1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Какви гејмери сте?

Дискусија во форумот 'Гејминг општество' започната од sini6a, 7 Февруари 2010.

 1. sini6a

  sini6a
  Intern

  485
  30
  11 Мај 2009
  Поради тоа што гледам дека Гејминг општеството на форумов некако згасна, решив да отворам тема и да ве прашам неколку прашања. Која игра ја играте најмногу во моментов, Рекорд во неа, Колку време играте дневно, и тоа. Па ајде да почнам
  Омилена игра: LFS Online
  Рекорд: 3то место на SERT сервер
  Време на играње: Околу 2-3 часа, зависи колку ќе ми стане интересно
   
  На Duke и VladoA им се допаѓа ова.
 2. Commie

  Commie
  Gaining Experience

  4,717
  217
  27 oктомври 2007
  Машко
  Па пази у принцип сум по стратегиите. Најомилени ми се Red Alert серијалот како и Star Craft. А од first person тхе уан енд онли Counter Strike, него го играм уште од кој е излезен
   
 3. sini6a

  sini6a
  Intern

  485
  30
  11 Мај 2009
  Ехе, Кантерџија со врвен квалитет :D. Добро е што кантерот го држи местото :D инаку заборавив да кажам го играм и Source-от во последно време
   
 4. Борче Давчев

  Борче Давчев
  Intern

  61
  1
  28 Декември 2009
  ЈАс сум никаков гејмер.Не играм многу 2-3 часа на ден а никогаш можеби и ич.Најмногу играм сложувалки како Adventure Inlay а знам да седнам и да играм некоја онлајн игра.
   
  На tapout97 му/ѝ се допаѓа ова.
 5. Busav

  Busav
  Intern

  595
  21
  10 ноември 2008
  па претежно играм Source по 4-5 саати дневно така да немам време за друга игра:)
   
 6. sini6a

  sini6a
  Intern

  485
  30
  11 Мај 2009
  На кои сервери играш?
   
 7. nCounTr

  nCounTr
  Intern

  474
  41
  5 Мај 2009
  Играм игри кои ке ми се допаднат, додека на топ листата ми се следниве игри:
  Need For Speed: сите изданија - скорови незнам да ви кажам но ке ви кажам дека Carbon-от ја превртев за два дена, MostWanted за 4 дена, на дрифтање во Underground незнам дали беше 1 или 2, успеав да извозам сериски дрифт со 80 000 поени, а на крај на дрифт имав 300+ поени.

  Потоа следи Counter-Strike која ја играм од кога излезе, со таа разлика што играм стриктно со AWP и на MAX AWP Arena.

  Другите се стратегиите и тоа Red Alert - ја немам пробано новата v3, потоа Generals и Generals ZeroHour, Tiberium Wars ја превртев за 2 дена и на крај е StarCraft.

  Пред неколку години зедов да ја играм Juiced на која за 4-5 часа направив 4 милиони и ги кренав сите bars (овие за респект итн) до крај за неколку проценти неможев да ја правртам пошо Dodge Viper колите кои ги имав околу 30 не се возеа баш најсјајно.
   
 8. dimitars

  dimitars
  Gaining Experience

  1,670
  330
  8 Мај 2007
  Играм игри од секаков вид,
  најмногу време имам потрошено дефинитивно на wow, каде играв 2 години си прекини(и само 2 месеци играв на оригинал). Многу сакам MMORPG и сега во последно време ги менувам ко чорапи, особено овие F2P runes of magic, archlord некои други не се вредни за споменување. Сега планирам да ја симнам allods. ФПС најмногу кантер, не дека ми се игра, туку во моменти на досада.

  NFS сум ги играл сите, и омилена ми е UG 2 додека за Undercover неможам да кажам ништо добро.
  Игра која навистина ја очекувам, AC II. Е таа игра ми е дефинитивно најомилена.
   
 9. Fatal1ty_

  Fatal1ty_
  Großmeister

  21,478
  25,531
  28 Февруари 2008
  Машко
  Experienced Web Developer
  Од тркачки симулации дефинитивно NfS,а од пуцачини CoD 4:bravo: Игри на кои имам поминато најмногу време
   
 10. sini6a

  sini6a
  Intern

  485
  30
  11 Мај 2009
  Еве некој што игра WoW. Да прашам сега нешто, имав јас една WoW стратегија, а гледав и на нет има и не стратегија т.е. RPG мислам дека е жанрот. И ме интересира дали можам DotA да ја играм онлајн без да купувам сериски и сл.
   
 11. iivviiccaa

  iivviiccaa
  Intern

  303
  11
  21 ноември 2008
  20 игри на компјутер, и сега треба да форматирам :plachko2:
  иначе во слободно време сорсот го играм (на телекабел серверот) и вов понекогаш (на мга)

  едит:
  синиша wow е rpg (онлајн) а warcraft e стратегијата (офлајн). а дота можеш да ја играш и онлајн и офлајн како и секоја друга игрица од тој тип
   
 12. Aleks

  Aleks
  Gaining Experience

  5,748
  286
  18 Мај 2007
  Warsow && OpenArena
   
  На JensenInterceptor и bogoevski им се допаѓа ова.
 13. Street h4ck3r

  Street h4ck3r
  Intern

  181
  8
  11 Мај 2009
  Сега не сум некој гејмерџија , ама бев и тоа многу голем :D Играв WOW , рекордно време на играње верувале или не ми е 13 саати... играв на серверот на splashgame .
   
 14. sini6a

  sini6a
  Intern

  485
  30
  11 Мај 2009
  Аха. Ок тогаш да ја најдам WoW
   
 15. nCounTr

  nCounTr
  Intern

  474
  41
  5 Мај 2009
  Друже те молам не збори за колку време нон стоп имаш играно јас те надмашувам за многу.
   
 16. bobson

  bobson
  Gaining Experience

  791
  428
  29 Јануари 2009
  Ги имам изиграно сите Need for Speed почнуваки од Porsche Unleashed па до Pro Street, Shift од што е глупа не успеав да ја изиграм до крај, но омилени тркачки симулации ми останаa DiRT 1 и 2 и GRID. Од FPS игрите играв кантер од 2002-3 до пред 5-6 месеци активно, и ги имам изиграно сите продолженија на Call of Duty што искочиле за PC. Повремено играм некоја TPS како GTA.
   
 17. Fatal1ty_

  Fatal1ty_
  Großmeister

  21,478
  25,531
  28 Февруари 2008
  Машко
  Experienced Web Developer
  Да да ја заборавив Warsow не сум спиел со денови због неа:)
   
 18. Mr Punisher

  Mr Punisher
  Intern

  74
  0
  4 Септември 2009
  vo posledno vreme
  www.ikariam.rs
  and ogame.com.hr
  dodeka sum na pc igram znaci 17-18 /7
   
 19. fuUuUzZzZy

  fuUuUzZzZy
  Mr. Sensei

  4,836
  824
  14 Декември 2007
  Машко
  Game developer, VFX Artist
  Многу се на списокот.

  Нај заразен сум бил со Underground 2, додека не ги испробав 80% од сите можни коли на 5+ новопочнати кариери. Играв WOW 2 години на оригинален сервер.. Со денови немам спиено за таа игра.

  Од стратегии Age Of Empires II Conquers ја играв ~10 години, и пак ќе речам најдобра стратешка игра. Подобри од листата за стратегии би ги издвоил Red Alert и Star Craft.

  Online моментално тепам време со The West, а в`компјутер имам 2 игри, т.е Prototype која ја свртив пред ~месец, и моментално играм Dragon Age: Origins, која што на Spike TV’s Video Game зеде две награди, т.е RPG Game of the Year и PC Game of the Year.

  Дефенитивно пре добра игра, која што вклучува премногу можни патишта за одбирање, осмислени мисии, над просечна графика, супер гејмплеј, и набитното, бара разновидни стратегии за поминување. Значи, невозможно е да се игра без некаква стратегија во играва.

  Ако се под ослободам со време, ќе напишам една рецензија за ИТ. Навистина има што да се пишува.
   
  На JensenInterceptor му/ѝ се допаѓа ова.
 20. Aleks

  Aleks
  Gaining Experience

  5,748
  286
  18 Мај 2007
  /me = master @ OpenArena.
   
  На bogoevski му/ѝ се допаѓа ова.
 21. Busav

  Busav
  Intern

  595
  21
  10 ноември 2008
  само на телекабел
   
 22. dimitars

  dimitars
  Gaining Experience

  1,670
  330
  8 Мај 2007
  играв едно време, ама сепак за нигде е. Никогаш не сум сакал quake like игри.
   
 23. kimi makedonski

  kimi makedonski
  Intern

  440
  14
  19 Август 2009
  Јас сум никаков гејмер. Никогаш не сум играл игра повеќе од час, два и тоа како мал. Игра немам играно веќе со месеци и тоа последно што играв беше rise of nations најстарата играв две мисии и толку. Кантер и дота сум играл но ептен малку со друштво.
  Повеќе сакам некои логички мали игри отколку овие тешки глупости.
  Единствено ги сакам тркачките симулации но ни нив не ги играм.
   
 24. Fiasco

  Fiasco
  Gaining Experience

  3,036
  203
  2 Март 2008
  Последниве 4-5 години играм само PES6. Ништо друго не ме влече.
  Можеби CS 1.6 некогаш да упалам, но ретко се случува (2-3 пати годишно). :)
   
 25. Cika

  Cika
  V.I.P

  2,416
  989
  8 Декември 2009
  Ја играм само Need For Speed и може да се деси кантер некогаш со другарите да седнеме на лан..
   

Сподели

Вчитување...