• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Како од Linux Ubuntu да добиете Windows Vista???

  • Ја почнал/а темата
  • #1

super_hacker

Баниран/a
2 април 2008
1,333
68
Значи вака:
Прво: слезете го Wine и инсталирајте го
Второ: слезете ја следаната тема и инсталирајте ја преку Emerald Theme Manager (за негова инсталација во терминал напишете:
Трето слезете ja оваа или оваа програма слична како Sidebar
Четврто слезете го Vista старт копчето (инсталирајте го преку Compiz) кое доаѓа и со виста икони
Петто - со малку гуглање пронајдете виста поздини
Шесто слезете ја oвaa виста тема за mozilla fifefox и на крај
Седмо - инсталирајте ги сите други неинсталирани компоненти... и конечно имате виста систем со одлични перформанси,
 

fuUuUzZzZy

On your way to fame
14 декември 2007
4,843
910
Ohrid
хмммз... Браво за трудот.. Инаку, додека спуштате еден куп работи, едноставно спуштете си една виста, направете дуал боот. Тоа ја заменува комплетно целава постапка :))

Anyway.. Добро е да се знае :)
 

Aleks

Gaining Experience
18 мај 2007
5,748
288
:ua::ua::ua: Ако сакаш да имаш нешто кое изгледа на Vista зошто да се мачеш воопшто да ставаш Линукс
 

dejan_bt

Intern
9 декември 2007
35
0
Мене ми се допаѓа изгледот на Убунту и како е организиран и немора да го правам Виста. BTW ефектите на виста аеро се чиста копија на Убунту.
 

Elektrikz

Intern
21 септември 2008
473
12
Велес - Скопје
Зошто би правел линукс да личи виндоус?:ua:
Не ти треба тоа,ако сакаш виста, напрај си дуал боот и спиј мирно :p
Инаку,да,добро е да се знае.Браво за туториалчето...:ha:
 

Fiasco

Gaining Experience
2 март 2008
3,036
203
404
www.igorjanevski.com
Добро де, темава е како да го трансформирате линуксот во виста... не дали ви се допаѓа трансформацијата или не.
Браво за туторијалот.
 

cosmo

Intern
18 септември 2008
3
0
Мислам дека името на темава е лошо избрано.Би требало да стои на пример:
„Како да му го промените визуелниот изглед на Убунту во Виндоус Виста“

Со тие промени секако не се добива друг оперативен систем туку само се менува изгледот на постојниот.
 

Fatihh

Gaining Experience
14 април 2007
372
50
Скопје
Fatihh's setup  
Processor & Cooler
Intel Core i7 - 6700
Motherboard
ASUS TUF
Storage
2TB Western Blue + 480GB SSD A-DATA
PSU
SPIRE SILENTEAGLE 550W REAL
RAM
4x 8GB DDR4
Video card
STRIX GTX 1050Ti 4GB
Case
Case Cooler Master K380
Mouse
Mouse Genesis kypton 500
Keyboard
A4 TEC B318
Monitor
Samsung 27" 4K
OS
win10
Добро е ова, колку да им го привлекува вниманието на тие корисници што се почетници што претходно користеле Виндоус .. одличен пост :bravo:
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
44,048
Мислења
860,923
Членови
29,909
Најнов член
Klosus
На врв Дно