• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Како се прави Radial text анимација?

 • Ја почнал/а темата
 • #1

Goroner

Intern
28 април 2007
313
13
Zdravo sakav da prasam dali nekoj znae kako da napravam radial text animacija , onaka kako da ima tekst i od pozadi nego da iskacaat zraci , nesto slicno kako vo animaciite na blizzard na krajot od animacijata eve edna na youtube za pr.


Blizzard animacija


Videte na krajot pa ke vidite za sto vi zboruvam , znam deka ova moze da se napravi so after effects ama neznam tocno kako , ajde koj znae neka mi pise plz nekoj kratok tut.

Fala poz :))
 
 • Ја почнал/а темата
 • #3

Goroner

Intern
28 април 2007
313
13
Еј фала ама се снајдов со "Sony Vegas movie studio" има таков видео ефект, се вика Light Rays, ќе направам нешто кратко и ќе го пратам да видите сто сум успеал :D

Поздрав!
 
 • Ја почнал/а темата
 • #4

Goroner

Intern
28 април 2007
313
13
Еве..

Еве ова го направив , малку време потрошив само за да пробам дали ќе функционира како што мислев...
:p[ame="http://www.youtube.com/watch?v=K1nn3ebNcjw"]Кратка текст анимација[/ame]


Поздрав! :))
 

fuUuUzZzZy

On your way to fame
14 декември 2007
4,842
895
Ohrid
За вакви анимации единствено го препорачувам Adobe After Effects.
Можеш да направиш далеку подобра и пореална анимација од горенаведената.
 
 • Ја почнал/а темата
 • #6

Goroner

Intern
28 април 2007
313
13
aj ako ne ti e tesko naprai mal tut kako da go napravam eden prost tekst i svetlina od pozadi plz i pisi mi ili pm ili tuka fala poz
 

fuUuUzZzZy

On your way to fame
14 декември 2007
4,842
895
Ohrid
Еве креација од почетник во After Effect:

[ame="http://www.youtube.com/watch?v=iKj4sykqIbU&feature=related"]After Effects Shine Technique[/ame]

А еве нај едноставен туторијал за тоа:

[ame="http://www.youtube.com/watch?v=091tJBMiALA"]After Effects Tutorial - Shine Effect[/ame]

Значи, ова е основата на After Effect. Нормално, ни приближно ова не е врвот. Доколку бараш ефекти со зрачење и слично, можеш да направиш многу најразличи.

За да разбериш се` што нуди програмава, разгледај некој од видеата на youtube.
 
 • Ја почнал/а темата
 • #8

Goroner

Intern
28 април 2007
313
13
еј фала многу за ова ќе прочитам ќе разгледам се ,иначе знам дека може во аF ама многу многу не сум го чепкал и ќе почнам да го учам и тој

фала уште еднаш

Поздрав!:D
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,704
Мислења
849,054
Членови
29,434
Најнов член
patlidzan
На врв Дно