1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Каква разлика има на mhz во рамот и како работи тоа?

Дискусија во форумот 'Процесори, матични плочи и меморија' започната од BlackOuttheWoRlD, 19 Јули 2019.

Тагови:
 1. BlackOuttheWoRlD

  BlackOuttheWoRlD
  Баниран/a

  360
  53
  10 ноември 2017
  Машко
  Здраво другари
  Каква разлика има на рамот со mhz,пр.
  ако ставам на лаптоп 1600mhz ddr3 ram,а имал 1330mhz,како може да работи матичната,да си ја намали брзината mhzза да работи??
   
 2. Sukhoi

  Sukhoi
  Practice makes perfect

  1,695
  1,148
  16 Јуни 2010
  Машко
  Најдругарски ти препорачувам ако знаеш добро англиски да ја прочиташ било кој книга што поминува материјал за сертификат Comptia A+. Значи не да гледаш видеа на јутјуб него најди материјал што поминува нешто такво и читај.
   
  Последна промена: 19 Јули 2019
  На Astro му/ѝ се допаѓа ова.
 3. Mao

  Mao
  Gaining Experience

  922
  463
  5 Јуни 2007
  Машко
  Па исто како и што фан од 1000 обртаи можеш да го вртиш на 500 ама фан од 500 обртаи неможеш да го вртиш на 1000.
   
  На stefan_off му/ѝ се допаѓа ова.
 4. Chaeld10_8

  Chaeld10_8
  On your way to fame

  868
  682
  29 Март 2011
  Можш ама ќе рикне :))

  Испратено од DRA-L21 преку IT.mk форум апликација
   
 5. Oktar

  Oktar
  Guru

  3,354
  9,840
  23 oктомври 2012
  Машко
  До мене e, или и другите насетуваат тролање во секоја од темите на аФторот???
   
  Последна промена: 19 Јули 2019
  На Arabian, StalkeR, Speedster и уште 6 други им се допаѓа ова.
 6. Astro

  Astro
  Guru

  6,157
  8,483
  20 Јуни 2012
  Машко
  ERP Consultant, MCSA, SQL
  Може си е природно таков човекот...
   
  На StalkeR, omegaRED, dddragan и уште 2 други им се допаѓа ова.
 7. BlackOuttheWoRlD

  BlackOuttheWoRlD
  Баниран/a

  360
  53
  10 ноември 2017
  Машко
  Како ќе рикне?
  Лошо е што сум ставил од повеќе mhz??
  Работи се уклучува може да направи некој проблем?
   
 8. gamon

  gamon
  Gaining Experience

  397
  403
  15 Септември 2014
  bekrija
  KE pregori i spoj na masa ke ima srujata ne si igraj stavaj akako so pisuva tocno za da ne pregori i da nema problemi i spoj na masa
   
 9. BlackOuttheWoRlD

  BlackOuttheWoRlD
  Баниран/a

  360
  53
  10 ноември 2017
  Машко
  Што ќе прегори рамот ли??
  Прашав други ми кажаа дрка нема,самата матична ја намалува бризната која сака од рамот,незнам колку е точно.
   
 10. NecrotoX

  NecrotoX
  Unstoppable

  2,832
  2,675
  4 Март 2013
  Машко
  Илустратор
  Па нема дрка, јас имам така направено и на лаптопот и на десктопот и си работат со помалата брзина без проблем. Сега на ново не ни можеш да најдеш DDR3 на 1333 МHz, taka da stavi si 1600 mhz i ne se zamaraj sto-kako..
   
  Speedster, BlackOuttheWoRlD и на stefan_off им се допаѓа ова.
 11. BlackOuttheWoRlD

  BlackOuttheWoRlD
  Баниран/a

  360
  53
  10 ноември 2017
  Машко
  Fala drugar
   
 12. Pane-G

  Pane-G
  On your way to fame

  1,187
  620
  9 Мај 2012
  Машко
  Ај да си прашам , да не отворам нова тема туку овде ќе прашаме разликите на mhz-и и латенции за ДДР4.
  Еве да прашам ,да речеме ако на ПЦто ставаме по два модули рама 2х8 2600мхц и 2х8 3000 мхц или пак 2х8 3000 и 2х8 3200 значи сите 4 модули различни мхц ставаме во ПЦо ќе има ли конфликти или матичната автоматски ќе подесува што и колку што треба ??? Што ќе се случи и дали сте пробале на ваков начин?


  Sent from my iPad using Tapatalk
   
 13. CykaBlyat

  CykaBlyat
  Gaining Experience

  226
  109
  22 oктомври 2016
  Се мачам на видео игри
  Компјутеро ке работи на најниската брзина на рам што ја имаш ставено.Пример ако ставиш еден 3000 стик и еден 3200 двата стикој ке работат на 3000
   
  Speedster, Pane-G, Oktar и на уште 1 им се допаѓа ова.

Сподели

Вчитување...