• Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Како, што, каде ?

Vermilion

Intern
23 јули 2007
92
0
www.ikon-design.net
Сакам да знам што ми е потребно од видео картички/компјутер/камера и слична опрема за со минимални финансирања да се започне професионално-аматерско изработување и обработка на видео спотови/реклами/кратки филмови етц. :ermm:

Поздрав.
 

FreakyDroid

On your way to fame
21 август 2008
676
685
Гевгелија
FreakyDroid's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 7 2700X - MasterLiquid ML240L
Motherboard
ASRock - Fatal1ty K4 X470
Storage
2 x 4TB WD Black, Samsung 250 Evo 256GB, WD Black 500GB M.2
PSU
Gigabyte Odin Pro 1200W
RAM
4x16 GB G.Skill @ 3200MHz CL16
Video card
MSI GeForce GTX 1080 Ti Duke
Case
Cooler Master HAF-X
Mouse
Razer Viper Ultimate
Keyboard
GK-979
Audio
Шајзе Genius
Monitor
LG 27GL850
OS
Win 10 x64
Bas nisto ne ti treba, instaliraj After Effects i sedni uci go programot. Ako imas digitalna kamera nemas nikakov problem da vmetnes snimki vo kompjuterot. Ako slucajno nemas opcija da vnesuvas od kamerata vo kompjuterot, togas prasaj si za kartica koja ke ti go ovozmozi toa. Od AE posle mozes da go prebacis video fajlot na bilo sto saks: CD, DVD, USB.

Pozdrav,
Dimitar
 
M

Mr.Alien

Гостин
Ова го почитувам. Професионално, ама за мали пари :D.
Лудиот дроид убаво ти кажа - седни научи AFTER EFFECTS, EDIUS, ADOBE PREMIER и слични програми.
Ако веќе имаш камкордер/камера со FireWire интерфејс, потребен ти е ист таков на матичната плоча. Ако нема, тогаш за релативно мала сума пари (450 - 600,оо денари) пазари FireWire PCI картичка и цепај.
Втора опција е ТВ тјунер картичка со видео влез, ако камерата која ја имаш нема FireWire туку S-Video интерфејс. ТВ тјунер картички имаш за цени од 1.400,оо до 2.500,оо денари.
Потоа, имаш Capture картички со повеќе различни интерфејси, со или без ТВ/ФМ. Тука е пожелно да располагаат и со хардверско МPEG2 декодирање. Такви картички имаш широка лепеза, почнувајќи од 3.000,оо денари па нагоре.
Ова се цени за аматерски модели, за домашна употреба. Секако, имаш и профи картички кои располагаат и со повеќеканално аудио, Dolby Digital/DTS и што ти ја знам уште какви чипови и декодери. Е, тие веќе се со "по солени" цени.
Се има своја цена и намена. Твое е да одлучиш на какво ниво сакаш да се бавиш со оваа работа и колку пари си подготвен да одвоиш за тоа.
Но најнапред, совладај ги софтверите.
За компјутер.....било кој од актуелниве дво/тро/четворојадрени процесори ќе ти завршат работа. Каков ќе избереш зависи колку ти е долго финансиското чергиче.
РАМ имај 4 гига, со оглед на ниските цени на истиот.
Пиши одговор на ова што те запрашав, па со господ напред. Ако сакаш, за сумата која си спремен да ја потрошиш можам да ти склопам соодветна машина.
Поздрав.
 

MetalGear

On your way to fame
14 април 2007
3.007
531
www.ibiz.mk
да како што ти рече alien за малку пари можеш да имаш добра опрема за почеток
уклопи се во бизнисот и малку по малку си се надоградувај
купувај си по нешто поквалитетно

од компјутер гледај да има рам доста и хард диск ке ти треба пуно
 

FreakyDroid

On your way to fame
21 август 2008
676
685
Гевгелија
FreakyDroid's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 7 2700X - MasterLiquid ML240L
Motherboard
ASRock - Fatal1ty K4 X470
Storage
2 x 4TB WD Black, Samsung 250 Evo 256GB, WD Black 500GB M.2
PSU
Gigabyte Odin Pro 1200W
RAM
4x16 GB G.Skill @ 3200MHz CL16
Video card
MSI GeForce GTX 1080 Ti Duke
Case
Cooler Master HAF-X
Mouse
Razer Viper Ultimate
Keyboard
GK-979
Audio
Шајзе Genius
Monitor
LG 27GL850
OS
Win 10 x64
After Effects e 32 bitna aplikacija, taka da i da imas 8GB RAM na kompjuterot, AE ke koristi samo 3GB od toa. Toa e najgolemiot nedostatok na AE. No, za potrebite na Vermilion, toe e poveke od dovolno.

MetalGear e vo pravo za Hard Disk, kolku pobrz i pogolem kapacitet, tolku podobro. Isto i Mr.Alien e vo pravo za FireWire, mislam deka sekoj kompjuter/maticna ploca sto ne e postar/a od 2 godini bi trebalo da ima FireWire. Ovaa opcija ti vazi samo ako imas digitalna kamera. Ako nemas, togas kako sto kaza Mr. Alien, treba da si kupis kartica so S-Video vlez ili Kompoziten vlez.

Pozdrav,
Dimitar
 

Vermilion

Intern
23 јули 2007
92
0
www.ikon-design.net
Вака мене ми е битен хардверскиот дел. Имам доста солидно познавање од Premiere Pro.
Па јбг се занимавав со режирање/снимање/монтажа на кратки филмчиња.
Имам домашен камкодер и колку и да се трудам од неа да направам незнам што, таа си останува иста.
Исто така како што реков не ми е проблем убацување и монтажа на видео во компјутер исто и негово експортирање.

Значи, колку што заклучив од вашите постови, мене ми треба асал конфигурација на компјутер и верувам некоја солидна видео картичка.

Благодарам.
 

Vermilion

Intern
23 јули 2007
92
0
www.ikon-design.net
Вака конкретно, дали ќе можам со асал конфигурација (на пр. 4 GB рам, дво/тро/четворојадрени процесори и бајаги хард диск ) + ваква картичка + софтвер (Premiere/Avid/Pinnacle итн.) да си ги задоволам потребите ?
 
M

Mr.Alien

Гостин
Добра entry-level картичка. Има се што ти е потребно, + поддржува и Dolby Digital 6 канално аудио.....и цената е таман.....
 

Vermilion

Intern
23 јули 2007
92
0
www.ikon-design.net
Добра entry-level картичка. Има се што ти е потребно, + поддржува и Dolby Digital 6 канално аудио.....и цената е таман.....

Значи со тоа што го истакнав во претходниот пост, океј е се, може да се почне се работа ? :nazdravje:
 
M

Mr.Alien

Гостин
Секако, но земи в предвид дека сепак се работи за картичка од пониска категорија.
Се има своја цена......:)
 

Vermilion

Intern
23 јули 2007
92
0
www.ikon-design.net
Секако, но земи в предвид дека сепак се работи за картичка од пониска категорија.
Се има своја цена......:)

Се разбира, јас затоа и ја одбрав оваа картичка, доволно за да задоволи аматерски потреби.
Со тек на време, ќе се апгрејдирам, јбг .... :)
 

Angel

Intern
21 април 2007
314
27
Оваа картичка нема да работи со Premiere, значи ќе мора да го користиш софтверот на Avid/Pinnacle. Не знам кој тип на видео би сакал да работиш, но DV converter подобро би ти завршил работа за Premiere. Има analog input/output, а и Firewire. И работи со Premiere. а за конфигурација, што подобра, затоа што Premiere знае да го искористи потенцијалот на машината. Кажи повеќе детали за твојата работа, и ќе ти најдам конкретен хардвер.
 

Vermilion

Intern
23 јули 2007
92
0
www.ikon-design.net
Оваа картичка нема да работи со Premiere, значи ќе мора да го користиш софтверот на Avid/Pinnacle. Не знам кој тип на видео би сакал да работиш, но DV converter подобро би ти завршил работа за Premiere. Има analog input/output, а и Firewire. И работи со Premiere. а за конфигурација, што подобра, затоа што Premiere знае да го искористи потенцијалот на машината. Кажи повеќе детали за твојата работа, и ќе ти најдам конкретен хардвер.
Епа како што напоменав, мора да ми биде овозможено capture/едитинг/експорт без проблеми, со реал тајм едитинг.
Туку, доколку имаш конкретна картича за ниска цена која би ја препорачал и која функционира со сите софтвери, прати линк.
 
M

Mr.Alien

Гостин
Во право е Angel.....изумив дека се работи за картичка на Pinnacle, а тие често брљават со Adobe Premiere. Изгледа дека тоа намерно е направено од страна на Pinnacle, со цел да си го промовираат нивниот софтвер. Нивниот софтвер е ОК, но бара одреден период привикнување на него, релативно е специфичен, но сепак е стварно добар. Барем мене така ми се виде. Има и спротивни реакции, неа некои не им се допадна.
 

Vermilion

Intern
23 јули 2007
92
0
www.ikon-design.net
Во право е Angel.....изумив дека се работи за картичка на Pinnacle, а тие често брљават со Adobe Premiere. Изгледа дека тоа намерно е направено од страна на Pinnacle, со цел да си го промовираат нивниот софтвер. Нивниот софтвер е ОК, но бара одреден период привикнување на него, релативно е специфичен, но сепак е стварно добар. Барем мене така ми се виде. Има и спротивни реакции, неа некои не им се допадна.

Pinnacle софтверот е за бебиња. :)
 
M

Mr.Alien

Гостин
Како што реков, некому му се допаѓа, некому не. За Adobe Premiere да се доискажам - Pinnacle картичките знаат да брљават со овој софтвер, но знам и дека имаше пачеви за некои претходни верзии. Тоа не значи дека не работат со Adobe.
Конечно, Adobe Premiere 6.0 е на пописот на поддржан софтвер.
Tи проџарај малку по нет и види искуства и реакции по форуми за конкретниот модел на картичка што сакаш да ја пазариш.
 

Angel

Intern
21 април 2007
314
27
Епа како што напоменав, мора да ми биде овозможено capture/едитинг/експорт без проблеми, со реал тајм едитинг.
Туку, доколку имаш конкретна картича за ниска цена која би ја препорачал и која функционира со сите софтвери, прати линк.

Capture na sto, editing na sto, export vo sto (analog,DV,HDV,AVCHD,SD,HD,). Daj prvin odgovor na ovie prasanja za da mozam pokonkretno da ti kazam sto bi ti odgovaralo i koja karticka bi ti zavrsila rabota.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43.421
Мислења
900.658
Членови
32.137
Огласи
511
Најнов член
Valentina M
На врв Дно