ти е ок па после барај спецификации од моделот.
15 инча на 16:9 и 14 инча на 16:10 има мала разлика и одбери 16:10 ако можеш да бираш
 

kolesk

On your way to fame
6 февруари 2016
422
560
Ама зенбук, елитбук, не идат со графичка 4050.(мејби ај ем вронг)
 

The Geek Boy

Gaining Experience
9 август 2018
1.159
476
Дечки, фала за советите. Можеби насловот не го напишав убаво, и не се објаснив подобро како треба. Мислев на малку по - напреден канцелариски лаптоп уред (ако може некој модератор нека го смени насловот во "Напреден Канцелариски Лаптоп").

Го видов и тој Lenovo Think Pad X1 Yoga Gen 6, не е лош. Едино што батеријата му е 57Wh, но гледам по интернет дека држи повеќе од 16 часа. Можеби сепак не е се во ват часовите, и повеќе во оптимизацијата?

А за ова со рамот, тие 16 гига се залемени и нема опција никако да се надогради? Ако е така, тогаш тоа би ми била уште една негативна ствар околу тој лаптоп. За другото гледам е океј, а има и touchscreen, и можност екранот да се намести на обратната страна што мене реално не ми треба.


Инаку се сетив сега, кога пред многу години бев на пракса во една фирма за компјутери, уште средно кога бев. Таму имаа DELL / HP лаптоп уреди (не се сеќавам точно кои беа), на кои што имаше еден конектор како читач за SD картица, ама далеку по - широк. На тој конектор, вработените едноставно си врзуваа како еден dock од каде што потоа си конектираа монитор, тастатура, маус, звучници, веб камера, итн... и можеа да го преклопат целиот лаптоп (без да им се изгаси или хибернира), и да си го користат на некој начин како компјутер кога се на работа, или дома. Кога ќе одевме на терен, едноставно го дисконектираа од самиот dock и си продолжуваа со работа на самиот лаптоп уред. Мене тоа многу ми се допадна, и мислам дека ќе ми се погоди. Ќе дојдам дома, ќе го ставам лаптопот на биро, ќе го поврзам на монитор, и решена работа. А и башка накнадно можам да си земам нови монитори, и таман така да си го користам самиот лаптоп.

Дали знаете кои се тие модели, колку коштаат, дали има нешто во мојот буџет и тоа што барам, со тие спецификации?
Мислењето е автоматски споено:

Ама зенбук, елитбук, не идат со графичка 4050.(мејби ај ем вронг)
Се мислев дали да одам со малку појака графичка, ама реално не ми ни треба, кога и онака веќе не играм толку захтевни игри. Повеќе сум на други работи фокусиран.

Ако ми треба реално за нешто повеќе, за 3D моделирање, за едитирање видеа, за играње по - захтевни игри, тогаш ќе си склопам некој систем во далечна иднина, сега за сега таква потреба немам (заради што и барам препорака за лаптоп)
Мислењето е автоматски споено:

само Зенбук на Асус, Асус нема промашај, а и поефтин е од овие Тинкпад на Леново.
Овие богами баш ме заинтересираа. Не знаев за Asus дека имаат толку солидни модели за солидна цена. Дефинитивно ќе ги ставам во обзир.
 

xbl9k

Gaining Experience
10 декември 2017
125
180
Дечки, фала за советите. Можеби насловот не го напишав убаво, и не се објаснив подобро како треба. Мислев на малку по - напреден канцелариски лаптоп уред (ако може некој модератор нека го смени насловот во "Напреден Канцелариски Лаптоп").

Го видов и тој Lenovo Think Pad X1 Yoga Gen 6, не е лош. Едино што батеријата му е 57Wh, но гледам по интернет дека држи повеќе од 16 часа. Можеби сепак не е се во ват часовите, и повеќе во оптимизацијата?

А за ова со рамот, тие 16 гига се залемени и нема опција никако да се надогради? Ако е така, тогаш тоа би ми била уште една негативна ствар околу тој лаптоп. За другото гледам е океј, а има и touchscreen, и можност екранот да се намести на обратната страна што мене реално не ми треба.


Инаку се сетив сега, кога пред многу години бев на пракса во една фирма за компјутери, уште средно кога бев. Таму имаа DELL / HP лаптоп уреди (не се сеќавам точно кои беа), на кои што имаше еден конектор како читач за SD картица, ама далеку по - широк. На тој конектор, вработените едноставно си врзуваа како еден dock од каде што потоа си конектираа монитор, тастатура, маус, звучници, веб камера, итн... и можеа да го преклопат целиот лаптоп (без да им се изгаси или хибернира), и да си го користат на некој начин како компјутер кога се на работа, или дома. Кога ќе одевме на терен, едноставно го дисконектираа од самиот dock и си продолжуваа со работа на самиот лаптоп уред. Мене тоа многу ми се допадна, и мислам дека ќе ми се погоди. Ќе дојдам дома, ќе го ставам лаптопот на биро, ќе го поврзам на монитор, и решена работа. А и башка накнадно можам да си земам нови монитори, и таман така да си го користам самиот лаптоп.

Дали знаете кои се тие модели, колку коштаат, дали има нешто во мојот буџет и тоа што барам, со тие спецификации?
Мислењето е автоматски споено:


Се мислев дали да одам со малку појака графичка, ама реално не ми ни треба, кога и онака веќе не играм толку захтевни игри. Повеќе сум на други работи фокусиран.

Ако ми треба реално за нешто повеќе, за 3D моделирање, за едитирање видеа, за играње по - захтевни игри, тогаш ќе си склопам некој систем во далечна иднина, сега за сега таква потреба немам (заради што и барам препорака за лаптоп)
Мислењето е автоматски споено:


Овие богами баш ме заинтересираа. Не знаев за Asus дека имаат толку солидни модели за солидна цена. Дефинитивно ќе ги ставам во обзир.
Ти бараш business лаптоп, провери ги и Asuspro сериите на лаптопи. Залемениот рам нема опција да се надогради доколку на матичната нема дополнителен слот за рам.
 

The Geek Boy

Gaining Experience
9 август 2018
1.159
476
Ти бараш business лаптоп, провери ги и Asuspro сериите на лаптопи. Залемениот рам нема опција да се надогради доколку на матичната нема дополнителен слот за рам.
Ееее така. Конечно го погодивме називот. Бизнис лаптоп, да.

Тоа со докинг сега е заменето се со USB-C.
Да, баш видов сега дека thunderbolt користат.

Ќе ги ѕирнам Asus Pro сериите на лаптоп.

Од HP видов Elite Book Pro биле тие серии кои што ги памтам кога одев на пракса.

Инаку, јас си "склопив" еден HP EliteBook Pro, од сајтот на HP и ми испадна околу 50к (можда и помалце)

Screenshot_20231127-142930_Gmail.jpg

Инаку од 600 серијата на HP EliteBook Pro лаптоп уреди гледам тие се слични на 800 серија, но дали имаат thunderbolt поддршка?
 

The Geek Boy

Gaining Experience
9 август 2018
1.159
476
Пааааа не ги баш исполнува сите твои услови.
Да... видов дека има помал капацитет на батерија, а и башка тоа + 120Hz екран (што реално не ми треба), незнам колку долго би држела батеријата.

IPS дисплеј над 300 нитс е побитно од скоро се друго.
Да, баш сега сакав да пишам и за ова. Зборев и со пријатели од странство, сите ми рекоа да не гледам лаптоп уреди што се со светлина помалце од 300 нити. Барем да е 400 нити.

Инаку, дали има од HP EliteBook и ProBook сериите некој модел кој што е со повеќе од 250 нити светлина? Како што гледам сите, дури и оние модели кои што се 80к и повеќе, не се од 250 - 300 нити повеќе светлина.

Како можат така HP на таа цена да продаваат лаптоп уреди, да им ги купуваат голем број на компании / бизниси на големо, и да си дозволат да им се екраните со толкава мала светлина???

Како што гледам до сега Lenovo ThinkPad, нешто од Asus или нешто од Dell ќе да е најдобра опција.

Продолжувам да барам различни модели. Во меѓувреме ако има некој да препорача уште нешто, слободно пратете, ќе ѕирнам.
 

gokica

Модератор
13 јуни 2009
9.358
12.605
Чисто како констатација - батерија после две три години не е иста како нова. А тешко се наоѓаат нови батерии па уште и за пристојни пари.

Ако батерија ти е многу важна треба да се има во предвид и по колку време ќе треба да купиш нов лаптоп. Па така можеби нема да се се секираш многу дали може да се надоградува, да купиш нешто што ќе те трае со години итн.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
46.585
Мислења
965.507
Членови
34.956
Огласи
2.660
Најнов член
DragiD
На врв Дно