Стани премиум член и добиј попуст на 2000+ производи и куп други бенефити!
  • Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Како стоите со bufferbloat?

dekomote

Скептик
11 ноември 2014
2.325
5.205
Скопје
dekomote's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 9 5900x + be quiet! Pure Loop 280
Motherboard
MSI MAG X570 Tomahawk
Storage
Samsung NVME 970 Evo Plus 500, Synology DS 920+
PSU
Cooler Master V750 Gold v2
RAM
2x16GB G-Skill 3200 CL16
Video card
EVGA RTX 3080Ti FTW3 Ultra
Case
be quiet! Silent Base 802
Mouse
Razer Basilisk v3 Pro, Logitech Master MX 3
Keyboard
Мало е полето за набројување
Audio
Presonus Eris 3.5, Mackie CR8S
Monitor
Dell S2721DGF 165Hz HDR
OS
KDE Neon
Bufferbloat е работа која многу малку се спомнува и знае а значително влијае врз квалитетот на домашниот интернет. Ви се случило ли некогаш да ви кочи мрежата дури спуштате некој торент? Или да имате висок пинг дури сте на некој видео кол? Ако да, тоа е веројатно поради bufferbloat.

Една од наједноставните страници за тестирање bufferbloat е Bufferbloat Test by Waveform
Ако ве интересира (лично мене ме интересира) ве молам тестирајте и споделете резултати, вклучувајќи брзина на интернет, рутер и рутер ОС.
Се тестира додека е мрежата релативно тивка и од компјутер врзан жичано, за да се изгубат артефакти поради бежичните мрежи.

Ако има заинтересираност, би продискутирале на темава.

Моите резултати се следни:

100/100 Т-хоме оптика, TP-Link Archer C7, Openwrt + SQM (cake/piece_of_cake) + software offloading1642363361638.png
 

toshex

the fool
18 септември 2013
6.330
7.916
Мелмак
Нема како да го подобрам пошо во глобала на кабловски оператор сум и мислам дека од кај нив се ова го рутираат (од тоа шо ми имаат објаснето исто е као да сум конектиран оптички кај нив на локална мрежа). Ама сметам дека е доволно добро. SQM нема на AX1800 а презадоволен сум од рутеров и не би го мењал во догледна иднина.

СЕТАП:
Локален кабловски оператор 50/50 оптички пакет.
Оптика од бандера до дома (и од бандера до нивна станица некаде сигурно), во активен уред шо е као конвертер на оптика во лан порта.
Од таму со Cat5e кабел во рутер, и од рутер директно во компјутер со FTP кабел Cat5e.

Рутерот е Xiaomi AX1800 со Stock сетинзи.

1642363892198.png
 
Последна промена:

bogdan.j

Gaining Experience
16 февруари 2018
142
400
Гостивар
ntpmk.net

111png.png

Моиве резултати се шит според тестов. Но никогаш сум немал проблем(Webex сесии, од дома работа, торенти, гејминг итн.)

Мојот сетап: А1 Доксис 50/2, Микротик RB2011UiAS-2HnD-IN
 

dekomote

Скептик
11 ноември 2014
2.325
5.205
Скопје
dekomote's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 9 5900x + be quiet! Pure Loop 280
Motherboard
MSI MAG X570 Tomahawk
Storage
Samsung NVME 970 Evo Plus 500, Synology DS 920+
PSU
Cooler Master V750 Gold v2
RAM
2x16GB G-Skill 3200 CL16
Video card
EVGA RTX 3080Ti FTW3 Ultra
Case
be quiet! Silent Base 802
Mouse
Razer Basilisk v3 Pro, Logitech Master MX 3
Keyboard
Мало е полето за набројување
Audio
Presonus Eris 3.5, Mackie CR8S
Monitor
Dell S2721DGF 165Hz HDR
OS
KDE Neon
Нема како да го подобрам пошо во глобала на кабловски оператор сум и мислам дека од кај нив се ова го рутираат (од тоа шо ми имаат објаснето исто е као да сум конектиран оптички кај нив на локална мрежа). Ама сметам дека е доволно добро. SQM нема на AX1800 а презадоволен сум од рутеров и не би го мењал во догледна иднина.
Баферблоутот е на твоја страна, независно е каков е upstream-от. Солидни резултати во секој случај, добро стои жаомито.
 

TylerMkD

Guru
7 ноември 2014
4.326
9.066

Погледнете го атачментот 108664

Моиве резултати се шит според тестов. Но никогаш сум немал проблем(Webex сесии, од дома работа, торенти, гејминг итн.)

Мојот сетап: А1 Доксис 50/2, Микротик RB2011UiAS-2HnD-IN
Како ми тргна тестот сакав да те цитирам да ти се смеам, ама моево испадна катастрофа жива. Оптика Телеком 100/100, со HG2845H на лан врзан.

1642364272052.png

Инаку на Wi-fi имам големи проблеми заради конструктицјата на станот, но со ЛАН не сум имал проблем (лаг, торенти итн), така да не го разбирам баш ова ама ок.
 

bogdan.j

Gaining Experience
16 февруари 2018
142
400
Гостивар
ntpmk.net

dekomote

Скептик
11 ноември 2014
2.325
5.205
Скопје
dekomote's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 9 5900x + be quiet! Pure Loop 280
Motherboard
MSI MAG X570 Tomahawk
Storage
Samsung NVME 970 Evo Plus 500, Synology DS 920+
PSU
Cooler Master V750 Gold v2
RAM
2x16GB G-Skill 3200 CL16
Video card
EVGA RTX 3080Ti FTW3 Ultra
Case
be quiet! Silent Base 802
Mouse
Razer Basilisk v3 Pro, Logitech Master MX 3
Keyboard
Мало е полето за набројување
Audio
Presonus Eris 3.5, Mackie CR8S
Monitor
Dell S2721DGF 165Hz HDR
OS
KDE Neon
Како ми тргна тестот сакав да те цитирам да ти се смеам, ама моево испадна катастрофа жива. Оптика Телеком 100/100, со HG2845H на лан врзан.

Погледнете го атачментот 108665

Инаку на Wi-fi имам големи проблеми заради конструктицјата на станот, но со ЛАН не сум имал проблем (лаг, торенти итн), така да не го разбирам баш ова ама ок.
Не осеќаш проблеми пошто downstream ти е добар, бар А грејд ти е за download.
 

TylerMkD

Guru
7 ноември 2014
4.326
9.066
Хм.. А имаш осетено проблем реално ?

Неам, ова @dekomote како рекламине за ДОРМЕО е, таман да си легнам да спијам и се избацува со видео дека душекот ми има бубачки.

Инаку знам дека рутерот на телеком е шит, ама во просторот каде што ми стои и немам баш место за втор рутер (оние вградените дупки за кабли во модерниве станови). Како што кажав, на WI-FI имам огромни проблеми со покриеност, ама со кабел никогаш...
 

toshex

the fool
18 септември 2013
6.330
7.916
Мелмак
Баферблоутот е на твоја страна, независно е каков е upstream-от. Солидни резултати во секој случај, добро стои жаомито.

Колку пари толку музика. Сакав Wifi 6 иначе имаше некои модели во тој ценовен ранг шо се AC1200 или слично шо може да ги конвертираш во OPEN WRT ама здрави живи во иднина стално може да се закачи плус уред во мрежа.
 

dekomote

Скептик
11 ноември 2014
2.325
5.205
Скопје
dekomote's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 9 5900x + be quiet! Pure Loop 280
Motherboard
MSI MAG X570 Tomahawk
Storage
Samsung NVME 970 Evo Plus 500, Synology DS 920+
PSU
Cooler Master V750 Gold v2
RAM
2x16GB G-Skill 3200 CL16
Video card
EVGA RTX 3080Ti FTW3 Ultra
Case
be quiet! Silent Base 802
Mouse
Razer Basilisk v3 Pro, Logitech Master MX 3
Keyboard
Мало е полето за набројување
Audio
Presonus Eris 3.5, Mackie CR8S
Monitor
Dell S2721DGF 165Hz HDR
OS
KDE Neon
А1 LAN зона - 50/50 - рутер тенда скапаница. :)
@dekomote коментар? :)

Погледнете го атачментот 108668

Вери најс. QoS имаш упалено?
Лошо е што иницијалниот лаг е висок.

Мислењето е автоматски споено:

Надополнување, тестирав и од лаптоп и од мек минито врзани на AX1800 same results.
Тестирај на ЛАН, не се тестира на wifi, напоменав во првиот пост :)
 

dekomote

Скептик
11 ноември 2014
2.325
5.205
Скопје
dekomote's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 9 5900x + be quiet! Pure Loop 280
Motherboard
MSI MAG X570 Tomahawk
Storage
Samsung NVME 970 Evo Plus 500, Synology DS 920+
PSU
Cooler Master V750 Gold v2
RAM
2x16GB G-Skill 3200 CL16
Video card
EVGA RTX 3080Ti FTW3 Ultra
Case
be quiet! Silent Base 802
Mouse
Razer Basilisk v3 Pro, Logitech Master MX 3
Keyboard
Мало е полето за набројување
Audio
Presonus Eris 3.5, Mackie CR8S
Monitor
Dell S2721DGF 165Hz HDR
OS
KDE Neon

xhktw

x
2 август 2009
1.432
1.856
xhktw's setup  
Processor & Cooler
MacBook Air M1 16/256
Mouse
Logitech G305 Lightspeed Wireless
Keyboard
Redragon Kumara K552W
Monitor
34" MSI MAG342CQPV 100Hz, 3440x1440 UWQHD Curved
OS
macOS Ventura
Идентичен setup како на @TylerMkD, ова е прилично тажно:

cCla4a0.png
 

champagnepepe

Баниран/a
21 ноември 2019
125
253
Скопје
Ова е на WiFi 5Ghz, 10 метра оддалеченост, 10 уреди на мрежа + media streaming. Неотел интернет. Стримање full quality на Twitch не претставува никаков проблем, ниту имам проблеми со пинг.


1642365936734.png 1642365963630.png 1642365876042.png
 

bogdan.j

Gaining Experience
16 февруари 2018
142
400
Гостивар
ntpmk.net
Вери најс. QoS имаш упалено?
Лошо е што иницијалниот лаг е висок.

Мислењето е автоматски споено:


Тестирај на ЛАН, не се тестира на wifi, напоменав во првиот пост :)
Знам, чисто сакав да видам AX1800 како ќе се понаша. За ѕид ми е закачен не можам кабел нему да му ставам, тој ми е за домашните уреди дома :)
 

bogdan.j

Gaining Experience
16 февруари 2018
142
400
Гостивар
ntpmk.net

Nikola100

Unstoppable
30 септември 2019
3.810
3.781
Скопје
УКЛА тест ти прави на најблискиот сервер(во Мк е), овој е некаде во светов :)
Значи за пинг Т-хоме оптика не јадат нас Телекабел оптика ?
(на Декомоте тестот е 6 пинг гледам)
 

bogdan.j

Gaining Experience
16 февруари 2018
142
400
Гостивар
ntpmk.net
Значи за пинг Т-хоме оптика не јадат нас Телекабел оптика ?

Абе од многу фактори зависи сепак. Не можеш да кажеш со точност. И да е така, пак може во пракса да немаш никаков проблем. Види ги моите резултати колку се лоши а немам никаков проблем.
 

mviktors

Practice makes perfect
25 октомври 2012
1.090
1.599
mviktors's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5600X & Noctua NH-D15
Motherboard
ASUS TUF GAMING B550-PLUS
Storage
1TB 970 Evo + Samsung SSD 500gb + WD10EZEX 1TB
PSU
CM Vanguard 750W
RAM
2x8GB Kingston HyperX Predator
Video card
EVGA GeForce RTX 3070 Ti FTW3 ULTRA
Case
CM Storm Scout 2
Mouse
Logitech G305
Keyboard
A4Tech B120 Bloody
Audio
JBL LSR305 & HyperX Cloud Pro
Monitor
LG 27GL850 & Dell U2412M
OS
Win 11 x64
1642367631424.png
Телекабел 150/150, рутер Xiaomi AX1800 (фабрички сетинзи), тестирано на кабел. Ме нервира пингов што е многу висок, а откога се имам префрлено во станов неам играно ништо кај што би ми присметало висок пинг.
 

Nikola100

Unstoppable
30 септември 2019
3.810
3.781
Скопје
Абе од многу фактори зависи сепак. Не можеш да кажеш со точност. И да е така, пак може во пракса да немаш никаков проблем. Види ги моите резултати колку се лоши а немам никаков проблем.
Па подобро да споредуваме со пинг во ЦСГО тогаш. Телекабел е 45-60мс Иначе ти и јас исти резултати во пинг имаме - само што ти (изгледа не си на оптика) и кога имаш аплоуд ти паѓа брзината (исто имав и јас кога бев на кабел). На оптика се изненадив кога правев аплоуд 150Мб - даунлоуд не се намали воопшто и отвара страници и Се ....
 

bogdan.j

Gaining Experience
16 февруари 2018
142
400
Гостивар
ntpmk.net
Па подобро да споредуваме со пинг во ЦСГО тогаш. Телекабел е 45-60мс Иначе ти и јас исти резултати во пинг имаме - само што ти (изгледа не си на оптика) и кога имаш аплоуд ти паѓа брзината (исто имав и јас кога бев на кабел). На оптика се изненадив кога правев аплоуд 150Мб - даунлоуд не се намали воопшто и отвара страници и Се ....
Да, не сум на оптика, на ДОКСИС сум на кабел од А1. Аплоад-от ми е за греота :)
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
46.061
Мислења
954.739
Членови
34.478
Огласи
2.287
Најнов член
mwrld
На врв Дно