• Важно
  Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
  Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Како стоите со bufferbloat?

igor_igor

Unstoppable
2 септември 2012
2.218
3.663
Скопје
igor_igor's setup  
Processor & Cooler
Intel® Core™ i5-11400F + CM Hyper 212 EVO
Motherboard
Gigabyte B560M - DS3H V2
Storage
SSD Kingston NV1 500GB M.2 / HDD Seagate BarraCuda 2TB (ST2000DM008)
PSU
Cooler Master V750 GOLD V2
RAM
2 x 8GB (16GB) Kingston HyperX FURY RGB 3200MHz DDR4
Video card
Sapphire RX580 Nitro+ 4GB DDR5
Case
SAMA Vision III
Mouse
A4 X5 MAX Bloody Gaming Esports Stone Black
Keyboard
X7 A4tech G800 MU
Monitor
AOC D2357Ph Led 3D
OS
Windows 10 Pro 64 bit

iface

Gaining Experience
9 септември 2011
122
213
1642437536151.png
telekabel со redmi ac2100 рутер без QoS и SQM, со активен adblock на рутер, ако значи нешто
 
Последна промена:

gdamjan

Practice makes perfect
3 април 2008
3.019
1.741
Скопје
damjan.softver.org.mk
gdamjan's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 Pro 4650G / Cooler Master Hyper 212 Black
Motherboard
MSI MAG B550m Mortar Wifi
Storage
NVME: 1TB AData XPG SX8200 Pro / HDD: 2x 2TB Toshiba P300
PSU
Gigabyte G750H
RAM
G. SKILL Ripjaws V Series 2x 16GB / DDR4 3200Mhz/CL16
Video card
Vega 7 on APU
Case
Bequiet! PureBase 500
Mouse
Logitech MX Anywhere 2S
Keyboard
ThinkPad USB Keyboard With TrackPoint (sk-8855)
OS
Arch Linux
Каков модем имаш од Телекабел, малата бела коцка или тој црниот големиот?
малото бело.

Како успеа ова 6-2-0 ? Тафталиџе Телекабел и Центар Телекабел толку имаат разлика или е нешто друго ?
Па уште на ВиФи
реално, пошто ми е 150mpbs сервисот, а ова направило само 100тина, не сум стигнал до лимитот за да почне да се пунат бафери.

ќе направам дополнително тест на кабел.
 

dekomote

Скептик
11 ноември 2014
1.817
4.314
Скопје
dekomote's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 9 5900x + be quiet! Pure Loop 280
Motherboard
MSI MAG X570 Tomahawk
Storage
Samsung NVME 970 Evo Plus 500, Synology DS 411+II
PSU
EVGA Supernova G3 650W
RAM
2x8GB HyperX Fury RGB 3200 CL16
Video card
Gigabyte RTX 3070 Gaming OC
Case
be quiet! Silent Base 802
Mouse
Logitech MX Master 3
Keyboard
Мало е полето за набројување
Audio
Presonus Eris 3.5
Monitor
Dell S2721DGF 165Hz HDR
OS
KDE Neon

Nikola100

Practice makes perfect
30 септември 2019
1.637
1.540
Скопје
Кај намести QoS, на рутерот или свичот? Мислам дека за тебе оптимално е 135/135 т.е од прилика минус 10% од испорачаната брзина. Не губиш ништо, при спуштање пак ќе добиваш 15MB/s. Инаку дали имаш пробано без switch-от и директно да го приклучиш на КСИАоми (xd) рутерот?
Неможе подобро - пишав подоле дека пробав и директно од модем со само едно ПЦ - исто резултат - значи ни рутер ни свич не прават разлика - тие 38-40 почетни пинг ми се проблем - тоа што при 150Мб даунлоуд додава +12 пинг не е проблем. Гледам некои на Телекабел имаат 6 пинг а некои 38 - така да секој со среќата изгледа - подобро неможе. (може е и разлика во модемите - ама чисто сумњам)
Мислењето е автоматски споено:

малото бело.


реално, пошто ми е 150mpbs сервисот, а ова направило само 100тина, не сум стигнал до лимитот за да почне да се пунат бафери.

ќе направам дополнително тест на кабел.
Јас со ограничување на 100Мбита добивам некое подобрување (10мс) ама не ми е тоа толку проблем колку почетните 36-40мс пинг. Ти имаш 6мс а на ист провајдер сме. Можно да е до модемите ? (бидејки ни на модем директно со 1ПЦ не добивам подобар пинг од 36мс) (јас некој црн модем коцка имам со зелени сијалички - ако треба ќе го сликам после..)
 
Последна промена:

krema

Epic
24 јуни 2009
13.296
12.893
youtu.be
Некако не може да најде сервер.
Browser could not reach ANY server! Perhaps an extension like NO SCRIPT is blocking things. error:7
Your browser failed to contact any of the candidate test servers that are known to be online.
Пробано со огнена лисица и хром.
 

NecrotoX

Undead
4 март 2013
4.785
5.641
Скопје
www.youtube.com
NecrotoX's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 2600 @ 3.40GHz & Cooler Master MasterAir G100M
Motherboard
ASUS PRIME B450M-A
Storage
Samsung 970 EVO Plus 250 GB NVMe SSD | WD10EZEX 1TB 7200 RPM HDD | WD Blue 1TB 5400RPM External HDD
PSU
Cooler Master MWE 500
RAM
16GB Kingston HyperX FURY DDR4 @ 3200 MHz
Video card
GIGABYTE GeForce GTX 960 4GB Windforce x2 OC Edition
Case
Cooler Master MB520
Mouse
Genesis Xenon 210
Keyboard
Cooler Master CK530 Gateron Brown
Audio
Logitech Z333 2.1 Speakers | Genesis Gaming Argon 200 Black Headphones
Monitor
Dell U2518D 25" + Dell U2419H 24" + XP-Pen Artist 22 Pro
OS
Windows 11 Home

Bate Sase

On your way to fame
27 мај 2021
432
524
Недојдија
И кај мене на 3 браузера вика неможе да најде сервер. А шо па мора да е баш на тај спид тест? Од окла има веќе на њиндоњс 10 да се инсталира.
 

xhktw

Practice makes perfect
2 август 2009
1.344
1.724
xhktw's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5 1600AF / Maelstrom 120T Liquid Cooler
Motherboard
Gigabyte B450M-H
Storage
256GB SSD & 500 GB, 1TB HDD
PSU
Cooler Master B600
RAM
HyperX Fury Black 2x8GB 3200MHz CL15
Video card
gt210 lmao
Case
CM Chassic K280
Mouse
Razer Deathadder
Keyboard
Redragon Kumara K552W
Audio
Creative SoundBlaster Live
Monitor
Asus VG249Q TUF 144Hz / BenQ RL2455
OS
Windows 10
Пробајте со овој линк и исклучен uBlock/AdBlocker, кај мене профункционира. Еве го резултатот со Телеком оптика 100/100 и HG8245H.

dEDd0Jc.png
 

Bate Sase

On your way to fame
27 мај 2021
432
524
Недојдија
Моментално се подобриа бројките. Ваљда е до операторот пошто и преку рутер и дирек од модем исти резултати дава, исто и на различни браузери слични резултати

New Picture1.jpg

New Picture2.jpg
И која е поентата на такозваниот баферблоут ако не ни смета?
 

Атачменти

 • New Picture2.jpg
  New Picture2.jpg
  56,1 KB · Прегледи: 6
 • New Picture1.jpg
  New Picture1.jpg
  56,9 KB · Прегледи: 6
 • New Picture2.jpg
  New Picture2.jpg
  56,1 KB · Прегледи: 6
 • New Picture1.jpg
  New Picture1.jpg
  56,9 KB · Прегледи: 6

shifty

Модератор
5 септември 2009
1.049
1.383
shifty's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 9 5900X & NZXT Kraken X73 RGB
Motherboard
ASUS ROG Strix X570-F Gaming
Storage
Samsung 980 Pro Samsung 1TB, 2xM.2 2280 Gigabyte NVMe 1TB
PSU
Cooler Master V850
RAM
G.Skill 32GB (2x16GB) 3600MHz G.SKILL Trident Z RGB NEO F4-3600C18D-32GTZN
Video card
GIGABYTE GTX 1050 Ti G1 Gaming 4G
Case
NZXT H710i
Mouse
Microsoft Classic Intellimouse
Keyboard
Microsoft Reclusa/CM QuickFire Rapid CHERRY MX Red
Audio
Creative X-Fi Titanium HD, Adam A7x, JVC RX-900
Monitor
HP Z38c
OS
Windows 10 Professional x64
test1.png test2.png

Телеком оптика 100/100 -> Huawei HG8145V5 - bridge mode -> RT-AX56U (QoS лимитирање со рачно внесени вредности не adaptive)
 
Последна промена:

krema

Epic
24 јуни 2009
13.296
12.893
youtu.be
Последна промена:

FLEGMA

Illuminator
2 август 2012
10.112
15.940
Пакет оптика 30/30Mbps. Конфигурација: ONU > ER-X > PC на LAN и ASUS AC58U како AP.

Аку имате опција за QoS макар основен, само рачно ставете ги испорачаните брзини и ќе го намалите bufferbloat-от.
Го имам истиот рутер и ист пакет (на друг провајдер)
Де ако не ти е мака дај скриншот како ти е наместен QoS?
 

toplel

Practice makes perfect
18 август 2016
1.049
1.545
Го имам истиот рутер и ист пакет (на друг провајдер)
Де ако не ти е мака дај скриншот како ти е наместен QoS?
QoS ми е наместен на ER-X. За директно на AC58U не се сеќавам какви параметри имав зш моментално е како Access Point и немам опција за QoS.
 

Атачменти

 • qoss.PNG
  qoss.PNG
  31,5 KB · Прегледи: 36

FLEGMA

Illuminator
2 август 2012
10.112
15.940
Благодарение на @toplel наместив QoS (никогаш претходно не ми требало) и сега имам A Grade (пред QoS имав B Grade)

*корекција
Пакетот ми е 30/15. Провајдер -Кабелнет Прилеп (бекбон Неотел)

18-01-2022 Bufferbloat Test by Waveform.png

И DSL Reports велит исто. Вчера DSL Reports ме оценуваше како A Grade а другиве како B.

Лајк за profile name - ukurac :D
 

ajan

Gaining Experience
16 март 2013
53
89
ajanovski.info
Телекабел Optic 40
Archer C7 со OpenWRT со software flow offloading, се обидов со и без SQM и разни параметри.

Бројките кои ги добивам без SQM или со SQM и оставен автоматски ingress/egress (вредност 0) ми изгледаат нереални за овој уред, се сомневам во валидноста на тестот.

Ова е без SQM.
1642465790928.png

Ова со SQM (piece of cake, наместено 0 ingress и 0 egress)
1642465803772.png

Ова со SQM (piece of cake, наместено 160000 ingress и 186000 egress)
1642465999643.png

Ова со SQM (piece of cake, наместено 180000 ingress и 180000 egress)
1642466010706.png

Треба доста експерименти за да се извлече максимум проток и истовремено минимум проблеми со латенција. Тестовите се направени пред праќање на пораката - околу полноќ.

Протокот и jitter на латенцијата генерално многу варираат во тек на работно време.
 

Атачменти

 • 1642463987973.png
  1642463987973.png
  789,9 KB · Прегледи: 7

mihovkris

Practice makes perfect
1 јуни 2016
2.372
1.869
Неготино
50/50 локален кабловски, од модем у рутер (Xiaomi 4A) па од него со лан кабел до друг рутер (Asus RT-N12+) и од тој рутер, у ПЦ со кабел.
Мада не сум имал проблеми до сеа.
1642471091665.png
 

dekomote

Скептик
11 ноември 2014
1.817
4.314
Скопје
dekomote's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 9 5900x + be quiet! Pure Loop 280
Motherboard
MSI MAG X570 Tomahawk
Storage
Samsung NVME 970 Evo Plus 500, Synology DS 411+II
PSU
EVGA Supernova G3 650W
RAM
2x8GB HyperX Fury RGB 3200 CL16
Video card
Gigabyte RTX 3070 Gaming OC
Case
be quiet! Silent Base 802
Mouse
Logitech MX Master 3
Keyboard
Мало е полето за набројување
Audio
Presonus Eris 3.5
Monitor
Dell S2721DGF 165Hz HDR
OS
KDE Neon

Nikola100

Practice makes perfect
30 септември 2019
1.637
1.540
Скопје
Е ај кога сте решиле од сабајле да си ги мериме :ROFLMAO:


fgjture.PNG


Инаку со ограничување брзина од 150 на 100Мбпс е подобро (QOS во рутер)

jrfdtjpture.PNG
Мислењето е автоматски споено:

Туку кажи како да добиеме вакви резултати Како стоите со bufferbloat?
Од Телекабел сите имаме „анлоудид„ 37-38мс пинг а еве членов 6мс. Можно ли да е до различни модеми ?
 
Последна промена:

Нови мислења

Последни Теми

Онлајн членови

Статистика

Теми
44.303
Мислења
892.271
Членови
31.481
Огласи
19
Најнов член
Dan1el
На врв Дно