1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Како со MAC адреса да забранам пристап на одреден комјутер кој е во мојата мрежа - рутер?

Дискусија во форумот 'LAN // WAN // MAN // PAN // CAN' започната од ernesto, 8 ноември 2012.

 1. ernesto

  ernesto
  Intern

  175
  10
  8 Април 2008
  Машко
  Web developer
  Сакам да забранам пристам на лап топ кој е повржан преку wireless кај мене во рутерот.

  Вака поточно стојат работите:
  Дома имам рутер Netgear модел WGR614v7. Јас од него сум повржан на мојот персонален комјутер со lan кабел но ме интересира како можам да ги блокрам одредени комјутери, лап топ кои се повржани преку wireless, истите го знаат password-от, може да сменам password но тоа не сакам, сакам да си остане истиот password а одреден лап топ на кој му ја знам MAC адреса да го блокирам, или да му дозоволам да може да биде активен во одредено време...

  Сега ова како да го решам? Дали да влезам во рутерот со http://192.168.1.1/ или http://www.routerlogin.net/ но таму после незнам како одат подесувањата или ако постои некој програм кој може да ми послужи за ова.

  Мене повеке ме интересира дали постои програм со кој може ова да се реши и акои постои како се вика. Ако некој знае нека одговори и нека даде линк од каде можам да го симнам истиот.

  Благодарам
   
 2. Steff_Maja

  Steff_Maja
  Practice makes perfect

  4,043
  1,645
  30 Мај 2010
  Треба првин да ги знаеш MAC адресите на тие лаптопи кои сакаш да имаат интернет и ќе избереш (не го знам менито на рутерот, ама ќе побараш низ сетинзите) за филтрирање на MAC адреси т.е. ќе ви внесеш MAC адресите кои сакаш да имаат интернет.
  Е сега не знам откако ќе вклучиш ваква забрана мислам дека останатите лаптопи не можат никако да се вклучат на рутерот и веднаш ќе почнат да те масираат, што е проблемот.
   
 3. ernesto

  ernesto
  Intern

  175
  10
  8 Април 2008
  Машко
  Web developer
  Ја знам MAC адреса-та на лап топот што сакам да го ограничам, но незнам во сетинзите на рутерот кај да го ограничам тој лап топ. Дали има некој програм што би ми завршил работа?
   
 4. Steff_Maja

  Steff_Maja
  Practice makes perfect

  4,043
  1,645
  30 Мај 2010
  Влези во рутерот, направи неколку SS, постирај ги тука и ќе ти помогнеме.
   
 5. Brutalic

  Brutalic
  Gaining Experience

  197
  94
  7 Септември 2012
  Машко
  Друже, обично MAC адресите се дозволуваат под Wireless сетинзите.

  Setup Access List
  Advanced -> Wireless Settings -> Wireless Card Access List

  Кога ќе ги ставиш тие MAC адреси, само тие ќе бидат дозволени во твојата локална мрежа. Значи треба да планираш да ги ставиш сите MAC адреси, од сите уреди што ќе се врзуваат на твојата мрежа, независно дали е без-жично или преку кабел.

  На кратко-речено, доволно е само една MAC адреса да ставиш, и се останато ќе биди блокирано (автоматски deny-all правило). На овој начин, не само лап-топ-от што го планираш да биди блокиран - ќе биди блокиран, туку се останато што не е внесено под "дозволените MAC адреси"
   
  На ernesto му/ѝ се допаѓа ова.
 6. optimus

  optimus
  Intern

  61
  6
  30 Септември 2012
  Машко
  IT-Technician
 7. mdeni

  mdeni
  Unstoppable

  3,365
  3,074
  24 Септември 2012
  Влези во рутерот.

  Wireless settings,

  Setup Access lists,

  Turn Access Control ON

  Add

  Apply
   

Сподели

Вчитување...