Каков кулер и колку вати ?

BLizArD

Intern
2 декември 2007
77
0
www.downmk.mkd.net
здраво до сите ИТ луѓе :))
и порано постирав тука за еден совет но сега се решив некако да го решавам тој проблем што го имав и решив да си купам едно напојување и евентуално и еден кулер....
а проблемот е дека неколку пати но не секогаш кога ке го уклучам компјутерот 1 секунда ја зема струјата и се исклучува. а друг проблем е дека температурата на процесорот се качува на МАХ 60 степени и се исклуцува комјутерот, се сега сакам да купувам и кулер нов и напојување ново, а ја имам следната конфигура:

CPU DUALCORE 3.4 Ghz
RAM 1 GB DDR2 533
Maticna: Asrock FSB800
Hard Disc: 320 GB
Graficka: ASUS EN7300GE......itn itn

што би препорачале вие да купувам
колку вати напојување
и каков кулер ???

фала ви на сите однапред !
 
17 февруари 2008
193
2
До сега какво напојување користеше? А за ваква конфигурација мислам дека ќе ти треба од 550W најмалку.
btw Процесорот ти е "AMD", така?
 

386ka

Gaining Experience
22 декември 2007
2,365
193
До сега какво напојување користеше? А за ваква конфигурација мислам дека ќе ти треба од 550W најмалку.
btw Процесорот ти е "AMD", така?

Ехеее многу е 550W. 400W мислам дека ке ти завршат работа, ама не некое напојување од Delux или слично, туку некое квалитетно како Spire или слично!
 

BLizArD

Intern
2 декември 2007
77
0
www.downmk.mkd.net
До сега какво напојување користеше? А за ваква конфигурација мислам дека ќе ти треба од 550W најмалку.
btw Процесорот ти е "AMD", така?

не, процесорот ми е Intel, а досега користев напојување: Model: ATX 400W P4 Ready
 

BLizArD

Intern
2 декември 2007
77
0
www.downmk.mkd.net
а што може да биде проблемот што многу ми загрева процесорот ?? дали треба смена на кулер ??
 

MetalGear

On your way to fame
14 април 2007
3,003
515
www.ibiz.mk
да да стави некој појак кулер
топли времиња се а и процесор ти е јак
и наравно подобор и поквалитетно напојување:)
 

Vlatzki

Gaining Experience
1 мај 2008
1,276
331
Земи некој бакарен голем кулер со голем вентилатор на него, ќе ти сврши работа.

Инаку разгледај го овој: http://revolution.com.mk/info.php?productID=858 , само ќе му додадеш вентилаторче супер ќе биде... или јас имам на Сокет А некој кулер му додадов 3 кулери, планирам уште два да ставам, но процесорот е тврдоглав нејќе над 40 да крене колку и да го мачам бе. :LOL:
 
17 февруари 2008
193
2
Земи некој бакарен голем кулер со голем вентилатор на него, ќе ти сврши работа.

Инаку разгледај го овој: http://revolution.com.mk/info.php?productID=858 , само ќе му додадеш вентилаторче супер ќе биде... или јас имам на Сокет А некој кулер му додадов 3 кулери, планирам уште два да ставам, но процесорот е тврдоглав нејќе над 40 да крене колку и да го мачам бе. :LOL:

Бапни му уште два и ќе ти замрзне:))
 
17 февруари 2008
193
2
@ErDiL нема да биде ти лошо да си стаиш уште некое вентилаторче ако има место.
 

BLizArD

Intern
2 декември 2007
77
0
www.downmk.mkd.net
uste nesto, ako poracam od Revolution Computer elektronski, dali nema da me zafrknat so VISA ili MAESTRO ?? imal li nekoj iskoustvo so ovaa firma so elektronskoto poracanje ???
 
Конфигурацијава максимум 300 вати цица, 400-450 би било доволно(за кинески 500-550). Добро ти е напајањето, не го мењај.

Чим процесорот ти скока над 60 степена, кулерот или е премногу слаб за летово, или ти се откачил и не е прицврстен ко што треба. Тоа треба да се види.

И не запнувајте одма ново да се купи, и тоа делови кои најверојатно се во супер работна состојба.

И бај д веј
Земи некој бакарен голем кулер со голем вентилатор на него, ќе ти сврши работа.

Инаку разгледај го овој: http://revolution.com.mk/info.php?productID=858 , само ќе му додадеш вентилаторче супер ќе биде... или јас имам на Сокет А некој кулер му додадов 3 кулери, планирам уште два да ставам, но процесорот е тврдоглав нејќе над 40 да крене колку и да го мачам бе. :LOL:

....кулеров е за rack-ови......
 
M

Mr.Alien

Гостин
Би додал и да се обрне внимание на класиката: евентуална прашина помеѓу ребрата на пасивниот ладилник и на перките на вентилаторот, како и подзасушена термална паста. Старата генерација двојадрени процесори на Intel грееја како рингли, така да ништо чудно пастата да е засушена. А 60 степени за тој процесор сеуште не е критична температура (~69). Провери во БИОС-от да видиш да не ти е вклучена опција за автоматско гаснење доколку процесорот достигне одредена температира.
 

BLizArD

Intern
2 декември 2007
77
0
www.downmk.mkd.net
Би додал и да се обрне внимание на класиката: евентуална прашина помеѓу ребрата на пасивниот ладилник и на перките на вентилаторот, како и подзасушена термална паста. Старата генерација двојадрени процесори на Intel грееја како рингли, така да ништо чудно пастата да е засушена. А 60 степени за тој процесор сеуште не е критична температура (~69). Провери во БИОС-от да видиш да не ти е вклучена опција за автоматско гаснење доколку процесорот достигне одредена температира.

ок за прашината, но во биосот ми МАХ 60 степени појке не може! а мислам дека не е вклучено да се гаси автоматски, а ке проверам и дали нешто не е прицврстен или е до пастата нешто пак ако се има исушено :ermm:, а што со напојувањето што напати не се крева комјутерот ? дали може да е до напојувањето, некој ми кажа дека може да е до некои кондензатори околу процесорот сместени што биле но ги гледам тие сите се во добра состојба, затоа сакам да го сменам напојувањето мислам дека не е доволен за конфигурацијата ! и затоа напати (на зима најмногу) го пуштам и после 5 секунди се гаси и ја губи сета струја па треба да се ицклучи и вклучи на штекер па да се пуста пак, на некоклу пати така прави не се крева и некој си пат се пушта...
ај околу ова малку помош ако може а за се друго фала мноооогуу :bravo:
 

Garfield

Intern
9 декември 2007
277
5
60 степени си е најнормална температура, за Core2Duo опасна температура е кога ќе помине 85 90 степени но не би требало да настанат никакви остетувања и на таа температура поради тоа што има термичка заштита.

Мој совет е да си смениш само термичка паста а не цел кулер, бидејќи сум имал сличен проблем со амд и менување на пастата го решавало проблемот.

Друго нешто што би ребало да провериш се сетинзите на биосот, и ако мозеш да позајмиш друго напајање и да тестираш.
 

BLizArD

Intern
2 декември 2007
77
0
www.downmk.mkd.net
oks другари со напојувањето средив сега добро е, а со процесорот му кладов уште еден кулер на кукуститето од позади но пак степенот е 60 :ermm: а и многу бучи (ок можи дека е топло времето) ама според мене 60 степени и ако е нормална температура како сто вели Garfield, според мене не би требало пак толку многу да е ете имаат други процесори DUAL CORE na 3.0 Ghz температурата му е кај 38-40 !!!
 
Остај гарфилд што вика. Иако 60 степени е под софт-лимитот (кој беше 61 ако не се лажам) сепак е тоа висока температура. Опасно е све што е над 61....

Уствари еве, најдов листа:

Scale 5: Duo
E6x00: Tcase Max 61c, Stepping L2, TDP 65W, Idle 12W
E4x00: Tcase Max 61c, Stepping L2, TDP 65W, Idle 12W
E21x0: Tcase Max 61c, Stepping L2, TDP 65W, Idle 8W
X6800: Tcase Max 60c, Stepping B2, TDP 75W, Idle 24W
E6x00: Tcase Max 60c, Stepping B2, TDP 65W, Idle 24W (Spec# SL9S)
E6x00: Tcase Max 60c, Stepping B2, TDP 65W, Idle 12W (Spec# SL9Z)
E6x20: Tcase Max 60c, Stepping B2, TDP 65W, Idle 12W

-Tcase/Tjunction-
--60--/--65--65-- Hot
--55--/--60--60-- Warm
--50--/--55--55-- Safe
--25--/--30--30-- Cool

Еве све тука: http://www.tomshardware.com/forum/221745-29-core-quad-temperature-guide
 

BLizArD

Intern
2 декември 2007
77
0
www.downmk.mkd.net
точен си Sephiroth, да и јас то го викам, ок ама што да направам сеа што можи да е да му сменам кулер или паста од ново да клам иначе прашина тие работи не би требала многу да се проблем ама ете и чисто е сега ж :ermm::ermm::ermm::ermm: чекамм :D:p
 

dzunko

Gaining Experience
26 септември 2007
349
254
Битола
Eve i jas da se uklucam : ErDil jas mislam 99 % da si go smenis kulerot, ni pasta nitu nisto ne pomaga ako toj e nekoj da recam narodski ckart - marka. Na takov procesor na moj prijatel mu staviv GlacialTech cooler koj ne e mnogu skap ,i imase 35-40 stepeni ,sto e mislam vo normala. Za primer eve imav porano AMD barton 2600 + , koj gree kako sporet , imase pocetna temperatura na start preku 54 stepeni, a so igra samo krevase. Potpolno so istata pasta koja ja koristam i vo potplolno istoto kukiste go smenav kulerot i dobiv okolu 13-15 stepeni pomala temperatura .MENVAJ GO KULEROT , POZ :D
 

dzunko

Gaining Experience
26 септември 2007
349
254
Битола
Eve uste nesto koga sme kaj kulerite. Nemam iskustvo mnogu so Celeron D procesorite (potocno 2,4 socket 478) , go staviv na maticna Gigabyte (865 chip) i ko ke vidam , na start odi na 65 stepeni sega vo leto i so igra 5 min probav zamina 74C :D.Deckoto koj mi go dade raboti vo PC firma veli nema gajle i do 90 stepeni za tie Celeron D , sto me cudi. Jas mu velam vo friziderot za dlaboko celo kukiste da go stavam:D. Mislam Sephirot dosta se razbira vo hardware ili nekoj drug pa ke mi kaze dali da go ostavam taka ili da baram podobar kuler ...
 

hmmm

Gaining Experience
30 ноември 2007
1,242
80
hmmm's setup  
Processor & Cooler
i5 3570k @4.2GHz & CM Hyper 212+
Motherboard
AsRock Z77 Pro3
Storage
Samsung 840 EVO 120GB + WD Black 1TB
PSU
Corsair CX600
RAM
2x4GB G.Skill Sniper 1600MHz
Video card
HD4000
Case
Custom
Mouse
Gigabyte GM-M7000
Keyboard
Generic
Audio
Asus Xonar DG
Monitor
Compaq Q2159
OS
Windows 8 64bit
@dzunko,

Јас имам Celeron D, кога го вклучувам компјутерот, почнува од некаде 53-54 степени и оди се погоре и погоре. При нормална работа на компјутер (MSN, Firefox, Winamp), температурата оди и до 65-66 степени. Игри не се ни обидувам да играм, инаку и не сум баш некој гејмер. Тоа што твојот пријател вика: ""nema gajle i do 90 stepeni za tie Celeron D"" - незнам дали е точно. но кај мене температура од 88-90 степени се одржуваше неколку минути, и ништо лошо не се случи... епа сега, незнам.
Поздрав
 
кај мене температура од 88-90 степени се одржуваше неколку минути, и ништо лошо не се случи... епа сега, незнам.
Поздрав

Ништо лошо навидум не се случи. Го остаи 5 минути на 90 степена и му го скрати работниот век од 20 на 12 години, другпат коа ке го остаиш на 5 минути на 90 степена ке падне работниот век на 6 години, третиот пат ке падне на 3 години, и накрај ке рикне.

И ке отидеш кај тој од сервис што ти рекол дека 90 степена е ок, ама гаранцијата ке ти биде истечена, и ке треба да фрлиш пари за нов.

Тие финти на друг:LOL::LOL::LOL:


On second thought, можда сензорот за температура е рикнат и ке прикажува убави бројки, се дешавало и тоа на постарите/пошкартните процесори.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
44,047
Мислења
870,754
Членови
30,378
Најнов член
Dropshipling
На врв Дно