• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Како можам да имам XP и Ubuntu на ист компјутер?

  • Ја почнал/а темата
  • #1

386ka

Gaining Experience
22 декември 2007
2,365
193
Kako mozam da imam XP i Ubuntu na ist kompjuter???
 

hmmm

Gaining Experience
30 ноември 2007
1,242
80
hmmm's setup  
Processor & Cooler
i5 3570k @4.2GHz & CM Hyper 212+
Motherboard
AsRock Z77 Pro3
Storage
Samsung 840 EVO 120GB + WD Black 1TB
PSU
Corsair CX600
RAM
2x4GB G.Skill Sniper 1600MHz
Video card
HD4000
Case
Custom
Mouse
Gigabyte GM-M7000
Keyboard
Generic
Audio
Asus Xonar DG
Monitor
Compaq Q2159
OS
Windows 8 64bit
jas imam XP i ubuntu 7.10 na mojata masina, vtoriot instaliran e ubuntu, samo koga ke instaliram nema da odam da se instalira na celiod hdd, tuku "resize"...
 

Stane

Gaining Experience
4 октомври 2007
2,497
77
Mislam deka treba da go podelis pc-to na 2 delovi.I na tie delovi da si gi instaliras XP I Ubuntu.
 

Alexandar

Gaining Experience
21 мај 2007
2,514
90
Прво ќе одредиш колкав дел од хард дискот ќе користиш за XP а колку за Ubuntu. Потоа ќе инсталираш XP, правејќи партиции за XP. Потоа ќе си инсталираш Ubuntu, правејќи партиции за Ubuntu (swap + ext3). Ubuntu сам препознава дека имаш инсталирано XP и го додава како опција во bootloader. Доколку прво инсталираш Ubuntu, мислам дека XP нема да го препознае како ОС и ќе го промени master boot record-от.
 

Aleks

Gaining Experience
18 мај 2007
5,748
288
Da.. najgolema greshka e da se instalira prvo linux a posle windows.. i mnogu prasanja ima "Instalirav linux pa windows .. i nemozam da vlezam vo linuxot". Da windowsot kje go promeni MBRto i kje go zapishe svojot boot loader .. bez da go poznae ubuntuto vo ovaj slucaj ..

Pa kako shto aleksandar_te rece, prvo instaliraj windows pa posle linux
 

jovce

Intern
24 декември 2007
2
0
Najlesen nacin bez da se zamaras so pravenje particii toa da go napravis avtomatski so pomos na eden software po ime wubi so go ima na samoto cd ubuntu.Znaci ova programce avtomatski ti pravi particii koi potoa ke gi koristi ubuntu-to_Ovie particii ke ti bidat virtuelni i nema da gi gledas vo windows odnosno tie ke bidat vo folderot wubi koj ke se kreira na particijata kaj so ti e instaliran windows-ot.jas go koristam ubuntu-to na vakov nacin i nemam nikakvi problemi.
 
  • Ја почнал/а темата
  • #7

386ka

Gaining Experience
22 декември 2007
2,365
193
Nekoi od vas pogresno me svatile. Znam da praam particii, tuku sakav da prasam koj OS da go instaliram prv za da mi se pojavi ona za odbiranje OS koga go palam kompjuterot. I dali moze i kubuntu da instaliram, znaci 3 opreativni sistema?
 
  • Ја почнал/а темата
  • #9

386ka

Gaining Experience
22 декември 2007
2,365
193
a dali moze tri OS na eden kompjuter, odnosno dali i tretiot ke mi se pojavi vo OS select menu?
 

Alexandar

Gaining Experience
21 мај 2007
2,514
90
Може и три, само треба да пазиш на редоследот на инсталација. Прво инсталирај си Windows, па потоа Kubuntu и Ubuntu.
 

Marko

Баниран/a
16 јануари 2008
106
1
Можеш да ставиш и повеќе од 10 ОС само компјутерот ке ти стане спор како оние од 1950 година.
Па тој нема да работи на сите 3 во исто време... Ако има доволно РАМ + Добар CPU, ќе може да работи и во Ubuntu, Kubuntu, Windows наеднаш :tainstven:
 

GeNeRaToR

Intern
20 јануари 2008
538
7
да ама сите ке користат барем мал дел дури и кога се неактивни. Јас имав 3 ОС и компјутерот ми стана желка. (појаките компјутери можат да издржат и повеќе)
 
  • Ја почнал/а темата
  • #15

386ka

Gaining Experience
22 декември 2007
2,365
193
CPU: AMD Athlon 4000+ 64 x2 i plus overclock raboti kako 4600+
Memory: 2x1GB DDR2 800MHz DualChannel RAM
HDD: 80GB SATA 2 HDD
Maticna: AsRock ALiveNF7G-HDready
VGA: Palit GeForce 8500GT 1GB DDR2 450/400 core/RAM
Aj da ne otidam:eek:fftopic:
 

GeNeRaToR

Intern
20 јануари 2008
538
7
@386ka

Реално гледано со овојкомпјутер што ти го наведе и да имаш 3 ОС тој пак ке оди одлично со мали успорувања ама тоа не е ништо
 

vlatkorun

Intern
8 јуни 2007
633
14
So tvojata konfiguracija mozes slobodno da instaliras VmWare Server i na nego da gi instaliras Ubunti i Kubuntu kako posebni guest OS-mi.Jas imam laptop Toshiba so 1 GB DDR2 pa imam instalirano 2 Fedora guest OS na Vmware server instaliran na Windows Server 2003.
Probaj druze samo taka ke znaes.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,755
Мислења
864,035
Членови
30,089
Најнов член
kenzo
На врв Дно