1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Каков монитор користите? (колку херци)

Дискусија во форумот 'Графички картички, звучни картички и монитори' започната од psyside, 18 oктомври 2017.

60 hz или повеќе?

Анкета затворена (на) 17 ноември 2017.
 1. 60Hz

  83.7%
 2. 120/120Hz+

  3.3%
 3. 120/120Hz + (ќе наведам колку) Gsync/Freesync

  5.9%
 4. 75Hz (оверклок или што и да е)

  11.8%
Дозволени се повеќе гласови.
 1. C r e s

  C r e s
  Intern

  20
  7
  6 Јануари 2018
  Машко
  AOC G2460VQ6 Gaming Monitor
  Презадоволен!
  aoc-g2460vq6.jpg
   
  На Martinj90 му/ѝ се допаѓа ова.
 2. FLEGMA

  FLEGMA
  Epic

  8,398
  12,534
  2 Август 2012
  Машко
  @Fatal1ty_
  Немаш ли ти статистика за резолуциите и евентуално херцажата?

  btw
  Дали имаш сознание за просечнацрезолуција на светско ниво?
   
 3. AleksandarCaki

  AleksandarCaki
  Practice makes perfect

  606
  1,431
  19 Јуни 2015
  Машко
  Архитект
  Steam Hardware & Software Survey Steam вика дека 76% од нивните корисници играат на 1080п, 3% играат на 1440п, и 0,45% играат на 4к.
   
 4. dangthe

  dangthe
  Practice makes perfect

  1,131
  1,363
  5 Септември 2008
  Машко
  На Martinj90 му/ѝ се допаѓа ова.
 5. psyside

  psyside
  Rising Star

  25,101
  25,395
  4 Септември 2008
  На dangthe му/ѝ се допаѓа ова.
 6. C r e s

  C r e s
  Intern

  20
  7
  6 Јануари 2018
  Машко
  60hz.

  Sent from my EVA-L09 using Tapatalk
   
  На psyside му/ѝ се допаѓа ова.
 7. spiritBreaker

  spiritBreaker
  Unstoppable

  2,722
  3,069
  27 oктомври 2015
  Машко
  g4m3R
  AOC I2781FH @ 60Hz, во моментов ми е сосема доволен :) во потрага сум по QHD по пристојна цена :)
   
  На toshex му/ѝ се допаѓа ова.
 8. Matzkou

  Matzkou
  Gaining Experience

  44
  79
  14 Декември 2015
  Машко
  BenQ XL2411z 1920x1080p 144hz но во иднина сакам да се подновам со 240hz :)
   
 9. stefan_off

  stefan_off
  Gaining Experience

  320
  267
  29 oктомври 2009
  Фотограф
  BenQ BL3200 QHD 1440p @ 60hz
   
  На shifty му/ѝ се допаѓа ова.
 10. Martinj90

  Martinj90
  Intern

  46
  29
  26 Јуни 2016
  Машко
  dell E2216H 1080p @ 60hz
  Но сакам да земам некој Gaming што подржува Freesync и да е најмалку 75hz.
  Па ако имате некаков предлог со разумна цена слободно ПП.
   
 11. Martinj90

  Martinj90
  Intern

  46
  29
  26 Јуни 2016
  Машко
  Другар на официјалната вика дека тој монитор е 75hz така да би ти препорачал да си ги провериш сетинзите и да бидеш уште по задоволен :D
   
 12. Aowek

  Aowek
  Gaining Experience

  420
  175
  14 Април 2012
  Машко
  Acer Predator XB271HU 27" IPS WQHD Gaming LED Monitor 144hz overclockable to 165hz
   
  spiritBreaker, omegaRED, Martinj90 и на уште 1 им се допаѓа ова.
 13. dr.doom

  dr.doom
  Intern

  39
  38
  19 Мај 2018
  Машко
  Quality Assurance Engineer
  Dell 24 UltraSharp U2414H 60hz....
   
 14. spiritBreaker

  spiritBreaker
  Unstoppable

  2,722
  3,069
  27 oктомври 2015
  Машко
  g4m3R
  Шо пари те чинеше мониторот и дали можи на гости/грјмимг сесија да ти дојдам? Пивото од мене хахаах
   
  На Martinj90 му/ѝ се допаѓа ова.
 15. zipi123

  zipi123
  Gaining Experience

  393
  332
  14 Јануари 2016
  Машко
  Samsung SyncMaster BX2231 1920 x 1080 60 Hz
   
 16. Aowek

  Aowek
  Gaining Experience

  420
  175
  14 Април 2012
  Машко
  Me чинеше 699,може гејминг сесија некоја дестини :D :D :D
   
  На spiritBreaker му/ѝ се допаѓа ова.
 17. apo808

  apo808
  Intern

  41
  18
  16 Август 2016
  Машко
  BenQ XL2411 i XL2411p на ПЦ до него, 144hz се двата, али значително боље слика - можда пласибо можда не вади XL2411p
   
 18. mkextremer

  mkextremer
  On your way to fame

  1,040
  855
  4 Февруари 2014
  Машко
  Ќе треба да го флешнеш XL2411 ако ти вади повеќе гама (бела боја)
   
 19. spiritBreaker

  spiritBreaker
  Unstoppable

  2,722
  3,069
  27 oктомври 2015
  Машко
  g4m3R
  Aoc i2781fh, 60Hz, не сум пробал да го клокнам :)
   
 20. apo808

  apo808
  Intern

  41
  18
  16 Август 2016
  Машко
  па така нешто му доаѓа, бааги е посветол (повеќе бела), значително приметливо при alt+tab од игра у бел browser, знаат очи да запечат :) али ништо страшно не е реално, не би си играл со ставање други драјвери и чуда пошо имав проблем при самиот сетап дур го насетирам на 144hz
   
 21. puscyfer

  puscyfer
  Intern

  9
  41
  10 Декември 2010
  Dell 2515h IPS - 60Hz 2K
   
 22. angeld

  angeld
  Gaining Experience

  129
  120
  2 Декември 2013
  Машко
  На nelkadzverka му/ѝ се допаѓа ова.
 23. 123456

  123456
  Gaining Experience

  862
  427
  12 Април 2013
  Машко
 24. mkextremer

  mkextremer
  On your way to fame

  1,040
  855
  4 Февруари 2014
  Машко
 25. ARMac

  ARMac
  Орган

  5,895
  6,516
  2 oктомври 2010
  Машко
  Курајбер
  На пикселиве станавте алергични како вегани на глутен.

  Прво се прашува на која одалеченост ќе биде 32-ката, за 30цм пред очи не е, но за 60-90 е добар.
   
  На krema и Sharlovski им се допаѓа ова.

Сподели

Вчитување...