• Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Како купувате crypto?

smole

Unbeatable
18 април 2007
3.668
4.310
За истата потреба како тебе јас преку овие страни завршив работа.

Sent from my SM-G998B using Tapatalk

Има сајт каде можам да купам крипто а да не бараат ИД?
 

joBs0

Gaining Experience
13 септември 2019
81
113
Има сајт каде можам да купам крипто а да не бараат ИД?

Ако мислиш да купиш со картичка не верувам дека има таков сајт.

Но можеш на пример да купиш УСДТ приватно, и да ги префрлиш директно на binance, ili kucoin, мислам дека немора да си верификуван до една одредена сума на пари/крипто зависи од страницата, мислам дека беше 10к, но ти пак информирај се точно.
 

smole

Unbeatable
18 април 2007
3.668
4.310
Ај да напишам мое искуство за купување крипто:

На kraken се регистрираш, верифицираш , уплаќаш средства и 72ч ти дремат заклучени дека ти е нов акаунтот.

Трансакциите - вкупната fee на се што направив за вкупно уплатени 100 еур (20+80) искочи 15.34 - 2xfee за уплата на средства (1 + 3.25) , 2xfee за конвертирање на еур во ETH (0.29 + 1.14) и највисоката (9.66 еур во ETH наплатена) за префрлање во exodus wallet. + изгубени 2.96 еур поради намалување на вредност на ETH за овие 3 дена.

Ова според мене е безобразно скапо и следен пат ќе најдам друг начин - еден начин е да купам крипто од форумски копач, кој има друг предлог нека пише.

Бидејќи ми требаше криптото за плаќање на иптв и на префрлањето од exodus wallet на iptv сметката јадев 5.36 еур fee, па така наместо годишната претплата овој пат бидеќи тие од iptv се многу паметни и примаат само крипто платив фантастични екстра 29% од претплатата.
 

NecrotoX

Undead
4 март 2013
4.788
5.642
Скопје
www.youtube.com
NecrotoX's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 2600 @ 3.40GHz & Cooler Master MasterAir G100M
Motherboard
ASUS PRIME B450M-A
Storage
Samsung 970 EVO Plus 250 GB NVMe SSD | WD10EZEX 1TB 7200 RPM HDD | WD Blue 1TB 5400RPM External HDD
PSU
Cooler Master MWE 500
RAM
16GB Kingston HyperX FURY DDR4 @ 3200 MHz
Video card
GIGABYTE GeForce GTX 960 4GB Windforce x2 OC Edition
Case
Cooler Master MB520
Mouse
Genesis Xenon 210
Keyboard
Cooler Master CK530 Gateron Brown
Audio
Logitech Z333 2.1 Speakers | Genesis Gaming Argon 200 Black Headphones
Monitor
Dell U2518D 25" + Dell U2419H 24" + XP-Pen Artist 22 Pro
OS
Windows 11 Home
еден начин е да купам крипто од форумски копач
Јас со овој начин имам одлично искуство, ми прати дирекно крипто и ми даде трансакциска, уплатив денари и толку, завршена работа.
 

Nikola100

Practice makes perfect
30 септември 2019
1.647
1.561
Скопје
Ај да напишам мое искуство за купување крипто:

На kraken се регистрираш, верифицираш , уплаќаш средства и 72ч ти дремат заклучени дека ти е нов акаунтот.

Трансакциите - вкупната fee на се што направив за вкупно уплатени 100 еур (20+80) искочи 15.34 - 2xfee за уплата на средства (1 + 3.25) , 2xfee за конвертирање на еур во ETH (0.29 + 1.14) и највисоката (9.66 еур во ETH наплатена) за префрлање во exodus wallet. + изгубени 2.96 еур поради намалување на вредност на ETH за овие 3 дена.

Ова според мене е безобразно скапо и следен пат ќе најдам друг начин - еден начин е да купам крипто од форумски копач, кој има друг предлог нека пише.

Бидејќи ми требаше криптото за плаќање на иптв и на префрлањето од exodus wallet на iptv сметката јадев 5.36 еур fee, па така наместо годишната претплата овој пат бидеќи тие од iptv се многу паметни и примаат само крипто платив фантастични екстра 29% од претплатата.
Алчност е тоа... Место да поедностават сосема и лесно да биде префрлање и купување на крипто - па сите да се излажеме некако да го користиме како платежно средство - тие пре-комплицираат и зимаат огромни провизии. Па како саккат да живне криптото ?
 

Pane24

Mariovec
31 октомври 2012
5.653
5.281
Ethermine
www.facebook.com
Ова според мене е безобразно скапо и следен пат ќе најдам друг начин - еден начин е да купам крипто од форумски копач, кој има друг предлог нека пише.
Kolku ti treba duso napateno so toa bankarskite kartici?
Ke ti sitnam jas USDT bez fee. Samo napraj si account na binance i verifikuvaj so nasa licna karta.
Мислењето е автоматски споено:

Алчност е тоа... Место да поедностават сосема и лесно да биде префрлање и купување на крипто - па сите да се излажеме некако да го користиме како платежно средство - тие пре-комплицираат и зимаат огромни провизии. Па како саккат да живне криптото ?
Ne e toa do berzata, samata banka e taa...
 

jvelk

Gaining Experience
16 февруари 2021
82
141
Преку бајненс директно е најевтино, т.е. мали fees имаат. Инаку наместо changelly одете директно со moonpay, исто помали провизии ќе ви земе наместо да одите преку changelly
 

1bube2

Intern
12 јануари 2022
30
29
Зашто ви смета ако бараат ИД (KYC) ако не планирате да ја користите за нелегални плаќања.
Ако имате сметка на некоја берза и ако приметат активност на вашата сметка што личи на кражба ќе ја блокираат сметката.За да ја одблокирате сметката треба да докажете дека е ваша.Со претходно направена идентификација најлесно ќе докажете дека сметката е ваша.
 

jvelk

Gaining Experience
16 февруари 2021
82
141
Како? Мене на deposit fiat секогаш при внес на картичка ми јавува Card in this country is not supported.
4 картички пробав, и иста порака.

Sent from my SM-A725F using Tapatalk
Десктоп бајненс:

мобилен бајненс, најлесно ти е: направи switch на Binance Lite, стисни на жолтото копче доле во средина и на Buy Crypto, останатиот дел е ист.
 

Викса

On your way to fame
12 март 2011
550
669
Истотака на Binance правеше проблем кога во сетингс беше наместено на ЕУР викаше картицата не е поддржана, стави USD и ќе помине. Купував USDT btw.

Sent from my Mi Note 10 Lite using Tapatalk
 

Crazy

Gaining Experience
29 октомври 2016
315
216
МОже ли на Binance со дебитна картица од МК банка да се депонираат пари?
И користи ли некој ECD, ми изгледа дека имаат ниски провизии? Или на Binance се пониски?

Početna - ECD
Ниски провизии имаат да, можеш да купиш со дебитна без проблеми.
 

Torlakian

Gaining Experience
21 октомври 2014
246
285
Куманово
Има ли некој што купува на Binance со Payoneer?

еве какви одговори даваат од пејонир, викаат може со картичка ама некои сервиси не може, не сум сигурен што да правам


и на редит некои коментари
https://www.reddit.com/r/Bitcoin/comments/knar15 View: https://www.reddit.com/r/Bitcoin/comments/knar15/buying_bitcoin_on_binance_using_payoneer/
 

Swatboy

Intern
20 септември 2021
2
0
Истотака на Binance правеше проблем кога во сетингс беше наместено на ЕУР викаше картицата не е поддржана, стави USD и ќе помине. Купував USDT btw.

Sent from my Mi Note 10 Lite using Tapatalk
Сеуште има Binance, не подржува македонска картичка. Да не има решение за ова
 

1bube2

Intern
12 јануари 2022
30
29
Сеуште има Binance, не подржува македонска картичка. Да не има решение за ова
Binance ќе почне да работи со македонски картички во моментот кога ќе се донесе закон за крипто(во најава е на новата влада)
 

Swatboy

Intern
20 септември 2021
2
0
Binance ќе почне да работи со македонски картички во моментот кога ќе се донесе закон за крипто(во најава е на новата влада)
Проработе, мора директно крипто да се земе. Јас пробував да ставам пари на wallet
 

petkotrajko

Gaining Experience
16 јуни 2017
318
277
Има ли начин да се избрише (НЕ деактивира) акаунт на Binance?
Изгледа ќе да нема поќе...

Испратено од телефоно.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
44.155
Мислења
891.715
Членови
31.495
Огласи
30
Најнов член
WhatThePuck
На врв Дно