1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Како значајно да го подобрите приказот на вашиот монитор (Nvidia)

Дискусија во форумот 'Графички картички, звучни картички и монитори' започната од psyside, 9 Декември 2019.

 1. psyside

  psyside
  Rising Star

  26,391
  27,090
  4 Септември 2008
  Кај Nvidia има еден проблем, не сум сигурен за AMD, имено драјверот на дифолт, прикажува лимитиран приказ т.е. лимитиран RGB динамички опсег, не сум сигурен дали истиот сетинг е проблем само кога уредот се користи со HDMI или и со DVI/Displayport, она што сум сигурен е дека кај мене прави драстична разлика, еве ги поставките.

  Десен клик на иконата Nvidia,

  Untitled.jpg

  Следно, стиснете apply,

  Uasasntitled.jpg

  Тоа би било тоа.

  П.С. Мислам дека поставкиве не се за TV, така да истражете добро пред да пробате.
   
  Последна промена: 9 Декември 2019
  На gokica, itstheigyg, gOJDO и уште 6 други им се допаѓа ова.
 2. Pane-G

  Pane-G
  On your way to fame

  1,304
  711
  9 Мај 2012
  Машко
  Nvidia никогаш не сум имал и не сум сакал поради солена цена , но денешно време нема голема разлика за цените . И АМД го има тоа подесување и ќе чекам да преминам во Нвидиа бидејќи е како да кажам посмутно од АМД .

  [​IMG]


  Sent from my iPad using Tapatalk
   
  На gOJDO и Stefan999 им се допаѓа ова.
 3. Molec

  Molec
  Unstoppable

  1,356
  2,177
  18 Мај 2011
  Машко
  Све ме занима
  Кај мене не можам да приметам разлика ама ќе го оставам на Full за секој случај :)
  HP LP2475w | 1070 | DP1.4 | Custom ICC profile
   
  Stefan999, Маша и на psyside им се допаѓа ова.
 4. psyside

  psyside
  Rising Star

  26,391
  27,090
  4 Септември 2008
  Мислам дека на DP не е фрка, ама не сум сигурен.....
   
  На Stefan999 му/ѝ се допаѓа ова.
 5. mrkela2009

  mrkela2009
  Gaining Experience

  167
  185
  24 Јануари 2010
  Машко
 6. psyside

  psyside
  Rising Star

  26,391
  27,090
  4 Септември 2008
  На Маша му/ѝ се допаѓа ова.
 7. StalkeR

  StalkeR
  Unstoppable

  4,114
  3,782
  5 Декември 2009
  Машко
  ^
  Истото го забележав и јас со ова... Премногу има контраст некако, дури и ми смета на моменти...
   
  На Stefan999 му/ѝ се допаѓа ова.
 8. Pane-G

  Pane-G
  On your way to fame

  1,304
  711
  9 Мај 2012
  Машко
  Тоа се зависи од мониторот не само графичката


  Sent from my iPhone using Tapatalk
   
  На Stefan999 му/ѝ се допаѓа ова.
 9. TylerMkD

  TylerMkD
  Unstoppable

  2,137
  3,491
  7 ноември 2014
  Машко
  Кај AMD е по дифолт на FULL RGB.
   
  На psyside и Pane-G им се допаѓа ова.
 10. olikomerc

  olikomerc
  Unstoppable

  4,584
  3,525
  11 Декември 2008
  Машко
 11. kirems

  kirems
  Intern

  65
  38
  28 Април 2015
  Машко
  Full range е опција за монитори, а limited e за телевизори.
   
  На Stefan999 и Pane-G им се допаѓа ова.
 12. Avid

  Avid
  Guru

  4,288
  6,378
  21 Јануари 2009
  Ова не е точно, барем на на мојот систем.
  Не бев целосно сигурен но сега го ставив најновиот драјвер и се осигурав дека на мојот систем по дифолт е YCRBRC или како и да е.
   
 13. Futurelakimens

  Futurelakimens
  On your way to fame

  1,180
  645
  12 Април 2017
  Машко
  Ха, и на интел по дифолт е limited. Го стаиф на full, фала.
   
 14. Pane-G

  Pane-G
  On your way to fame

  1,304
  711
  9 Мај 2012
  Машко
  Како тоа и на интел??? Мислиш на матичната ??? А ако е така и јасистото ќе направам


  Sent from my iPhone using Tapatalk
   
 15. Boco1987

  Boco1987
  Gaining Experience

  131
  92
  25 Март 2017
  Машко
  На интегрираната графичка
   
  На Futurelakimens му/ѝ се допаѓа ова.
 16. Pane-G

  Pane-G
  On your way to fame

  1,304
  711
  9 Мај 2012
  Машко
  Аааа тоа, ме збуни


  Sent from my iPhone using Tapatalk
   
 17. Astro

  Astro
  Guru

  6,401
  8,876
  20 Јуни 2012
  Машко
  ERP Consultant, MCSA, SQL
  А каде тоа? Јас сега барав, не најдов такво нешто да има.
   
 18. Boco1987

  Boco1987
  Gaining Experience

  131
  92
  25 Март 2017
  Машко
  Grafika.jpg
  Во Intel Graphics Control Panel
   
  На Astro му/ѝ се допаѓа ова.
 19. Astro

  Astro
  Guru

  6,401
  8,876
  20 Јуни 2012
  Машко
  ERP Consultant, MCSA, SQL
 20. gokica

  gokica
  Модератор

  8,496
  10,515
  13 Јуни 2009
  Избегнувајте монитори само со HDMI од овие причини. Секогаш настојувајте да користите DVI/DP.

  HDMI сигналот е доволен да ги пренесува податоците исто како и DVI/DP но често внатрешното процесирање кај мониторот/ТВ е различно. Зависи од поставките во EDID на самиот монитор.

  Во моментов имам Nvidia само на лаптоп. Моделот е Quadro. Ако изберам бојата во видео да биде контролирана од Nvidia, дефаулт е limited range. Бидејќи конекцијата не е HDMI туку еквивалент на DP нема никаква разлика во приказот на десктоп како и да селектирам.

  Со DP конекција промените кај овој сетинг се рефлектираат исклучиво кога гледам видео. И никогаш не оставам Nvidia да ја контролира бојата. Селектирам бојата да биде контролирана од видео плеерот. Дури и најосновниот плеер дава фул рејнџ ако содржината и мониторот тоа го поддржуваат.

  HDMI знае а биде до толку проблематичен што независно дали избирате Full или Limited, контрастот и гамата да бидат катастрофа на монитор. Дури и полоши резултати може да имате со full. Отворете lagom.nl тестови па видете дали и како има разлика.

  Инаку за HDMI дефаулт мора да е limited зашто ТВ кој не поддржува full range нема да даде слика.
   
  На MasteR_#0, CBB_6, psyside и уште 4 други им се допаѓа ова.
 21. psyside

  psyside
  Rising Star

  26,391
  27,090
  4 Септември 2008
  Прво тоа го проверив, се е во ред :cool:
   
  На gokica му/ѝ се допаѓа ова.
 22. Futurelakimens

  Futurelakimens
  On your way to fame

  1,180
  645
  12 Април 2017
  Машко
  И јас не видов разлика, али можеби е затоа што сум на лаптоп без екстерен монитор / телевизор. Дури и да поврзам, би го поврзал на USB-C така да незнам дали би се приметила разлика.
   
 23. Astro

  Astro
  Guru

  6,401
  8,876
  20 Јуни 2012
  Машко
  ERP Consultant, MCSA, SQL
  Јас сум врзан на Dell USB-C Docking station и имам два Dell Professional 24" монитори врзани на DP. Нема никаква разлика, така да не се замарај.
   
  На Futurelakimens и gokica им се допаѓа ова.
 24. gOJDO

  gOJDO
  Epic

  9,603
  13,847
  23 Јануари 2008
  диско денсер
  За мене најефикасно подобрување на сликата била промената на мониторот. :D
   
  На shifty, Avid, olikomerc и уште 2 други им се допаѓа ова.
 25. Pane-G

  Pane-G
  On your way to fame

  1,304
  711
  9 Мај 2012
  Машко
  Баш токму тоа работам за промена на мониторот


  Sent from my iPhone using Tapatalk
   
  На gOJDO му/ѝ се допаѓа ова.

Сподели

Вчитување...