1. Mobile OS генерални дискусии: windows android ios

 2. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Каков OS користите на вашиот мобилен телефон?

Дискусија во форумот 'Мобилни телефони' започната од CHukio, 17 Април 2013.

Каков OS користите на вашиот мобилен телефон?

 1. iOS

  15 глас/а
  14.3%
 2. Android

  90 глас/а
  85.7%
 1. CHukio

  CHukio
  Gaining Experience

  126
  53
  7 Март 2013
  Машко
  Денеска прочитав еден итересен пост на www.it.com.mk кој вели дека 62% од македонските корисници пристапувале на интернет преку iOS додека пак само 35% пристапуваат од Android. Баш сакам да проверам дали тоа е така?
   
 2. MacedonianBoy123

  MacedonianBoy123
  Intern

  95
  12
  27 Март 2013
  Машко
 3. Steff_Maja

  Steff_Maja
  Practice makes perfect

  4,157
  1,716
  30 Мај 2010
  Android 4.0.4 на двата телефона.
   
 4. d_yor8

  d_yor8
  Gaining Experience

  1,218
  498
  27 Јуни 2011
 5. CHukio

  CHukio
  Gaining Experience

  126
  53
  7 Март 2013
  Машко
  Штета што неможиш два пати да гласаш :/ на крајните гласови +1 на Android че додајме :$
   
 6. RagingDemon

  RagingDemon
  Unbeatable

  6,332
  5,246
  24 Март 2009
  Машко
  Android 4.2.2
  Тие резултати од постот се само за таа страна.
   
 7. ImTheDude

  ImTheDude
  On your way to fame

  560
  617
  31 oктомври 2011
  Машко
  Претпоставувам не е само за мобилни туку и таблети и слично?

  Како и да е,
  iOS 4.2 на телефон,
  iOS 5.1.1 на таблет.
  Иако само еднаш можев да гласам :)
   
 8. CHukio

  CHukio
  Gaining Experience

  126
  53
  7 Март 2013
  Машко
  +1 и на iOS на крајто :D
   
 9. Necromancer

  Necromancer
  Unstoppable

  3,239
  3,621
  24 Февруари 2012
  Машко
  GIS
  Android 4.2.2

  Немаш доволен репрезентативен примерок тука за да извлечеш некаков заклучок за тоа колку се користи во Македонија. Можеби само на форумов....
   
 10. Fearless

  Fearless
  Gaining Experience

  753
  188
  22 Јули 2009
  Машко
 11. lynx

  lynx
  Unstoppable

  3,397
  3,117
  4 Септември 2008
  Само Android и iOS се на Светов ?
   
  На StalkeR му/ѝ се допаѓа ова.
 12. CHukio

  CHukio
  Gaining Experience

  126
  53
  7 Март 2013
  Машко
  Извини lynx ама ме интересираше дали е вистина тоа дека iOS има многу повеќе корисници од Android во Македонија. Ми изгелд малце сомнително што мн малце луѓе познавам кои користат iOS..
   
  На dejan_str и Vergergy им се допаѓа ова.
 13. Трајче Дрварчето

  Трајче Дрварчето
  Practice makes perfect

  840
  1,779
  3 ноември 2012
  Машко
  Кодош
 14. NecrotoX

  NecrotoX
  Unstoppable

  2,928
  2,778
  4 Март 2013
  Машко
  Илустратор
  Па до сеа убедливо води Android на анкетава.. И јас користам Android.
   
 15. ImTheDude

  ImTheDude
  On your way to fame

  560
  617
  31 oктомври 2011
  Машко
  Ама чекај ти мешаш две различни ствари.
  Едно е да имаш оперативен систем на мобилен, а дали тој истиот го користиш за пристап на интернет друго е. Еве на пример татко ми има андроид на телефонот ама не го користи за интернет. Биди поконцизен во прашањето и анкетата нареден пат, вака не е точна...
   
  На NecrotoX му/ѝ се допаѓа ова.
 16. RagingDemon

  RagingDemon
  Unbeatable

  6,332
  5,246
  24 Март 2009
  Машко
  Па практично да. :)
  Android, iOS combine for 91 percent of market

  Тие резултати објавени на порталот не се меродавни за Македонија, само од корисниците на ClickAttack се.
  Убаво пишува во еден коментар "Ако од епл објават ваква анкета за нивната страна ќе излезе дека 98% од светот користи ајфон."
   
  На CHukio му/ѝ се допаѓа ова.
 17. architect

  architect
  Unstoppable

  1,973
  2,359
  27 ноември 2008
  Машко
  Архитект
  ти фали Symbian и windows во анкетата .

  користам android 4.2.2.
   
 18. Boldozer

  Boldozer
  On your way to fame

  1,145
  598
  2 ноември 2012
  Моментално ICS, а пред тоа JB 4.1
   
 19. CHukio

  CHukio
  Gaining Experience

  126
  53
  7 Март 2013
  Машко
  добро беше кажано ImTheDude ако прочита се :)
   
 20. ImTheDude

  ImTheDude
  On your way to fame

  560
  617
  31 oктомври 2011
  Машко
  Баш зошто прочитав се така реков. Една е анкетата, прашањето е друго.
   
 21. RagingDemon

  RagingDemon
  Unbeatable

  6,332
  5,246
  24 Март 2009
  Машко
  А што не е точно во анкетата? o_O
   
 22. The_Man

  The_Man
  Unstoppable

  2,341
  2,007
  18 ноември 2009
  Абе луѓе кога читајте цел текст не само наслов .
  Но, тајната на извештајот на ClickAttack се крие во тоа што податоците се собирени од корисници на ClickAttack мрежата .

  ПС: го чекам денот кога некој ќе стави анкета каков мобилен користие и ќе има галакси с3 и ајфон 5 избор. Ете до толку сме отидени .
   
  На CHukio му/ѝ се допаѓа ова.
 23. nvidia88

  nvidia88
  Gaining Experience

  594
  363
  16 Септември 2010
  Машко
  Obezbeduvanje
  Zasega android gingerbread 2.3.6
   
 24. Tawe

  Tawe
  Gaining Experience

  499
  154
  12 Август 2011
  Машко
  ChipТuning
 25. Fatal1ty_

  Fatal1ty_
  Großmeister

  21,903
  26,242
  28 Февруари 2008
  Машко
  Experienced Web Developer

Сподели

Вчитување...