1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Каков монитор користите? (колку херци)

Дискусија во форумот 'Графички картички, звучни картички и монитори' започната од psyside, 18 oктомври 2017.

60 hz или повеќе?

Анкета затворена (на) 17 ноември 2017.
 1. 60Hz

  83.7%
 2. 120/120Hz+

  3.3%
 3. 120/120Hz + (ќе наведам колку) Gsync/Freesync

  5.9%
 4. 75Hz (оверклок или што и да е)

  11.8%
Дозволени се повеќе гласови.
 1. Ninjaa

  Ninjaa
  Intern

  55
  26
  3 Декември 2017
  Машко
  Gaming Monitor: BenQ XL2411P 144hz
  Second Monitor: ASUS VS228DE 60hz
   
  На DinoJ му/ѝ се допаѓа ова.
 2. Fredy

  Fredy
  Unstoppable

  872
  2,209
  12 oктомври 2014
  Машко

  Мн. поучно видео од Linus Tech околу големина/херцажа/резолуција кај гејминг мониторите.
  Незнаев кај да го постирам видеово,ако е off topic слободно нека го префрли модератор кај треба.
   
  На Speedster, Mario.Bog, SlICK и уште 4 други им се допаѓа ова.
 3. freeman

  freeman
  Gaining Experience

  170
  168
  8 Март 2010
  Се е индивидуално. MAD MAX ја играв на 32" 1920x1080 60Hz и беше супер (поголеми ликови, детали и др.). На помал монитор сега неа веќе неможам да ја играм. Брзината и високата резолуција (немора да е 4К) не ми играат улога многу, поради тоа што после 5 мин. играње веќе не се концентрирам на графиката и резолуцијата и веќе сум се изгубил во самото дејствие на играта. Битно ми е само играта да не сецка. (можеби за 10 год. ке играм на 4К 32" кога компјутерите без проблем ке ја процесираат таа резолиција и нема да се мачат):)
   
  Aowek, Fredy и на omegaRED им се допаѓа ова.
 4. DinoJ

  DinoJ
  Intern

  10
  15
  4 Декември 2018
  Машко
  koristev samsung SyncMaster T220 60Hz so godini ama posle dolgo sedenje na kompjuter me bolea ocite i glavata i sfativ deka treba da zemam nesto podobro i odbrav BENQ XL2411P 144Hz
   
  На angeld му/ѝ се допаѓа ова.
 5. Ragnar

  Ragnar
  On your way to fame

  680
  713
  9 Декември 2015
  Машко
  Samsung SyncMaster S22B150 60 Hz веќе неколку години ама во последно време некако чудно ми изгледа и често морам да го вадам кабелот и да го враќам затоа што сликата дава сенки. Изгледа време е за нов.
   
 6. Rukfash

  Rukfash
  Gaining Experience

  370
  206
  24 Јануари 2019
  Машко
  Не ме занима
  Samsung LS24F356 со FreeSynch го имам околу 2 месеца, 72 hz, од анхоч за 7000 ден. Со cool боја малце е напорен за очи при сурфање, така да го подесив на warm. Иначе презадоволен. И за гајминг е супер.
   
 7. coNNectMKD

  coNNectMKD
  Gaining Experience

  195
  118
  13 Март 2017
  Машко
  24" XL2411P BenQ Zowie - 144 Hz. За гејминг е одличен, за други работи не толку.
   
  На DinoJ му/ѝ се допаѓа ова.
 8. Sludge.Factory

  Sludge.Factory
  On your way to fame

  547
  750
  7 Февруари 2014
  Машко
  Stomatolog
  benq XL2430 143.9hz
  benq rl2455 75hz
   
 9. yuuxuu

  yuuxuu
  Intern

  15
  7
  13 Мај 2015
  Машко
  Alienware AW2518HF - 240hz ( Презадоволен од мониторов )
   
 10. Oliver!

  Oliver!
  Гостин

  Срам - не срам:

  Samsung SyncMaster P2370 @60Hz :))

  Ама никако да дојде замена на ред, додека не рикне.
   
  На Маша му/ѝ се допаѓа ова.
 11. HardCorec

  HardCorec
  Unbeatable

  3,141
  4,361
  4 ноември 2013
  Машко
  Dell Ultrasharp 2408WFP @60Hz
   
 12. tupacan

  tupacan
  Practice makes perfect

  1,459
  1,885
  10 Септември 2007
  Машко
  Lorem Ipsum.
  Dell UltraSharp 2415, 60Hz

  Го користам околу 3 години. Презадоволен.
   
 13. mviktors

  mviktors
  Practice makes perfect

  958
  1,288
  25 oктомври 2012
  Машко
  Dell UltraSharp U2515H & U2412M, двата 60Hz.
   
 14. BorisSapphire

  BorisSapphire
  Gaining Experience

  646
  452
  11 ноември 2015
  Машко
  Samsung Full HD Curved S24E500C 60Hz
  LG FLATRON L1919S-SF 75Hz
  LG 4K 55UJ620V
   
  Последна промена: 19 Март 2019
 15. filipkir

  filipkir
  Practice makes perfect

  1,060
  1,331
  17 Јуни 2009
  Машко
  19 инчен филипс монитор од 2007 година кој е на 60 Hz и има aspect ratio 5:3 :)
  Стар ама одличен монитор.
   
 16. toshex

  toshex
  Unstoppable

  3,994
  3,976
  18 Септември 2013
  Машко
  Asus IPS 22"

  Philips LCD TV 55"

  Eizo LCD 18"

  JVC BVM CRT 17"

  JVC-то има многу херци хахаха 20190314_144330.jpeg 20190309_213334.jpeg 20190315_040527.jpeg

  Испратено од s8+ преку IT.mk форум апликација
   
 17. Ronnn

  Ronnn
  Intern

  67
  34
  14 Јуни 2018
  Машко
 18. riki_staff

  riki_staff
  Gaining Experience

  416
  201
  28 ноември 2015
  Машко
  LG Flatron W225WS

  Sent from my EVA-L09 using Tapatalk
   
 19. Pane24

  Pane24
  Unstoppable

  4,108
  3,080
  31 oктомври 2012
  Машко
  Копач на етериум
 20. Yautja

  Yautja
  Intern

  22
  15
  19 oктомври 2014
  Машко
  24" SyncMaster S300, ама чекам неделава да ми стигне ASUS ROG Swift PG279Q. И да попален сум ко млад мајмун...
   
  На ТАТА_МАТА и Costigan_Jr им се допаѓа ова.
 21. ТАТА_МАТА

  ТАТА_МАТА
  Practice makes perfect

  1,359
  1,484
  25 Март 2013
  Машко
  Од каде и шо пари?
   
 22. Krk198

  Krk198
  Gaining Experience

  145
  154
  14 Септември 2016
  Машко
  Моментално ASUS VW202NR, ама почна да губи светлина и сакам да го сменам.
  Мислење за овој? Не ми треба ништо посебно, само сурфање и филмови и битно да има HDMI да може и ТВ да се гледа.

  (буџет до кај 100 евра)
   
 23. Winncoot

  Winncoot
  Gaining Experience

  59
  82
  22 Јуни 2017
  Машко
  Youtube
  Asus VG278Q 144Hz
  Top Monitorce.
   
  На Serko му/ѝ се допаѓа ова.
 24. Winncoot

  Winncoot
  Gaining Experience

  59
  82
  22 Јуни 2017
  Машко
  Youtube
  Ne e los monitorov. Ako stanuva zbor za gledanje filmovi, isto taka mozes da zemes i IPS Display. Ima poubavi boi.
  Kako na primer zirni go ovoj + tenka ramka: Anhoch PC Market Online - Monitor 22" Philips 223V7QHSB/00 V-Line, Full HD, 5ms, VGA,HDMI, Black
   
  На Serko и Krk198 им се допаѓа ова.
 25. Rukfash

  Rukfash
  Gaining Experience

  370
  206
  24 Јануари 2019
  Машко
  Не ме занима
  Ако додадеш + 12 евра можеш да си земеш 24 инчен Samsung PLS (samsungova verzija na IPS). Дава прекрасни бои.
  Anhoch PC Market Online - Monitor 24" LS24F350FHU Samsung LED PLS Full HD 1920x1080, VGA, HDMI, 4ms Super Slim
   
  shifty, Krk198 и на Winncoot им се допаѓа ова.

Сподели

Вчитување...