• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Како се одржува монитор

  • Ја почнал/а темата
  • #1

reng

Intern
13 август 2007
683
19
Значи ме интересира се за мониторот што да не правам за да не го оштетам, доколку е лцд како да го бришам, а да не го оштетам доколку знаете некој посебен третман. Друго со што можам да го оштетам и слично. Знам дека мобилен нетреба да имам во близина. За повеќе чекам одговор.
 

filipvselena

Gaining Experience
7 април 2007
2,809
82
ja prvo koristev edni specjalni maramici za monitor i ne mi zavrsija rabota.Potoa probav so rakija isto nema efekt.E ednas otidov vo Tineks da si kupam nesto i gledam Ajax za prozorci a moze da se koristi i za televizori,monitori itn.Go zemav(ima efekt da ne ostanuvaat prsti na ekranot i da nema prasina) i pravo da ti kazam super e.Site fleki mi gi trgna od monitorot.Super e.Ova e za CRT.A za LCD neznam
 

Alexandar

Gaining Experience
21 мај 2007
2,514
90
Јас имам LCD и го бришам со сува мека крпа и супер е, ја собира прашината а отпечатоци не оставам на екранот :)
 

Stane

Gaining Experience
4 октомври 2007
2,497
77
HEY

:bravo: Ke ja zemes MAGICNATA KRPA na majka ti i ke i stais malce od rakijata na babati i ke brises.:bravo:
 
  • Ја почнал/а темата
  • #9

reng

Intern
13 август 2007
683
19
Мислам дека не треба средства за Lcd само вода и убаво со сува крпа, онаа за прозорци. А друго нешто освен хигиена да препорачате.
 

loris

Gaining Experience
7 мај 2007
629
52
Велес - Скопје
Јас не го чистам, кога ќе стане нечист си купувам нов. Just kidding.:D:D:D:D:D Имам CRT и го чистам со средство за стакло, а за LCD знам дека само со мека крпа и ништо друго.
 
Rakijata na baba i meka krpa se pokaza naj efikasna,a dali ke mu steti na lcd nemam pojima
Дефинитивно алкохол ке му штети на ЛЦД. И другпат гледај ги датумите на темите во кои постираш. Темава е од пред година дена.

сува памучна крпа.
Многу јасно, ЛЦД не се чисти со ништо влажно.
 

Banzai

Intern
3 март 2008
637
8
Многу јасно, ЛЦД не се чисти со ништо влажно.
Не мора да значи. Секако дека не треба со вода или алкохол, па натопи го мониторот. Но има посебни спрејови, пени наменети баш за ЛЦД и плазма монитори, кои потоа се бришат со сува крпа(магична или некоја што оди во пакет со спрејот)...
 
  • Ја почнал/а темата
  • #20

reng

Intern
13 август 2007
683
19
А како ќе ги исчистите сите плуканици на мониторот кои не се чистат со сува крпа. Не сум пробал спрејови ама што има разлика спреј и пена од вода се е тоа течност. Мислам дека не се оштетува од вода освен ако не го потопиш цел со вода.

Треба да се користи многу малку количество дестилирана вода и да се чисти со чист памук. Единствено што не треба да правите е да го поставите во хоризонтална положба тоа највеќе го оштетува мислам. Нормално и притисок при чистењето го уништува, затоа со памукот се губи тој притисок, за разлика од крпа.
 

UnderMyRules

Gaining Experience
27 ноември 2008
721
221
UnderMyRules's setup  
Processor & Cooler
2.1GHz 8-core AMD Jaguar
Motherboard
CUH-7000
Storage
1TB
RAM
8GB GDDR5 + 1GB
Video card
4.2 TFLOP AMD Radeon (36CU, 911MHz)
Case
PS4 PRO
Mouse
PS4 controler v2
Keyboard
don't need one
Audio
DOLBY ATMOS
Monitor
SONY x900e 55" 4K HDR TV
OS
PS4 ORBIS
Луѓе LCD само со сува крпа.Се друго го оштетува:cool:
 
  • Ја почнал/а темата
  • #22

reng

Intern
13 август 2007
683
19
Ова ако е од лично искуство кажи како и со што си оштетил монитор за да знаеме.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,671
Мислења
862,044
Членови
30,034
Најнов член
Goxo43
На врв Дно