1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
    Сокриј

Камера за репортажи

Дискусија во форумот 'Дигитални апарати, камери и слично' започната од Zippo, 14 Април 2019.

1. Zippo

Zippo
    On your way to fame

667
    609
    22 oктомври 2014
    Data Analyst
    Ми треба совет за "action" камера за репортажи. Планирам малку појќе да прошетам и да го снимам за свој ќејф тоа што ќе го видам. Вие поискусните имате некоја препорака, што опрема да купам?

2. Pane24

Pane24
    Unstoppable

3,939
    2,910
    31 oктомври 2012
    Машко
    Копач на етериум
    Razgledaj nekoja od GoPro serijata , po moznost so gimball.

На stefan_off и Zippo им се допаѓа ова.
  3. Oktar

Oktar
    Guru

3,183
    8,879
    23 oктомври 2012
    Машко
  4. SiPy`

SiPy`
    Unbeatable

2,369
    4,080
    23 Јуни 2015
    Машко
    Go Pro 7 или DJI Osmo Pocket. Покетот мислам дека overall е подобар избор. Можност за поврзување со телефон и користење на екранот од телефонот + подобра стабилизација.

Banjifiko, Zippo и на Oktar им се допаѓа ова.
  5. Banjifiko

Banjifiko
    Unstoppable

2,825
    3,850
    28 oктомври 2008
    +1 за DJI Osmo (било кој модел). Имаат ненормално добра стабилизација. Сум работел на видеа снимени со Osmo+, и можам да ти кажам дека се чиста перверзија. Дури постои и опција доколку поседуваш телефон со добра камера да пробаш и со Osmo mobile.

SiPy`, Zippo и на Oktar им се допаѓа ова.
  6. SiPy`

SiPy`
    Unbeatable

2,369
    4,080
    23 Јуни 2015
    Машко
    Си играв и со покетот и со гимбалот мобајл 2 на самитов што беше за фотографија. Одлични се и двата, ако сакаш помалку замарање земи си покет.

На Oktar и Zippo им се допаѓа ова.
  7. Zippo

Zippo
    On your way to fame

667
    609
    22 oктомври 2014
    Data Analyst
    Океј, а рачка или стик со кој ќе можам со копче да ја ротирам камерата?

8. SiPy`

SiPy`
    Unbeatable

2,369
    4,080
    23 Јуни 2015
    Машко
    Неможеш со една камера/апарат да покриеш целосна репортажа. Акциона камера побара, претпоставувам дека сакаш да бидеш дел од “акцијата“.

Ако ти е повеќе за да следиш некој натпревар или дисциплина, тогаш ти треба различна камера. Можеш да искористиш DJI Osmo Mobile 2, има опција за следење на предмет во движење.

9. Zippo

Zippo
    On your way to fame

667
    609
    22 oктомври 2014
    Data Analyst
    Акциона камера мислам дека ќе ми треба ради тоа што е мала, има стабилизатор на слика, водотпорна (goPro). Планирам да посетам неколку различни градови, планини, езера, мориња, а притоа да го снимам тоа за во домашна колекција. Пошто се впуштам во авантура незнам што би ме чекало, може и би имало некоја акција.

10. SiPy`

SiPy`
    Unbeatable

2,369
    4,080
    23 Јуни 2015
    Машко
    Акционите камери ти се "Point&Shoot" неможеш да ги ротираш така, мора сам рачно да правиш panning. Што е сосема нормално инаку не би изгледало природно самото видео. DJI Osmo Mobile има стик за движење меѓутоа не изгледа природно видеото. Барем според мене.

11. Oktar

Oktar
    Guru

3,183
    8,879
    23 oктомври 2012
    Машко
    Кој е тој самит и зошто не сум присаствувал? Зборувај! :D Не, стварно, каде и што се случувало?

На Zippo му/ѝ се допаѓа ова.
  12. M.Pix

M.Pix
    Модератор

603
    1,986
    27 Јануари 2014
    Машко
    Абе не си сериозен? :D
    3та година по ред се организира веќе кај нас саемов. У главном е за фотофрафи со венчавки што се бават ама има и тук таму нешто и за останатите. Добри гости носат секоја година. Ова е прва во Скопје, лани не знам каде беше а првата година беше во Струга.

www.photovideosummit.com

Zippo, stefan_off, Oktar и на уште 1 им се допаѓа ова.
  13. SiPy`

SiPy`
    Unbeatable

2,369
    4,080
    23 Јуни 2015
    Машко
    Еве ти линк.

Бев како претставник на Wacom.

На Zippo и Oktar им се допаѓа ова.
  14. Oktar

Oktar
    Guru

3,183
    8,879
    23 oктомври 2012
    Машко
    Демит! Али и вие двајцава сте помало геј што не сте споменале! Oh well... догодина...

П.С. @SiPy` дај бе некој Њацом на тест, да не фрлам пари за џабе ако не ми лежи.

15. SiPy`

SiPy`
    Unbeatable

2,369
    4,080
    23 Јуни 2015
    Машко
    Го имам само пенкалото ако сакаш. :D Па да дојдеше ќе пробаше, имаше се изложено. Од Intuos до Cintiq.

На Zippo и Oktar им се допаѓа ова.
  16. Oktar

Oktar
    Guru

3,183
    8,879
    23 oктомври 2012
    Машко
    Ај нареден пат, секако не е итно. Туку еве да не бидеме скроз офтопик... да, да, осмо покет е правата ствар за репортажи.

На SiPy` и Zippo им се допаѓа ова.
  17. D3N1EL

D3N1EL
    Practice makes perfect

2,819
    1,349
    10 Август 2010
    Машко
    Sony камерите имаат подобра оптичка стабилизација и боите на видеото се поживи, одколку кај GoPro 6. Како е со 7 верзија не знам.

18. Zippo

Zippo
    On your way to fame

667
    609
    22 oктомври 2014
    Data Analyst
    Имаш некој предлог модел?

19. D3N1EL

D3N1EL
    Practice makes perfect

2,819
    1,349
    10 Август 2010
    Машко
    Будџет?

20. Zippo

Zippo
    On your way to fame

667
    609
    22 oктомври 2014
    Data Analyst
  21. D3N1EL

D3N1EL
    Practice makes perfect

2,819
    1,349
    10 Август 2010
    Машко
    Си ги земам зборовите назад, GP7 има подобра слика(снима 4К 60FPS, Сонито 4К 30FPS макс) и стабилизација. Конечно се освестија GoPro после долги години.

Ќе ти препорачав FDR-X3000 или HDR-AS3000 од сони, но тие се произведуваат од 2016 година (GP е излезен, ако не се лажам, во 2018 Q3) и се конкуренти на GP6. Ценовно се тука некаде со GP7, затоа не би препорачал да го зимаш Сонито. Подобро види ривјуа и самиот ќе сфатиш што е подобро за тебе, изборот за Action Cam во овој ценовен е мал.

Доколку планираш да купуваш аксесуари(кејсови, држачи, па и гимбали) ја би ги пресметал и нив, пред да купам action cam.

22. Banjifiko

Banjifiko
    Unstoppable

2,825
    3,850
    28 oктомври 2008
    Нема снимање од рака без (било каква) стабилизација. Тоа е прво што треба да го земе во предвид ако сака да снима репортажи. А тоа е минимум конвертабилно 100-че плус на цената на камерата. Затоа сум убеден дека осмо е идеална комбинација.

(Испратено од Mi A1 Radioactive)

23. Zippo

Zippo
    On your way to fame

667
    609
    22 oктомври 2014
    Data Analyst
    Изгледа осмо ќе биде. Него, пример ако ме фати дожд некоја заштита и сл.? Читам дека не е водоотпорен.

Сподели

Вчитување...