1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Каков лап-топ користите?

Дискусија во форумот 'Oстанато' започната од Ata, 23 Мај 2007.

 1. Ata

  Ata
  Intern

  403
  1
  21 Април 2007
  Дечки не знаев каде да постирам, па тука го ставив, нај океј ми изгледаше.

  Баш ме интересира да видиме кој каков лаптоп користи, колку е задоволен, кој мисли дека е најдобар, цена/перформанси. Кој колку му трае батеријата и сл.

  Еве јас имам Dell Inspirion 6400, Core Due, со 512 МБ РАМ, 2 МБ кеш, 60 хдд, wifi, bluetooth, 15,4' Wide Screen

  Засега сум презадоволен, работи супер, брз е , меморијата е ок. Баш супер работи под аеро модот во убунту. Интересно батеријата ми работи подолго во убунту отколку во виндовс, да речеме и кога во двата ќе читам од pdf и ништо друго нема да правам, за едно 30-40 проценти побрзо, и кулерот многу помалце ми се уклучува во убунту отколку во виндовс. Можда нема врса со Ос-от тоа , ама.

  Ај да слушнам од вас.
   
 2. psybaron

  psybaron
  Intern

  745
  48
  10 Април 2007
  jas imam Dell E1505.
  Intel Core 2 Duo T5200 (2mb cache)
  2GB DDRII ram
  80GB HD 5400
  256MB ATI RADEO X1400
  15.4 true life XWGA, WS
  blutooth,wlan
  windows vista home basic

  za sega raboti odlicno. ja igrav pred nekoe vreme Company Of Heroes so video performansi do kraj..ne sece uopste. Mnogu mi e dobra tastaturata za razlika od drugi laptopovi sto sum koristel, baterijata trae zadovolitelno, vo zavisnost dali ti e nameste na High Performances ili Battery Life.
   
 3. direktor.e

  direktor.e
  Intern

  608
  4
  6 Април 2007
  IBM
  Centrino 1.70 ghz
  64 MB ATI 900 :(
  1 GB ram
  60 GB HDD
  Raboti ludo i e 4 godini star, place za nov :)
   
 4. StenmarC

  StenmarC
  Intern

  716
  13
  16 Април 2007
  Користам Dell Latitude D820

  Intel Core Duo T2300 1.67 GHz
  1GB DDR2 533
  120GB HDD
  DVD-RW Dual Layer
  Wide 15.4
  VGA со 256МB рам

  На мајка ми е лаптопот - службен. Она малце го користи, а ја ѕрцките му ги извадив :)
   
 5. Ismet

  Ismet
  Intern

  250
  4
  7 Април 2007
  HP Pavilion dv8000 CTO

  AMD Turion 64
  ATI Radeon Xpress 200m
  160GB HDD
  1GB RAM
  DVD-RW Dual Layer (lightScribe)
  17' widescreen
  Wlan
  Genuine Windows Vista Ultimate :bravo:
   
 6. langelov

  langelov
  Intern

  13
  0
  19 Мај 2007
  Toshiba Satellite A100-VA5

  Intel Core 2 Duo T5200 1.66MHz
  1GB DDR2
  120GB HDD
  15.4" TrueBrite
  DVD-RW DL
  LAN,WLAN
  Intel GMA 950
  Genuine Vista Home Premium

  Moj prv laptop, go imam mesec dena i epten sum zadovolen,pa nataka zdravje.
   
 7. DimitarMK

  DimitarMK
  Гостин

  nemam lap-top no ke kupam vo idnina.
   
 8. Master4e

  Master4e
  Intern

  242
  9
  11 Мај 2007
  Od vujce od Amerika mi e!

  Intel Core Extreme T5600 3.5 GHz
  1.5GB DDR2 533
  160GB HDD
  DVD-RW Dual Layer
  Wide 15.4
  VGA 512МB

  Stvarno be!
   
 9. ^GuNNeR^

  ^GuNNeR^
  Intern

  2
  0
  23 Мај 2007
  Минатото лето од Германија си го купив
  Acer Aspire 5652
  Intel DualCore 1.73GHz
  1GB ram
  120GB HDD
  256MB GeForce Go 7600
  2MB cashe
  15.4 widescreen
  и се друго додатно, само 3G немам
  ептен сум задоволен
   
 10. langelov

  langelov
  Intern

  13
  0
  19 Мај 2007
  Moze li nekoj da mi kaze kade kaj nas moze da nabavam Cooler Master Notepal P1 (dodatno ladenje za laptop) ?
   
 11. Vavo

  Vavo
  Intern

  262
  4
  20 oктомври 2007
  MSI VR610

  AMD Athlon x2 64
  120GB HDD
  1GB RAM

  Се изнамачив додека најдам драјвери за ХР ама сега е супер. Ubuntu 7.10 беше полесен иако wireless от зафркава и hibernate не функционира. Во суштина проблем е графичката за да оди на спиење а wireless от исто така има конфликт со ACPI ..win драјвер бидејќи тој модел на atheros не е поддржан. Тазе компјутерче
   
 12. killerlOOp

  killerlOOp
  Intern

  23
  0
  24 ноември 2007
  Dell Inspiron 6400
  Intel Core 2 Duo 1,7 GHz T5300
  2 GB DDR2
  15,4 Wide
  120 GB HDD
  Windows Vista Ultimate
  Linux Mandriva 2008
  :bravo:
   
 13. D

  D
  Администратор

  3,230
  1,606
  31 Март 2007
  SONY VAIO FZ Series
  VGN-FZ230E/B
  Windows Vista Home Premium
  Intel Core 2 Duo T7250 2.0G
  15.4" WXGA XBRITE-ECO technology
  2GB DDR2
  200GB
  DVD Super Multi
  Intel GMA X3100
  Modem, LAN and WLAN
   
 14. dani_janev

  dani_janev
  Intern

  280
  7
  19 Април 2007
  HP Compaq 6720s
  Intel Core Duo T7250 na 2Ghz
  1Giga ram
  160GB hdd
  Vista Business
  DVD super multi, lightscribe
  15,4" wide
  sea za sea e dobar samo uste eden giga ram ke treba
   
 15. bilokoj

  bilokoj
  Intern

  97
  8
  1 oктомври 2007
  Auuu kolku pari e toa dzvere?

  Inace ja
  Dell Inspiron 1520 ( Midnight Blue )
  Intel Core 2 Duo T5450
  2GB DDR2
  120GB SATA
  Nvidia GF 8400 GS

  PS. I want moreee... :)
   
 16. vojkan

  vojkan
  Intern

  404
  4
  19 Јуни 2007
  Sony Vaio PCG-SRX87
  Pentium III 850
  Ubuntu 6.10
  512MB Ram
  20 GB HDD

  Vrshi rabota koga sum na odmor ili dodeka chekam na aerodrom. :)
   
 17. DaDo|BT

  DaDo|BT
  Intern

  258
  13
  21 Септември 2007
  Машко
  Compaq Evo N1020v

  P4 2,4 ghz
  256 Ram
  40 HDD
  vga ati ( neznam model) 32 mb s-video out
  DvD-Rw
  monitor 14.1
  os:wiodows Xp & Back|Track 2

  star e ama vr6i rabota :)
   
 18. tryme

  tryme
  Intern

  6
  0
  7 Мај 2007
  HP Compaq 6720s :bravo:

  Display 15.4" BrightView
  CPU - Intel Core 2 DUO T5470 - 1.6 GHZ
  RAM - 1 GB 667MHz
  HDD - 120GB SATA
  VGA - Intel X3100 384 MB Shared
  WLAN, LAN, Bluetooth
  SD/MMC Card Reader
  DVD/RW LightScribe
  VISTA + UBUNTU 7.10

  Go imam okolu 2 meseci i sum zadovolen.
   
 19. GeNeRaToR

  GeNeRaToR
  Intern

  538
  6
  20 Јануари 2008
  Никаков на користам .... препорачајте ми некој !!!
   
 20. 386ka

  386ka
  Gaining Experience

  2,360
  189
  22 Декември 2007
  Imav sluzben od tatko mi Dell Latitude... eiii ne mi teknue...
   
 21. Commie

  Commie
  Gaining Experience

  4,712
  214
  27 oктомври 2007
  Машко
  Не користам ама со оглед на тоа како ми оди на факултет, ќе ми затреба еден и дефинитивно ќе мора да си земам.
   
 22. greenman

  greenman
  Intern

  211
  1
  9 ноември 2007
  Me too.:bravo:
   
 23. Password

  Password
  Intern

  393
  8
  10 Април 2007
 24. MARTIN_MKD

  MARTIN_MKD
  Intern

  419
  2
  27 ноември 2007
 25. zulum

  zulum
  Intern

  2
  0
  27 Јануари 2008
  Acer Aspire 5520G

  Amd Turion 64x2 TL 56 1.8 GHz
  2GB DDR2
  160GB HDD
  NVIDIA GeForce 8400M G

  Imase instalirano Vista Home Premium ama go zameniv so XP SP2, zatoa sto vistata e tapa i ne mozev da se ubacam na internet (so Max ADSL), ama sega e super.
  Za grafikata znam deka ne e impresivna ama DOOM 3 ja vozi vo full mode. Crisys nema sansa i na mnogu posilni graficki kartici, sve na sve zadovoluvacki za tie pari.
   

Сподели

Вчитување...