Како механички да ја дизајнирам мојата WPF апликација?

Дискусија во форумот 'ASP.NET // VB.NET // C# // Coldfusion' започната од JensenInterceptor, 22 Јануари 2018.

1. JensenInterceptor

JensenInterceptor
    Gaining Experience

349
    141
    28 ноември 2015
    Машко
    Знам дека на Интернет има еден тон туторијали за ова прашање но без да пребарувам со неколку клучни зборови дали некој може да ми опише како се програмира квалитетна WPF апликација?

Јас користам Visual Studio 2010 со C# и со Entity Framework 5ка ако не се лажам.

Немам баш некој околу мене што го разбира ова. Иначе слушнав за образецот MVVM(Model View View Model). Како ова има врска со WPF не знам. Ќе треба еден туторијал да истерам, саглам.

Во ред беше на почеток, но сега почнаа да се усложнуваат работите како додавам функционалности. Од искуство знам дека не треба да се меша графички посредник(GUI) со податоци и податочни структури.
    Значи баш ова се деси, ми се мешаат GUI events со самите податоци.

Иначе користам датотека edmx која уствари ги вчитува сите табели од базата и можам да ги користам како класи во кодот.

Значи уште еднаш, како да изградам добра WPF апликација со користење на WPF без притоа да мешам бизнис логика со графички посредник(GUI)?

2. JensenInterceptor

JensenInterceptor
    Gaining Experience

349
    141
    28 ноември 2015
    Машко
    Се послужив со следнава книга: https://www.amazon.com/Learn-WPF-MV...coding=UTF8&psc=1&refRID=RT75GF14PR4WDDNNX5EZ

Има околу 200 страни и е многу добар вовед. Препорачувам вежбите самостојно да се прават.
    Се симнува Вижуал Студио 2017 и SQL server Express за беспари.

Иначе сега баш ја правам својата втора апликација во WPF и се соочив со некои проблеми кои многу елегантно се решаваат со MVVM шаблонот.
    Иначе за собирање на податоци од самиот ГКП посредник(GUI interface) ми ја препорачаа класата CollectionView Class (System.Windows.Data)
    Не сум стасал уште да пробам со оваа класа.

3. null_ptr

null_ptr
    Gaining Experience

349
    272
    20 ноември 2013
    Машко
    Што функционалност има апликацијата ако не е тајна..?
    Исто од првиот пост не ти го сфаќам прашањето за гуито и податоците

4. JensenInterceptor

JensenInterceptor
    Gaining Experience

349
    141
    28 ноември 2015
    Машко
    Обична CRUD апликација, само и за тоа треба малце знање. Иначе имав мака со мешање на бизнис логика и графичкиот интерфејс. Па барав по интернет, дали и за тоа постои некоја метода.
    За секој прозор ти треба ModelView класа каде чуваш податоци и ги праќаш кон интерфејсот :)

{Binding ImeKlasa, Mode=TwoWay}

и слично.

Последна промена: 1 Мај 2018

Сподели