• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Kako se restartira PC preku LAN?

 • Ја почнал/а темата
 • #1

direktor.e

Intern
6 април 2007
608
4
Porano imav edno programce *napomena* nelegalno :(
samo biras IP i go restartira PC-to vo LAN bez nikakvi tragi da ostava i bez instalacija na client i server. Za zal sum go zaboravil a imam potreba, pa ako nekoj znae...
 

Ismet

Intern
7 април 2007
250
4
Доколку другите компјутери се приклучени на сервер, а ти си серверот тоа можеш да го сториш преку дос.
Отвори run и пиши shutdown -i
Ќе ти се отвори мал прозорец оди во бровсе и одбери го компјутерот кој сакаш да го исклучиш или рестартираш ;)
Доколку ова не ти заврши работа има и други "нелегални" начини :D
 
 • Ја почнал/а темата
 • #3

direktor.e

Intern
6 април 2007
608
4
Ne, ne se preku server. Preku ruter se vrzani. Vo ista mreza sme, no PC-to e nedostapno ponekogas navecer za gasenje, a ne mu znaeme password.
 
 • Ја почнал/а темата
 • #6

direktor.e

Intern
6 април 2007
608
4
NIkako nemozam da se setam na imeto a i nemozam da go najdam Kako i da e, napomenuvam deka go koristam interno vo moja firma, a ne za predizvikuvanje steta :)
 
 • Ја почнал/а темата
 • #10

direktor.e

Intern
6 април 2007
608
4
Ova e na princip server-klient po se izgleda. Ke ja probam, no vo sekoj slucaj mora da se instalira klient na PC-to koe treba da se gasi
 

StenmarC

Intern
16 април 2007
716
13
stenmarc.blog.com.mk
Ova e na princip server-klient po se izgleda. Ke ja probam, no vo sekoj slucaj mora da se instalira klient na PC-to koe treba da se gasi
И кај мене зеза. Јавува порака ...

It is impossible to switch off a computer. You do not have enough rights or a computer not under management W2K/XP or it is already switched off!
 
 • Ја почнал/а темата
 • #14

direktor.e

Intern
6 април 2007
608
4
Raboti, ako nema administratorski pass kompjuterot koj treba da se restartira. Ako ima, nemoze bez "credentials"
 

SwIPE

Intern
29 мај 2007
346
5
Porano imav edno programce *napomena* nelegalno :(
samo biras IP i go restartira PC-to vo LAN bez nikakvi tragi da ostava i bez instalacija na client i server. Za zal sum go zaboravil a imam potreba, pa ako nekoj znae...

Случајно дали е ова тоа програмче.
А ако не е тоа пробај го и ова зошто да не. Има опција за SHUT DOWN, RESTART и STAND BY + опција за Display Message, '' тежи '' само 115 KB, а покрај тоа е и бесплатно.
 

vojkan

Intern
19 јуни 2007
404
4
raboti so sigurnost pod Windows XP, ne sum siguren za Windows NT/2000:
shutdown -m UNC_PATH_DO_MASHINATA -r
 

MungaBunga

Intern
26 јуни 2007
18
0
Northern utilities raboti sve preku lan restart shutdown,kill proces, uninstall, ne bara ageenti ili passwordi ama e 15 trial ako najdete c...k pisete
 

Нови мислења

Последни Теми

Онлајн членови

Статистика

Теми
43,717
Мислења
856,008
Членови
29,737
Најнов член
M123xyz
На врв Дно