• Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Како работи Wine?

mac-ufs

Intern
23 април 2008
611
19
kako raboti...odam znaci browse c:\ drive se obidov da najdam exe ne e taka posle go kopirav exeto vo emulatorot ni taka nejke pa smeniv od aaa.msi vo aaa.exe pak nejke...ne znam kako raboti...ako moze pomos!!!!!!!!!
 

Aleks

Gaining Experience
18 мај 2007
5.748
288
Хм... прашуваш како можеш да подигнеш програма со wine или како работи механизамот на wine?

За подигање на програма преку емулаторот прво ќе треба да одеш преку терминал за да се стартува wine за прв пат и да си го направи сам конфигурациските фајлови. Зачи одеш во директоријата на .exeто што сакаш да го уклучеш и пишуваш:

wine programata.exe

И ако таа програма е предвидена да работи во емулаторот ќе се уклуче.
 

mac-ufs

Intern
23 април 2008
611
19
Хм... прашуваш како можеш да подигнеш програма со wine или како работи механизамот на wine?

За подигање на програма преку емулаторот прво ќе треба да одеш преку терминал за да се стартува wine за прв пат и да си го направи сам конфигурациските фајлови. Зачи одеш во директоријата на .exeто што сакаш да го уклучеш и пишуваш:

wine programata.exe

И ако таа програма е предвидена да работи во емулаторот ќе се уклуче.

fala brat
 

mac-ufs

Intern
23 април 2008
611
19
a kazi mi brat...neso sega update-uvam.....zstolku sporo po nekad a dobar mi e net-ot....da ne ima nekoe ogranicuvaje nekade....epten sporo tera so 2000 B/s :S
 

Aleks

Gaining Experience
18 мај 2007
5.748
288
Не верувам дека е до ограничување некое ... Ако таа брзина се јавува при упдејтување тогаш е до серверите на Убунту оти дневно се повеќе и повеќе упдејти се пуштаа од нивните сервери и повеќе народ нонстоп упдејтира :)
 

mac-ufs

Intern
23 април 2008
611
19
Не верувам дека е до ограничување некое ... Ако таа брзина се јавува при упдејтување тогаш е до серверите на Убунту оти дневно се повеќе и повеќе упдејти се пуштаа од нивните сервери и повеќе народ нонстоп упдејтира :)

ke da e toa....a pazi ova...vcera upgrate-uvav na 8.04 i pak mi se desi kako ona sto te prasuev za internet konekcija sto nemav na ubuntu...samo sto vise neam xp i ne mozev da ti pisam pa sega pak go reinstalirav linuxot i ne go upgrate-uvam...zs taka 8.04 nekako pravi greska so konekcijata i site IP itn mi gi mesti na 0.0.0.0 i da namestis pak ti vrakja na toa?
 

Aleks

Gaining Experience
18 мај 2007
5.748
288
Незнам ... изгледа прави проблем при земање на ИП од ДХЦП серверот ... сега имаш интернет на убунтуто ? Или од windows пишуваш?

ПС: Да не забегуваме многу оффтопик ... Ако има некој поголем проблем .. отвори нова тема
 

mac-ufs

Intern
23 април 2008
611
19
Незнам ... изгледа прави проблем при земање на ИП од ДХЦП серверот ... сега имаш интернет на убунтуто ? Или од windows пишуваш?

ПС: Да не забегуваме многу оффтопик ... Ако има некој поголем проблем .. отвори нова тема

ete use ova.go kiknav windowsot...pa pak reinstalirav linux i sega e ok ali starata verzija 7.0...ali ok ke tera dodeka ne zemam original
 

Aleks

Gaining Experience
18 мај 2007
5.748
288
Оригинал ЦД на убунту или оригинал windows ?
 

gdamjan

Practice makes perfect
3 април 2008
3.022
1.737
Скопје
damjan.softver.org.mk
gdamjan's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 Pro 4650G / Cooler Master Hyper 212 Black
Motherboard
MSI MAG B550m Mortar Wifi
Storage
NVME: 1TB AData XPG SX8200 Pro / HDD: 2x 2TB Toshiba P300
PSU
Gigabyte G750H
RAM
G. SKILL Ripjaws V Series 2x 16GB / DDR4 3200Mhz/CL16
Video card
Vega 7 on APU
Case
Bequiet! PureBase 500
Mouse
Logitech MX Anywhere 2S
Keyboard
ThinkPad USB Keyboard With TrackPoint (sk-8855)
OS
Arch Linux
@mac-ufs
нема никаква разлика меѓу iso-то кое го downloadираш и тоа што го праќаат по пошта.
 

Aleks

Gaining Experience
18 мај 2007
5.748
288
gdamjan, не сум баш сигурен во тоа, кога излезе убунту 7.10 истата вечер го симнав и после инсталација неколку пати ми направи кернел паник .. После инсталација со убунту ЦДто што ми го пратија тоа веќе не ми се случуваше, и дури отпосле дознав дека одма после пуштањето таа ИСО слика била коруптирана ..

Најлошото е што коруптираната ИСО слика стоела официјално само 30минути.. каков баксуз сум а :ermm:
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43.676
Мислења
889.457
Членови
31.515
Огласи
40
Најнов член
sw1pe
На врв Дно