1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Каков софтвер користите за миграција на оперативен систем на нов драјв?

Дискусија во форумот 'Генерална дискусија' започната од skullmonkey, 7 Април 2020.

 1. skullmonkey

  skullmonkey
  Unstoppable

  4,157
  3,299
  25 Април 2007
  Машко
  Актер
  Само што направив фреш инсталација на оперативен на нов NVME (500 ГБ) и најверојатно ќе земам нов 1Т и неам душа пак се од почеток да праам.
  Порано користев софтвер од Symantec кој правеше имиџ и го клонираше драјвот. Така заштедував време на одржување компјутери.

  Има некој скоро што користел ваков софтвер и да потврди дека работи супер без да експериментирам?

  (побрзајте, @TylerMkD будно следи)

  Фала ви.
   
  На Маша му/ѝ се допаѓа ова.
 2. bogoevski

  bogoevski
  Unstoppable

  1,667
  2,686
  29 ноември 2009
  Машко
  Сваштара
  Acronis True Image
  Ćao žurim,
   
  FLEGMA, Oktar и на skullmonkey им се допаѓа ова.
 3. borcep

  borcep
  Practice makes perfect

  892
  1,443
  12 Септември 2013
  Машко
  Macrium reflect.
   
  mdeni, G4M3R, alkibijad01 и на уште 1 им се допаѓа ова.
 4. skullmonkey

  skullmonkey
  Unstoppable

  4,157
  3,299
  25 Април 2007
  Машко
  Актер
  Фала. Може клуч:crazy:
   
 5. Fredy

  Fredy
  Unstoppable

  891
  2,233
  12 oктомври 2014
  Машко
  Data Migration oд Самсунг е топ комбинација.Тестирано пред некое време,клонирав од 850про на 970 ево плус.
  Никаков проблем и сВе се заврши неверојатно брзо.
  Препорака.
   
  На PC_GAMER и Маша им се допаѓа ова.
 6. skullmonkey

  skullmonkey
  Unstoppable

  4,157
  3,299
  25 Април 2007
  Машко
  Актер
  За Самсунг и ќе ми треба изгледа. Фала.
   
 7. Astro

  Astro
  Guru

  6,682
  9,375
  20 Јуни 2012
  Машко
  ERP Consultant, MCSA, SQL
  MiniTool Partition Wizard Free стандардно него го користам.
   
 8. TylerMkD

  TylerMkD
  Unstoppable

  2,166
  3,523
  7 ноември 2014
  Машко
  Ова ќе ти помогнам само сега и никад више...

  Migrate OS to SSD With EaseUS Partition Master - EaseUS

  Оваа алатка ја користев, топ функционира и прелесно.
   
  На -={K-O-R-U-N}=- и PC_GAMER им се допаѓа ова.
 9. skullmonkey

  skullmonkey
  Unstoppable

  4,157
  3,299
  25 Април 2007
  Машко
  Актер
  Го искористив Data Migration oд Самсунг зашто и двата драјва беа Самсунг и да ви кажам неверојатно лесно... 250 гига од системскиот драјв ги ископира на новиот драјв за 8 минути. Бутирав и толку. Цела процедура за 10 минути.
   
  На Ace Lud, Маша, Oktar и уште 5 други им се допаѓа ова.
 10. Astro

  Astro
  Guru

  6,682
  9,375
  20 Јуни 2012
  Машко
  ERP Consultant, MCSA, SQL
  Тука е лезетот, кога работите лизгаат безо и лесно :)
   
 11. krema

  krema
  Professor

  10,796
  10,344
  24 Јуни 2009
  Машко
  А што ако драјвовите не се од ист бренд и се со различна големина? Што е најбезболно?
  Sorry @skullmonkey што улетувам во твоја тема. :)
   
 12. vlatko175

  vlatko175
  Gaining Experience

  271
  105
  15 Јули 2008
 13. -={K-O-R-U-N}=-

  -={K-O-R-U-N}=-
  Practice makes perfect

  1,663
  1,758
  6 ноември 2012
  Машко
  Мрежен администратор, IT, BTC
  Битно е да мигрираш од помал на поголем (that's what she said) :)
   
  На omegaRED му/ѝ се допаѓа ова.
 14. bogoevski

  bogoevski
  Unstoppable

  1,667
  2,686
  29 ноември 2009
  Машко
  Сваштара
  Досега најмазно ми одело со Acronis True Image и CloneZilla, сум немал проблем а ги користам фреквентно, механички диск кон SSD, SSD кон USB, од секакви медиуми во image фајлови, па од тие фајлови на секакви медиуми, скроз е небитен производител, фајлсистем, големина и тип на медиум, битно да има еднакво или повеќе простор.
   
  На omegaRED и krema им се допаѓа ова.
 15. borcep

  borcep
  Practice makes perfect

  892
  1,443
  12 Септември 2013
  Машко
  Макриум работи и кон помал диск, ако има празен простор.
   
  На krema му/ѝ се допаѓа ова.
 16. G4M3R

  G4M3R
  On your way to fame

  605
  573
  26 Јуни 2012
  Машко
  +1 за Macrium Reflect. Бутираш Hirens>Macrium>Clone>бираш опции и done deal. На работа редовно го користиме и за клонирање и за враќање од претходно среден image.
   
  bogoevski, krema, farkizz и на уште 1 им се допаѓа ова.
 17. Deksa

  Deksa
  Gaining Experience

  558
  391
  9 Февруари 2012
  Машко
  Hmmm napraviv transfer na desktopot SATA SSD > Nvme so AOMEI bez problem.

  Posle toa na laptopot od HDD > SATA SSD, zavrsi procesot, SSD-to go gledam vo Windows 10, no go nema vo BIOS i nemozam da butiram od nego.
  Definitvno e napraven klon od HDD-to na SSD-to proveriv.

  Se raboti za laptop Toshiba Satellite C850 i SSD-to e staveno so Caddy vo DVD rom.

  Any tips?
   
 18. shooter

  shooter
  Gaining Experience

  555
  362
  2 Март 2010
  Машко
  Го стави ли Active?
   
 19. Deksa

  Deksa
  Gaining Experience

  558
  391
  9 Февруари 2012
  Машко
  How to? :)

  Sent from my SM-G965F using Tapatalk
   
 20. shooter

  shooter
  Gaining Experience

  555
  362
  2 Март 2010
  Машко
  На Deksa му/ѝ се допаѓа ова.
 21. Deksa

  Deksa
  Gaining Experience

  558
  391
  9 Февруари 2012
  Машко
 22. shooter

  shooter
  Gaining Experience

  555
  362
  2 Март 2010
  Машко
  У БИОС secure boot опција има ли? Ако да - да ја исклучиш?
   
 23. bxxxn

  bxxxn
  Practice makes perfect

  1,146
  1,239
  11 Март 2011
  Провери кабел и во БИОС што подесувања имаш за SATA/PCI mode.
   
 24. Deksa

  Deksa
  Gaining Experience

  558
  391
  9 Февруари 2012
  Машко
  Secure Boot nema vo BIOS, SATA/PCI ako mislis na SATA Controler Mode momentalno e na AHCI, taka barem boota od HDD, ako go stavam na Compatibility (IDE) nemoze da podigne Win :(
  Nema kabli, konekcijata na SSDto e so Caddy vo DVD rom na laptop.

  Edit: Vo Compatibility mode mi dava inaccessible boot device error.
  Eventualno nesto klonot da ne e prosol kako sto treba? Mada toa ne e pricina da ne go dava SSDto vo BIOS....
   
  Последна промена: 11 Април 2020
 25. Metuzalem

  Metuzalem
  Epic

  6,462
  11,730
  28 ноември 2010
  Машко
  Tootle puffer
  Да не нема поддршка за boot from NVME. Според Мануел вика дека е Mobile Intel® Series 7 Express Chipset, ако добро се сеќавам тогаш почнаа да се појавуваат NVME и во прво време немаше поддршка за boot. Упс, сега гледам дека NVME ти бил десктопот.

  Две работи:

  Извади го/откачи го ХДД-то, вака го мешаш и не знаеш од кој бутираш (и он не знае на кое да пише).

  Второ, не знам ни дали од caddy може да подигне Windows (веројатно зависи од него), а во најмала рака му е друг контролер или друг САТА порт. Ова последново може да се реши со малку попаметен софтвер за клонирање, Парагон имаше неколку бутабилни верзии, но општо при работа ССД-то го ставаш каде што му е местото, таму каде што бил досега ХДД-то.
   
  На krema и Deksa им се допаѓа ова.

Сподели

Вчитување...