1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Каков едитор користите?

Дискусија во форумот 'Генерална дискусија' започната од Frozen., 4 Септември 2017.

 1. Frozen.

  Frozen.
  Gaining Experience

  110
  130
  4 oктомври 2015
  Машко
  Покрај толку едитори редно е да отвориме една ваква тема да размениме мислења за многуте едитори што ги има на интернет моментално. Исто темата ја отворам и да споделиме и некој пакети за истите, кои ни би биле од корист. Еве пример јас долг период го користев Sublime Text некако лесен, брз, едноставен ми беше па покасно се префрлив на Atom каде реално има повеќе пакети и слично но во во однос на брзина е некако поспор од Sublime-от исто е и доста поголем ама пак е open source за разлика од Sublime-от кој е со пари. Во последно време некако го меркам Visual Studio Code па еве некој ако го има користено нека сподели мислење за истиот?
   
 2. Metuzalem

  Metuzalem
  Epic

  6,457
  11,725
  28 ноември 2010
  Машко
  Tootle puffer
  Може ја знаеш темава, јас само да линкувам.
   
  На Oktar му/ѝ се допаѓа ова.
 3. Ulrezaj

  Ulrezaj
  Gaining Experience

  350
  459
  20 Јуни 2012
  Машко
  WebStorm и PhPStorm од Jetbrains.

  Најдобар избор!
   
 4. Frozen.

  Frozen.
  Gaining Experience

  110
  130
  4 oктомври 2015
  Машко
  Не ја знаев. Се извинувам ако е дуплирање можи слободно да се избриши.

  Ги знам само дека постојат. Никогаш не сум ги пробал, баш ќе ги видам.
   
 5. tupacan

  tupacan
  Practice makes perfect

  1,508
  1,965
  10 Септември 2007
  Машко
  Lorem Ipsum.
  Зашто би користел WebStorm пред VS Code/Atom? Не сум го користел никогаш, затоа прашувам..
   
 6. Ulrezaj

  Ulrezaj
  Gaining Experience

  350
  459
  20 Јуни 2012
  Машко
  Features - WebStorm
  Features - PhpStorm

  Доколку работиш како Front End и WebStorm е повеќе од доволен.

  Од лево ти е се подетално објаснето. Имаш 30 дена trial, пробај го па ќе ми си вечно благодарен :)
   
 7. boriseto

  boriseto
  Gaining Experience

  383
  331
  7 Јули 2013
  Машко
  Заглавен на NetBeans. Old habits that aren't dead yet...
   
 8. Isak Keyten

  Isak Keyten
  Practice makes perfect

  1,124
  1,265
  25 ноември 2014
  Саблајм е брз ко муња ама некако интерфејсот :S
  Атом е трактор иако е пре кастомајзабл
  ВС код нема плагини шо ги сакам или не се апдејтирани доволно
  Вим и емакс се хипстерски мемиња во 21виот век
  У превод врти сучи завршувам на бракетс иако е далеку од совршен
   
 9. tupacan

  tupacan
  Practice makes perfect

  1,508
  1,965
  10 Септември 2007
  Машко
  Lorem Ipsum.
  кои плагини ги користиш, а ги нема за вс код?
   
 10. Vampo

  Vampo
  Gaining Experience

  353
  238
  24 oктомври 2010
  Машко
  На PC Notepad++/Sublime Text на Mac Sublime Text/Atom
   
 11. Pulse

  Pulse
  Practice makes perfect

  1,260
  1,310
  26 oктомври 2014
  Машко
  Full Stack Web Developer
  Користев едно време Dreamviewer, но поради големината на инсталацијата и систем побарувањата се преместив на Atom.
  Подобра одлука немам донесено никогаш :D
   
 12. macedoniac123

  macedoniac123
  Intern

  23
  19
  24 Март 2017
 13. Frozen.

  Frozen.
  Gaining Experience

  110
  130
  4 oктомври 2015
  Машко
  Користиш некој пакети за Atom?
   
 14. Pulse

  Pulse
  Practice makes perfect

  1,260
  1,310
  26 oктомври 2014
  Машко
  Full Stack Web Developer
  само оној за auto-close tags.
   
 15. Fatal1ty_

  Fatal1ty_
  Großmeister

  21,824
  26,013
  28 Февруари 2008
  Машко
  Experienced Web Developer
  Phpstorm и pystorm за python како примарен и codelobster како бекап

  Испратено преку nokia 3310
   
 16. AleksandarT

  AleksandarT
  Gaining Experience

  108
  114
  24 Февруари 2011
  Најчесто користам Sublime Text 3, а понекогаш и Microsoft Visual Studio Code.
  И двата ми се прилично ОК, имаат огромен број на плагини кои може да се користат и се прилично брзи.
   

Сподели

Вчитување...