• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Каква графичка?

  • Ја почнал/а темата
  • #1

386ka

Gaining Experience
22 декември 2007
2,365
194
Sakam nekoj da mi kaze koi se poisplatlivi graficki,vo odnos preformansi/cena, GeForce ili na ATI???
 

DaciSS

Gaining Experience
3 јануари 2008
949
288
San Francisco
www.linkedin.com
во тој однос мислам дека АТИ се боље, иначе за поише пари GeForce (nVIdia) имаат појаќи, али почекај да ги видиш и мислењата на другите useri
 
M

Mr.Alien

Гостин
Во средниот сегмент, поточно пониската средна класа (до 100, 130 Е), ATi има подобра понуда. Тие картички се пред се мултимедиски ориентирани, а во поглед на HD репродукцијата ATi сеуште е во предност врз nVidia. nVidia напредна бааги во тој поглед, особено со последните два модели, 8800 GT и 8800 GTS, базирани на G92 чипот, но сепак има уште простор за подобрување.
 
  • Ја почнал/а темата
  • #4

386ka

Gaining Experience
22 декември 2007
2,365
194
Mene mi e do max 120 E posto jas kako "common peasant" nemozam da si ja dozvolam najjakata graficka koja ja ima najjakata tehnologija itn. Mene mi e bitno za tie pari da si zemam pojaka graficka za igranje, pa sakam da vidam od toj aspekt koi se poevtini, a so dobri performansi do 120E.
 

MARTIN_MKD

Intern
27 ноември 2007
419
2
Во однос цена перформанси дефинитивно ATI. Најдоброто од ATI - HD3870 во моментот е несшто помалце од 200 evra
 

sonic

Intern
13 ноември 2007
529
5
Ако мислиш да работиш евентуално во Linux земи Nvidia , а ако ти е само за играње како што напомена тогаш ATI .

ATI е беше многу зезнато да инсталираш во Linux ... незнам за поновиве верзии/продукции.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,802
Мислења
850,653
Членови
29,485
Најнов член
ooooti
На врв Дно