• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Како се прават темплејти за Joomla! 1.x.x ?

  • Ја почнал/а темата
  • #1

Forumko

Intern
14 октомври 2008
351
3
Насловот кажува се... Значи како се прават темпллејти за Џумла, што е потребно итн итн...
 

Stane

Gaining Experience
4 октомври 2007
2,497
77
Потребно ти е да знаеш хтмл / цсс, и како се прават темплејти за џумла,најдобро би научил доколку земеш некој темплејт и го проучуваш,менуваш код,споредуваш,гледаш на кој начин е правена и тоа . За да ти биде полесно корегирањето и пишувањето на кодот пожелно е да користиш некој добар текст едитор :))
 

Taurus

Модератор
13 октомври 2007
2,400
1,118
dribbble.com
Taurus's setup  
Processor & Cooler
i5-2500K Quad 3.3GHz LGA 1155 6MB + Cooler Deepcool Gammaxx 200
Motherboard
Gigabyte Z68P-DS3
Storage
WD 1ТB SATA3 Caviar Black 7200rpm 64MB + SSD 2.5" Samsung 850 Evo 250GB
PSU
460W Gigabyte Superb Real Power
RAM
2x4GB DDR3 1866Mhz Kingston CL11 HyperX Genesis
Video card
Sapphire ATI PCX R9 270X 2GB GDDR5
Case
Gigabyte LUXO X140
Mouse
Zalman ZM-M300 Black
Keyboard
Sweex Illuminating
Audio
DeLux 2.1
Monitor
Dell UltraSharp U2311H 23" e-IPS
OS
Win 8.1
А ако не знаеш xHTML, CSS и PHP, наједноставен но многу ограничен начин да направиш темплејт ти е следниов.
Ке одбериш некој готов темплејт што ти се свиѓа структурата и ќе влезиш во фолдерот кај јомлата каде што ти е темплејтот. Таму имаш еден фолдер каде што ти се сликите кои се употребени за дизајнот на темплејтот. Со измена на тие слики, ама ќе пазиш да имаат исто име, исти димензии и иста наставка... ќе можеш колку толку да направиш свој темплејт.
Ама како што реков ова е премногу ограничен, немаш никаква слобода во дизајнирањето.
 

Ibrakadabra

Intern
11 октомври 2007
342
7
www.rcizvor.mk
И јас имам еден проблем, па ќе го постирам овде...

Значи, ме интересира што треба да се инсталира во Dreamweaver за да го имам менито Joomla Template Kit т.е. JTK. Најдов некои видео туторијали за правење на Joomla темплејти преку Dreamweaver, арно ама нигде не можам да најдам инсталација или аддон (или што и да ми треба) за да го инсталирам во Dreamweaver.
Помош ако некој знае нешто околу ова...
 

super_hacker

Баниран/a
2 април 2008
1,333
68
И јас имам еден проблем, па ќе го постирам овде...

Значи, ме интересира што треба да се инсталира во Dreamweaver за да го имам менито Joomla Template Kit т.е. JTK. Најдов некои видео туторијали за правење на Joomla темплејти преку Dreamweaver, арно ама нигде не можам да најдам инсталација или аддон (или што и да ми треба) за да го инсталирам во Dreamweaver.
Помош ако некој знае нешто околу ова...
Види си ПП за Joomla Template Kit.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
42,630
Мислења
822,048
Членови
28,275
Најнов член
Лени333
На врв Дно