1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Kali Linux

Дискусија во форумот 'GNU/Linux' започната од AndrejFerdzo, 10 Јули 2014.

 1. AndrejFerdzo

  AndrejFerdzo
  Gaining Experience

  830
  279
  18 ноември 2013
  Машко
  Оваа тема ја отварам пошто не видов тема за Кали линукс.Во оваа тема сакам да дискутираме општо за Калито.Ајде јас прв ќе започнам.

  Веќе две децении, најдобриот оперативен систем за тестирање на сигурносни системи е Linux. Иако постојат разни дистрибуции и верзии на Linux, самата основна архитектура на системот има докажано дека е супериорна, во споредба со Windows или iOS. Причината за тоа е што Linux беше создаден со намера да му даде комплетна контрола на корисникот врз неговиот софтвер и хардвер. За разлика од попопуларните оперативни системи на пазарот, Linux постои за да послужи како совршена и сеопфатна алатка и можеби поради тоа е бесплатен и со отворен код.

  Најпопуларната Linux дистрибуција за тестирање на сигурност беше така наречениот BackTrack. Овој оперативен систем, кој е всушност длабоко модифицирана верзија на Ubuntu Linux, содржи безброј алатки за пенетрација на мрежа, пробивање на сигурносни кодови, крадење дата пакети од бежични мрежи и слично. Во минатата година, BackTrack проектот беше преименуван во Kali Linux со тоа што неговата инфраструктура беше променета од Ubuntu на Debian, промена која доведе до подобри перформанси и поголема компатибилност на хардвер.

  Мотото на Kali Linux e „Што потивки станете, толку повеќе можете да чуете“. Поентата на овој оперативен систем е да се доведат најдобрите алатки за сигурносна пенетрација до сите луѓе еднакво и бесплатно, за сите да можат да се заштитат еднакво. Со Kali можете да видите колку навистина вашата домашна или бизнис мрежа е безбедна, пред некој да има шанси да ја злоупотреби. Со други зборови, овој оперативен систем ви помага да го направите вашиот компјутер „потивок“ за да го заштитите од надворешни напади.

  За повеќе информации за Kali Linux и алатките кои ги содржи, посетете ја http://www.kali.org/
   
  borcep, HardCorec и на Oktar им се допаѓа ова.
 2. DrMTR

  DrMTR
  Guru

  6,219
  6,346
  27 Март 2014
  Ми мириса на уште еден "WannaBe" хакер на форумов.. лол :D

  1. Она што можеш да го направиш со Кали, ке го направиш со било кој Дебиан систем, само што додатно ке си ги инсталираш алатките.

  2. Самите ке си ги тестираме нашите бизнис апликации ? Ова звучи како уште една приказна од "Уради Сам" книжулето. :D
   
 3. AndrejFerdzo

  AndrejFerdzo
  Gaining Experience

  830
  279
  18 ноември 2013
  Машко
  Само без забуни ова не е пишено од мене туку е копирано од страна само заборајв да клам извор(кредити)
   
 4. BorisSapphire

  BorisSapphire
  Gaining Experience

  638
  437
  11 ноември 2015
  Машко
  Дали некој може да ми помогне како да направам мост(Bridge) помеѓу wlan0 и eth0?
  Поентата ми е wlan0 да зиам интернет и да дава на eth0.
   
 5. Volkswagen

  Volkswagen
  Gaining Experience

  220
  67
  12 Септември 2008
 6. gdamjan

  gdamjan
  On your way to fame

  2,236
  513
  3 Април 2008
  bridge преку wifi не се подесува тривијално.
  прво, треба AP-то да работи во WDS режим
  второ, треба wifi интерфејсот да биде подесен во WDS (т.е. 4addr) режим и тоа пред да биде up (командата е ` iw dev wlan0 set 4addr on`)

  трето, bridge-от се прави со :

  ip link add name br0 type bridge
  ip link set dev eth0 master br0
  ip link set dev wlan0 master br0

  после сево ова, треба wpa_supplicant да се повика со -i wlan0 -b br0
  и на крај, dhcp client-от да се старта на br0
   
  kirev, krema и на Oktar им се допаѓа ова.
Слични теми
 1. Pepsi Man
  Одговори:
  8
  Прегледи:
  1,930
 2. sdarko
  Одговори:
  2
  Прегледи:
  932
 3. JackDanielsHere
  Одговори:
  10
  Прегледи:
  1,106
 4. Fmfob
  Одговори:
  5
  Прегледи:
  1,234
 5. VirusZ
  Одговори:
  0
  Прегледи:
  757
Вчитување...

Сподели

Вчитување...