• Важно
  Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
  Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Како изгледа внатрешноста на вашето куќиште

mihovkris

Unstoppable
1 јуни 2016
2.801
2.385
Неготино
Не можам да ги потсредам каблите уште малку а да не почнам да го растурам куќиштето.
unknown.png
 

rippermkd

Gaining Experience
11 јануари 2016
485
351
Bitola
rippermkd's setup  
Processor & Cooler
ryzen 7 2700 @4150MHz, custom EKWB / bykski watercooler
Motherboard
ASUS Crosshair hero VII
Storage
samsung 970evo 500gb; asgard NVME 1TB 4tb HDD
PSU
XFX pro 1000W
RAM
kingston savage @3200 cl13
Video card
ASUS ROG STRIX RX5700
Case
JNC nekoe Modirano do daske
Mouse
rapoo v320
Keyboard
motospeed GK89
Monitor
LG 27gl850
OS
win10

bristlebac

Gaining Experience
21 декември 2020
160
385
Skopje
viber_image_2022-11-01_00-47-11-314.jpg
Од напред го моделизирав, ја извадив пластиката па наместо неа ставив филтер, такашто куќиштето стои наопаку каде го гледам од задната страна. Ма веке не го ни гледам сега само го слушам воздухот од него.:ROFLMAO::cool:;):love:
 

Атачменти

 • viber_image_2022-11-01_00-33-27-590.jpg
  viber_image_2022-11-01_00-33-27-590.jpg
  239,6 KB · Прегледи: 85

dekomote

Скептик
11 ноември 2014
2.170
4.822
Скопје
dekomote's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 9 5900x + be quiet! Pure Loop 280
Motherboard
MSI MAG X570 Tomahawk
Storage
Samsung NVME 970 Evo Plus 500, Synology DS 411+II
PSU
EVGA Supernova G3 650W
RAM
2x8GB HyperX Fury RGB 3200 CL16
Video card
Gigabyte RTX 3070 Gaming OC
Case
be quiet! Silent Base 802
Mouse
Logitech MX Master 3
Keyboard
Мало е полето за набројување
Audio
Presonus Eris 3.5
Monitor
Dell S2721DGF 165Hz HDR
OS
KDE Neon

Necromancer

Unbeatable
24 февруари 2012
3.749
4.706
Скопје
Strix 1070 горе.
Се изнамачиле за дизајн Асус!
Strix 2080Ti долу.
1669418394263.png 1669418463430.png

Знам за напојувањето, ќе менувам. Само еднаш ми крашна до сега (во игра) :sneaky:

Р.Ѕ. Тие DeepCool вентилаторите горе ми се најстари во куќиште и работат перфектно тивко и без проблем, а ги земав од некој од форум за 300 денари. Секоја чест.
 

Todor91

On your way to fame
8 јануари 2008
819
740
Todor91's setup  
Processor & Cooler
Intel® Core™ i7-12700K
Motherboard
Asus Prime B660M-A D4
Storage
Samsung 980 pro 1tb hdd Toshiba 1Tb
PSU
Cooler Master Gold 1050W v2 Full Modular
RAM
2x8 Gb Kingston fury Beast 3600 mhz
Video card
gtx 1070 oc
Case
Deepcool Matrex 55 v3
Mouse
Bloody V7
Monitor
Alienware aw2521hfl 240Hz
OS
Windows 11
Еве го склопено
 

Атачменти

 • 1F119F98-3DC3-467F-9284-03AF5044B1EB.jpeg
  1F119F98-3DC3-467F-9284-03AF5044B1EB.jpeg
  2,1 MB · Прегледи: 105

Todor91

On your way to fame
8 јануари 2008
819
740
Todor91's setup  
Processor & Cooler
Intel® Core™ i7-12700K
Motherboard
Asus Prime B660M-A D4
Storage
Samsung 980 pro 1tb hdd Toshiba 1Tb
PSU
Cooler Master Gold 1050W v2 Full Modular
RAM
2x8 Gb Kingston fury Beast 3600 mhz
Video card
gtx 1070 oc
Case
Deepcool Matrex 55 v3
Mouse
Bloody V7
Monitor
Alienware aw2521hfl 240Hz
OS
Windows 11

Tozo8

Gaining Experience
3 декември 2016
71
240
Пристигна и CM extension kit от од Нексио, па да се монтира и да заличи малку. :)

Графичката е заменета со Dual 3070, малку бев кнап со струја со 3080 ката...

Погледнете го атачментот 119826


Малце оф топик, колега ги зема истиве кабли од нексио. Проверувај си ги од време на време него на 3070Ti му се стопи едниот кабел кај конекторите.
 

Nikola100

Unstoppable
30 септември 2019
3.294
3.274
Скопје
Малце оф топик, колега ги зема истиве кабли од нексио. Проверувај си ги од време на време него на 3070Ti му се стопи едниот кабел кај конекторите.
Ако не се чист бакар - ако употребиле евтина легура или се од алуминиум каблите - ќе греат - нема спас - џабе и контакти добри и Се..
 

Rikimaru

Даскал
26 март 2016
2.926
4.712
Битола
Малце оф топик, колега ги зема истиве кабли од нексио. Проверувај си ги од време на време него на 3070Ti му се стопи едниот кабел кај конекторите.
Затоа треба да се избегнуваат продолжетоци, туку да се порача замена баш за специфичното напојување од компании како CableMod. Уште стопати би купувал од нив. Врвна изработка.
 

StefanPetrov

On your way to fame
5 април 2016
371
607
StefanPetrov's setup  
Processor & Cooler
12700F / Arctic Liquid Freezer II 240
Motherboard
MSI PRO Z690-A DDR4
Storage
1TB Firecuda 520 SSD / 500GB Kioxia Exceria SSD / 1TB WD HDD
PSU
Asus ROG STRIX 750W
RAM
32GB G.Skill Aegis 3200 MHz
Video card
EVGA 3080 FTW3 Ultra 10GB
Case
Modecom Volcano Amirani White
Mouse
Razer Deathadder V2
Keyboard
Cooler Master MK730 Brown Switches
Monitor
LG 32" 165Hz QHD
OS
Windows 10 / Ubuntu
Пристигна и CM extension kit от од Нексио, па да се монтира и да заличи малку. :)

Графичката е заменета со Dual 3070, малку бев кнап со струја со 3080 ката...

Погледнете го атачментот 119826
Super clean. Иначе за 3080ката можеше комотно да ја андерволтниш на 800mV и 1800MHz, губиш 5% ама преку 300W не трга и на бенчмарк. А ако ја лимитираше плус со 60 или 65% power limit, ќе ти тргаше 250-260W и ќе беше сепак далеку побрза од 3070ка. Во секој случај и 3070 е брза ама.
 

DemoUser

Practice makes perfect
27 април 2010
1.231
1.165
Скопје / Автокоманда
DemoUser's setup  
Mouse
Logitech G305
Keyboard
Logitech MX Keys
Monitor
ASUS ROG PG258Q 24" 240hz
OS
Windows 10 Pro
Strix 1070 горе.
Се изнамачиле за дизајн Асус!
Strix 2080Ti долу.
Погледнете го атачментот 119530 Погледнете го атачментот 119531

Знам за напојувањето, ќе менувам. Само еднаш ми крашна до сега (во игра) :sneaky:

Р.Ѕ. Тие DeepCool вентилаторите горе ми се најстари во куќиште и работат перфектно тивко и без проблем, а ги земав од некој од форум за 300 денари. Секоја чест.
Кога прочитав дека ти крашнала готово мислев картата си ја загорел....
Менувај напојување криво да не ми биде криво после 2 дена да не спијам...
 

StalkeR

Unbeatable
5 декември 2009
5.060
5.933
Малце оф топик, колега ги зема истиве кабли од нексио. Проверувај си ги од време на време него на 3070Ti му се стопи едниот кабел кај конекторите.
Вака ми делуваат на квалитетни кабли, 16AWG се башка. Секако тука се пред мене, ги гледам цело време. Благодарам за инфо инаку. :)
Затоа треба да се избегнуваат продолжетоци, туку да се порача замена баш за специфичното напојување од компании како CableMod. Уште стопати би купувал од нив. Врвна изработка.
Година и пол сигурно користев 24 екстензија од CableMod со Riotoro напојување и немав мака никаква. Белата екстензија за 8pin исто ми беше од нив со Sharkoon напојување, немав ни со нејзе мака. Ова делува исто добра изработка.
Super clean. Иначе за 3080ката можеше комотно да ја андерволтниш на 800mV и 1800MHz, губиш 5% ама преку 300W не трга и на бенчмарк. А ако ја лимитираше плус со 60 или 65% power limit, ќе ти тргаше 250-260W и ќе беше сепак далеку побрза од 3070ка. Во секој случај и 3070 е брза ама.
Да, така и ја користев секако, ама има проблем со овие екстензииве. Куќиштето малку ме разочара, очекував повеќе простор. Кај што излегуваат каблите за графичката е ептен кнап (таму минат sata и 2 x A-RGB конектори), така да нема да имам простор за уште еден кабел.
 

The_Witch_Hunter

Unstoppable
23 мај 2012
1.209
2.792
The_Witch_Hunter's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen™ 7 5800X3D | be quiet! Pure Loop 280
Motherboard
ROG Strix B550-F Gaming
Storage
Kingston FURY™ Renegade 2TB | WD Purple™ WD20PURX 2x2TB
PSU
Corsair HXi Series™ HX1000i
RAM
HyperX® Predator 32GB DDR4-3600 C17
Video card
ASUS TUF Gaming GeForce RTX® 4090 OC Edition 24GB GDDR6X
Case
Corsair Carbide Series® Air 540
Mouse
Razer DeathAdder V2 Pro
Keyboard
ASUS ROG Claymore
Audio
Creative A250 | ROG Strix Go Core
Monitor
Dell AW3821DW
OS
Windows 11 Pro
1.jpg
Тазе избришана прашина, светна, па ми беше ќеф да го сликнам :)

Што е ново:

„Октоподот“ е заменет со саглам CableMod 12VHPWR кабел. Од поодамна е сменет, само не сум го сликал. Ме изненадија CableMod колку се експресни. Баш кога беше нај густо и тепачка за афтермаркет 12VHPWR кабли, ми го испорачаа директ од фабриката во Кина и за 4 дена стигна во Скопје по TNT.

Од она што не се гледа на горната слика, долниот преден фен кој првично морав да го жртвувам заради должината на графичката е вратен и сега двата интејк фенови се од надворешна страна во капакот. Да сум знаел дека ги собира од старт таму ќе сум ги вградел.

2.jpg
 

theKatmer

Gaining Experience
10 јули 2022
85
87
Погледнете го атачментот 120264
Тазе избришана прашина, светна, па ми беше ќеф да го сликнам :)

Што е ново:

„Октоподот“ е заменет со саглам CableMod 12VHPWR кабел. Од поодамна е сменет, само не сум го сликал. Ме изненадија CableMod колку се експресни. Баш кога беше нај густо и тепачка за афтермаркет 12VHPWR кабли, ми го испорачаа директ од фабриката во Кина и за 4 дена стигна во Скопје по TNT.

Од она што не се гледа на горната слика, долниот преден фен кој првично морав да го жртвувам заради должината на графичката е вратен и сега двата интејк фенови се од надворешна страна во капакот. Да сум знаел дека ги собира од старт таму ќе сум ги вградел.

Погледнете го атачментот 120265
Колку те кошташе се до сега ако смеам да прашам?
 

The_Witch_Hunter

Unstoppable
23 мај 2012
1.209
2.792
The_Witch_Hunter's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen™ 7 5800X3D | be quiet! Pure Loop 280
Motherboard
ROG Strix B550-F Gaming
Storage
Kingston FURY™ Renegade 2TB | WD Purple™ WD20PURX 2x2TB
PSU
Corsair HXi Series™ HX1000i
RAM
HyperX® Predator 32GB DDR4-3600 C17
Video card
ASUS TUF Gaming GeForce RTX® 4090 OC Edition 24GB GDDR6X
Case
Corsair Carbide Series® Air 540
Mouse
Razer DeathAdder V2 Pro
Keyboard
ASUS ROG Claymore
Audio
Creative A250 | ROG Strix Go Core
Monitor
Dell AW3821DW
OS
Windows 11 Pro
Колку те кошташе се до сега ако смеам да прашам?
Не му водам есап до толку. Не е на еднаш склопен компјутерот, се надградува повремено за да остане во форма :). Или што би рекле амери: „it's a living breathing organism, it always changes, evolves".
 

spiritBreaker

LaravelMaster
27 октомври 2015
3.392
4.082
Писти Охту

Rejzerot

Gaining Experience
19 мај 2022
304
470
Скопје
Шпагети под графичка, тој вентилаторот најгоре му зема воздух на процесорот, од едниот вентилатор долу губиш доста проток пошто ти дува под капакот, рамот на грешни слотови…ова не е за фалење
Искрено се мислев за тој горе кулер да го извадам,и секако ке го извадам,не те разбрав под кој капак дува едниот вентилатор?а рамот не е на грешни слотови Dual channel е меморијата.Во одност на каблите под графичката,неможе да се средат,затоа што толку дозволува кукиштето.
 
Последна промена:

spiritBreaker

LaravelMaster
27 октомври 2015
3.392
4.082
Писти Охту
Искрено се мислев за тој горе кулер да го извадам,и секако ке го извадам,не те разбрав под кој капак дува едниот вентилатор?а рамот не е на грешни слотови Dual channel е меморијата.Во одност на каблите под графичката,неможе да се средат,затоа што толку дозволува кукиштето.

Тој горе ти зема воздух. За рамот, провери и според мануалот на матичната ќе видиш дека на А2 В2 слотовите треба да стојат ако се две плочки. За каблите, можиш да користиш zip ties и да ги средиш макар ко едно кабле да изгледат. А за другион вентилатор, само два имаш напред? Вака изгледа дека се 3 х 120mm ама изгледа не се
 

OrionZ

Gaining Experience
23 јануари 2015
79
73
Искрено се мислев за тој горе кулер да го извадам,и секако ке го извадам,не те разбрав под кој капак дува едниот вентилатор?а рамот не е на грешни слотови Dual channel е меморијата.Во одност на каблите под графичката,неможе да се средат,затоа што толку дозволува кукиштето.
Не се во грешни ама не се и во оптимални слотови РАМ плочките, премести ги во слотовите што ти се слободни (поблиску до IMC).

Вентилаторот за процесор плаче за воздух.
 

Нови мислења

Последни Теми

Онлајн членови

Статистика

Теми
44.259
Мислења
919.958
Членови
32.914
Огласи
1.066
Најнов член
NaniEli
На врв Дно