• Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Како најбрзо да се научи JavaScript?

Nikola147

Intern
3 декември 2018
26
0
Здраво на сите од насловот можете да забележите дека барам совети за подобро и побрзо совладување на javascript. Имам основни познавања од HTML I CSS досега имам изгледано повеќе почетни туторијали од youtube и горе-долу сум запознаен со основите на javascript но тука застанав и сега лутам дали да земам некоја книга да читам за основи на javascript ili да се префрлам на уште туторијали како да го градам патот ако може некој совет како го совладал полесно јазикот.
 

gamon

Practice makes perfect
15 септември 2014
832
1,034
orgrimar
Каква книги 21 век сме, само видеа на тубето и цар си, другар гледаше видеа така неколку месеци и сега работи за германци зема 3000 плата за 2 години работа
 

Sancho Sanchez

Gaining Experience
12 октомври 2016
270
282
Мене стандарден начин кога учам нешто ново е да почнам паралелно по неколку учебници/курсеви.

За брзо време сфаќам кој е најдобар и останувам само на најдобриот.

Останатите после служат само кога треба дополнително објаснение за некои посложени лекции.
 

gdamjan

Practice makes perfect
3 април 2008
2,902
1,544
Скопје
damjan.softver.org.mk
gdamjan's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 Pro 4650G / Cooler Master Hyper 212 Black
Motherboard
MSI MAG B550m Mortar Wifi
Storage
NVME: 1TB AData XPG SX8200 Pro / HDD: 2x 2TB Toshiba P300
PSU
Gigabyte G750H
RAM
G. SKILL Ripjaws V Series 2x 16GB / DDR4 3200Mhz/CL16
Video card
Vega 7 on APU
Case
Bequiet! PureBase 500
Mouse
Logitech MX Anywhere 2S
Keyboard
ThinkPad USB Keyboard With TrackPoint (sk-8855)
OS
Arch Linux
 

Pulse

Practice makes perfect
26 октомври 2014
1,404
1,476
127.0.0.1
petrov.mk
Светлана не е баш за почетници, иако е јаваскрипт, се смета во фрејмворзи, нешто налик на Вуе.
Ванила јаваскрипт најлесно се учи од w3
 

AlexM

On your way to fame
14 јануари 2009
978
552
City of Consuls
AlexM's setup  
Processor & Cooler
Intel® Core™ i5-4570 Processor
Motherboard
Gigabyte H81M-DS2
Storage
Samsung 850 EVO 250GB
PSU
Elite 600W - V3 | Cooler Master
RAM
Kingston HyperX FURY 8GB Kit (2x4GB) 1600MHz
Video card
XFX AMD Radeon™ RX 580 GTS Black Edition 8GB
Case
DEEPCOOL TESSERACT SW
Mouse
Logitech М510
Keyboard
Everest Rampage KB-R88 Black
Audio
Logitech - 5.1 Surround Sound Speakers Z506
Monitor
LG LED IPS 22EA53 + Samsung S22F350 LED
OS
Windows 10 TP
Почни да користиш од тоа основното до сега што си научил од тутуриалите,
почни проектчиња. Има куп, гуглај..
Најбрзо се учи со решавање проблеми работа на проекти.
Книга, зошто би ти била потреба незнам?
Кога за секоја технологија имаш documentation шо се објаснува.
Ако заглавиш имаш stackoverflow.com, github, MDN ..
И мене ми е релатнивно ново, и само преку дирекна работа ми останува нешто во глава од јазикот.
:D
 

Weeaboo

On your way to fame
23 февруари 2020
712
740
Струга
Дечки налетав на темава ама во склоп како прашање и одговор на ОП, гледам ги фалат по интернет The Odin Project и Full Stack Open. Ова првово како вовед во Web Development а второто упознавање на React JS framework и слични. Некој да пише искуство?
 

dudebrah

Intern
22 април 2016
7
2
 

ajan

Gaining Experience
16 март 2013
48
86
ajanovski.info
вЗдраво на сите од насловот можете да забележите дека барам совети за подобро и побрзо совладување на javascript. Имам основни познавања од HTML I CSS досега имам изгледано повеќе почетни туторијали од youtube и горе-долу сум запознаен со основите на javascript но тука застанав и сега лутам дали да земам некоја книга да читам за основи на javascript ili да се префрлам на уште туторијали како да го градам патот ако може некој совет како го совладал полесно јазикот.
Пристапот не е ист за некој што никогаш нема програмирано и за некој што програмирал во барем некој програмски јазик. HTML и CSS не се програмски јазици, а во оригиналната порака нема друга индикација која би укажала на претходно програмерско искуство.

Затоа би претпоставил дека се работи за апсолутен почетник и моја препорака е читање од некоја книга која ги поставува основите на потребното знаење од програмирање, во исто време со учењето како да се програмира со JavaScript.

Истовремено, барањето е да се научи побрзо и подобро, па од книгите кои успеав да ги видам дека може да се најдат тука во некоја макар преведена форма и се со содржина која учи разни аспекти на програмирање: Eloquent JavaScript - или JavaScript elokventno : savremeni uvod u programiranje - kupikniga.mk - или Eloquent JavaScript, 3rd Edition: A Modern Introduction to Programming: Haverbeke, Marijn: 9781593279509: Amazon.com: Books.

Повеќето што ја препорачуваат е затоа што квалитетно го покрива материјалот и е воедно тешка, што значи дека има потенцијал да се научи многу. Повеќето што не ја препорачуваат е затоа што книгата била претешка. Еден извадок од воведните зборови на сајтот (јас ги болдирав):

“Besides explaining JavaScript, I will introduce the basic principles of programming. Programming, it turns out, is hard. The fundamental rules are simple and clear, but programs built on top of these rules tend to become complex enough to introduce their own rules and complexity. You’re building your own maze, in a way, and you might just get lost in it.
There will be times when reading this book feels terribly frustrating. If you are new to programming, there will be a lot of new material to digest. Much of this material will then be combined in ways that require you to make additional connections.“

За некој со програмерско искуство, најдобро учење е со кратки информативни водичи и директно зафаќање со мини проект по сопствена идеја. На пример: проект за 3Д визуелизација на податоците за загаденоста на воздухот преземени од Министерството за животна средина.
 
Последна промена:

gdamjan

Practice makes perfect
3 април 2008
2,902
1,544
Скопје
damjan.softver.org.mk
gdamjan's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 Pro 4650G / Cooler Master Hyper 212 Black
Motherboard
MSI MAG B550m Mortar Wifi
Storage
NVME: 1TB AData XPG SX8200 Pro / HDD: 2x 2TB Toshiba P300
PSU
Gigabyte G750H
RAM
G. SKILL Ripjaws V Series 2x 16GB / DDR4 3200Mhz/CL16
Video card
Vega 7 on APU
Case
Bequiet! PureBase 500
Mouse
Logitech MX Anywhere 2S
Keyboard
ThinkPad USB Keyboard With TrackPoint (sk-8855)
OS
Arch Linux
Programming, it turns out, is hard.
u16ik7ew9ob71.jpg
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
44,101
Мислења
877,669
Членови
30,698
Најнов член
Rado
На врв Дно