• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Како рутерот ја дели конекцијата?

  • Ја почнал/а темата
  • #1

goran.i

Intern
25 декември 2007
2
0
Mrezno imam povrzano dva kompjutera preku ruter.Znam deka ruterot ja deli konekcijata 50/50 no dali toa vazi ako edniot kompjuter mi e isklucen????
 

neW1

Gaining Experience
10 мај 2007
679
128
Каква конекција сакаш да имаш ако исклучиш еден од 2та компјутера во мрежа?
И не, не ја дели 50/50 конекцијата рутерот.Исто како и свичот, рутерот си има dedicated* порти, многу колизиски домејни (колку порти толку колизиски домејни) со таа разлика што рутерот е и бродкаст домејн.
*dedicated порти - работи во full duplex mode цело време.
 

LiquidWorm

Администратор
26 март 2007
2,673
191
www.zeroscience.mk
Ти одговорив на ова прашање пред тоа и уште еднаш ќе ти одговорам ;)

Рутерот не дели конекции 50/50 или 20/80 или нешто слично... рутер (насочувач) од самото име пренасочува сообраќај до примачи (компјутери/други рутери/принтери..)
Ако едниот компјутер ти е исклучен, другиот ќе ти ја користи конекцијата 100%.
Ако и двата работат, зависно кои сервиси и софтвер имаш уклучено, и кој компјутер колку влече толку и ќе има интернет.
 

Vavo

Intern
20 октомври 2007
273
17
Skopje
Рутерот цела интернет конекција ја нуди на компјутерите...само изгледа дека ја „делите“ кога повеќе компјутери активно го цедат линкот...значи и да не ти е исклучен компјутерот..но не користиш интернет ..на другиот ќе имаш 100%

и ако веќе ја делите конекцијата може да се договорите да не симиња некој со максимална брзина постојано огромни фајлови бидејќи се осеќа...ако играш интернет игрици (мрежно) или аудио/видео муабети.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,678
Мислења
862,172
Членови
30,037
Најнов член
miki11
На врв Дно