• Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Како напредува IT.com.mk досега?

D

Администратор
31 март 2007
3.522
2.947
www.iwmnetwork.com
Ваше мислење, како напредуваме до сега? Што ви се допаѓа од работата на овој портал, што не?

Слободно бидите искрени... :)
 

HijackHacker

Gaining Experience
21 февруари 2008
5.108
296
www.gorjan.info
Би морал да се согласам со спиро_дт, освен за забраната за warez.
И уште нешто, имаше многу предлози за форумот и порталот, но администрацијата е многу спора во нивното реализирање.
И уште нешто. Стварно станува досадно беш Оф-Топик делот, нема шеги и интересни видеа....:ermm:
 
1 октомври 2008
278
9
Стварно е опаднат рејтингот на постовите ..
со офф топик ќе имате многу постови (подобро место на гоогле итн ) но ќе има многу по неквалитетни постови .. или ако ништо друго ставете chat-box да има малце забава инаку досадно е .. што е ова со толку членови а толку мал број на постови .. не сакам да испадне дека се фалам но на еден од мојте форуми има многу малку активни членови а има повеќе постови него овде.. (и таму нема оффтопик) мора малце да има и забава .. таман ќе испадне некоја добра зафрканција и вие ја бришете .. не викам дека не исправно тоа него треба малу и толеранција
 

D

Администратор
31 март 2007
3.522
2.947
www.iwmnetwork.com
Стварно е опаднат рејтингот на постовите ..
со офф топик ќе имате многу постови (подобро место на гоогле итн ) но ќе има многу по неквалитетни постови .. или ако ништо друго ставете chat-box да има малце забава инаку досадно е .. што е ова со толку членови а толку мал број на постови .. не сакам да испадне дека се фалам но на еден од мојте форуми има многу малку активни членови а има повеќе постови него овде.. (и таму нема оффтопик) мора малце да има и забава .. таман ќе испадне некоја добра зафрканција и вие ја бришете .. не викам дека не исправно тоа него треба малу и толеранција

Забавни портали и форуми колку ти душа сака. Ајде да се сконцентрираме на нешто покорисно барем тука, барем самите себе да се обидеме да се едуцираме на полето на ИТ и да не се брукаме пред светот, кога веќе и така не фалат како "Земја на информатичари"

Не знам колку луѓе го разбираат концептот: квалитет, не квантитет. Ама треба да го размислат убаво.

Ситуацијата во МК на ИТ полето е многу лоша, и да, не се потребни анализи и истражувања да се заклучи тоа. Едноставно, ако сакате оф-топик и содржини од видот "Мачка со три уши во Кина" тогаш IT.com.mk очигледно не е вистинското место за вас.
 

Elektrikz

Intern
21 септември 2008
473
12
Велес - Скопје
Би морал да се согласам со спиро_дт, освен за забраната за warez.
И уште нешто, имаше многу предлози за форумот и порталот, но администрацијата е многу спора во нивното реализирање.
И уште нешто. Стварно станува досадно беш Оф-Топик делот, нема шеги и интересни видеа....:ermm:
Јас сум задоволен, само малку да се освежат Рецензиите,Советите,Статиите...
п.с. и дај стварно уклучете оф-топик делот, за да не се билдаат постови,може и да се исклучи броењето на постови во тој дел...
 

MetalGear

On your way to fame
14 април 2007
3.007
531
www.ibiz.mk
За офтопик да се согласувам
во една тема изнесов како да се направи, али не се замарам со тоа дали ке го прочита администрацијата и ке направи нешто околу тоа
сепак нивен начин е како ке си го води форумот

али треба нешто да преземете
гледам увек имате доста гости кои не се регистрираат
мотивирајте ги да се регистрираат и да бидат активни да делат искуства и сл.
па дури и само да прашуваат пак е добро
 
1 октомври 2008
278
9
"Не знам колку луѓе го разбираат концептот: квалитет, не квантитет. Ама треба да го размислат убаво." - потполно те разбирам во оваа .. знам дека нема да има квалитетни постови , али порблемот е што никој ништо не прави ,нема туториали нема ништо ,нема нови работи .. нови кодови (еве за секцијата на програмиње) за хак/експолити (незнам како се викасе секцијата ) и таму нема ништо .. за линукс само по некое прашање и тоа .. ако нема членови што ќе постираат материјали тогаш потрудетесе малку вие .. направете на ова место да има нонстоп муабет за компјутери и ондак нема да ви треба офф топик тема.. а за chat - box размисли..

"Ситуацијата во МК на ИТ полето е многу лоша, и да, не се потребни анализи и истражувања да се заклучи тоа. Едноставно, ако сакате оф-топик и содржини од видот "Мачка со три уши во Кина" тогаш IT.com.mk очигледно не е вистинското место за вас"
Ваков став нема ништо да придонесе за форумот..
на секој форум па макар и стрикно за програмирање да е има Lounge (off topic sub forum) сметај го како начин за релаксација(или можеш и да наместиш темите од офф топик да бидат одобрувани од админи/сумодс итн)
може да се направат многу работи ...само треба повеќе време да посветите ..
3или 4 адмни по 10 поста дневно тоа се 40 поста само од вас и башка од другите.. тогаш во никој случај нема да ви треба офф топик тема ..
знам дека сте зафатени али можете да одвоите повеќе време кога веќе сте се нафатиле да работате на форумов..
Ова ви ко кажувам искрено и ве молам без лутење ,се од кажаното е добро намерно а не солење памет
 

Elektrikz

Intern
21 септември 2008
473
12
Велес - Скопје
И уште нешто ми падна на памет, кога спиро рече дека треба да се мотивираат луѓето да се регистрираат,го поддржувам тоа.
Но гледам,многу луѓе доаѓаат, бараат помош,и си одат.
Нели е добро на пример да се направи некој подфорум каде што ќе се бара помош за проблеми ,но таму да има пристап само член со повеќе од xx-постови и сите теми од видот "Помош за..." итн итн да бидат префрлувани таму?
 

Banzai

Intern
3 март 2008
637
8
И уште нешто ми падна на памет, кога спиро рече дека треба да се мотивираат луѓето да се регистрираат,го поддржувам тоа.
Но гледам,многу луѓе доаѓаат, бараат помош,и си одат.
Нели е добро на пример да се направи некој подфорум каде што ќе се бара помош за проблеми ,но таму да има пристап само член со повеќе од xx-постови и сите теми од видот "Помош за..." итн итн да бидат префрлувани таму?

Не ми се допаѓа идеава и мислам дека нема да допринесе за зголемување на квалитетот на форумов. Јас како лаик ако сакам да прашам нешто, ќе треба да пишувам 20/30/50 непотребни постови само за да можам да прашам за што служи нешто, или како се прави нешто друго и слично.

Член сум на доста форуми, и ретко каде вакво правило успева...
 

igorkrst

Intern
13 јули 2007
400
1
Аман те бе со тоа оффтопик. 80% од постовите таму беа. Добро што се тргна тоа.

Факт е дека форумот е затупен, не ги гледам ентузијастите што помагаа од почетокот на ит.ком.мк и јас се помалку запирам тука заради нивото на (не)сериозност и „тежина“ на форумскиве муабети. Стварно не знам до што е.

Да се рабереме, зборувам само за форум-делот на ит.ком.мк. Значи, немам замерки за модераторите, админите и дизајнот е добар ама нешто фали...
 

Fatal1ty_

Großmeister
28 февруари 2008
22.689
30.120
kalco.ru
Еве и ја неколку збора за форумов...ја добив таа шанска yeahhhh:))
1.Член сум на 6-7 форуми и овде мислам дека членовите се најактивни..во секој момент има повеќе од 20 души онлине и одговор на проблемот...прашањето добоваш во најбрз временски период...ЗА ова има едно големо :bravo:
2.Треба малце поголема флексибилност во однос администрација-обични смртници:))
3.До сите членови: треба да има малце повеќе теми каде нешто се постира за да се научи а не само да се бара помош за најбанални ствари кои може да се најдат на гугл за помалце од секунда....и да се користи повеќе опцијата БАРАЈ зошто има по 100 исти или слични теми...

Од прилика тоа би било све...ако ми текне уште нешто ќе се едитирам...Иначе стварно 5+ за форумов одличен е
 

D

Администратор
31 март 2007
3.522
2.947
www.iwmnetwork.com
Сите во коментарите се концентрирате само на форумот, прашувам за целата слика: IT.com.mk.
 

Fatal1ty_

Großmeister
28 февруари 2008
22.689
30.120
kalco.ru
Епа за целиот ИТ.com.mk Можам да додадам уште нешто:
Во секцијата преземања мислам дека има премалку содржина како да е заборавен тој дел...Ставајте програми.Има толку многу слободен софтвер кој може да се собере на едно место и од тоа да искочи една одлична library....и да уште нешто мислам дека во СТАТИИ би можело да се ставаат текстови не само од модови и админи туку секој добар текст кој ќе биде напишан било на форумов било лично пратен на маил.Еве јас лично би можел да доставам многу текстови за Хардвер и тоа убаво длабински разработени.
П.С па можда ќе падне и хонорарче некоие хахаха ОВА БЕШЕ ШАЛА:)):))
 

trakilaki

Intern
15 мај 2008
1.084
18
Забавни портали и форуми колку ти душа сака. Ајде да се сконцентрираме на нешто покорисно барем тука, барем самите себе да се обидеме да се едуцираме на полето на ИТ и да не се брукаме пред светот, кога веќе и така не фалат како "Земја на информатичари"


Pred svetot ne mozeme da se brukame.....nikoj ne ne razbira sto pisuvame(makedonski+kirilica) .... taka da ova otpagja .... i zatoa vrakjajte of topik :)
A globalno za portalov .... mislam deka moze da se podobri malku .... ne znam kako .... ne mi se razmisluva sega posto se vrativ mrtov utepan od rabota ... i eve so mojata galija momentalno krstaram po okolnive zalivcinja i baram nekoja zrtva za download.:D
 

fuUuUzZzZy

On your way to fame
14 декември 2007
4.843
924
Ohrid
хмммз.. Немам многу што да кажам.. Во глобала целиот It.com.mk е добар, одлично функционира... Единствено како што кажаа и погоре, “Преземања“ е премногу празен.. Тука мислам дека треба да заангажирате некој член или слично, да се фокусира само на тој дел некој период.. Вака ко заџабе поставено е..

Што е до форумот конкретно, маалце побрза администрација :))
И нешто што морам да го кажам, е стандардниот еррор со кој што знам дека досадувам, ама крајно ме нервира..

2qvukbl.jpg


Верувајте, често избегнувам да се изјаснам, т.е да постирам само поради ова.. Минимум 10 пати го добивам на 95% од моите постирања..
Се извинувам, ама морав да му оддадам посебно внимание него :))

А, оф топик.. хммз.. Тука лично сум неутрален.. Во секој поглед со него се губат две работи.

Прва и позитивна - Се избегнуваат сосема непотребни постови.

Втора - На моменти форумов може да стане и монотон.. Иако сме љубители на ИТ, и скоро сите што сме овде обожаваме да правиме муабет стриктно поврзан со ИТ:), сепак мислам дека на сите ни е потребно и простор за релаксирање..

0,02 $
 

super_hacker

Баниран/a
2 април 2008
1.333
68
Иако во бета фаза, сеуште сте меѓу најдобрите и најсупер портали!
Оф-топик не би требало да се отвори сеуште бидејќи најмногу постови одеа таму.
Може да се стави и соба за четување која ќе биде замена на оф-топик форумот.
Може да се стават и некои флеш игри во посебна секција, па да можеме да играме. Најдобриот нека добива некој кориснички натпис - специјалноста во некоја игра во која е најдобар.
Натпревари да почнат веќе да се реализираат и со тоа ќе станеме уште подобар портал.
Да се стави и за донации, па да можат некој кој што се во можност да донираат за да се подобри овој потал...
и етц. :)
 

filipvselena

Gaining Experience
7 април 2007
2.810
83
Се ми се чини добро ама оноа бета што стои до логото делува како трн во очи и симболизира нешто глупо(а не е):ha:
 

stole_pesov

Intern
25 април 2008
530
17
techhub.mk
Форумот си е супер сега засега се е ОК .
А и друго нешто токму строгите правила го прават посебен и по различен од другите форуми. ЈАс сум член на повеќе странски и домашни форуми зато што преку нив лесно се запознаваме со нови работи и со знаења и најмного го користам Нашиот македнски ИТ форум. И го препорачувам на многу другари кои се интересираат во оваа област.
Структурата и дизајнот на форумот се добри сега засега можат и подобро сепак еден голем плус .
Исто така и блоговите се добри што ги правите најмногу ме интересираат Блоговите од Дамјан Арсовски од областа на е-бизнисот (многу ме интересира тоа) и останатите се многу добри да не ги заборавиме .
ИМАТЕ ЕДНА 5 .добро би било да ставите една анкета на оваа тема да гласаме.
На добар пат сте, и мислам дека е време тоа бета да го тргнете.
Поздрав
:bravo::bravo::bravo::bravo:
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43.670
Мислења
889.394
Членови
31.512
Огласи
36
Најнов член
sekuloskip
На врв Дно