Стани премиум член и добиј попуст на 2000+ производи и куп други бенефити!
  • Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Kamera za vo avtomobil

Colopix

Intern
13 јануари 2016
2
0
Skopje
Colopix's setup  
Processor & Cooler
Ryzen R7 3700X/AIO Gammaxx L120T
Motherboard
Gygabyte B550M-DS3H
Storage
Samsung 860 EVO 500GB/UV 400 240GB
PSU
Deepcool D700W Bronze
RAM
2x8GB HyperX 3200MHz
Video card
Sapphire Nitro+ RX570 4GB
Case
Deepcool Tesseract SW
Keyboard
Razer Cynosa Lite
Monitor
BenQ GW2270H
OS
Windows 10 Pro x64
Zdravo, vo anhock vidov deka imaat kameri no nemaat na zaliha ni od dvata modela.
Koga gi prasav dali ke dobijat novi tie ne mi dadoa precizen odgovor.
Dali postoi nekoe drugo mesto od kade moze da se kupi dash cam vo mk? (setek, niko, ddkom, neptun, tehnomarket, amc nemaat prasav)
Btw dali ovie dole se dobri za snimanje i preporacajte drugi do 50evra max

Camera In-car Dash Cam GOCLEVER Mini Full HD 2 w/Microphone i
Camera In-car Dash Cam Manta Full HD Night Vision w/Microphone


 

NecrotoX

Undead
4 март 2013
5.305
6.429
Скопје
www.youtube.com
NecrotoX's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 2600 @ 3.40GHz & Cooler Master MasterAir G100M
Motherboard
ASUS PRIME B450M-A
Storage
Samsung 980 Pro 1TB NVMe SSD | WD10EZEX 1TB 7200 RPM HDD | WD Blue 1TB 5400RPM External HDD
PSU
Cooler Master MWE 500
RAM
32GB Kingston FURY Beast DDR4 @ 3200 MHz
Video card
EVGA GeForce RTX 3060 XC GAMING 12GB
Case
Cooler Master MB520
Mouse
Razer Basilisk V3
Keyboard
Cooler Master CK530 Gateron Brown
Audio
Logitech Z333 2.1 Speakers | Genesis Gaming Argon 200 Black Headphones
Monitor
Dell U2518D 25" + Dell U2419H 24" + XP-Pen Artist 22 Pro
OS
Windows 11 Home
Јас би одел со GOCLEVER, поголема батерија, поширок агол на снимање.. Ама нема доволно податоци за Manta-та за да можат да се споредат целосно. Или па нарачај си некоја од интернет, во тој ценовен ранг сите се исти горе-доле.
 

Boce!

Gaining Experience
4 август 2017
125
132
Купив Mi Dashcam (Mijia) нa Xiaomi.
Во основа е ОК, освен што се е на кинески а international верзија на апликацијата за андроид е сеуште во "алфа" фаза.
Ја купив од gearbest за 32 ЕУР, 40 сосе испорака.
Хинт: ја испорачаа по ДХЛ, па имав уште 40 евра трошоци кај нас - одбирајте друг сервис, дури и да е џабе ДХЛ.
Еве пример 2 мин. клипче ноќна градска вожња ... и пример скопско возење на црвено при крајот (не од моја страна ).
Dropbox - FILE171211-170134-000299.MP4
 
Последна промена:

alkibijad01

Gaining Experience
8 октомври 2016
333
359
Убаво камерчево. Од кратка снимка се гледа колку се почитуваат сообраќајните правила и прописи. Аирлија да се служиш.

Sent from my Redmi 3 using Tapatalk
 

SiPy`

Unbeatable
23 јуни 2015
3.073
5.278
@Boce! Супер камерчево, со здравје да се користи. Боите малце се лоши, али не е тоа поентата на оваа камера.
 

Zippo

On your way to fame
22 октомври 2014
978
874
Zippo's setup  
Processor & Cooler
Intel i7-3930K CM Hyper D92
Motherboard
ASUS SABERTOOTH X79
Storage
Samsung 750 EVO 500GB
PSU
CM V 650
RAM
32GB DDR3 1333
Video card
Onboard
Case
CM Storm Trooper
Mouse
Gembird Bluetooth
OS
Windows 10, Windows Server 2016
Ме интересира која е намената на оваа камера, т.е. зашто би снимала?
 

kjosmofon

Баниран/a
7 октомври 2011
3.740
5.915
skopje
k2laptop.mk
Ме интересира која е намената на оваа камера, т.е. зашто би снимала?
Јас пример чекам да снимам некое ептем јако видео и да станам славен на јутубе и д а направам пари, гледај еден куп руси какви видеа прават, најаки се.
 

krema

Epic
24 јуни 2009
14.905
14.670
youtu.be
Скоро секоја руска кола има камера, не знам само дали им е по закон тоа.


Sent from my ипхоне using Tapatalk
 

Metuzalem

Tootle Puffer
28 ноември 2010
7.414
13.314
1000 Скопје
Metuzalem's setup  
Processor & Cooler
i7-2600K @4,6 GHz, Noctua NH-D14
Motherboard
ASUS P8Z68-V/GEN3
Storage
Samsung 840 Pro 256 Gb SSD, Samsung Spinpoint F3 1 Tb
PSU
CM 600W Silent Pro Gold
RAM
Kingston @1866
Video card
Radeon HD 7750
Case
HAF 912 Plus
Mouse
ASUS ROG GX950
Keyboard
Filco Majestouch-2, Logitech G710+
Audio
Realtek ALC892
Monitor
Viewsonic VX2753MH-LED
OS
WinServer2003, Win7 x64
Законите им се од комунистичко време (како делумно и кај нас - ако ти загине некој во кола или ако згазиш некого, нема шанси да не одиш во затвор колку и да не си крив *). Кај нив сведочењето има огромна тежина, па е твојот збор против неговиот, а често им се фрлаат пешаци под коли поради осигурување, па и осигурувањето за колата бара да имаш камера. А истовремено пред неколку години донесоа закон за „либерализација“ на камерите во колите (да се признаваат снимките на суд и да не се бараат посебни технички услови за нив).


* освен ако имаш јаки врски
 
Последна промена:

smole

Unbeatable
18 април 2007
3.821
4.489
Купив Mi Dashcam (Mijia) нa Xiaomi.
Во основа е ОК, освен што се е на кинески а international верзија на апликацијата за андроид е сеуште во "алфа" фаза.
Ја купив од gearbest за 32 ЕУР, 40 сосе испорака.
Хинт: ја испорачаа по ДХЛ, па имав уште 40 евра трошоци кај нас - одбирајте друг сервис, дури и да е џабе ДХЛ.
Еве пример 2 мин. клипче ноќна градска вожња ... и пример скопско возење на црвено при крајот (не од моја страна ).
Dropbox - FILE171211-170134-000299.MP4

Ок се снимкиве но јас единствено ја препознав таблицата на Фиестата (стара таблица).

Снимкава е на највисока резолуција/fps?
 

Boce!

Gaining Experience
4 август 2017
125
132
Ок се снимкиве но јас единствено ја препознав таблицата на Фиестата (стара таблица).

Снимкава е на највисока резолуција/fps?
Да.
Треба да е 1080p 60fps.
Проблем е што после fw update ги нема сетинзите - по default тера вака.
Мислам дека 1080р е сигурно, но се сомневам во 60 фрејма.
Мислам дека затоа во движење не се познаваат таблиците.
 

DonFrozex

Practice makes perfect
9 јуни 2011
1.265
1.501
@Boce! веројатно за оваа збориш и ти, така?

US $33.92 22% OFF|Original Xiaomi 70mai Car DVR Camera 1080P HD Night Vision Dash Cam Wifi Car Camera Auto Driving Recorder G sensor Voice Control-in DVR/Dash Camera from Automobiles & Motorcycles on Aliexpress.com | Alibaba Group

Јас планирам сега да си ја нарачам, 30евра + 10е 64гб Micro SD, 40евра севкупно ќе ме кошта.
Камерава ја земам за од не-дај Боже, знаеме како се лудо возе низ Скопје (па и надвор), па во најлош случај некогаш да докаже кој е кривец.

Кажи ми какво ти е искуството со оваа, квалитет на снимка, издржливост на дупки, на колку време ја пребришуваш СД картата, колку често снимаш со неа, и такви некои секојдневни ситници.
 

JasSum

Unstoppable
8 мај 2007
2.163
2.503
Информативно, МВР соопштија дека ги забрануваат камерите и дека ќе следи солидна казна ако ја имаш.
Дури и фабричките камери треба да се онеспособат во официјалните сервиси.
Ама па радиодифузна укинаа...
 

Томислав

Practice makes perfect
7 февруари 2013
925
1.042
Информативно, МВР соопштија дека ги забрануваат камерите и дека ќе следи солидна казна ако ја имаш.
Дури и фабричките камери треба да се онеспособат во официјалните сервиси.
Ама па радиодифузна укинаа...
Катастрофа, место со закон да ги донесат во секоја кола, они ....
 

DarthJe5us

Unstoppable
2 јануари 2012
2.806
2.192
Информативно, МВР соопштија дека ги забрануваат камерите и дека ќе следи солидна казна ако ја имаш.
Дури и фабричките камери треба да се онеспособат во официјалните сервиси.
Ама па радиодифузна укинаа...

Кој е тој закон?
 

xenon

Epic
15 јануари 2011
3.992
10.578
Skopje
xenon's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 7950X, 420mm Arctic Freezer Push-Pull
Motherboard
Asux X670E-E
Storage
8TB (1 x 980 PRO 2TB + 3Х KC3000) SSD / 2 x 8tb HDD
PSU
Antec 1300W Pro Platinum
RAM
64GB (2x32) DDR5 6000Mhz G.skill TridenT Z C30
Video card
Gigabyte 7900 XT 20GB
Case
Enthoo Primo - Phanteks
Mouse
Logitech MX Master 3
Keyboard
Logitech Craft
Audio
Asus Xonar STX, Adam A7x, Adam A3x, TC Electronic BMC-2 (DAC)
Monitor
42" OLED Asus Rog Swift PG42UQ
OS
Windows 11 Pro
Нормално, кога секое буџетарче вработено таму е со 3 месечен курс и книшка, ќе биде срамота 90% од постираните видеа на јуџуб од дашкамс да бидат од цајкани што возат со мобилен у рака, поминуваат на црвено и сл. Само погледнете им го сопствениот возен парк на службени возила, крш се колите, ама што те боли кога не си ја платил од џеб нели. Се укинаа позорникари, цајкан нема ни за леб околу училишта, градинки, итн, битно е се зема ча-чинг 30к месечно.

За оваа земја лекот е еден: секој од приватниот сектор да се исели, да остави една шака буџетарчиња, административци, државни цицалчиња што ќе се хранат едни од други се додека не се изедат и не остане ништо.


Информативно, МВР соопштија дека ги забрануваат камерите и дека ќе следи солидна казна ако ја имаш.
Дури и фабричките камери треба да се онеспособат во официјалните сервиси.
Ама па радиодифузна укинаа...
 

JasSum

Unstoppable
8 мај 2007
2.163
2.503
Само полицијата смее да снима: 400 евра казна за незаконско снимање од автомобил или зграда
Не само снимање од кола туку и од дома.

Доаѓаат на власт со нелегални снимки, па знаат како може да добијат лесна шут карта. Затоа сите снимки се нелегални и забранети.
Ќе снимиш како прават прекршок, ти ќе бидеш крив.
 

igor_igor

Unstoppable
2 септември 2012
2.278
3.926
Скопје
igor_igor's setup  
Processor & Cooler
Intel® Core™ i5-11400F + Deepcool AG400
Motherboard
Gigabyte B560M - DS3H V2
Storage
SSD Kingston NV1 500GB M.2 / HDD Seagate BarraCuda 2TB (ST2000DM008)
PSU
Cooler Master V750 GOLD V2
RAM
2 x 8GB (16GB) Kingston HyperX FURY RGB 3200MHz DDR4
Video card
Zotac RTX 3050 Twin Edge OC 8GB GDDR6
Case
SAMA Vision III
Mouse
A4 X5 MAX Bloody Gaming Esports Stone Black
Keyboard
X7 A4tech G800 MU
Monitor
Cooler Master GM238-FFS 144hz IPS / AOC D2357Ph Led 3D
OS
Windows 10 Pro 64 bit
Тоа со снимање дома никој неможе да ти забрани да си го снимаш твојот приватен имот, да речеме дворот кој е твоја сопственост.
Друго е јавна површина итн, каде што е потребна дозвола. :)
 

stefan_off

Gaining Experience
29 октомври 2009
506
392
Радовиш
stefan_off's setup  
Processor & Cooler
Intel i7 7700K
Motherboard
Eurocom Torando F5
Storage
Samsung 960 Evo 256Gb m.2; Intel 660P 1Tb m.2; Seagate 2Tb 2,5inc 5400RPM
PSU
230W brick
RAM
16Gb DDR4 2x8Gb Kingston @2400mhz
Video card
MXM nVidia GTX 1070 8gb
Mouse
Logitech MX Master 2S
Keyboard
Logitech K520
Monitor
Benq BL3200PT 32`
OS
Win 10 64bit
А автошколите што мораат да снимат додека возат кадидатите низ град е ок... која глупост а web камерите од граничните премини и патаринте се исто ок. Нема веза али ако вика така ЕУ така треба да биде изгледа.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
47.233
Мислења
977.052
Членови
35.543
Најнов член
Dime19
На врв Дно