1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
    Сокриј

Какви гејмери сте?

Дискусија во форумот 'Гејминг општество' започната од sini6a, 7 Февруари 2010.

1. sini6a

sini6a
    Intern

485
    30
    11 Мај 2009
    Поради тоа што гледам дека Гејминг општеството на форумов некако згасна, решив да отворам тема и да ве прашам неколку прашања. Која игра ја играте најмногу во моментов, Рекорд во неа, Колку време играте дневно, и тоа. Па ајде да почнам
    Омилена игра: LFS Online
    Рекорд: 3то место на SERT сервер
    Време на играње: Околу 2-3 часа, зависи колку ќе ми стане интересно

На Duke и VladoA им се допаѓа ова.
  2. Commie

Commie
    Gaining Experience

4,712
    214
    27 oктомври 2007
    Машко
    Па пази у принцип сум по стратегиите. Најомилени ми се Red Alert серијалот како и Star Craft. А од first person тхе уан енд онли Counter Strike, него го играм уште од кој е излезен

3. sini6a

sini6a
    Intern

485
    30
    11 Мај 2009
    Ехе, Кантерџија со врвен квалитет :D. Добро е што кантерот го држи местото :D инаку заборавив да кажам го играм и Source-от во последно време

4. Борче Давчев

Борче Давчев
    Intern

61
    1
    28 Декември 2009
    ЈАс сум никаков гејмер.Не играм многу 2-3 часа на ден а никогаш можеби и ич.Најмногу играм сложувалки како Adventure Inlay а знам да седнам и да играм некоја онлајн игра.

На tapout97 му/ѝ се допаѓа ова.
  5. Busav

Busav
    Intern

595
    21
    10 ноември 2008
    па претежно играм Source по 4-5 саати дневно така да немам време за друга игра:)

6. sini6a

sini6a
    Intern

485
    30
    11 Мај 2009
    На кои сервери играш?

7. nCounTr

nCounTr
    Intern

474
    41
    5 Мај 2009
    Играм игри кои ке ми се допаднат, додека на топ листата ми се следниве игри:
    Need For Speed: сите изданија - скорови незнам да ви кажам но ке ви кажам дека Carbon-от ја превртев за два дена, MostWanted за 4 дена, на дрифтање во Underground незнам дали беше 1 или 2, успеав да извозам сериски дрифт со 80 000 поени, а на крај на дрифт имав 300+ поени.

Потоа следи Counter-Strike која ја играм од кога излезе, со таа разлика што играм стриктно со AWP и на MAX AWP Arena.

Другите се стратегиите и тоа Red Alert - ја немам пробано новата v3, потоа Generals и Generals ZeroHour, Tiberium Wars ја превртев за 2 дена и на крај е StarCraft.

Пред неколку години зедов да ја играм Juiced на која за 4-5 часа направив 4 милиони и ги кренав сите bars (овие за респект итн) до крај за неколку проценти неможев да ја правртам пошо Dodge Viper колите кои ги имав околу 30 не се возеа баш најсјајно.

8. dimitars

dimitars
    Gaining Experience

1,672
    331
    8 Мај 2007
    Играм игри од секаков вид,
    најмногу време имам потрошено дефинитивно на wow, каде играв 2 години си прекини(и само 2 месеци играв на оригинал). Многу сакам MMORPG и сега во последно време ги менувам ко чорапи, особено овие F2P runes of magic, archlord некои други не се вредни за споменување. Сега планирам да ја симнам allods. ФПС најмногу кантер, не дека ми се игра, туку во моменти на досада.

NFS сум ги играл сите, и омилена ми е UG 2 додека за Undercover неможам да кажам ништо добро.
    Игра која навистина ја очекувам, AC II. Е таа игра ми е дефинитивно најомилена.

9. Fatal1ty_

Fatal1ty_
    Großmeister

21,424
    25,105
    28 Февруари 2008
    Машко
    Experienced Web Developer
    Од тркачки симулации дефинитивно NfS,а од пуцачини CoD 4:bravo: Игри на кои имам поминато најмногу време

10. sini6a

sini6a
    Intern

485
    30
    11 Мај 2009
    Еве некој што игра WoW. Да прашам сега нешто, имав јас една WoW стратегија, а гледав и на нет има и не стратегија т.е. RPG мислам дека е жанрот. И ме интересира дали можам DotA да ја играм онлајн без да купувам сериски и сл.

11. iivviiccaa

iivviiccaa
    Intern

303
    11
    21 ноември 2008
    20 игри на компјутер, и сега треба да форматирам :plachko2:
    иначе во слободно време сорсот го играм (на телекабел серверот) и вов понекогаш (на мга)

едит:
    синиша wow е rpg (онлајн) а warcraft e стратегијата (офлајн). а дота можеш да ја играш и онлајн и офлајн како и секоја друга игрица од тој тип

12. Aleks

Aleks
    Gaining Experience

5,753
    289
    18 Мај 2007
    Warsow && OpenArena

На JensenInterceptor и bogoevski им се допаѓа ова.
  13. Street h4ck3r

Street h4ck3r
    Intern

181
    8
    11 Мај 2009
    Сега не сум некој гејмерџија , ама бев и тоа многу голем :D Играв WOW , рекордно време на играње верувале или не ми е 13 саати... играв на серверот на splashgame .

14. sini6a

sini6a
    Intern

485
    30
    11 Мај 2009
    Аха. Ок тогаш да ја најдам WoW

15. nCounTr

nCounTr
    Intern

474
    41
    5 Мај 2009
    Друже те молам не збори за колку време нон стоп имаш играно јас те надмашувам за многу.

16. bobson

bobson
    Gaining Experience

789
    406
    29 Јануари 2009
    Ги имам изиграно сите Need for Speed почнуваки од Porsche Unleashed па до Pro Street, Shift од што е глупа не успеав да ја изиграм до крај, но омилени тркачки симулации ми останаa DiRT 1 и 2 и GRID. Од FPS игрите играв кантер од 2002-3 до пред 5-6 месеци активно, и ги имам изиграно сите продолженија на Call of Duty што искочиле за PC. Повремено играм некоја TPS како GTA.

17. Fatal1ty_

Fatal1ty_
    Großmeister

21,424
    25,105
    28 Февруари 2008
    Машко
    Experienced Web Developer
    Да да ја заборавив Warsow не сум спиел со денови због неа:)

18. Mr Punisher

Mr Punisher
    Intern

74
    0
    4 Септември 2009
    vo posledno vreme
    www.ikariam.rs
    and ogame.com.hr
    dodeka sum na pc igram znaci 17-18 /7

19. fuUuUzZzZy

fuUuUzZzZy
    Mr. Sensei

4,835
    823
    14 Декември 2007
    Машко
    Game developer, VFX Artist
    Многу се на списокот.

Нај заразен сум бил со Underground 2, додека не ги испробав 80% од сите можни коли на 5+ новопочнати кариери. Играв WOW 2 години на оригинален сервер.. Со денови немам спиено за таа игра.

Од стратегии Age Of Empires II Conquers ја играв ~10 години, и пак ќе речам најдобра стратешка игра. Подобри од листата за стратегии би ги издвоил Red Alert и Star Craft.

Online моментално тепам време со The West, а в`компјутер имам 2 игри, т.е Prototype која ја свртив пред ~месец, и моментално играм Dragon Age: Origins, која што на Spike TV’s Video Game зеде две награди, т.е RPG Game of the Year и PC Game of the Year.

Дефенитивно пре добра игра, која што вклучува премногу можни патишта за одбирање, осмислени мисии, над просечна графика, супер гејмплеј, и набитното, бара разновидни стратегии за поминување. Значи, невозможно е да се игра без некаква стратегија во играва.

Ако се под ослободам со време, ќе напишам една рецензија за ИТ. Навистина има што да се пишува.

На JensenInterceptor му/ѝ се допаѓа ова.
  20. Aleks

Aleks
    Gaining Experience

5,753
    289
    18 Мај 2007
    /me = master @ OpenArena.

На bogoevski му/ѝ се допаѓа ова.
  21. Busav

Busav
    Intern

595
    21
    10 ноември 2008
    само на телекабел

22. dimitars

dimitars
    Gaining Experience

1,672
    331
    8 Мај 2007
    играв едно време, ама сепак за нигде е. Никогаш не сум сакал quake like игри.

23. kimi makedonski

kimi makedonski
    Intern

440
    14
    19 Август 2009
    Јас сум никаков гејмер. Никогаш не сум играл игра повеќе од час, два и тоа како мал. Игра немам играно веќе со месеци и тоа последно што играв беше rise of nations најстарата играв две мисии и толку. Кантер и дота сум играл но ептен малку со друштво.
    Повеќе сакам некои логички мали игри отколку овие тешки глупости.
    Единствено ги сакам тркачките симулации но ни нив не ги играм.

24. Fiasco

Fiasco
    Gaining Experience

3,036
    203
    2 Март 2008
    Последниве 4-5 години играм само PES6. Ништо друго не ме влече.
    Можеби CS 1.6 некогаш да упалам, но ретко се случува (2-3 пати годишно). :)

25. Cika

Cika
    V.I.P

2,393
    956
    8 Декември 2009
    Ја играм само Need For Speed и може да се деси кантер некогаш со другарите да седнеме на лан..

Сподели

Вчитување...