• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

kako se doznava ip adresa

Статус
Затворена за нови мислења.
  • Ја почнал/а темата
  • #1

no.ticia

Баниран/a
16 септември 2007
9
0
zdravo baram edna mala pomos od vas,pa ako nekoj znae da mi odgovori neka pise.problemot e vo toa kako bi mozel da doznaam ip adresa na necij kompjuter.
 

Andrijeski

Gaining Experience
1 март 2007
2,599
65
andrijeski.net
Можеш да направиш некоја скрипта, во PHP на пример, која ги логира IP адресите на посетителите.. Да ја ставиш на web, на истата локација да додадеш redirect, сите 404 посети да се редиректираат на index.php (или каде што ти е скриптата), и да му дадеш да отвори некоја адреса со слика за да го "измами", на пример http://nekojsajt.com/folder/interesnaslika.jpg :)
Доколку не користи web proxy ќе ја имаш неговата IP
 

vojkan

Intern
19 јуни 2007
404
4
Jas mislam deka no.ticia pokushava neshto drugo da napravi. IP adresa mnogu lesno se doznava, samo treba telefon da krene i da prasha ... ili pak 'rodninata' da mu isprati email poraka.
 

DeathWish

Intern
14 септември 2007
58
0
Абе мозеш и вака ке направиш сајт на www.piczo.com и во southbox ке го намамиш да остави коментар и ке ти пишува неговата ип многу едноставно:p

поздрав
 

S

pwnz0r1lla
8 март 2007
1,550
52
www.it.com.mk
-Startuvaj servis shto ke cheka konekcii odnadvor na nekoj port (koristejki 'netcat' na primer),
-najdi xss bug na nekoj sajt
-istoristi go bugot taka shto pri izvrshuvanje clientot/zhrtvata da se konektira do tvojot servis.

Normalno chovekot treba da go otvori linkot..
:)
 

Moscow_BoY

Intern
12 јуни 2007
260
4
securzone.blog.com.mk
Абе мозеш и вака ке направиш сајт на www.piczo.com и во southbox ке го намамиш да остави коментар и ке ти пишува неговата ип многу едноставно:p

поздрав
Или пак форум, кога ќе го отвори линкот ќе ти покаже IP, или пак некоја едноставна PHP скрипта...
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
44,211
Мислења
858,226
Членови
29,734
Најнов член
Анита Јан
На врв Дно