• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Како ова у Јоомла

  • Ја почнал/а темата
  • #1

marv

Unstoppable
5 октомври 2007
3,332
2,712
Дечки абе оваЈоомла-ва била интересна работа. Се навлеков полека.

него еден проблем.
како да го тргнам ова HOME под менито. Хоме е иначе дефиниран во маинмену како "front page blog leyaout"

на другите линкови не ми се јавуе, ама на овие од блог тип да.
 

Атачменти

MetalGear

On your way to fame
14 април 2007
3,000
509
www.ibiz.mk
влези во мениата, влези во home
од десно имаш
Parameters - System и Show Page Title селектирај го rationbox на No

така е на јоомла 1.5 на 1.0 сум заборавил но не би требало да е различно
позз:)
 
  • Ја почнал/а темата
  • #3

marv

Unstoppable
5 октомври 2007
3,332
2,712
YES баш тоа..... абе ова јоомла-ва била закон. :)

влези во мениата, влези во home
од десно имаш
Parameters - System и Show Page Title селектирај го rationbox на No

така е на јоомла 1.5 на 1.0 сум заборавил но не би требало да е различно
позз:)
 

MetalGear

On your way to fame
14 април 2007
3,000
509
www.ibiz.mk
да ако знаеш добро да ја користиш закон е
но ако се и сешто испробуваш може и да ти спори многу

мозе lock tuka:)
 
  • Ја почнал/а темата
  • #5

marv

Unstoppable
5 октомври 2007
3,332
2,712
Каков lock бреее ....

Ќе имам уште за прашуење па нека седи темава да не отварам нови.
 

ThaDuck

Intern
2 мај 2008
19
0
Ај кога веќе има отворено ваква тема да прашам и јас нешто.
Како да се направи јомлава да ми ги подредува артиклите прво по хоризонтала (ред) а не како во мојот случај ги подредува прво вертикално (колона). Како што прашав незнам дали ке ме разберете, сепак ви благодарам.
линк: http://www.zvezdakomerc.com.mk/valvulas-arco/stop.html
 

MetalGear

On your way to fame
14 април 2007
3,000
509
www.ibiz.mk
подесување на редици и колони е во менито
Parameters - Basic
# Leading
# Intro
Columns
# Links

а тоа како да ги реди артиклите

Article Manager и смени ги бројчињата кај Order и кликни на иконата како дискета што е
е сеа тука малку ке експериментираш да видиш како ке ти ги нареди

позз
 

^Predator

Intern
12 март 2008
293
18
Тnx dude, го симнав Joomla 1.5.0.МК јазичен пакет за корисничкиот дел, ама дека треба да го ставам:zbunet3:
 

MetalGear

On your way to fame
14 април 2007
3,000
509
www.ibiz.mk
за корисничи дел во ../language/ фолдерот
за административниот дел во
../administrator/language/

и преку АКП смени го ке го видиш од паѓачкото мени горе

extensions language manager
или одма кога се логираш има икона во 2ри ред

можете да смените насловот во
Како ова у Јоомла - MetalGear
:bigboss: :naoruzhan:

:rolleyes::rolleyes:
 

^Predator

Intern
12 март 2008
293
18
Eпа истото го направив и гледај шо ми дава


P.S. Го турив и во /language, и /language/mk
 

MetalGear

On your way to fame
14 април 2007
3,000
509
www.ibiz.mk
уплоадирај го целиот фолдер mk-MK во language/
znaчи ке ти биде во language/mk-MK/ сите .ini и останати фајлови

не во главнata language папка:)
 

MetalGear

On your way to fame
14 април 2007
3,000
509
www.ibiz.mk
u p.s. ми кажа дека ти е во /language/mk/ треба во /language/mk-MK/ и види дали сите фајлови си ги уплоадирал

мора да сака доколку ти е таму и добри си ги прикачил сите

бтњ на слика ти е во /language/ избриши ги од таму да не те бунат :)
 

^Predator

Intern
12 март 2008
293
18
Eто ги избиришав и тиа, и ми беа ставени во language/mk-MK и сите фајлови се.

 

MetalGear

On your way to fame
14 април 2007
3,000
509
www.ibiz.mk
друже не знам како да ги кажам
но ова е за јоомла 1.5 ne за 1.0

ти го пробуваш на 1.0 види подобро
 

ThaDuck

Intern
2 мај 2008
19
0
Ај кога веќе има отворено ваква тема да прашам и јас нешто.
Како да се направи јомлава да ми ги подредува артиклите прво по хоризонтала (ред) а не како во мојот случај ги подредува прво вертикално (колона). Како што прашав незнам дали ке ме разберете, сепак ви благодарам.
линк: http://www.zvezdakomerc.com.mk/valvulas-arco/stop.html
Во новата верзија на Joomla ова е веќе решено. Се наоѓа под "Multi Column Order" Сепак благодарам многу.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,792
Мислења
850,515
Членови
29,480
Најнов член
EnemyUnit
На врв Дно