• Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Каков хард диск обичен,сата1 или сата2

stole_pesov

Intern
25 април 2008
530
17
techhub.mk
Јас имам хард диск 40 GB па решив да го сменам , денеска го порачав и тие ме прашаа дали обичен,сата1 или сата 2. ЈАс немав размислувано за тоа па по чиста логика избрав сата 2 (мислам дека е по добар :D ). ЗНАЧИ ВЕ ПРАШУВАМ ДАЛИ СУМ ИЗБРАЛ ДОБРО ПА АКО САКАТЕ КАЖЕТЕ И ВО ШТО Е РАЗЛИКАТА . По брзо се запишуваат податоци или што ...........!
Поздрав.
:zbunet3:
 

Freaker

Intern
9 април 2007
418
8
друже а ти подржува плочата sata 2? разликата е во брзината на пренос на податоци кај sata уредите е многу поголема
 

stole_pesov

Intern
25 април 2008
530
17
techhub.mk
Матичната ми е ASRock P4V88
На кутијата на матичната пишува Serial ATA 1.5GB/s
ДАли тоа значи дека не мозе да корисѕи сата .
:zbunet3::zbunet3:
 

Todor91

On your way to fame
8 јануари 2008
812
695
Todor91's setup  
Processor & Cooler
Intel® Core™ i7-8750H CPU @ 2.20GHz
Motherboard
Asus P8B75-M LX
Storage
ssd m2 KINGSTON SA1000M8240G| Hard Drive: Western Digital WDC WD10SPZX-17Z10T1
RAM
Kingston 24 GB (DDR4-2662)
Video card
NVIDIA GeForce GTX 1050 4096 MB GDDR5
Mouse
Bloody V7
Monitor
MSI
OS
Microsoft Windows 10 (10.0) Professional 64-bit
izvini ama taa maticna ne podrzuva sata 1 ili 2 samo ATA!pozdrav
 

Freaker

Intern
9 април 2007
418
8
Serial ATA = SATA значи подржува sata, но sata 2 нема да ти подржува како што гледаш пишува 1.5Gb/s sata 2 e 3Gb/s, а добро е и да провериш зошто некој постари модели на asrock без разлика што на хартија подржуваат sata во пракса не се покажаа баш, значи да сумираме sata 1 ти треба
 

stole_pesov

Intern
25 април 2008
530
17
techhub.mk
Значи да го заменам за сата 1 .
Сигурно нели.!
Поздрав
Фала за инфоромациите (многу:)) )
Поздрав
 

Freaker

Intern
9 април 2007
418
8
според твојата плоча со sata 1 ќе немаш проблем, само ако инсталираш сам оперативен систем може да ти побара sata drivers при инсталација на windows нив ги има на цд-то од матичната плоча и треба да ги префрлиш на флопи windows при самата инсталација (може а и не мора) ќе ти ги побара само стави ја дискетата и терај понатака, ова ти го кажувам да не заглавиш на сред инсталација
 
Го напунивте чоекот со грешни информации.

Прво: SАТА2 хард диск ке работи без проблеми на SАТА1 слот од матична, само нема да работи како SАТА2 туку како SАТА1. Ова и не е некој проблем, со оглед на тоа што ниеден модерен хдд(сам, во раид е друга приказна) не го искористува целосно ни SАТА1 стандардот.

Второ: Нема да му требаат SАТА драјвери за ХР оти во биос се мести да го гледа хардот како IDE.
 

Freaker

Intern
9 април 2007
418
8
јас зборам од искуство не на памет, сум пробал со sata 2 диск на плоча што подржува sata 1 значи теоретски да не би требало да има проблем ама во мојов случај никако не го препознаваше дискот како да не постоеше а плочата беше asrock и во неколку други случаи со плочи foxcon го имав истиот проблем.
 

stole_pesov

Intern
25 април 2008
530
17
techhub.mk
Мале се испомешавте!
Никаков заклучок неможам да извадам од вашите мислења едни викаат неможе други може , еднаш се радувам на нарениот пост се разочарувам.
Би било добро ако е вистина тоа што го вели SEPHIROTH.
Во секој случај фала.
ЈАс ќе пробам со сата 2 затоа што веќе го порачав и е на пат треба да стигне за саат два, па ќе ви пишам како е дали работи или не.

ДА ве прашам и нешто друго. САта 2 хард дискот ќе го заменам со сега овј што го имам на истиот приклучок ( на истиот кабел ) така или не.

Поздрав :bravo:
 

Freaker

Intern
9 април 2007
418
8
Столе во принцип не би требало да имаш проблем најверојатно ќе работи јас само ти кажував што е најсигурно, а за твоето прашање не се става на истото место, слотот за sata изгледа вака
sata2.jpg
 

MetalGear

On your way to fame
14 април 2007
3.007
531
www.ibiz.mk
stole во право е sephiroth доколку немаш таков слот ке го прикачиш нормално како ата
и така и ке ти работи

кога ке купиш понова матична ке го прикачиш како сата и ке ти биде побрз

позз
 

MetalGear

On your way to fame
14 април 2007
3.007
531
www.ibiz.mk
да столе имаме слични матични
и јас имам сата2 ставено

сега за сега стави го на истиот кабел на кој ти е овој или пак ако сакаш и 2та во кутијата за хард дискот имаш и кабел за ата
приклучи го на него

а во иднина кога ке си земеш појака матична
ке ги искористиш благодетите на сата2:)
 

Vlatzki

Gaining Experience
1 мај 2008
1.276
328
еве јас убоо ја погледнав твојата матична и најдов два сата конектори како што ти пишуваше во спецификациите (едвај успеав да нацртам у пејнт со новиов маус, ич не е прецизен :)) )сата конекторите се заокружени со црвена боја :D
 

hmmm

Gaining Experience
30 ноември 2007
1.242
80
hmmm's setup  
Processor & Cooler
i5 3570k @4.2GHz & CM Hyper 212+
Motherboard
AsRock Z77 Pro3
Storage
Samsung 840 EVO 120GB + WD Black 1TB
PSU
Corsair CX600
RAM
2x4GB G.Skill Sniper 1600MHz
Video card
HD4000
Case
Custom
Mouse
Gigabyte GM-M7000
Keyboard
Generic
Audio
Asus Xonar DG
Monitor
Compaq Q2159
OS
Windows 8 64bit
Јас ја имам истата матична плоча и имам сата.
 
јас зборам од искуство не на памет, сум пробал со sata 2 диск на плоча што подржува sata 1 значи теоретски да не би требало да има проблем ама во мојов случај никако не го препознаваше дискот како да не постоеше а плочата беше asrock и во неколку други случаи со плочи foxcon го имав истиот проблем.

Има такви случаи ама затоа постарите ЅАТА2 хардови имаат џампер да наместиш дали сакаш ЅАТА1 или 2. Со поновите нема проблеми.

stole во право е sephiroth доколку немаш таков слот ке го прикачиш нормално како ата
и така и ке ти работи

кога ке купиш понова матична ке го прикачиш како сата и ке ти биде побрз

позз

Ај уште еднаш прочитај ми го мислењето. Реков во БИОС да го гледа како IDE, SATA хард диск неможеш да го приклучиш на IDE(ATA) порт ама баш никогаш. Збунка.
 

MetalGear

On your way to fame
14 април 2007
3.007
531
www.ibiz.mk
каква збунка
може да го приклучи е сеа работа е дали тоа ке му до дадат во пакет или треба да си го купи
и малку ако може кога негираш нешто подразмисли

не сум наведел јас тука безвезе или така ми текнало или некој така ми потспомнал

прочитај ја погорната реченица
убаво пишува дека и јас имам ставено сата хард диск на матична која подржува само ата

P71247663.jpgи да без никакво подесување во биос не му е потребно
 

Vlatzki

Gaining Experience
1 мај 2008
1.276
328
да бе брате метално орудие:D, има такви адаптери, ама кај ќе ги најде детето да ги купи не знам... инаку видов на неговата матична има САТА конектори, така да нема да му треба тоа.. :D
 

MetalGear

On your way to fame
14 април 2007
3.007
531
www.ibiz.mk
да кога ми го донесоа хард дискот имаше таков конектор со него

е сеа не знам дали со сите одат како стаднард но не е толку тешко да се најдат

да има конектор за сата затоа нема да има проблеми

тоа само го наведов ради членот погоре бидејки тврди нешто што не е доволно информиран
позз:)

и sorry for offtopic
 

stole_pesov

Intern
25 април 2008
530
17
techhub.mk
Епа што да ви кажам друго освен ФАЛА МНОГУ!
ЈАс ги видов сата конекторите на матичната плоча, а со хард дискот немав адаптер само тој беше во пакување.
Со него ми даде еден човек само едно ''црвено кабелче''
претпоставувам дека тоа ќе ми служи за приклучување на сата хард дискот со конекторите на матичната плоча.
АМА СЕГА НЕ МИ Е ЈАСНО ДАЛИ САМО ТОА ТРЕБА ДА ГО ПРИКЛУЧАМ СО МАТИЧНАТА.
ПОЗДРАВВВВВВВВВВ!
:bravo::bravo:
 

Нови мислења

Последни Теми

Онлајн членови

Статистика

Теми
43.408
Мислења
900.221
Членови
32.119
Огласи
503
Најнов член
CilCil
На врв Дно