Стани премиум член и добиј попуст на 2000+ производи и куп други бенефити!
  • Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Каков монитор користите? (колку херци)

60 hz или повеќе?


  • Вкупно гласале
    152
  • Анкетата е затворена .

Nikola100

Unbeatable
30 септември 2019
4.214
4.197
Скопје
hackitfree.github.io
Мислење за AOC 27g2u?


Испратено од iPhone преку IT.mk форум апликација
Супер е.
Едит Ама чекај..
Ако мислиш на овие два модела - топло ти ги препорачувам - понови модели се на Г2У


Кој и да е модел - гледај да не земеш ВА. Да биде ИПС строго ..
 
Последна промена:

Bravo

Gaining Experience
12 декември 2015
218
315
Супер е.
Едит Ама чекај..
Ако мислиш на овие два модела - топло ти ги препорачувам - понови модели се на Г2У


Кој и да е модел - гледај да не земеш ВА. Да биде ИПС строго ..

Овој сакам да го зеамИспратено од iPhone преку IT.mk форум апликација
 

ForcefieldDown

Gaining Experience
20 декември 2018
85
61

Сега за сега овој, ама сакам да земам некој 27-инчен 1440 VA. Ретко се наоѓаат вакви гледам.
 

Nikola100

Unbeatable
30 септември 2019
4.214
4.197
Скопје
hackitfree.github.io

Сега за сега овој, ама сакам да земам некој 27-инчен 1440 VA. Ретко се наоѓаат вакви гледам.
Абе тој АОЦ 1440п одлично изгледа понудата и Се .. Ама ако си спремен ВА да користиш - земи го .
Ваљда знаеш кои се предностите и маните на ВА - да не разглабаме - ако не знаеш - погледни некое видео .
Воглавном заради „smearing„ не се зима ВА. Само што ќе скролаш текст бело на црно - ќе размачкува и ќе биде нечитливо . Во игри исто .. Брзо кога ќе се завртиш лево-десно - магла екранот - па се смирува. Иако е 144 или 165 хц (дури и 240хзц да е ) - ќе замачкува (слаб пиксел риспонс)

Јас 1440п земав овој само нема на лагер .

Многу е добар .. Грешка нема !
Имаше мислам во огласи убав 1440п монитор скоро - види ...
Овој мислам го продаваа
Што е дури и подобар од Самсунгот мој..
Мислењето е автоматски споено:

Ааа еве го ... Monitor 27" BenQ EX2710Q MOBIUZ Gaming IPS 1ms, 165Hz, QHD, HDRi
Зимај го !
Да ми треба не би се мислел. 3 месеци само стар - Без размисливање !
Знаеш колку е подобар и поквалитетен од АОЦот и од МСИто што го гледаш ? Плус осветленост има 450нитса - АОЦот и МСито 250 едвам и немаат ХДР . И HDR има и најдобри звучници од сите монитори до сега произведени ..
Мене ми беше тој прв избор - имаше само еден во Гостивар 21 000ден -ама не ми се малтретираше и чекаше па земав Самсунк за 18 500ден
 
Последна промена:

Bravo

Gaining Experience
12 декември 2015
218
315
Абе тој АОЦ 1440п одлично изгледа понудата и Се .. Ама ако си спремен ВА да користиш - земи го .
Ваљда знаеш кои се предностите и маните на ВА - да не разглабаме - ако не знаеш - погледни некое видео .
Воглавном заради „smearing„ не се зима ВА. Само што ќе скролаш текст бело на црно - ќе размачкува и ќе биде нечитливо . Во игри исто .. Брзо кога ќе се завртиш лево-десно - магла екранот - па се смирува. Иако е 144 или 165 хц (дури и 240хзц да е ) - ќе замачкува (слаб пиксел риспонс)

Јас 1440п земав овој само нема на лагер .

Многу е добар .. Грешка нема !
Имаше мислам во огласи убав 1440п монитор скоро - види ...
Овој мислам го продаваа
Што е дури и подобар од Самсунгот мој..
Мислењето е автоматски споено:

Ааа еве го ... Monitor 27" BenQ EX2710Q MOBIUZ Gaming IPS 1ms, 165Hz, QHD, HDRi
Зимај го !
Да ми треба не би се мислел. 3 месеци само стар - Без размисливање !
Знаеш колку е подобар и поквалитетен од АОЦот и од МСИто што го гледаш ? Плус осветленост има 450нитса - АОЦот и МСито 250 едвам и немаат ХДР . И HDR има и најдобри звучници од сите монитори до сега произведени ..
Мене ми беше тој прв избор - имаше само еден во Гостивар 21 000ден -ама не ми се малтретираше и чекаше па земав Самсунк за 18 500ден

Аууу друже фала. Не знам како сконтав дека е IPS моделот. Ми пребаци централата скроз. Фала.


Испратено од iPhone преку IT.mk форум апликација
 

ForcefieldDown

Gaining Experience
20 декември 2018
85
61
Абе тој АОЦ 1440п одлично изгледа понудата и Се .. Ама ако си спремен ВА да користиш - земи го .
Ваљда знаеш кои се предностите и маните на ВА - да не разглабаме - ако не знаеш - погледни некое видео .
Воглавном заради „smearing„ не се зима ВА. Само што ќе скролаш текст бело на црно - ќе размачкува и ќе биде нечитливо . Во игри исто .. Брзо кога ќе се завртиш лево-десно - магла екранот - па се смирува. Иако е 144 или 165 хц (дури и 240хзц да е ) - ќе замачкува (слаб пиксел риспонс)

Јас 1440п земав овој само нема на лагер .

Многу е добар .. Грешка нема !
Имаше мислам во огласи убав 1440п монитор скоро - види ...
Овој мислам го продаваа
Што е дури и подобар од Самсунгот мој..
Мислењето е автоматски споено:

Ааа еве го ... Monitor 27" BenQ EX2710Q MOBIUZ Gaming IPS 1ms, 165Hz, QHD, HDRi
Зимај го !
Да ми треба не би се мислел. 3 месеци само стар - Без размисливање !
Знаеш колку е подобар и поквалитетен од АОЦот и од МСИто што го гледаш ? Плус осветленост има 450нитса - АОЦот и МСито 250 едвам и немаат ХДР . И HDR има и најдобри звучници од сите монитори до сега произведени ..
Мене ми беше тој прв избор - имаше само еден во Гостивар 21 000ден -ама не ми се малтретираше и чекаше па земав Самсунк за 18 500ден
Веќе го имам овој од MSI. Зборам за каков нов сакам да земам. Сакам VA бидејќи поголем контраст на бои ми е побитен.
 

Nikola100

Unbeatable
30 септември 2019
4.214
4.197
Скопје
hackitfree.github.io
Овој сакам да го зеамИспратено од iPhone преку IT.mk форум апликација
Исто и за тебе - 14к за аоцот (ВА без ХДР ) немој да даваш кога за 16к го имаш овој Monitor 27" BenQ EX2710Q MOBIUZ Gaming IPS 1ms, 165Hz, QHD, HDRi
Да ми треба инстант би го купил .
 

Nikola100

Unbeatable
30 септември 2019
4.214
4.197
Скопје
hackitfree.github.io

Nikola100

Unbeatable
30 септември 2019
4.214
4.197
Скопје
hackitfree.github.io
Мислење за мониторот ?
Линк
Ефтин , 2020 производство , не изгледаат лошо спецификациите ... Ако ти треба - земи го
1708421363867.png

 

pipelin

*ੈ✩‧₊˚༺☆༻*ੈ✩‧₊˚
8 мај 2010
2.058
1.956
aleksandar.mk
pipelin's setup  
OS
macOS
Друштво, предложете 2 монитори во ценовен ранг од 9-10к од монитор, ќе се користат главно за кодирање, туторијали, нема да се игра.

2та ќе бидат споени така да толку знам :)

надополнување:

Дали ова вреди за до таа сума?
 

acko123-4

Gaining Experience
19 декември 2021
52
50
Dell S2721DGF и како баш го купив во видео беше препорачан и од хардвер анбоксд.Одличен монитор
 

no_retreat

On your way to fame
22 јануари 2011
493
981
Трансфер од Dell S2721DGDA кој што е 27" 165hz 2k на Samsung Odyssey Neo G8, 32" 240hz 4K, за мене 32". Убедливо најдобриот монитор кој што го имам видено со мои очи, знам дека има за нијанса подобри од овој меѓутоа јас не сум имал прилика да видам подобар.
- 32" Odyssey Neo G8 4K UHD 240Hz 1ms(GtG) Quantum HDR2000 Curved Gaming Monitor with Matte Display Monitor | Samsung US
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
47.113
Мислења
974.769
Членови
35.416
Најнов член
gpodyt
На врв Дно