1. Mobile OS генерални дискусии: windows android ios

 2. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Каков OS користите на вашиот мобилен телефон?

Дискусија во форумот 'Мобилни телефони' започната од CHukio, 17 Април 2013.

Каков OS користите на вашиот мобилен телефон?

 1. iOS

  15 глас/а
  14.3%
 2. Android

  90 глас/а
  85.7%
 1. al1en

  al1en
  Intern

  41
  9
  30 Април 2009
  Ne glasam :)

  Што OS користи Samsung GT-S3100?
   
 2. Vergergy

  Vergergy
  Intern

  26
  6
  18 Мај 2013
  Машко
  Абе каков црн iOS, дали 2-ца познавам што користат iOS, се друго Android.

  Инаку користам Android.
   
 3. dejan_str

  dejan_str
  Unbeatable

  8,154
  4,865
  8 Април 2011
  Машко
  Зарем има Интернет опција во Symbian?? :p
  Андроид користам,и не ми се верува во македонија повеќе IOS дека се користи
   
 4. xenon

  xenon
  Guru

  3,791
  9,444
  15 Јануари 2011
  Машко
  Умре Apple заедно со Џобс. Елитизмот и лојалноста кон брендот исто не се некој адут во 21 век, не сме 70тите (глејте само што се случи со Nokia, RIM - blackberry, Мotorola, Siemens-Е итн.)

  Гугл има одлична стратегија со своите партнери и начинот на кој Android еко системот функционира.

  Единствено се надевам Intel дека ќе стане играч на пазарот па ZTE и сличните ќе бидат следните underdog играчи како што беше Android кога се појави пред да премине во култен и елитистички систем (преку врвните модели што го преставуваат нормално).

  Крале и останaтите како него што заработуваат продавајќи Apple телефони на неуки и рамковни нормално ќе го оспорат ова ама и тие сега почнаа да тргнуваат и да прават повеќе промет со Андроид него ли Apple играчки.

  Apple гледајќи го HTC (и ONE моделот) треба да сфати што сака народот.

  Повеќе жени има со Samsung Note уреди него ли машки, нека не се спие на тоа уво дека телефон треба да е сеуште мал, фин и елегантен а притоа под хауба да е ништо битно се додека има некое фенси јаболко наштанцано....


  Еве тазе вест - Apple конечно започнува да тестира драстично поголеми од досега стандардните димензии за екрани за своите уреди:

  http://online.wsj.com/article_email...20870597408176-lMyQjAxMTAzMDIwMjEyNDIyWj.html

  The Wall Street Journal is reporting that Apple has asked suppliers to provide larger screens for testing, including screens larger than 4 inches for iPhones and just slightly less than 13 inches diagonally for iPads. In a conversation between WSJ Asia Technology Editor Yun-Hee Kim and, from Taipei, Technology Correspondent Lorraine Luk, it seems that testing on these larger screens began in Q2. According to Luk, it normally takes about a year in the development stage before products go to mass production and she is not sure, at this stage, if mass production of products with these larger screens will take place.
  Luk says she believes Apple is testing larger screens to in order to stay competitive with the likes of Samsung, a company that is continuing to gain marketshare for tablets. "Apple has to do something to fight back," she adds.
  Meanwhile, Luk has been tracking component supplies and reports that the next version of the iPad will be the same as the current models but with a lighter, thinner and cleaner display structure. For the iPhone, she says, look for one model with a non-metal casing and one with an aluminum casing. Both models are currently in mass production and will be available in multiple colors.
   
  На RagingDemon и psyside им се допаѓа ова.
 5. Dark HaCkeR

  Dark HaCkeR
  Баниран/a

  2,632
  1,359
  14 Јули 2009
  Моментално сум на iphone 5 и не сум задоволен ич од телефонот планирам да и го дадам на жената а ја да си купам нешто или самсунг или HTC
   
 6. xenon

  xenon
  Guru

  3,791
  9,444
  15 Јануари 2011
  Машко
  Следен телефон ми е Sony Xperia Z Ultra (ради дијагоналата и резолуцијата - што ќе ми замени таблет+телефон да носам) или Nokia 1020 (ради камерата). Моментално на SG Note II и сум повеќе од задоволен. Да би купувал сега нормално тоа ќе беше HTC One заради напред насочените стерео звучници, конструкцијата, резолуцијата итн итн. (ама пред се заради звучниците).
   
 7. dejan_str

  dejan_str
  Unbeatable

  8,154
  4,865
  8 Април 2011
  Машко
  што не ти чини кај iPhone 5? IOS работи подобро и побрзо од кој било хајенд андроид смартфон,има прекрасен дизајн и изработка.Што друго ли треба да понуди еден смартфон за да чини?
   
 8. gokica

  gokica
  Модератор

  8,552
  10,654
  13 Јуни 2009
  Де бе шо толку тоа звучниците? :D

  З Ултра и јас го меркав само да не му беа тие софтверските копчиња кои големината на приказот ќе ја направат сличен на ноут 3 ако пак овој излезе со димензии на екран според предвидувањата.

  Не знам само тој трилуминозниот дисплеј дали е другар на батеријата како амолед.
   
 9. Dark HaCkeR

  Dark HaCkeR
  Баниран/a

  2,632
  1,359
  14 Јули 2009
  Па оти пред тоа користев 4 и сеа пред 5-6 го дадов за 5 и плус доплатив и се каам што го направив тоа исто ко да сум трампал 4 за 4 само малце поголем екран ништо ново не ми понуди телефонов
   
 10. Трајче Дрварчето

  Трајче Дрварчето
  Practice makes perfect

  838
  1,778
  3 ноември 2012
  Машко
  Кодош
  Да, плус на плин ми е напраен :)
  Едно време сите мобилчина сакаа да имаат Symbian за кога ќе пораснат да станат Nokia :)
  После тоа преминаа на Android...
  Во меѓувреме Symbian си беше сосема во ред, само заостануваше со опциите за телефоните со тач скрин, не беше баш јузер френдли. Во моментот кога ги надминаа тие проблеми и Symbian беше сосема дотеран и за телефоните со тач скрин, дојде педеро (народски жаргон за менаџер) од Мајкрософт и рече:
  - Лесна му земја на Symbian, од утре нa ЏАМОЈТЕ (Windows) ќе се потпираме...
  И тука ја застраа, арно ама прибидејќи затоа што Мајкрософт се чорбаџии, нема туку така да дозволат Nokia уште долго да го има статусот на непопуларен мобилен...
  Моментално е оваа навалицата од пластични играчки колкани со јаки процесори, а реално нема потреба од нив...ќе видиме уште колку ќе потрај, уште колку овци за стрижење останаа :)
   
 11. ARMac

  ARMac
  Орган

  6,476
  7,463
  2 oктомври 2010
  Машко
  Курајбер
  Ееее дургар не е баш само тоа. Со години го водевме symbian.com.mk и гледавме што доведе до пропаста. Тач скрин (не)оптимизацијата и користењето резистивни дигиталајзери во време кога конкуренцијата унавелико монтираше стакло е само дел од проблемот.

  Она што стварно го уби симбиан беа ригорозните сертификати што Нокиа ги налагаше од девелоперите. За да пуштиш во продажба апликација требаше да се окозиш од аплицирање и тестирање. Ако сертификатот не е одобрен пак треба кодот да го мењаш. Ова одврати многу компании и само најголемите почнаа да прават апликации за S60
  [​IMG]
  После се појавија браќата кинези и со OPDA генерираа клучеви и сертификати со рутиран акцес, меѓутоа и тоа беше прекомплицирано за обичен корисник. Спореди со андроид, префрли АПК фајл и исклучи unknown sources, готово.

  После откако им текна да „оладат“ малце касно беше. Повеќето програмери се префрлија на Андроид и iOS за кои не им требаше ништо освен да седнат да го напишат кодот и да го стават на маркет. И уште го тупеа и одлагаа Belle апдејтот, кинетик скролингот беше каша попара и како што кажа од user friendly ни У немаше. Башка незнаеа како да ја средат кеш партицијата па дури и на flagship телефоните како N97 се јавуваше out of memory error додека сурфаш во тоа мизерното бровсерче.

  И мене ми е жал што отиде. Уште од самиот почеток некаде 2002 со некои другари го формиравме mediaplace.nl прво форумот, па после каналот #mediaplace на efnet, каде што се формираа првите кракерски крупи од кои на крај произлезе OwnPDA и со години го снабдуваше цел свет со кракнати апликации. Тоа беше доста пред да се пушти нашиот симбиан форум. И сега дури и да се врати Нокиа, никад нема да биде тоа што беше. Најбољи пример како да упропастиш компанија, а беа сами на врвот.
   
  На Vergergy, xenon, Necromancer и уште 4 други им се допаѓа ова.
 12. Трајче Дрварчето

  Трајче Дрварчето
  Practice makes perfect

  838
  1,778
  3 ноември 2012
  Машко
  Кодош
  Убаво објаснување. Фала.
   
  На Necromancer и gokica им се допаѓа ова.
 13. RagingDemon

  RagingDemon
  Unbeatable

  6,332
  5,246
  24 Март 2009
  Машко
  Уклучи unknown sources. :)
   
  На ARMac му/ѝ се допаѓа ова.
 14. psyside

  psyside
  Rising Star

  26,780
  27,474
  4 Септември 2008
  Изненаден си од нешто што Apple го прави со години? :D

  Нов модел, за ултра висока цена, со минимални подобрувања, погледни само што све е сменето кај Nexus 7v2, за горе доле иста цена, е така се пласира нов продукт.
   
  На The_Man, RagingDemon, xenon и уште 2 други им се допаѓа ова.
 15. dejan_str

  dejan_str
  Unbeatable

  8,154
  4,865
  8 Април 2011
  Машко
  Psyside само кај андроид смартфоните,таблетите хардверот напредува брзо,се имплементира се побрз и побрз хардвер пошто самоит OS е доста позахтевен од IOS и другите.Не заборавајте дека IOS на iPhone 4S работи подобро од било кој андроид смартфон со 2гига рам и 4јадрен процесор.IOS на iPhone работи беспрекорно така да зошто да форсираат со некој побрз и поскап хардвер?нема потреба.Да беше некоја не толку позната фирма можда ке мораше да реди брз хардвер за да конкурира а но не и apple .Не дека цената го оправдува све тоа кај Iphone ,сепак е Фирмиште со реноме и значи за премиум класа на телефон,самото име ја зголемува цената и нормално за повеќето не ни е интересен баш поради тоа.Но од друга страна тоа што го нуди iphone го нуди беспрекорно добро,OS работи прекрасно,нема ни Л од лагови.Едноставно нема мана во и работи баш така како што е замислен.Друга е работата со iphone ,Не е телефон за ентузијасти и затоа не ни е интересен нас,и мене не ми е интересен и затоа не може да се споредува на тој начин пошто додека другите фирми нудат перформанси и се тркаат за престол iPhone нуди само ДОбар и практичен телефон и пред се ИМЕ кое значи за класа и еден вид мода-имиџ за кое побогатие кој не се ентузијасти копнеат.
   
 16. AlexM

  AlexM
  On your way to fame

  955
  519
  14 Јануари 2009
  iOS користам. Имав lumina 800 кога излезе win phone беше сеуште во почетна фаза па имаше мн ограничувања, сега е се подобар и подобар и бројот на квалитетни апликации се зголемува па така да следниот моб. Што ќе го земам ќе биди со WP, ако htc не излези со некој моб како One да ме фасцинира :) или пак One верзија со WP беше најавена мислам.
   
 17. D3N1EL

  D3N1EL
  Practice makes perfect

  2,891
  1,463
  10 Август 2010
  Машко
 18. RagingDemon

  RagingDemon
  Unbeatable

  6,332
  5,246
  24 Март 2009
  Машко
  Како да не. Скоро сите понови телефони со AOSP андроид летаат, а iOS е далеку од совршен т.ест кочењето и крширањето на апликации не му е непознато како што вели "легендата".


  Тоа сега важи само за сељачаната која и во 2013 сеуште живее во 2007 и сеуште мисли дека ако има ајфон е највечи шизик у маало. Денес не е 2007-ма година кога ајфонот беше револуција без конкуренција, денес во 2013 ајфонот е само уште еден смартфон во морето.
   
  На The_Man и AlexM им се допаѓа ова.

Сподели

Вчитување...