• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Kako mozam da gi pustam register_globals vo php.ini?

  • Ја почнал/а темата vik
  • Време на почнување
Статус
Затворена за нови мислења.
  • Ја почнал/а темата
  • #1

vik

Intern
14 април 2007
1,936
31
Aj kazete kako mozam da gi pustam register_globals vo php.ini? Probav da menam od off vo on ama ne mozi. da ne ima nekoja finta?
 

Andrijeski

Gaining Experience
1 март 2007
2,599
65
andrijeski.net
Во php.ini фајлот треба да стои: register_globals = On

Ако си го сменил таму успешно, мора да е уклучено.. Доколку поради некоја непозната причина не се уклучува, пробај со едитирање на .htaccess во директориумот од сајтот.

Следнава линија додадена во .htaccess фајлот би требало да заврши работа:

php_flag register_globals on

Доколку и таа не успее, пробај со:

php_value register_globals 1


Содржината на .htaccess фајлот би требало да изгледа нешто слично на ова:

[hl=apache]
<IfModule mod_php4.c>
php_value register_globals 1
</IfModule>

<IfModule sapi_apache2.c>
php_value register_globals 1
</IfModule>
[/hl]

Првиот IfModule e за Apache 1.3 a вториот за Apache 2. Стави го соодветниот, во зависност од тоа која верзија на Apache користиш..
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,702
Мислења
855,880
Членови
29,736
Најнов член
pavlo.maznevski
На врв Дно