• Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Како стоите со bufferbloat?

Ivicakmk

Gaining Experience
20 јуни 2008
273
212
Ivicakmk's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 7 5800X + Deepcool Gammaxx 400 V2
Motherboard
MSI MAG X570 TOMAHAWK WIFI
Storage
Samsung 970 EVO 500GB + WD Red 2 TB
PSU
Gigabyte P750GM 750W
RAM
2x16 GB Kingston HyperX Fury DDR4 3600 MHz CL17
Video card
MSI GeForce RTX 2060 VENTUS 6G
Case
Sharkoon TG6
Mouse
Logitech G502 Proteus Spectrum
Keyboard
Gigabyte Aivia Osmium
Audio
Razer Blackshark V2 Pro
Monitor
BenQ BL3201PT
OS
Windows 10 Pro
Дали зголемувањето на латенцијата при мерењево е само при користење на линијата максимално?
Еве јас како гејмер би сакал што помал пинг. Дома јас сум тој што ја оптеретува линијата со торенти и што гејма. Нормално, двете не се случуваат истовремено.
Доколку линијата ми е 100 Mbps а играта влече 10 Mbps и при тој load латенцијата не се менува тогаш мерењето не ми игра улога.
Пропуштам нешто?
 

gdamjan

Practice makes perfect
3 април 2008
3.021
1.737
Скопје
damjan.softver.org.mk
gdamjan's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 Pro 4650G / Cooler Master Hyper 212 Black
Motherboard
MSI MAG B550m Mortar Wifi
Storage
NVME: 1TB AData XPG SX8200 Pro / HDD: 2x 2TB Toshiba P300
PSU
Gigabyte G750H
RAM
G. SKILL Ripjaws V Series 2x 16GB / DDR4 3200Mhz/CL16
Video card
Vega 7 on APU
Case
Bequiet! PureBase 500
Mouse
Logitech MX Anywhere 2S
Keyboard
ThinkPad USB Keyboard With TrackPoint (sk-8855)
OS
Arch Linux

Bate Sase

On your way to fame
27 мај 2021
436
528
Недојдија
Дечки. Од скоро имам нов рутер Тенда. Пробувајки Bufferbloat влегов во сетинзите на рутерот има една опција IPv6. Читнав малце дека е понова верзија на интернет протоколот, ама не ми е јасно баш.
Прашањето ми е дали да IPv6 биде enabled? Пошто по дефолт беше disabled.
 

dekomote

Скептик
11 ноември 2014
1.836
4.246
Скопје
dekomote's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 9 5900x + be quiet! Pure Loop 280
Motherboard
MSI MAG X570 Tomahawk
Storage
Samsung NVME 970 Evo Plus 500, Synology DS 411+II
PSU
EVGA Supernova G3 650W
RAM
2x8GB HyperX Fury RGB 3200 CL16
Video card
Gigabyte RTX 3070 Gaming OC
Case
be quiet! Silent Base 802
Mouse
Logitech MX Master 3
Keyboard
Мало е полето за набројување
Audio
Presonus Eris 3.5
Monitor
Dell S2721DGF 165Hz HDR
OS
KDE Neon
Дечки. Од скоро имам нов рутер Тенда. Пробувајки Bufferbloat влегов во сетинзите на рутерот има една опција IPv6. Читнав малце дека е понова верзија на интернет протоколот, ама не ми е јасно баш.
Прашањето ми е дали да IPv6 биде enabled? Пошто по дефолт беше disabled.
Ако немаш некој специфичен сетап, не би требало да ти смени ништо ако го уклучиш. Нема да ти смени секако.
 

Bate Sase

On your way to fame
27 мај 2021
436
528
Недојдија
Ако немаш некој специфичен сетап, не би требало да ти смени ништо ако го уклучиш. Нема да ти смени секако.
Ништо специфично. Само PC, TV и неколку мобилни уреди. Нема NAS-ови, масови и слично . Мислев на bufferbloat дали ќе се намали латенцијата, ама истите резултати ги дава и дирек преку модем со кабел.
Иначе какви сетапи имаат предност од IPv6?
 

dekomote

Скептик
11 ноември 2014
1.836
4.246
Скопје
dekomote's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 9 5900x + be quiet! Pure Loop 280
Motherboard
MSI MAG X570 Tomahawk
Storage
Samsung NVME 970 Evo Plus 500, Synology DS 411+II
PSU
EVGA Supernova G3 650W
RAM
2x8GB HyperX Fury RGB 3200 CL16
Video card
Gigabyte RTX 3070 Gaming OC
Case
be quiet! Silent Base 802
Mouse
Logitech MX Master 3
Keyboard
Мало е полето за набројување
Audio
Presonus Eris 3.5
Monitor
Dell S2721DGF 165Hz HDR
OS
KDE Neon
Ништо специфично. Само PC, TV и неколку мобилни уреди. Нема NAS-ови, масови и слично . Мислев на bufferbloat дали ќе се намали латенцијата, ама истите резултати ги дава и дирек преку модем со кабел.
Иначе какви сетапи имаат предност од IPv6?

Не е за предност муабетот мислев да не имаш некој портмап или статик рути.
Инаќе IPv6 нема да смени ништо околу баферблоут.
 

Oktar

Хаќер без дрон
23 октомври 2012
4.550
13.994
Skopje
Oktar's setup  
Processor & Cooler
Intel® Core™ i9-9900k + Noctua NH D14
Motherboard
Asus Prime Z370-A
Storage
SM951 256 + PM981 512 + 850 Pro 512 + 840 Evo 250 + WD Blue 1TB + WD Red 2TB + WD Red 3TB
PSU
Cooler Master Vanguard v850
RAM
Kingston HyperX Predator 2x16GB Kit (2x8GB) DDR4 3200MHz
Case
BeQuiet Pure Base 600
Mouse
Logitech MX Master 2s
Keyboard
Ducky One2 SF
Monitor
Dell U2515H
OS
Windows 7 + MacOS
WTF?!?!
12941928-D64F-4BD4-9D88-F51E9459902C.png
While at the next moment
A562E367-91F0-4384-9C19-877C81BB05BD.png
Нешто не сум убеден во муабетов со баферблоат…

П.С. Тестот е правен во момент кога немаше никаква активност на мрежата.
 

Oktar

Хаќер без дрон
23 октомври 2012
4.550
13.994
Skopje
Oktar's setup  
Processor & Cooler
Intel® Core™ i9-9900k + Noctua NH D14
Motherboard
Asus Prime Z370-A
Storage
SM951 256 + PM981 512 + 850 Pro 512 + 840 Evo 250 + WD Blue 1TB + WD Red 2TB + WD Red 3TB
PSU
Cooler Master Vanguard v850
RAM
Kingston HyperX Predator 2x16GB Kit (2x8GB) DDR4 3200MHz
Case
BeQuiet Pure Base 600
Mouse
Logitech MX Master 2s
Keyboard
Ducky One2 SF
Monitor
Dell U2515H
OS
Windows 7 + MacOS
И рутер и провајдер треба да мења :D
Абе и жена да не треба да сменам?

Види тоа гомцето Windows Update дали има спуштано нешто.
Не поштуе ни сопствен QoS ни ништо
Незнам како би влијаел изгасен десктоп… освен, никако! Абе дремев на кревет, чекав фамилијава да се спремат за искачање, се изгасено, ја и телефонот, сами…
Мислењето е автоматски споено:

Ок, еве на 4Г, телеком, аперентли и нивните рутери нечинат.
A725418B-F5DC-4F89-95B0-D8116117AB3A.png 5DEA1D1C-0B6A-4486-9324-0E3B3332A6A6.png

I call this bullshit!
 

Nikola100

Practice makes perfect
30 септември 2019
1.649
1.571
Скопје
Абе и жена да не треба да сменам?


Незнам како би влијаел изгасен десктоп… освен, никако! Абе дремев на кревет, чекав фамилијава да се спремат за искачање, се изгасено, ја и телефонот, сами…
Мислењето е автоматски споено:

Ок, еве на 4Г, телеком, аперентли и нивните рутери нечинат.
Погледнете го атачментот 108819Погледнете го атачментот 108820

I call this bullshit!
До нив е. Нешто на мрежата е. Подоцна или утре пробај.
Мислењето е автоматски споено:

Спидтест не му е релевантен за баферблоат. :ROFLMAO:
Ќе чекаме резултати направени преку жица. :)
Абе не е релевантен ама да имаше проблем некој немаше 2мс да има спидтест сигурно
 

Bate Sase

On your way to fame
27 мај 2021
436
528
Недојдија
Абе и жена да не треба да сменам?
Кога веќе си спомна размисли си, ти си знаеш :D
Туку за утеха да не се нервираш ќе пуштам сега резултати кој тешко некој да ги надмине :D
bufferbloat1.jpg

Заглави на warming upload. Штета! Сигурно ќе дадеше Buffebload grade R или S :LOL:
bufferbloat2.jpg
 

Daniel86

Guru
28 мај 2013
3.039
8.224
Скопје, Карпош 1
www.facebook.com
Daniel86's setup  
Processor & Cooler
i7 3770 & Cooler Master Hyper 612 V2
Motherboard
Asus P8Z77-V PRO
Storage
Samsung 860 EVO 250GB & WD Blue WD10EZEX 1TB
PSU
Cooler Master-Silent Pro Gold 600W
RAM
Geil 2x8GB
Video card
Asus R7 250 2GDDR5 & Intel HD 4000
Case
Deepcool Tesseract SW Black/Blue
Mouse
Logitech MX1000
Keyboard
Verbatim KU-0725
Audio
Realtek ALC887 & Kenwood KRF-V5020 + Kenwood LS76
Monitor
Philips 222EL
OS
Windows 7 Ultimate SP1 x64 И НЕ ГО МЕЊАМ!!!
Screenshot_1.png

Screenshot_2.png

Тестов не го сметам за валиден, сигурно серверот кој го пингаме е во африка или узбекистан некаде.
 

dekomote

Скептик
11 ноември 2014
1.836
4.246
Скопје
dekomote's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 9 5900x + be quiet! Pure Loop 280
Motherboard
MSI MAG X570 Tomahawk
Storage
Samsung NVME 970 Evo Plus 500, Synology DS 411+II
PSU
EVGA Supernova G3 650W
RAM
2x8GB HyperX Fury RGB 3200 CL16
Video card
Gigabyte RTX 3070 Gaming OC
Case
be quiet! Silent Base 802
Mouse
Logitech MX Master 3
Keyboard
Мало е полето за набројување
Audio
Presonus Eris 3.5
Monitor
Dell S2721DGF 165Hz HDR
OS
KDE Neon
@Daniel86 Нормално е да имаш 1мс до сервер што е близу до тебе :)

--

Не е идејата да мериме иницијален лаг или да мериме брзина.
Тестот мери колку повеќе лаг се прави кога паралелно се сатурира баферот на рутерот.
Прво мери лаг без оптоварување, па после пушта download и повторно мери лаг, и на крај истото само со upload.

Нормално е да има поголем или помал лаг од пинг према гугл во зависност од колку скокови ќе има, колку далеку е серверот и слично.

Нема ни сврха да се мери баферблоут без рутер, директно на модем или на 4г/5г, идејата беше да видиме колку домашните рутери ни имаат баферблоут. Тука е тесното грло, апстримот не можеме да го решиме

Четивото на it.mk Како стоите со bufferbloat? ⋆ IT.mk е одлично за да разберите што е проблематиката, ви советувам да го прочитате.
 

Daniel86

Guru
28 мај 2013
3.039
8.224
Скопје, Карпош 1
www.facebook.com
Daniel86's setup  
Processor & Cooler
i7 3770 & Cooler Master Hyper 612 V2
Motherboard
Asus P8Z77-V PRO
Storage
Samsung 860 EVO 250GB & WD Blue WD10EZEX 1TB
PSU
Cooler Master-Silent Pro Gold 600W
RAM
Geil 2x8GB
Video card
Asus R7 250 2GDDR5 & Intel HD 4000
Case
Deepcool Tesseract SW Black/Blue
Mouse
Logitech MX1000
Keyboard
Verbatim KU-0725
Audio
Realtek ALC887 & Kenwood KRF-V5020 + Kenwood LS76
Monitor
Philips 222EL
OS
Windows 7 Ultimate SP1 x64 И НЕ ГО МЕЊАМ!!!
@Daniel86 Нормално е да имаш 1мс до сервер што е близу до тебе :)

--

Не е идејата да мериме иницијален лаг или да мериме брзина.
Тестот мери колку повеќе лаг се прави кога паралелно се сатурира баферот на рутерот.
Прво мери лаг без оптоварување, па после пушта download и повторно мери лаг, и на крај истото само со upload.

Нормално е да има поголем или помал лаг од пинг према гугл во зависност од колку скокови ќе има, колку далеку е серверот и слично.

Нема ни сврха да се мери баферблоут без рутер, директно на модем или на 4г/5г, идејата беше да видиме колку домашните рутери ни имаат баферблоут. Тука е тесното грло, апстримот не можеме да го решиме

Тестот го правев додека правев спидтест и го стопирав штом заврши. Не се работи за иницијален лаг, и нормално рутирањето ни оди прво преку сервер што ни е блиску до нас, а не преку некој рандом сервер низ светот. И како што гледаш пинган е гугл.
 

dekomote

Скептик
11 ноември 2014
1.836
4.246
Скопје
dekomote's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 9 5900x + be quiet! Pure Loop 280
Motherboard
MSI MAG X570 Tomahawk
Storage
Samsung NVME 970 Evo Plus 500, Synology DS 411+II
PSU
EVGA Supernova G3 650W
RAM
2x8GB HyperX Fury RGB 3200 CL16
Video card
Gigabyte RTX 3070 Gaming OC
Case
be quiet! Silent Base 802
Mouse
Logitech MX Master 3
Keyboard
Мало е полето за набројување
Audio
Presonus Eris 3.5
Monitor
Dell S2721DGF 165Hz HDR
OS
KDE Neon
Тестот го правев додека правев спидтест и го стопирав штом заврши. Не се работи за иницијален лаг, и нормално рутирањето ни оди прво преку сервер што ни е блиску до нас, а не преку некој рандом сервер низ светот. И како што гледаш пинган е гугл.

Не сфаќам што е проблемот со тестот, добар е :) +33ms во download не е лош баферблоут.
 

Daniel86

Guru
28 мај 2013
3.039
8.224
Скопје, Карпош 1
www.facebook.com
Daniel86's setup  
Processor & Cooler
i7 3770 & Cooler Master Hyper 612 V2
Motherboard
Asus P8Z77-V PRO
Storage
Samsung 860 EVO 250GB & WD Blue WD10EZEX 1TB
PSU
Cooler Master-Silent Pro Gold 600W
RAM
Geil 2x8GB
Video card
Asus R7 250 2GDDR5 & Intel HD 4000
Case
Deepcool Tesseract SW Black/Blue
Mouse
Logitech MX1000
Keyboard
Verbatim KU-0725
Audio
Realtek ALC887 & Kenwood KRF-V5020 + Kenwood LS76
Monitor
Philips 222EL
OS
Windows 7 Ultimate SP1 x64 И НЕ ГО МЕЊАМ!!!

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43.663
Мислења
889.191
Членови
31.504
Огласи
34
Најнов член
formula-1
На врв Дно