1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Kamera za vo avtomobil

Дискусија во форумот 'Дигитални апарати, камери и слично' започната од Colopix, 8 ноември 2017.

 1. krema

  krema
  Professor

  10,701
  10,271
  24 Јуни 2009
  Машко
  Законот за забрана е европски.
   
  На igor_igor му/ѝ се допаѓа ова.
 2. dule_

  dule_
  Gaining Experience

  199
  104
  7 Март 2015
  Имате линк од законот или само рекла казала статии?

  Sent from my MI 6 using Tapatalk
   
  На tamamuzicar и DonFrozex им се допаѓа ова.
 3. bxxxn

  bxxxn
  Practice makes perfect

  1,145
  1,238
  11 Март 2011
 4. Joan.J331

  Joan.J331
  Intern

  50
  30
  3 Април 2018
  Машко
  што значи да се онеспособат, и за кои фабрички камери тоа важи зарем и паркинг камера да имаш треба да ја исклучиш?
   
  На tamamuzicar му/ѝ се допаѓа ова.
 5. zipi123

  zipi123
  On your way to fame

  531
  504
  14 Јануари 2016
  Машко
  Си купил мерцедес од 100к евра со паркинг камера, ноќно гледање се фулл пошо нели 100к евра е и да го тргаш у овластен сервис, страшно.
   
  На Joan.J331 му/ѝ се допаѓа ова.
 6. DarthJe5us

  DarthJe5us
  Practice makes perfect

  1,606
  1,224
  2 Јануари 2012
  Ова е статија не е закон.

  На јавна површина не може да ти се забрани да снимаш ако живееш во демократија.
   
  На tamamuzicar му/ѝ се допаѓа ова.
 7. DonFrozex

  DonFrozex
  Practice makes perfect

  962
  1,164
  9 Јуни 2011
  Машко
  Damn, арно што пишав, ќе си дадев 40 еврејци за џабе, а згора на тоа и казни ќе попиев.
  Фала за инфото дечки.
   
  На JasSum му/ѝ се допаѓа ова.
 8. dddragan

  dddragan
  Gaining Experience

  245
  262
  12 Август 2014
  Машко
  Ако прочиташ некоја од статиите, ќе видиш за кој закон се работи.
   
 9. DarthJe5us

  DarthJe5us
  Practice makes perfect

  1,606
  1,224
  2 Јануари 2012
  Член 369
  (
  1) Полицијата е овластена да постави уреди за снимање на јавни места на кои се одвива сообраќај и на кои може да се извршуваат прекршоци од областа на сообраќајот на патиштата, согласно со закон.
  (2) Под снимање, во смисла на овој закон се подразбира постојан видео надзор над јавните места од ставот (1) на овој член.
  (3) Снимањето од ставот (1) на овој член, може да се врши и со посебни возила на Министерството за внатрешни работи опремени со посебни уреди за таа намена. (4) Снимениот материјал од ставовите (1), (2) и (3) на овој член се чува во полицијата шест месеци, по што материјалот се уништува, освен материјалот што претставува доказ во кривична или прекршочна постапка, со кој се постапува со согласно со закон.


  Каде е забраната?
   
  На kirev му/ѝ се допаѓа ова.
 10. JasSum

  JasSum
  Practice makes perfect

  1,790
  1,920
  8 Мај 2007
  Машко
  согласно написот, да, и паркинг камерите треба да се онсепособат, сепак снимале...
  како не бил европски. штом на европски автомобили има камери фабрички вградени, значи дека ниниот закон е ок со тоа.
   
  На tamamuzicar и The-spiki им се допаѓа ова.
 11. JasSum

  JasSum
  Practice makes perfect

  1,790
  1,920
  8 Мај 2007
  Машко
  Комплетно си помешал некои работи.
  1. ова е статија која известува за закон. Имаш интернет, побарај си, не биди мрза.
  2. Демократија во суштина не постои, но и еве да кажеме дека постои, тоа нема врска со тоа што смееш а што не смееш. Тоа е само управување преку гласање за претставници кои потоа во твое име решаваат нешто. Кај нас, нит во мое име решаваат, нит закони важат како што треба, нит важат за сите. За тебе, мене ќе важат законите што пропишуваат казни, освен ако не си од дуи, тогаш слободно рипни ја темава, не се однесува на тебе.
   
  aleksnako, The-spiki и на xenon им се допаѓа ова.
 12. DarthJe5us

  DarthJe5us
  Practice makes perfect

  1,606
  1,224
  2 Јануари 2012
  Цитиран е членот од законот горе, каде е забраната?
  Да не филозофираме глупости во демократија јавни површини можеш да снимаш.
   
  На NecrotoX му/ѝ се допаѓа ова.
 13. Joan.J331

  Joan.J331
  Intern

  50
  30
  3 Април 2018
  Машко
  тие такви коли не ги казнуваат
   
  tamamuzicar, JasSum и на zipi123 им се допаѓа ова.
 14. JasSum

  JasSum
  Practice makes perfect

  1,790
  1,920
  8 Мај 2007
  Машко
  демократија и снимање на јавно место нема ништо заедничко.
  во слободна држава може да правиш многу работи, демократија не значи слободна држава.
   
 15. Alucard

  Alucard
  Шериф

  1,869
  1,746
  22 oктомври 2012
  Машко
  Има нешто ново околу снимањево, казниле некого до сега...?

  И не контам зошто би се вадела/онеспособила задната камера, таа не снима, него само дава слика, исто како да гледаш во ретровизор...
   
  На tamamuzicar му/ѝ се допаѓа ова.
 16. NecrotoX

  NecrotoX
  Unstoppable

  2,839
  2,690
  4 Март 2013
  Машко
  Илустратор
  Никого нема да казнат зашто тоа се статии со лажни сензационалистички наслови, веројатно политички мотивирани, исто како и постовиве од членот што ја потегнал дискусијава во темава.
  Никаде нема никаква забрана, членот 369 што е цитиран само кажува дека полицијата си има овластување по потреба да врши видео надзор на сообраќајот и да чува снимки, што не е ништо ново.
   
  goce03, DonFrozex, Alucard и на уште 1 им се допаѓа ова.
 17. JasSum

  JasSum
  Practice makes perfect

  1,790
  1,920
  8 Мај 2007
  Машко
  Така е, се шират лажни вести, а полиција не демантира.
  Розевите цвикери ми се скршени, тој филм не го гледам :(
   
  На tamamuzicar и Lokvan им се допаѓа ова.
Слични теми
 1. vidoni
  Одговори:
  10
  Прегледи:
  1,319
 2. jankulas
  Одговори:
  2
  Прегледи:
  1,125
 3. PIROMAN_KU
  Одговори:
  10
  Прегледи:
  1,090
 4. niksajov
  Одговори:
  6
  Прегледи:
  1,245
 5. masterficx
  Одговори:
  3
  Прегледи:
  656
Вчитување...

Сподели

Вчитување...