• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Како механички да ја дизајнирам мојата WPF апликација?

  • Ја почнал/а темата
  • #1

JensenInterceptor

Gaining Experience
28 ноември 2015
577
221
Скопје
tunephp.blogspot.com
JensenInterceptor's setup  
Processor & Cooler
i5-7500 Kabylake
Motherboard
Asus Prime b250m plus
Storage
1TB HDD Western Digital
PSU
Cooler Master 500 Watt
RAM
16 GB, DDR 4, 2133 MHz, Non-ECC, DIMM, CL15
Video card
GeForce GTX 1050 2B
Case
Cooler Master Elite 343
OS
Dual boot: Ubuntu 16.04, Windows 10
Знам дека на Интернет има еден тон туторијали за ова прашање но без да пребарувам со неколку клучни зборови дали некој може да ми опише како се програмира квалитетна WPF апликација?

Јас користам Visual Studio 2010 со C# и со Entity Framework 5ка ако не се лажам.

Немам баш некој околу мене што го разбира ова. Иначе слушнав за образецот MVVM(Model View View Model). Како ова има врска со WPF не знам. Ќе треба еден туторијал да истерам, саглам.

Во ред беше на почеток, но сега почнаа да се усложнуваат работите како додавам функционалности. Од искуство знам дека не треба да се меша графички посредник(GUI) со податоци и податочни структури.
Значи баш ова се деси, ми се мешаат GUI events со самите податоци.

Иначе користам датотека edmx која уствари ги вчитува сите табели од базата и можам да ги користам како класи во кодот.

Значи уште еднаш, како да изградам добра WPF апликација со користење на WPF без притоа да мешам бизнис логика со графички посредник(GUI)?
 
  • Ја почнал/а темата
  • #2

JensenInterceptor

Gaining Experience
28 ноември 2015
577
221
Скопје
tunephp.blogspot.com
JensenInterceptor's setup  
Processor & Cooler
i5-7500 Kabylake
Motherboard
Asus Prime b250m plus
Storage
1TB HDD Western Digital
PSU
Cooler Master 500 Watt
RAM
16 GB, DDR 4, 2133 MHz, Non-ECC, DIMM, CL15
Video card
GeForce GTX 1050 2B
Case
Cooler Master Elite 343
OS
Dual boot: Ubuntu 16.04, Windows 10
Се послужив со следнава книга: https://www.amazon.com/Learn-WPF-MV...coding=UTF8&psc=1&refRID=RT75GF14PR4WDDNNX5EZ

Има околу 200 страни и е многу добар вовед. Препорачувам вежбите самостојно да се прават.
Се симнува Вижуал Студио 2017 и SQL server Express за беспари.

Иначе сега баш ја правам својата втора апликација во WPF и се соочив со некои проблеми кои многу елегантно се решаваат со MVVM шаблонот.
Иначе за собирање на податоци од самиот ГКП посредник(GUI interface) ми ја препорачаа класата CollectionView Class (System.Windows.Data)
Не сум стасал уште да пробам со оваа класа.
 

null_ptr

On your way to fame
20 ноември 2013
644
599
Што функционалност има апликацијата ако не е тајна..?
Исто од првиот пост не ти го сфаќам прашањето за гуито и податоците
 
  • Ја почнал/а темата
  • #4

JensenInterceptor

Gaining Experience
28 ноември 2015
577
221
Скопје
tunephp.blogspot.com
JensenInterceptor's setup  
Processor & Cooler
i5-7500 Kabylake
Motherboard
Asus Prime b250m plus
Storage
1TB HDD Western Digital
PSU
Cooler Master 500 Watt
RAM
16 GB, DDR 4, 2133 MHz, Non-ECC, DIMM, CL15
Video card
GeForce GTX 1050 2B
Case
Cooler Master Elite 343
OS
Dual boot: Ubuntu 16.04, Windows 10
Обична CRUD апликација, само и за тоа треба малце знање. Иначе имав мака со мешање на бизнис логика и графичкиот интерфејс. Па барав по интернет, дали и за тоа постои некоја метода.
За секој прозор ти треба ModelView класа каде чуваш податоци и ги праќаш кон интерфејсот :)

{Binding ImeKlasa, Mode=TwoWay}

и слично.
 
Последна промена:

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,521
Мислења
858,527
Членови
29,932
Најнов член
Sladzana.Angjelkovska
На врв Дно