• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Каков лаптоп да земам

 • Ја почнал/а темата
 • #1

loris

Gaining Experience
7 мај 2007
629
52
Велес - Скопје
Во план сум да се подновам со лаптоп, но незнам што марка да земам. Конфигурацијата би била Core 2 Duo над Т5..., минимум 3 GB RAM, и хард > 120 GB. Јас размислувам да земам HP Pavilion. Што ќе кажете за мојот избор.
Покрај тоа очекувам да искоментирате зошто да земам одредена марка и зошто да не земам. Листата на приоритети на изборот од марките е следната: HP, Dell, Toshiba,Fujitsu Siemens во никој случај не идам Acer,Asus,Gateway,MSI. Чекам добра дискусија, и за малку ќе заборавев цената некаде околу 600 евра.
 

MetalGear

On your way to fame
14 април 2007
3,000
509
www.ibiz.mk
јас доста се двоумев околу МСИ али се пишманив

доколку можеш да најдеш од dell studio серија добри се
а јас имам исто така pavilion али тазе ми е уште не е целосно истестиран :bravo:
ке го истестирам и ке ти пишам
 
 • Ја почнал/а темата
 • #3

loris

Gaining Experience
7 мај 2007
629
52
Велес - Скопје
И мене доста ми се допадна dell studio серијата, само кај нас малку потешко дека ќе најдам, сите каталози се со постари, исто така ретко се наоѓа и Pavilion.
 

Taurus

Модератор
13 октомври 2007
2,453
1,243
dribbble.com
Taurus's setup  
Processor & Cooler
i5-2500K Quad 3.3GHz LGA 1155 6MB + Cooler Deepcool Gammaxx 200
Motherboard
Gigabyte Z68P-DS3
Storage
WD 1ТB SATA3 Caviar Black 7200rpm 64MB + SSD 2.5" Samsung 850 Evo 250GB
PSU
460W Gigabyte Superb Real Power
RAM
2x4GB DDR3 1866Mhz Kingston CL11 HyperX Genesis
Video card
Sapphire ATI PCX R9 270X 2GB GDDR5
Case
Gigabyte LUXO X140
Mouse
Zalman ZM-M300 Black
Keyboard
Sweex Illuminating
Audio
DeLux 2.1
Monitor
Dell UltraSharp U2311H 23" e-IPS
OS
Win 8.1
Користам HP Compaq веќе околу 11 месеци, пуштен е по цел ден и да чукнам во дрво сум немал никакви проблеми, се надевам и ќе ги немам во далечна иднина.
 

nicotine

Intern
2 ноември 2008
7
0
Оваа конфигурација мислам дека би ти одговарала, сепак размисли, добра понуда од деллIntel Core 2 Duo 2.1Ghz T8100 (3 MB L2 cash)
4096 Mb, 320 GB HDD !!!
DVDRW Slim load drive
FSB: 800 MHz
10/100/1000 Ethernet
15.4" WXGA - Wide TrueLife
Mobile IntelR 965 Express Chipset, 468MB Adapter VGA Ram
1 x IEEE 1394 (FireWire)
4 pin FireWire, 1 x Audio / video
HDMI - 19 pin HDMI Type A
1 x Microphone - Input
Mini-phone 3.5 mm
2 x Headphones - Output - Mini-phone stereo 3.5 mm
4 x Hi-Speed USB - 4 pin USB Type A
1 x Network - Ethernet 10Base-T/100Base-TX/1000Base
T - RJ-45, 1 x Display / video - VGA - 15 pin HD D-Sub (HD-15)
2.0-megapixel вградена web камера
Bluetooth
Достапни бои: бордо црвена и црна
Повеќе детали тука
Погледни видео спот тука
Тест компаративни резултати тука
Подарок: Оригинален и лиценциран оперативен систем Windows Vista во вредност од 8000,00 денари!

48.990,00 ден. / 799,00 €

На оваа страна подетални информации

www.kupilaptop.com
 

Alexandar

Gaining Experience
21 мај 2007
2,514
90
HP Pavilion исфрли, не вреди. Грее ко шпорет, точно дека се интел процесор помалку, но пак во споредба со другите е многу. Исто имаат многу слаби екрани во споредба со другите. Од овие би ти препорачал DELL, меѓутоа кај нас не знам дали ќе најдеш конфигурација каква што бараш за 600 евра. Toshiba се исто добри, поготово моделите кои сега доаѓаат кај нас од А300/A305 и D300/D305 и малку поевтини од DELL.
 

spektrumZX

Intern
31 октомври 2008
199
16
Мислам дека можеш да го отфрлиш Асус како твој избор, но не и да ставиш во група кај што го имаш ставено.

Мојот редослед би бил:
1. HP
2. Asus
3. Dell
друго не би ни избрал во никој случај, освен ако некој не ми подари:D

Претходниот модел на Dell е одличен како предлог и цената е прифатлива, дури и одлична ако ја споредиш со цената на официјалниот сајт, малку е поголема од твојот буџет ама сепак би требало да се работи за XPS серија на Dell.

*Дајте некои официјални цени во МК за HP лаптоп и каде.
 

ninjinzu

Intern
2 ноември 2008
43
0
Moe mislenje e deka treba da se zemi samo edno SONY VAIO... Resenie za cel zivot... E ama problem e cenata.. malku e pogolema ali dozivotno ke go koristis. So vikat starite i na fnuci ke mu go ostajs. :)
 

Alexandar

Gaining Experience
21 мај 2007
2,514
90
Мислам дека можеш да го отфрлиш Асус како твој избор, но не и да ставиш во група кај што го имаш ставено.

Мојот редослед би бил:
1. HP
2. Asus
3. Dell
друго не би ни избрал во никој случај, освен ако некој не ми подари:D

Претходниот модел на Dell е одличен како предлог и цената е прифатлива, дури и одлична ако ја споредиш со цената на официјалниот сајт, малку е поголема од твојот буџет ама сепак би требало да се работи за XPS серија на Dell.

*Дајте некои официјални цени во МК за HP лаптоп и каде.
HP Pavilion официјално во Македонија не можеш да го купиш, како серија е наменет за УСА пазарот.

А тој DELL од понудата, би требало да е Studio 15, на сликата е Studiо 17.
XPS 15" не продаваат со Интел графичка.

Moe mislenje e deka treba da se zemi samo edno SONY VAIO... Resenie za cel zivot... E ama problem e cenata.. malku e pogolema ali dozivotno ke go koristis. So vikat starite i na fnuci ke mu go ostajs. :)
:bravo:
 

Cornel

Intern
24 октомври 2007
48
0
site sto gi navede + Lenovo

Во план сум да се подновам со лаптоп, но незнам што марка да земам. Конфигурацијата би била Core 2 Duo над Т5..., минимум 3 GB RAM, и хард > 120 GB. Јас размислувам да земам HP Pavilion. Што ќе кажете за мојот избор.
Покрај тоа очекувам да искоментирате зошто да земам одредена марка и зошто да не земам. Листата на приоритети на изборот од марките е следната: HP, Dell, Toshiba,Fujitsu Siemens во никој случај не идам Acer,Asus,Gateway,MSI. Чекам добра дискусија, и за малку ќе заборавев цената некаде околу 600 евра.
nemas navedeno graficka kartica ... bi mozel da pretostavam deka laptopot nema da go koristis za igranje i integrirana grafika e ona sto go baras. Toa me vodi kon slednata pretpostavka, a toa e deka sakas laptop so izdrzlivi baterii (posto ako zemes grafika so sopstvena memorija toa definitivno ke ti vlece od baterijata). Vednas ke ti kazam deka HP nudat stvarno dobri baterii na svoite laptopi. Asus od druga strana imaat mnogu mnogu slabi baterii. Navistina, Asus imaat epten super dizajn na svoite laptopi ama koga stanuva zbor za baterii ... tuka se inferiorni, spored mene af kors.

Ne znam zosto gi nemas navedeno Lenovo kako brand?! Lenovo se ekstra laptopi. Na eden kup testiranja se dokazuva deka Lenovo e neunistliv. Sega izborot na Lenovo laptopi kaj nas e oskuden ama se naoga po nesto. T61 serijata e fantastika.

btw, za ona sto go imas navedeno kako specifikacija i cena .... osven FSC Amilo laptopi i po nekoj ASUS model drugo ne mozes da najdes. So taa specifikacija Toshiba, HP i Dell cinat mnogu poveke.

Za mene mnogu soliden laptop e Dell Vostro 1500 ...

P.S. Koga jas bi kupuval laptop toa definitivno bi bil laptop so 12,1" monitor. Ako sakas da imas navistina prenosliv laptop takov baraj. Ako najveke vreme mines doma i retko koristis laptop nadvor togas 15,4 pa i 17 incni mozes da razgledas
 
 • Ја почнал/а темата
 • #11

loris

Gaining Experience
7 мај 2007
629
52
Велес - Скопје
Графичката картичка не ми е од пресудно значење, но сепак мислам дека ќе земам графичка која не е интегрирана. А за Lenovo навистина ги изумив, имам гледано добри компјутери.
 

spektrumZX

Intern
31 октомври 2008
199
16
Точно е, тој е DELL од линија STUDIO. Дури и пишувало, ама нема кој да чита :chudenje:
Малку не ми се допаѓа цената веќе, ама сепак останува како подобар избор.

Asus може да се најде без WindowsOS во пакет што сигурно ја намалува цената.

Инаку HP Pavillion продуктите се во најава за продажба во истата фирма од каде е и овој предложен Dell.
 

MetalGear

On your way to fame
14 април 2007
3,000
509
www.ibiz.mk
HP Pavilion исфрли, не вреди. Грее ко шпорет,
тука би те демантирал, го имам pavilion доста време е уклучен тестиран наравно оптеретување а температура е на нормално ниско ниво

а тоа за екран да ок е али би можело и подобро:)
 
 • Ја почнал/а темата
 • #18

loris

Gaining Experience
7 мај 2007
629
52
Велес - Скопје
тука би те демантирал, го имам pavilion доста време е уклучен тестиран наравно оптеретување а температура е на нормално ниско ниво

а тоа за екран да ок е али би можело и подобро:)
Едно прашање до тебе MetalGear од тука ли го имаш земено лаптопот овој што кажуваш за Pavilion, зошто погоре aleksandar_te пиша:
" HP Pavilion официјално во Македонија не можеш да го купиш, како серија е наменет за УСА пазарот. ", ме интересира дали е вистина ова.
 
ДА, се разбира секако. Само постара машина.
А ти треба воопшто лаптоп? (Ептен се движиш натака-навака?) Прашувам зошто моќен декстоп е многу поедноставна и поевтина варијанта отколку лаптоп со просечни перформанси.
 
 • Ја почнал/а темата
 • #20

loris

Gaining Experience
7 мај 2007
629
52
Велес - Скопје
А ти треба воопшто лаптоп? (Ептен се движиш натака-навака?) Прашувам зошто моќен декстоп е многу поедноставна и поевтина варијанта отколку лаптоп со просечни перформанси.
Доста се движам значи секоја недела, значи сигурен сум во моите намери да земам лаптоп бидејќи имам проценето колку имам потреба од него.:p
 

psybaron

Intern
10 април 2007
745
49
Куманово
markoaleksic.com
Jas bi ti preporacal: Dell,Sony,IBM.ako planiras nesto seriozno da pravis so laptopot...a ako ti go treba za Spider Solitaire i za web browsing ..togas zemi HP.

Za Dell znam od iskustvo, imam Dell Inspiron 6400 (nesto kako prethodnik na Dell Studio) i sum prezadovolen.
 
 • Ја почнал/а темата
 • #23

loris

Gaining Experience
7 мај 2007
629
52
Велес - Скопје
Мене компјутерот ми треба за да можам да дигнам 2-3 Visual Studio 2008, Firefox со 10-15 табови, музика и останати работи, за Spider Solitare можам да играм и на овој сега што го користам.:D
 

MetalGear

On your way to fame
14 април 2007
3,000
509
www.ibiz.mk
Едно прашање до тебе MetalGear од тука ли го имаш земено лаптопот овој што кажуваш за Pavilion, зошто погоре aleksandar_te пиша:
Не е од тука земен, а да гледав доста по продавници и невидов pavilion кај нас
Jas bi ti preporacal: Dell,Sony,IBM.ako planiras nesto seriozno da pravis so laptopot...a ako ti go treba za Spider Solitaire i za web browsing ..togas zemi HP.
а од кај го тврдиш ова, мислам стварно ти е глупа споредбата:ua:
 
 • Ја почнал/а темата
 • #25

loris

Gaining Experience
7 мај 2007
629
52
Велес - Скопје
Ај покрај другото да ја искористам темава,уште едно прашање од која фирма да го земам лаптопот, кои се посигурни, на оваа: КупиЛаптоп цените се супер само ми се некако сомнителни, имал ли некој искуство со нив или со останати компании кои се занимаваат со продажба на лаптопи.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,671
Мислења
862,047
Членови
30,034
Најнов член
Goxo43
На врв Дно