1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Каков софтвер користите за миграција на оперативен систем на нов драјв?

Дискусија во форумот 'Генерална дискусија' започната од skullmonkey, 7 Април 2020.

 1. Deksa

  Deksa
  Gaining Experience

  558
  391
  9 Февруари 2012
  Машко
  Da toa I jas go primetiv preku raid controlerot deka hddto na primarniot slot e 6gb/s a ssdtp vo caddy go dava na sata so 3gb/s.
  Znaci da gi shiftnam ssdto vo primary, a hddto vo caddy?
  Valjda ke gi sobere gabaritno ili treba da vadam nekoj casing?

  Sent from my SM-G965F using Tapatalk
   
 2. Metuzalem

  Metuzalem
  Epic

  6,461
  11,730
  28 ноември 2010
  Машко
  Tootle puffer
  Не сум користел caddy, а сум менувал обичен 2,5-инчен HDD со 2,5-инчен SSD и собирало. И SSD-ја има различни, но воглавно фаќаат (потенки се или пократки). За HDD-то во caddy-то ќе треба да пробаш. Јас прво би пробал без него, неприклучен.
   
  На Deksa му/ѝ се допаѓа ова.
 3. Deksa

  Deksa
  Gaining Experience

  558
  391
  9 Февруари 2012
  Машко
  Ги сменив локациите на ХДД и ССД, сега ССДто е во прајмери слотот, а ХДДто е во Кедито (DVD ромот).

  BIOS SATA MODE Compatibility (IDE)
  ССДто без ХДД се пали Win, ССДто со ХДД се пали Win, ама не го гледа ХДДто ни во BIOS ни во во Win.

  BIOS SATA MODE AHCI
  ССДто без и со ХДД не се пали Win, го гледа ССДто во BIOS, а ХДДтого нема во BIOS, а во Win неможам да влезам нели бидејќи ССДто не ми работи со AHCI, односно го гледа во BIOS ама дава Error после Win логото.

  Некој совет?

  Edit: Сега проверив на десктопот, истото ССД што е во лапот без проблем си работи на AHCI, како и уште едно ССД.
  Зошто на лапов заглавува на Win лого со AHCI појма немам. Можно е корумпиран Win? Ама па да беше тоа немаше без проблем да лоуда со Compatibility (IDE).

  Извинете ако ова отиде ОТ, ако е така молам Админ да ја префрли дискусијава во соодветна тема.
   
  Последна промена: 12 Април 2020
 4. shooter

  shooter
  Gaining Experience

  555
  362
  2 Март 2010
  Машко
  Во DiskMamagement на windows како ти го дава хдд-то коа се подигне од ссд?
   
 5. Deksa

  Deksa
  Gaining Experience

  558
  391
  9 Февруари 2012
  Машко
  Voopsto ne go gleda.

  Sent from my SM-G965F using Tapatalk
   
 6. shooter

  shooter
  Gaining Experience

  555
  362
  2 Март 2010
  Машко
  Да пробаш да направиш бекап на важни податоци на хдд и да пробаш да му исчистиш MBR?

   
 7. Deksa

  Deksa
  Gaining Experience

  558
  391
  9 Февруари 2012
  Машко
  Na toj hdd imam 2 particii od koi sto na ednata imam mogu vazni podatoci za koi sto nemam kapacitet kade da napravam backup.
  MBR ke se odnesuva na celiot disk ili na konkretna particija?
  Ne bi sakal da rizikuvam so toj disk :(

  Sepak mislam deka problemov e vo biosot (za koj sto nemozam nikade da najdam soodveten update) ili plocata, postara generacija ili stoznam...

  Pak ke recam istoto ssd na desktop si raboti bo AHCI.


  Sent from my SM-G965F using Tapatalk
   
 8. Deksa

  Deksa
  Gaining Experience

  558
  391
  9 Февруари 2012
  Машко
  Форматирав ССДто сега се пали на AHCI Win ама пак не го гледа НИКАДЕ ХДДто......
   
 9. Deksa

  Deksa
  Gaining Experience

  558
  391
  9 Февруари 2012
  Машко
  Ај бидејќи е за истиов муабет, пробав апдејт на БИОС (само овој работи и едвај го најдов)

  Screenshot

  Верзијата 6.80 е Win .exe го инсталирав преку Win инсталацијата помина, рестартирам БИОСот уште на старата верзија 3.7

  Пробав пак преку Win, инсталерот вика веќе ја имам верзијата 6.80.

  Пробав да го ставам на УСБ бутабилно да го повикам преку БИОС апдејтов, неможе не е ISO фајл, туку е .exe

  Anyone?
   
 10. Metuzalem

  Metuzalem
  Epic

  6,461
  11,730
  28 ноември 2010
  Машко
  Tootle puffer
  Можеби е верзијата на инсталерот, не верзијата на биосот. Во секој случај, ако немаш искуство не чепкај премногу, особено кај овие лаптопи што имаат голем број слични верзии (Sattelite во твојот случај) со различен хардвер. Можеби и не флешнал затоа што осетил дека не е точна верзија за хардверот, на пример.
   
  На Deksa му/ѝ се допаѓа ова.
 11. Deksa

  Deksa
  Gaining Experience

  558
  391
  9 Февруари 2012
  Машко
  Да тоа со верзиите го приметив и јас и затоа велам овој БИОС беше единствен и точен баш за мојот модел

  Инаку верзијата дефинитивно се однесува на БИОС, не на инсталерот, сега проверив пак :(
   
 12. Deksa

  Deksa
  Gaining Experience

  558
  391
  9 Февруари 2012
  Машко
  Omg 2 dena se rasravam so hddto sto ne go cita vo caddy, sega palam laptop I super si raboti, go nema vo bios ama vo win go ima!

  Izgleda mu zdosadi da mu instaliram bios apdejti i si vika aj be ke go procitam sto.... haha

  Fala vi na site na sovetite.

  Sent from my SM-G965F using Tapatalk
   
 13. petkotrajko

  petkotrajko
  Gaining Experience

  96
  73
  16 Јуни 2017
  значи, треба да успеј работава кај мене?
  пошто планот е од 1ТБ ХДД да клонирам ОС и апликации на ССД (НВМЕ) со околу 256 ГБ.
  Од ова што го читам, битно е она што ќе биди исклонирано, да е помалку од капацитетот на ССД-то, и нема да има проблем.
  Се разбира, ќе треба да го исклучам после тоа ХДД-то, за да си бутира од ССД, така?
  Уште едно прашање: бидејќи ССД-то ќе биди поврзано на соодветниот НВМЕ слот од матичната (не преку усб кабел), а ХДД-то си е оригиналниот диск (мастер) дали ќе сака софтверот за клонирање да го препознај како дестинациски диск?
  Инаку станува за нов десктоп компјутер, Дел Оптиплекс 3070.
   
 14. borcep

  borcep
  Practice makes perfect

  892
  1,443
  12 Септември 2013
  Машко
  Да и да, подигни UI на Macrium и би требало да ги видиш двата диска. Потоа после ова ќе си смениш распоред на бут во биос, не мора да го исклучуваш дискот.
   
  На petkotrajko му/ѝ се допаѓа ова.
 15. petkotrajko

  petkotrajko
  Gaining Experience

  96
  73
  16 Јуни 2017
  Фала.
  Ќе пробам (веројатно наредната недела или така нешто, треба НВМЕ ССД да купам), па ќе кажам/пренесам искуство.
   
  На borcep му/ѝ се допаѓа ова.

Сподели

Вчитување...