• Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Како изгледа внатрешноста на вашето куќиште

Cicada

Gaining Experience
29 октомври 2019
52
85
Cicada's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 3600
Motherboard
B550 AsRock Phantom Gaming 4
Storage
Kingson A2000 500GB
PSU
Xigmatek 650W 80+ Bronze
RAM
2x8GB, 3200MHz, CL16, G.Skill FlareX
Video card
Saphire RX580 4GB (need upgrade)
Case
Xigmatek Trident
Mouse
Logitech G102
Keyboard
RioToro Ghostwriter PRISM, Mech w/Brown MX Cherry
Audio
Modecom VULCAN
Monitor
ASUS VP249QGR, 144Hz IPS
OS
Windows 10 Pro

rippermkd

Gaining Experience
11 јануари 2016
475
334
Bitola
rippermkd's setup  
Processor & Cooler
ryzen 7 2700 @4150MHz, custom EKWB / bykski watercooler
Motherboard
ASUS Crosshair hero VII
Storage
samsung 970evo 500gb; asgard NVME 1TB 4tb HDD
PSU
XFX pro 1000W
RAM
kingston savage @3200 cl13
Video card
ASUS ROG STRIX RX5700
Case
JNC nekoe Modirano do daske
Mouse
rapoo v320
Keyboard
motospeed GK89
Monitor
LG 27gl850
OS
win10
271268848_471586731205867_5430436402099444042_n.jpg
271284028_643438820338303_787395555084194563_n.jpg
 

steelseries

On your way to fame
20 декември 2015
995
671
Skopje
steelseries's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 7 1700 w/Stock Cooler (Wraith Spire RGB)
Motherboard
Asus x370 Prime PRO
Storage
WD10EZEX Blue
PSU
Cooler Master Vanguard 750+ Gold
RAM
HyperX Predator 2x8GB // 3200Mhz
Video card
Asus GTX 1060 6GB
Mouse
SteelSeries Rival 310
Keyboard
Gigabyte K85 Mechanical RGB
Monitor
Benq RL2455HM
OS
Windows 10 Pro

rippermkd

Gaining Experience
11 јануари 2016
475
334
Bitola
rippermkd's setup  
Processor & Cooler
ryzen 7 2700 @4150MHz, custom EKWB / bykski watercooler
Motherboard
ASUS Crosshair hero VII
Storage
samsung 970evo 500gb; asgard NVME 1TB 4tb HDD
PSU
XFX pro 1000W
RAM
kingston savage @3200 cl13
Video card
ASUS ROG STRIX RX5700
Case
JNC nekoe Modirano do daske
Mouse
rapoo v320
Keyboard
motospeed GK89
Monitor
LG 27gl850
OS
win10
од кај ти е китов со резервоар, цефкиве и сите пропратни додатоци?
Изгледа секси.
sve od Ali ebay, ne e kit, cevkite bea pravi, jas ja krivev drina :D steta sto ne go dozavrsiv bildov (dvete beli creva soft tube) ama morav da ja zabrzam rabotata+ ke poracam dodatni offset fitinzi posto mn vitkanje ke dojde, ama toa po nekoj mesec koga ke menuvam voda. inace povekjeto fitinzi se byksi/barrow, rez e random ali, D5 pumpa lowara so cover od bykski, bykski 360mm rad, 2x240 magicool... sve mix e druze :) naredno se mislam dali waterblock za grafickata prvo ili distro, ama o tom potom
 

thrw

Gaining Experience
3 декември 2021
96
72
sve od Ali ebay, ne e kit, cevkite bea pravi, jas ja krivev drina :D steta sto ne go dozavrsiv bildov (dvete beli creva soft tube) ama morav da ja zabrzam rabotata+ ke poracam dodatni offset fitinzi posto mn vitkanje ke dojde, ama toa po nekoj mesec koga ke menuvam voda. inace povekjeto fitinzi se byksi/barrow, rez e random ali, D5 pumpa lowara so cover od bykski, bykski 360mm rad, 2x240 magicool... sve mix e druze :) naredno se mislam dali waterblock za grafickata prvo ili distro, ama o tom potom
Внимавај на Скопскиот бигор, би препорачал да купиш специјална течност за ладење или неколку шишиња дистилирана вода од маркет.
Лошо искуство сум имал со Скопска вода кога морав да сменам зошто бигорот се наталожи кај блкотот за процесорот и резервоарот/пумпата.
 

rippermkd

Gaining Experience
11 јануари 2016
475
334
Bitola
rippermkd's setup  
Processor & Cooler
ryzen 7 2700 @4150MHz, custom EKWB / bykski watercooler
Motherboard
ASUS Crosshair hero VII
Storage
samsung 970evo 500gb; asgard NVME 1TB 4tb HDD
PSU
XFX pro 1000W
RAM
kingston savage @3200 cl13
Video card
ASUS ROG STRIX RX5700
Case
JNC nekoe Modirano do daske
Mouse
rapoo v320
Keyboard
motospeed GK89
Monitor
LG 27gl850
OS
win10
Внимавај на Скопскиот бигор, би препорачал да купиш специјална течност за ладење или неколку шишиња дистилирана вода од маркет.
Лошо искуство сум имал со Скопска вода кога морав да сменам зошто бигорот се наталожи кај блкотот за процесорот и резервоарот/пумпата.
edno, ne sum od SK, vtoro destilirana e vodata, ne se sekiraj :D
 

StalkeR

Unbeatable
5 декември 2009
4.741
5.292
Одлично изгледа, 500DX е тоа?
Се спремам и јас за бел билд полека... :)

Sent from my SM-G998B using Tapatalk
 

vikomkd

Gaining Experience
9 август 2015
53
252
Skopje,Aerodrom
vikomkd's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 7 5800x w/ AURORA Arctic 240
Motherboard
Asrock B550 Pro4
Storage
Gigabyte 512GB M.2 NVME 2x 1TB Western Digital Blue
PSU
Enigma G2 650W
RAM
16GB DDR4 @3200Mhz Corsair Vengeance RGB White
Video card
Zotac RTX 3060 Twin Edge
Case
BeQuiet PURE BASE 500DX
OS
Windows 10
Да 500DX е, предобро куќиште за бел билд, само уште да имаше по некоја бела матична по продавнициве кај нас и ќе беше одлично :). Ги чекам и плаво белите кабли за ГПУ и 24пин конекторот, со тие ке изгледа уште поубаво.
 

Ron26

Gaining Experience
4 мај 2019
144
224
феноменално делува куќиштево, криво ми е помалце што не го земав тоа DX, обичново ми е малце онака мех.
 

vikomkd

Gaining Experience
9 август 2015
53
252
Skopje,Aerodrom
vikomkd's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 7 5800x w/ AURORA Arctic 240
Motherboard
Asrock B550 Pro4
Storage
Gigabyte 512GB M.2 NVME 2x 1TB Western Digital Blue
PSU
Enigma G2 650W
RAM
16GB DDR4 @3200Mhz Corsair Vengeance RGB White
Video card
Zotac RTX 3060 Twin Edge
Case
BeQuiet PURE BASE 500DX
OS
Windows 10
Многу сум задоволен од куќиштето како испадна, ако знае некој каде се продава бело 2.5" SSD нека ми пише ПП, барав секаде по нашиве продавници нема ниедно.
 

fuzzjaw

Unstoppable
13 јануари 2014
1.894
3.339
Многу сум задоволен од куќиштето како испадна, ако знае некој каде се продава бело 2.5" SSD нека ми пише ПП, барав секаде по нашиве продавници нема ниедно.

Купи какво сакаш SSD и оди во ПроГрафика, купи си бела винил фолија. Со малку живци, ќе ја залепиш да изглеат ко фабричка.
 

vikomkd

Gaining Experience
9 август 2015
53
252
Skopje,Aerodrom
vikomkd's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 7 5800x w/ AURORA Arctic 240
Motherboard
Asrock B550 Pro4
Storage
Gigabyte 512GB M.2 NVME 2x 1TB Western Digital Blue
PSU
Enigma G2 650W
RAM
16GB DDR4 @3200Mhz Corsair Vengeance RGB White
Video card
Zotac RTX 3060 Twin Edge
Case
BeQuiet PURE BASE 500DX
OS
Windows 10
Не ти е лоша идеата, нз зашто до сега не ми текна на тоа :cautious:
 

gamer-eddie

Practice makes perfect
22 април 2007
1.064
1.624
Skopje
gamer-eddie's setup  
Processor & Cooler
CPU i7 4790К Deep Cool Captain 360EX
Motherboard
Asus Maximus 7 Formula
Storage
Bunch Of Disks
PSU
Cooler Master Vanguard 850W
RAM
32GB Kingston Beast 2400mhz
Video card
OnBoard madafakaz :) & понекад GTX 980Ti Matrix
Case
Corsair 780T
Mouse
R.A.T. 7
Keyboard
Asus Cerberus
Audio
Logitech G330
Monitor
BENQ GW2760
OS
Windows 7 Ultimate 64bit & гомноно 10-ка

fuzzjaw

Unstoppable
13 јануари 2014
1.894
3.339
Или пак купи си боја (компјутерски нијансирана по твоја желба) за автомобили во лименка. Мислам некаде до 500 ден би те коштало.

Ако му се здосадит од белата, шо ќе прајт? :) Винилот е non-destructive, зато го предложив, мојш да го тргниш во било кој момент, а и немат да влијајт на resale value ако решиш да го продаваш дискот натаму.
 

PC_GAMER

Gaining Experience
16 јуни 2017
368
287
Ако му се здосадит од белата, шо ќе прајт? :) Винилот е non-destructive, зато го предложив, мојш да го тргниш во било кој момент, а и немат да влијајт на resale value ако решиш да го продаваш дискот натаму.
Да да, тука ништо нема спорно. Апсолутно си во право.(y) Се зависи од неговата желба/вкус. Јас само предложив како дополнителна опција. Инаку на него останува каква одлука ќе си донесе.:)
 

StalkeR

Unbeatable
5 декември 2009
4.741
5.292
Апдејт на платформа, се префрлив кај Интел.
Графичка ке почека здравје нареден месец, да соберам некој денар. Секако и таа ќе биде бела. :)
20220319_183544.jpg
f2f1e28513bec827d0e23fb09390b5d6.jpg
32a912cd05d34765de854ff8146b5b4e.jpg


Sent from my SM-G998B using Tapatalk
 
Последна промена:

steelseries

On your way to fame
20 декември 2015
995
671
Skopje
steelseries's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 7 1700 w/Stock Cooler (Wraith Spire RGB)
Motherboard
Asus x370 Prime PRO
Storage
WD10EZEX Blue
PSU
Cooler Master Vanguard 750+ Gold
RAM
HyperX Predator 2x8GB // 3200Mhz
Video card
Asus GTX 1060 6GB
Mouse
SteelSeries Rival 310
Keyboard
Gigabyte K85 Mechanical RGB
Monitor
Benq RL2455HM
OS
Windows 10 Pro
Фали уште стример плус кабли
 

Атачменти

  • IMG_20220319_190324.jpg
    15,4 MB · Прегледи: 86
  • IMG_20220319_190416.jpg
    16,2 MB · Прегледи: 77

Нови мислења

Последни Теми

Онлајн администрација

Статистика

Теми
43.668
Мислења
889.315
Членови
31.509
Огласи
36
Најнов член
CapeNov
На врв Дно