• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Како заработуваат македонските софтверски компании?

  • Ја почнал/а темата
  • #1

Forumko

Intern
14 октомври 2008
351
3
На кој начин заработуваат компаниите кои изработуваат софтвер? Како на пример Сеавус, Веником и другите кои не ми текнуваат? Ете за Seavus знам дека имаат 2-3 продукти и им ги видов цените, и некако не ми е логично со оглед на тоа дека се богата фирма. Venikom на официјалната страна имаат апликација за iPhone зарем од неа би имале профит? Значи прашањето е на кој начин заработуваат? И некој ден доколку би сакал да отворам софтверска компанија на што да се прецизирам како би работил?
 

Taurus

Модератор
13 октомври 2007
2,411
1,144
dribbble.com
Taurus's setup  
Processor & Cooler
i5-2500K Quad 3.3GHz LGA 1155 6MB + Cooler Deepcool Gammaxx 200
Motherboard
Gigabyte Z68P-DS3
Storage
WD 1ТB SATA3 Caviar Black 7200rpm 64MB + SSD 2.5" Samsung 850 Evo 250GB
PSU
460W Gigabyte Superb Real Power
RAM
2x4GB DDR3 1866Mhz Kingston CL11 HyperX Genesis
Video card
Sapphire ATI PCX R9 270X 2GB GDDR5
Case
Gigabyte LUXO X140
Mouse
Zalman ZM-M300 Black
Keyboard
Sweex Illuminating
Audio
DeLux 2.1
Monitor
Dell UltraSharp U2311H 23" e-IPS
OS
Win 8.1
@Forumko

Што не ти е јасно тука?

Софтверска компанија заработува со продажба на софтвер (и други работи).

Seavus има неколку продукти, со релативни евтини цени. Е сега помножи ги тие мали цени со неколку стотици илијадници - милиони корисници.

Прашањето е како да се дојде до тие корисници - мала цена ама висок квалитет, производ што ќе најде примена кај голем број производи, реклама, маркетинг, подршка, надградба.......

Стварно незнам што не ти е јасно?!?
 
  • Ја почнал/а темата
  • #3

Forumko

Intern
14 октомври 2008
351
3
Ма немој? стварно продаваат софтвер? не сум знаел пффф.. прашањето ми беше како прават толкави суми, а дека имаат стотици илјади и милиони корисници тоа тешко да се поверува... и немој да ми ставаш !?! можеше убаво да објасниш ;)
 

feit

Intern
12 февруари 2009
684
43
Убаво ти беше објаснето. Добра цена илјадници купувачи. А плус работат и на одржување на софтвер од каде се добива додатен капитал. Но сепак пазарот е битен, а не софтверот. Ако можеш да продадеш ќе заработиш
 

Taurus

Модератор
13 октомври 2007
2,411
1,144
dribbble.com
Taurus's setup  
Processor & Cooler
i5-2500K Quad 3.3GHz LGA 1155 6MB + Cooler Deepcool Gammaxx 200
Motherboard
Gigabyte Z68P-DS3
Storage
WD 1ТB SATA3 Caviar Black 7200rpm 64MB + SSD 2.5" Samsung 850 Evo 250GB
PSU
460W Gigabyte Superb Real Power
RAM
2x4GB DDR3 1866Mhz Kingston CL11 HyperX Genesis
Video card
Sapphire ATI PCX R9 270X 2GB GDDR5
Case
Gigabyte LUXO X140
Mouse
Zalman ZM-M300 Black
Keyboard
Sweex Illuminating
Audio
DeLux 2.1
Monitor
Dell UltraSharp U2311H 23" e-IPS
OS
Win 8.1
Ма немој? стварно продаваат софтвер? не сум знаел пффф
Не биди ироничен. Ако знаеш, што прашуваш?


а дека имаат стотици илјади и милиони корисници тоа тешко да се поверува
Тоа е предноста кај овој вид бизнис. Македонска компанија си, ама ако имаш што да понудиш тогаш пазар ти е целиот свет, а не си ограничен само на Македонија.

Ево ти дел од клиентите од Сеавус http://seavus.com/ArticlePage.aspx?PageID=151

Tука е и Custom Made софтвер, по нарачка. Кој достигнува цена и до милиони евра во зависност од намената и за кого е.

и немој да ми ставаш !?! можеше убаво да објасниш ;)
Јас убаво објаснив. Ама треба ти да седнеш и да прочиташ убаво, плус и да научиш зошто се користат ?!? (http://hr.wikipedia.org/wiki/Uskličnik)
 

Alexandar

Gaining Experience
21 мај 2007
2,514
90
Продажбата на софтвер е 20% од приходите на една софтверска компанија. Другите 80% претставуваат одржување и надоградување на истиот.
 

Xenor

Intern
12 март 2009
812
41
Ами ако не знаеш како заработуваат компаниите ами тогаш сигурно не знаеш како заработуваат компании со open source.
 

ac1d

Intern
24 септември 2008
410
14
Прво Seavus не е македонска компанија и 90% од заработувачката со продажба на софтвер ја остварува на европскиот пазар а само 10% на македонскиот.
 

maximilian

Gaining Experience
26 март 2008
1,064
74
^ Нели беше мешовита фирма? Во смисла, некои од газдите се наши, а некои се од Шведска, ако не се лажам?
За ова дека претежно работат за европски пазар имам чуено, но за ова “Сивус не е мк. компанија...“ ...? :zbunet3:
 

Taurus

Модератор
13 октомври 2007
2,411
1,144
dribbble.com
Taurus's setup  
Processor & Cooler
i5-2500K Quad 3.3GHz LGA 1155 6MB + Cooler Deepcool Gammaxx 200
Motherboard
Gigabyte Z68P-DS3
Storage
WD 1ТB SATA3 Caviar Black 7200rpm 64MB + SSD 2.5" Samsung 850 Evo 250GB
PSU
460W Gigabyte Superb Real Power
RAM
2x4GB DDR3 1866Mhz Kingston CL11 HyperX Genesis
Video card
Sapphire ATI PCX R9 270X 2GB GDDR5
Case
Gigabyte LUXO X140
Mouse
Zalman ZM-M300 Black
Keyboard
Sweex Illuminating
Audio
DeLux 2.1
Monitor
Dell UltraSharp U2311H 23" e-IPS
OS
Win 8.1

ac1d

Intern
24 септември 2008
410
14
Значи сивус е шведска компанија ова е само нејзино застапништво во македонија.
 

ac1d

Intern
24 септември 2008
410
14
Ало луѓе тоа што работат македонци во неа не значи дека е македонска ! Ова тука е само нејзино застапништво http://www.seavus.com/ еве го официјалниот сајт на фирмата прочитајте за неа.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,087
Мислења
838,210
Членови
29,009
Најнов член
frameofmind
На врв Дно