• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Како ли да најдам време??

  • Ја почнал/а темата
  • #1

Ket Bejb

Intern
17 јуни 2008
96
1
Оваа темичка е специјално за Mr.Alien, пошто ја и он (иако не се знаеме) нон-стоп водиме битка со времето :)
Па ајде давајте идеи како ли да се најде време?
Само немојте да ми речете у трафика :p:p:p
 
M

Mr.Alien

Гостин
Мене пред малку тоа ми го советуваа, за 5 денари.
Но, некој друг совет, молам?:)
 

Alexandar

Gaining Experience
21 мај 2007
2,514
90
Еден професор по филозофија им држел предавање на своите ученици за животот. Ова е тегла, а ова се топчиња од хартија. Ги ставам топчињата во теглата. Дали е теглата полна, прашал тој. Да одговориле, учениците. Потоа професорот земал каменчиња и ги сипал во теглата, а тие паднале во празниот простор меѓу хартиените топчиња. Дали е сега теглата полна, прашал пак, и повторно добил потврден одговор. Но, тука не бил крајот на вежбата.

Професорот по филозофија собрал малку песокче и го ставил меѓу топчињата и каменчињата, а песокта паднала на дното од теглата. Професорот и по третпат прашал дали е теглата полна и по третпат добил позитивен одговор. На крајот, филозофот сипал кафе во теглата, а кафето се разлило меѓу сите состојки и си легнало на дното од теглата. Да и сега е полна, воскликнал еден нестрплив студент, ама што е поентата на сето ова, прашал по малку изнервирано тој.
Оваа тегла, драги мои ученици е вашиот живот, го почнал своето предавање професорот. Топчињата се важните работи во животот- семејството, децата, здравјето, љубовта, верата. Каменчињата се останатите работи како вашата работа, куќата, автомобилот, прошетките во природа. Песокта е асоцијација за малите работи како на пример гледање телевизија, озборување на соседите, играње на компјутер, бришење прозори, косење трева... Значи, ако ја наполните теглата само со песок, ќе немате простор за топчињата и каменчињата, што значи дека во животот треба да внимавате малите и неважни работи да не ви го одземат времето и просторот за големите и важни работи. Најпрво погрижете се за топчињата односно за љубовта, децата, фамилијата и здравјето. Потоа грижете се каменчињата, односно за работата и недвижностите. Сето останато е песок.
Го заборавивте кафето, низ смеа прокоментирала една од студентките.
Не, кафето драга моја студентке го сипав за да ви покажам дека без разлика на тоа колку мислите дека животот ви е исполнет секогаш има простор, време и шанса за филџанче кафе со пријателите. Нека ви е наздравје!


Приказнава ја знаев од порано, ама за да не ја пишувам цела ја најдов на Зевзек.
 

^Predator

Intern
12 март 2008
293
18
Фина прича. Со ваква приказна кај нас можеш претседател на парламент да станеш, знаеш ли?:D
 

MetalGear

On your way to fame
14 април 2007
3,000
509
www.ibiz.mk
Време интересна работа
го бараш а тоа секогаш ти бега за малку :)
nise story aleksandar кога почнав да ја читам глеам позната ми од негде а оно од кај била :))
 
M

Mr.Alien

Гостин
Занимлива приказна, на место.
Но не е објаснет начинот КАКО да се најде време (тоа ќе беше поентата на темава)....Кејт Бејб? :chudenje:
 

The Shadow

Intern
30 март 2008
576
5
и јас го имам истиот проблем,абе цел ден нешто правам,и пак неможам да доправам све што ми треба.например,ке земам некоја добра игрица,и сега сакам да ја играм и да ја пробам,ама и треба да учам,и си викам ај ке поиграм "малце" па после ке учам има време,ама коа ке се занесам ни глеам у саат ни осеќам колку време поминало(нормално:D),и после дошло 6 саат,и сакам да се одморам малце и да глеам "тевелизија"(2 саати),и ај после со другари и другарки,отишол денот.после идам у школо и наставничката фино лепо ми става кец.ама јас си се досетив да се организирам малце,два саати играње,два учење,два работење нешто друго на компјутер и после останува време,затоа ви советувам и на вас тоа да напраите.:D
 
M

Mr.Alien

Гостин
@ sephirot

Премногу приоритети....а меѓу нив тешко да се одреди кој е поприоритетен :).
 
@ sephirot

Премногу приоритети....а меѓу нив тешко да се одреди кој е поприоритетен :).
Епа затоа ти викам да ги сортираш иако се премногу. Сортирај ги според примерот со теглата, ама не претерувај многу со песокот. Јебига, имам другари со кои што не сум се видел 5-6 месеци, ама ке им дојде и на нив редот, или пак неположени испити на кои треба да им дојде ред. Не се брзај, прво најважните работи - секс, секс и секс! (се шалам, здравје, фамилија и кеш)
 

Aleks

Gaining Experience
18 мај 2007
5,748
288
quit games, quit IM, quit IRC = + околу 12 слободни часа во денот
 
M

Mr.Alien

Гостин
@ sephirot
Ах, пусти секс....само на него да се мислело....да не мислиш што порано да се жениш поради редовен секс?
 

Freaker

Intern
9 април 2007
418
8
јас знам ако се откажам од wow ќе имам многу послободно време, си викам да стигнам до 70 lvl ќе намалам, ама на есен излегува wrath of the leach king и ќе одам до 80. DAMN YOU blizzard!
 

Freaker

Intern
9 април 2007
418
8
па искрено откако се стопли времево имам намалено во просек по два сати на ден, ама пред тоа под 8 сати не бев, значи на работа и wow, немав време за кафе како во приказната на aleksandar_te :D
 
@ sephirot
Ах, пусти секс....само на него да се мислело....да не мислиш што порано да се жениш поради редовен секс?
Не, ама добра идеја бе! Ке треба да поразмислам за ова:LOL::LOL::LOL:
 

stefan007

Intern
27 јуни 2007
395
2
ако неможеш да најдеш време земи си шпиц без пари е, џабе го даваат:D
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,725
Мислења
863,397
Членови
30,063
Најнов член
Кузман
На врв Дно