• Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Како се подесува Torrent

ernesto

Intern
8 април 2008
175
10
Kumanovo
ernesto's setup  
Processor & Cooler
Intel (R) Core (TM) i3-5005U CPU @ 2.00GHz
Storage
1 TB
RAM
4 GB
Video card
Intel
Mouse
Gembird
OS
Windows 10
Ме интересира како да го подесам торентот за да можам да симнувам со поголема брзина и ако може ич да не качувам
Кој знае нека пишува.
Поздрав
:beer:
 

MetalGear

On your way to fame
14 април 2007
3.007
531
www.ibiz.mk
е тоа нема да можеш
они работат на тој начин ти уствари симнуваш од други компјутери

seeds and peers

seeds се оние кои го симнале целиот фајл а peers кои сеуште го симнуваат

е сеа доколку го зголемиш download ке го зголемиш и upload

сум пробувал со најмал download да симнвам пак горе доле иста количина на upload направи само што чекаш повеќе време

да не наведувам неки проценки но upload e во зависност од комп и интернет но не повеќе од 20тина %

за еден филм јас направам upload oд 130-180мб

но сеа има различни апликации за torent може има некоја која го блокира upload но чисто сумњам

користи си utorrent најдобар е

а доколку не сакаш upload

rapidshare megaupload itn itn :)
 

HijackHacker

Gaining Experience
21 февруари 2008
5.108
296
www.gorjan.info
Значи тоа што сакаше metalgear да каже е > seeds = > speed | < peers = > speed | > peers = > speed

Значи барај торенти со повеќе сидери а помалку личери/пирс.
А ако има повеќе личери од сидери, не пробувај, нема да поче да се симнува.
 

MetalGear

On your way to fame
14 април 2007
3.007
531
www.ibiz.mk
yep yest like that

но он спомна ограничување на уплоад
ако него го ограничиш го ограничуваш и симнувањето
тие 2 работи на сите (мислам сите) торрент клиенти се повржани


на тој начин функционира целиот сервис

е доколку дозволат да се блокира upload сите ке го блокираат и никој нема да може да презема:rolleyes:

затоа стави си го сетинзите на max :)
 

386ka

Gaining Experience
22 декември 2007
2.365
197
Можеш да ограниш upload ама многу торент програми ја оневозможуваат таа опција, или пак намалуваат и download. BitTorrent има опција за асиметрично ограничување на upload и download. Тоа ќе ти овозможи да не се намалува брзината на download кога ќе ја намалиш upload брзината!
 

StenmarC

Intern
16 април 2007
716
13
stenmarc.blog.com.mk
Можеш со Netlimiter да ограничиш upload на Torrent клиент, но само на кратко. Сум пробал на BitComet и го ограничив upload-от на 1кб/с, а симнував со 100, но после 10-15 минути се укочуваше т.е. приметува дека правиш мал upload и ти ја симнува брзината. Ако не те мрзи на секои 15 минути да рестартираш BitComet и Netlimiter ќе ти успее тоа што го сакаш.
 

MetalGear

On your way to fame
14 април 2007
3.007
531
www.ibiz.mk
@taranenik на тој начин го успоруваш и преземањето
не се они глупави

едноставно мора да имаш некој upload преко торенте
 

ekonomist

On your way to fame
17 јуни 2008
1.154
615
@taranenik на тој начин го успоруваш и преземањето
не се они глупави

едноставно мора да имаш некој upload преко торенте

И јас се согласувам со тебе, кога ја зголемуваш брзината на Download ти се зголемува и брзината на Upload, и обратно. uTorrent ти е најдобар :D
 

ernesto

Intern
8 април 2008
175
10
Kumanovo
ernesto's setup  
Processor & Cooler
Intel (R) Core (TM) i3-5005U CPU @ 2.00GHz
Storage
1 TB
RAM
4 GB
Video card
Intel
Mouse
Gembird
OS
Windows 10
Во ред е. На торентот (utorrent) го зголемив и upload и download. Сега е побрз. Битно ми е што побрзо да извадам тоа што барам:
А исто така некои работи што ги барав ги најдов на rapid share и од таму вадам а не качувам ич :D
 

Andrijeski

Gaining Experience
1 март 2007
2.599
65
andrijeski.net
користи си utorrent најдобар е

И јас се согласувам со тебе, кога ја зголемуваш брзината на Download ти се зголемува и брзината на Upload, и обратно. uTorrent ти е најдобар :D1) uTorrent не е најдобар.

Јас лично го препорачувам Vuze (како за мене најдобар)

2) Можеш да ограничиш upload, StenmarC погоре го спомна NetLimiter


Укинување на upload едноставно не е фер, и доколку сите укинат, нема да има од кого да се симнува, не? Ако веќе си симнал нешто и имаш корист од тоа, добро е барем неколку килобајти да дадеш.
Ограничување на upload ќе ти се одрази лошо на долгорочен план бидејќи има методи за таквите нефер torrent корисници. Постои share ratio, и во зависност од тоа, кај некои seeds нема да имаш предност туку некој друг што дели повеќе.

Torrents е peer 2 peer мрежа, така да, сфати го тоа вака.. Ако ти си давал на другарите стварчиња, утре-задутре и тие тебе ќе ти даваат, ама само ако земаш, сигурно дека тие што давале ќе имаат многу поголема предност од тебе, а тебе може да ти дадат нешто само по претпоставка дека ќе се смениш и ќе почнеш и ти да даваш :)

Намалување на upload нема автоматски да ти намали download. Барем не е така кај Azureus Vuze :)
 

386ka

Gaining Experience
22 декември 2007
2.365
197
Кај BitTorrent со сигурност е испробано дека може!
 

MetalGear

On your way to fame
14 април 2007
3.007
531
www.ibiz.mk
андријески за уторенте да не е најсјајен но според мене е најдобар и за моите потреби

значи не бара инсталација а со тоа го користам на усб наравно
:rolleyes:
и едноставно си го најдов тоа што си го барав и затоа ми е најдобар

а на интернет има многу многу други торент апликации
и секоја си има мани и предности
бидете сигурни во тоа
 

Andrijeski

Gaining Experience
1 март 2007
2.599
65
andrijeski.net
андријески за уторенте да не е најсјајен но според мене е најдобар и за моите потреби

значи не бара инсталација а со тоа го користам на усб наравно
:rolleyes:
и едноставно си го најдов тоа што си го барав и затоа ми е најдобар

а на интернет има многу многу други торент апликации
и секоја си има мани и предности
бидете сигурни во тоа

Едно е да кажеш дека е најдобар а друго е да ти одговара на твоите потреби :) Што ако членот кој ја започна темава користи Linux, сепак ќе му кажеш дека utorrent e најдобар?

Неможе uTorrent со неговите 200 KB и редуцирани можности и платформа само за Microsoft Windows да биде споредлив со multiplatform клиент од 8 MB како Azureus во никој случај :)

Само како за споредба, uTorrent не е Open Source, а Azureus Vuze e.

Пак, не велам дека Vuze e најдобар, туку да се разграничат поимите кој е најдобар а кој вас највеќе ви се допаѓа или одговара..

Се извинувам за off topic пост.

Еве листа на BitTorrent клиенти, па бирај: http://en.wikipedia.org/wiki/BitTorrent_client

Има добра табела за споредба :)
 

MetalGear

On your way to fame
14 април 2007
3.007
531
www.ibiz.mk
значи ова стварно андријески се фаќаш за секоја ситница
кога веќе цитираш погледни го контексот не реков дека е најдобар од сите туку дека е најдобар, има разлика
2ро ке почнеме да филозофираме што ако членото ова она, мислам дај ти се молам.
убаво напишав дека сите имаат мани и предности.

и 3то админ си, ги билдаш ли постовите или што во неколку наврати на некои теми сум приметил дека имаш одговори еден по друг во многу кратко време:)

sorry for offtopic ако мислиш дека нешто навредливо содржи бриши баш ме брига
 

Freaker

Intern
9 април 2007
418
8
јас користам BitComet не дека е најдобар туку од секогаш сум го користел и навикнат сум на него, интернетот ми е неограничен така да секогаш оставам upload на максимум фер е да дадеш ако веќе земаш, ама од друга страна ги сваќам дечките со ограничен интернет од 10 гига.
 

Нови мислења

Последни Теми

Онлајн администрација

Статистика

Теми
43.663
Мислења
889.179
Членови
31.503
Огласи
34
Најнов член
IsabellaArchie
На врв Дно