1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Камера за репортажи

Дискусија во форумот 'Дигитални апарати, камери и слично' започната од Zippo, 14 Април 2019.

 1. Zippo

  Zippo
  On your way to fame

  806
  708
  22 oктомври 2014
  Data Analyst
  Ми треба совет за "action" камера за репортажи. Планирам малку појќе да прошетам и да го снимам за свој ќејф тоа што ќе го видам. Вие поискусните имате некоја препорака, што опрема да купам?
   
 2. Pane24

  Pane24
  Unbeatable

  4,573
  4,005
  31 oктомври 2012
  Машко
  Копач на етериум
  Razgledaj nekoja od GoPro serijata , po moznost so gimball.
   
  На stefan_off и Zippo им се допаѓа ова.
 3. Oktar

  Oktar
  Epic

  3,669
  10,939
  23 oктомври 2012
  Машко
 4. SiPy`

  SiPy`
  Unbeatable

  2,645
  4,524
  23 Јуни 2015
  Машко
  Go Pro 7 или DJI Osmo Pocket. Покетот мислам дека overall е подобар избор. Можност за поврзување со телефон и користење на екранот од телефонот + подобра стабилизација.
   
  Banjifiko, Zippo и на Oktar им се допаѓа ова.
 5. Banjifiko

  Banjifiko
  Unbeatable

  3,062
  4,351
  28 oктомври 2008
  +1 за DJI Osmo (било кој модел). Имаат ненормално добра стабилизација. Сум работел на видеа снимени со Osmo+, и можам да ти кажам дека се чиста перверзија. Дури постои и опција доколку поседуваш телефон со добра камера да пробаш и со Osmo mobile.

   
  SiPy`, Zippo и на Oktar им се допаѓа ова.
 6. SiPy`

  SiPy`
  Unbeatable

  2,645
  4,524
  23 Јуни 2015
  Машко
  Си играв и со покетот и со гимбалот мобајл 2 на самитов што беше за фотографија. Одлични се и двата, ако сакаш помалку замарање земи си покет.
   
  На Oktar и Zippo им се допаѓа ова.
 7. Zippo

  Zippo
  On your way to fame

  806
  708
  22 oктомври 2014
  Data Analyst
  Океј, а рачка или стик со кој ќе можам со копче да ја ротирам камерата?
   
 8. SiPy`

  SiPy`
  Unbeatable

  2,645
  4,524
  23 Јуни 2015
  Машко
  Неможеш со една камера/апарат да покриеш целосна репортажа. Акциона камера побара, претпоставувам дека сакаш да бидеш дел од “акцијата“.

  Ако ти е повеќе за да следиш некој натпревар или дисциплина, тогаш ти треба различна камера. Можеш да искористиш DJI Osmo Mobile 2, има опција за следење на предмет во движење.
   
  На Oktar и Zippo им се допаѓа ова.
 9. Zippo

  Zippo
  On your way to fame

  806
  708
  22 oктомври 2014
  Data Analyst
  Акциона камера мислам дека ќе ми треба ради тоа што е мала, има стабилизатор на слика, водотпорна (goPro). Планирам да посетам неколку различни градови, планини, езера, мориња, а притоа да го снимам тоа за во домашна колекција. Пошто се впуштам во авантура незнам што би ме чекало, може и би имало некоја акција.
   
 10. SiPy`

  SiPy`
  Unbeatable

  2,645
  4,524
  23 Јуни 2015
  Машко
  Акционите камери ти се "Point&Shoot" неможеш да ги ротираш така, мора сам рачно да правиш panning. Што е сосема нормално инаку не би изгледало природно самото видео. DJI Osmo Mobile има стик за движење меѓутоа не изгледа природно видеото. Барем според мене.
   
  На Oktar и Zippo им се допаѓа ова.
 11. Oktar

  Oktar
  Epic

  3,669
  10,939
  23 oктомври 2012
  Машко
  Кој е тој самит и зошто не сум присаствувал? Зборувај! :D Не, стварно, каде и што се случувало?
   
  На Zippo му/ѝ се допаѓа ова.
 12. M.Pix

  M.Pix
  Модератор

  765
  2,557
  27 Јануари 2014
  Машко
  Абе не си сериозен? :D
  3та година по ред се организира веќе кај нас саемов. У главном е за фотофрафи со венчавки што се бават ама има и тук таму нешто и за останатите. Добри гости носат секоја година. Ова е прва во Скопје, лани не знам каде беше а првата година беше во Струга.

  www.photovideosummit.com
   
  Zippo, stefan_off, Oktar и на уште 1 им се допаѓа ова.
 13. SiPy`

  SiPy`
  Unbeatable

  2,645
  4,524
  23 Јуни 2015
  Машко
  Еве ти линк.

  Бев како претставник на Wacom.
   
  На Zippo и Oktar им се допаѓа ова.
 14. Oktar

  Oktar
  Epic

  3,669
  10,939
  23 oктомври 2012
  Машко
  Демит! Али и вие двајцава сте помало геј што не сте споменале! Oh well... догодина...

  П.С. @SiPy` дај бе некој Њацом на тест, да не фрлам пари за џабе ако не ми лежи.
   
  На Zippo му/ѝ се допаѓа ова.
 15. SiPy`

  SiPy`
  Unbeatable

  2,645
  4,524
  23 Јуни 2015
  Машко
  Го имам само пенкалото ако сакаш. :D Па да дојдеше ќе пробаше, имаше се изложено. Од Intuos до Cintiq.
   
  На Zippo и Oktar им се допаѓа ова.
 16. Oktar

  Oktar
  Epic

  3,669
  10,939
  23 oктомври 2012
  Машко
  Ај нареден пат, секако не е итно. Туку еве да не бидеме скроз офтопик... да, да, осмо покет е правата ствар за репортажи.
   
  На SiPy` и Zippo им се допаѓа ова.
 17. D3N1EL

  D3N1EL
  Practice makes perfect

  2,891
  1,463
  10 Август 2010
  Машко
  Sony камерите имаат подобра оптичка стабилизација и боите на видеото се поживи, одколку кај GoPro 6. Како е со 7 верзија не знам.
   
  На Zippo му/ѝ се допаѓа ова.
 18. Zippo

  Zippo
  On your way to fame

  806
  708
  22 oктомври 2014
  Data Analyst
  Имаш некој предлог модел?
   
 19. D3N1EL

  D3N1EL
  Practice makes perfect

  2,891
  1,463
  10 Август 2010
  Машко
  Будџет?
   
  На Zippo му/ѝ се допаѓа ова.
 20. Zippo

  Zippo
  On your way to fame

  806
  708
  22 oктомври 2014
  Data Analyst
 21. D3N1EL

  D3N1EL
  Practice makes perfect

  2,891
  1,463
  10 Август 2010
  Машко
  Си ги земам зборовите назад, GP7 има подобра слика(снима 4К 60FPS, Сонито 4К 30FPS макс) и стабилизација. Конечно се освестија GoPro после долги години.

  Ќе ти препорачав FDR-X3000 или HDR-AS3000 од сони, но тие се произведуваат од 2016 година (GP е излезен, ако не се лажам, во 2018 Q3) и се конкуренти на GP6. Ценовно се тука некаде со GP7, затоа не би препорачал да го зимаш Сонито. Подобро види ривјуа и самиот ќе сфатиш што е подобро за тебе, изборот за Action Cam во овој ценовен е мал.

  Доколку планираш да купуваш аксесуари(кејсови, држачи, па и гимбали) ја би ги пресметал и нив, пред да купам action cam.
   
  На Zippo му/ѝ се допаѓа ова.
 22. Banjifiko

  Banjifiko
  Unbeatable

  3,062
  4,351
  28 oктомври 2008
  Нема снимање од рака без (било каква) стабилизација. Тоа е прво што треба да го земе во предвид ако сака да снима репортажи. А тоа е минимум конвертабилно 100-че плус на цената на камерата. Затоа сум убеден дека осмо е идеална комбинација.

  (Испратено од Mi A1 Radioactive)
   
  На Zippo му/ѝ се допаѓа ова.
 23. Zippo

  Zippo
  On your way to fame

  806
  708
  22 oктомври 2014
  Data Analyst
  Изгледа осмо ќе биде. Него, пример ако ме фати дожд некоја заштита и сл.? Читам дека не е водоотпорен.
   

Сподели

Вчитување...